Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 

Computerul curenteaza !

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
cr1stache

cr1stache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 05.11.2005
eu n-am zis ca daca e egala cu zero cele doua sunt legate impreuna :peacefingers:

#20
mutirips

mutirips

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 08.04.2007
Ideea cu legarea la nul nu e tocmai una potrivita... se prea poate sa gresiti... si va bagati 220 in carcasa calculatorului...cel mai simplu e faza cu caloriferul.. (desi la bloc ar trebuii sa fie impamantare TAPANA)... in retelele electrice.. nu totdeauna nulul de lucru este si impamantare ! unele transformatoare (ma refer la cele de retea aflate in posturi de transformare)... au nulul legat in mijlocul infasurarilor (de precizat ca trafo sunt legate in stea... si atunci au nulul DIFERIT de impamantare, in triunghi... si atunci impamantarea este si nul deci atunci OK lega calculatorul la nul.. sau in zig-zag... aceeasi poveste ca la triunghi)...

Si inca o chestie... voi v-ati intrebat daca omu` sta la curte ?:)) eu unul stau la curte.. si mi-am facut centura de impamantare la atelier... centura la care m-am legat si cu prizele din casa (de precizat ca a mea casa "nu site ce-i aia 3 fire in perete")... am coborat din fiecare priza cu cate un fir (sectiune de 4mm2 monofilar.. il gasiti in magazine drept FY 4mm.. si m-am legat cu ele la centura de care vorbeam...

Centura fiind si ea legata la 6 electrozi din otel infipti 1.5 m sub pamant la 40 cm.

#21
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
Am avut o ruda care a murit din cauza locatarilor care foloseau caloriferele drept impamantare. :( as zice sa repari sursa aia! Ai niste condensatori naspa acolo.

#22
deagle_alin

deagle_alin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 06.11.2006

 Serv_Electronics, on May 24 2007, 02:49, said:

Am avut o ruda care a murit din cauza locatarilor care foloseau caloriferele drept impamantare. :( as zice sa repari sursa aia! Ai niste condensatori naspa acolo.

Cred ca mai repede se scurge curentul in pamant decat in ruda ta. Nu cred ca avea intre calorifer si zid un curent de 65mA.

#23
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,984
  • Înscris: 08.03.2007
Mai oameni buni, nu va jucati cu improvizatii, ca intr-o zi cineva o sa se prajeasca. Cum sa legi impamantarea la nul? Va intrebati ce se intampla in cazul asta daca se arde siguranta de nul, huh? Este normal sa curenteze sursa, si am sa va explic de ce. Sursele in comutatie sunt mari generatoare de zgomot electric, zgomot care se propaga in reteaua de unde sunt alimentate. Daca aceste filtre nu ar fi acolo, ati vedea numai dungulite pe televizor, si la radiouri s-ar auzi niste paraituri pe unele posturi de numanuma. In fiecare sursa exista doua categorii de filtre care elimina aceste zgomote, filtre de mod comun si filtre diferentiale. Cu filtrele diferentiale e simplu, pentru ca se conecteaza intre cele doua linii de alimentare, faza si nul. Filtrele de mod comun insa au nevoie de o conexiune de impamantare, pe langa faza si nul, ca sa functioneze corect. Acele filtre sunt conectate la impamantare prin doi condensatori de cativa nanofarazi, si asta e motivul pentru care exista scurgere de curent inspre impamantare, nu aberatii de genul "protectia transformatorului" cum am citit mai sus. Nu va jucati cu acei condensatori, ca aia sunt condensatori speciali. Sunt proiectati asa incat in cazul in care se strapung, circuitul care trece prin ei sa se intrerupa, nu sa se inchida, cum fac majoritatea condensatorilor. Daca se inchid si intra 220 pe impamantare, nu e prea bine. Asa ca solutia e simpla, faceti rost de o impamantare solida.

/pisoiu

#24
danchi

danchi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 17.03.2007

 enache2004, on Jul 5 2006, 22:20, said:

Salutare, am si eu o problema cu "My computer" , l-am cumparat acum 2 ani si pana acum cateva luni nu curenta.
Tot ce tine de periferice ,usb-uri, mufe si unele boxe ma pisca ingrozitor ,ba mai mult la chitara electrica este imposibil sa canti , datorita piscaturilor puternice !
Camera digitala ,cand incerc sa o conectez la computer, are anumite elemente metalice care si ele la randul lor provoaca piscaturi.
Poate ca problema mea ar fi rezolvata datorita faptului ca nici inainte si nici acum nu am avut impamantare ,dar nu imi explic fenomenul de a functiona initial si  dupa cateva luni computerul sa curenteze .
Va rog sa ma ajutati ,daca se poate !
Cea mai simpla smecherie este sa intorci stecherul in priza  :coolspeak: dar vezi ca poate este necesar sa faci asta la toate elementele din circuit(unitate centrala , monitor .....) asa ca e mai bine sa le pui in priza pe rand si sa incerci cu un creion de tensiune ;-[ ori cu mana.
Cea mai indicata metoda este totusi priza cu impamantare ( lasa un electrician sa monteze chestia :} , daca nu stii cum sa faci !!!)

#25
ghimpe--

ghimpe--

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 12.08.2006

 danchi, on May 25 2007, 00:59, said:

Cea mai simpla smecherie este sa intorci stecherul in priza

Nu e valabil si pentru sursele in comutatie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate