Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche
 RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez
 Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online
 AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...
 

Adaptor USB - TTL

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
samltd

samltd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 24.06.2006
M-am uitat pe www.pinouts.ru si am vazut cum se conecteaza cablul de date la PC. Se poate conecta un astfel de cablu la camera?

#20
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View Postsamltd, on Jul 6 2006, 16:16, said:

...prin portul serial la PC-ului exista riscul de a aparea suprasarcina, fulger, impamantare etc. Prin portul COM virtual creat de un adaptor USB - serial mai exista acel risc? Daca nu exista riscul asta, pot renunta la optocuplori. Deja am renuntat la MAX232, acum si la optocuplori, deci cumpar un cablu de date GSM pe USB, il tai, pun mufa de la camera si ar trebui sa meraga...
Se pare ca nu ai inteles esentialul...
Discutam de o saptamana ca ai un PC fara impamantare, ca exista riscul distrugerii unui echipament conectat galvanic =care are legatura electrica directa cu PC-ul, fie acesta un port serial, USB, paralel sau alta ''sarma'' conectata la carcasa computerului(inclusiv montajele fara optocuplori), deoarece potentialul se va transmite la atingerea accidentala cu mana catre masa/pamant si sunt sanse de a distruge aparatul foto (chiar daca altora nu li se intampla acest lucru si oricum este aparatul tau nu al lor    :rolleyes:  ).
Sfaturi gratis ai primit suficiente si o sa mai primesti, asa ca este decizia ta cum vei proceda. Eu iti urez succes... ;)

#21
samltd

samltd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 24.06.2006
mister rf, am apreciat sfaturile si ideile argumentate.
Nu mi-a spus nimeni daca un port COM emulat de un adaptor USB-Serial prezinta aceleasi riscuri ca unul real. Cat despre esential, constructia unui cablu de transfer de date camera-PC este scopul final. Daca se conecteaza la un port sau altul nu are importanta, cata vreme nu se alimenteaza din alta sursa. De aceea am si intrebat daca se poate face si transferul si alimentarea prin portul USB.
Am pus problema cablului de date GSM pentru ca emuleaza un port COM, este gata facut, poate fi usor procurat si asa mai departe.

Uite ideea pe care o consider potrivita:
Conectez la USB un adaptor USB-Serial. Exista riscul de care vorbesti tu, deci incorporam izolatia optica. Nu mai este nevoie de montajul cu MAX232, si optocuplorii vor fi legati direct de iesirea spre device a adaptorului USB-Serial si in continuare iesirea la camera. Daca optocuplorul functioneaza fara MAX232, nu mai are importanta ce fel de adaptor USB-Serial folosesti. Poate fi home made, cu chip FTDI de la Comet sau poate fi un cablu GSM. Din ce am vazut pe www.pinouts.ru, la cablurile GSM exista 3.3V. Nu stiu daca este suficient sa alimenteze optocuplorii. Instalez driverul si emulez un port COM pe USB.
Spune-mi unde gresesc in exemplul de mai sus.

#22
samltd

samltd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 24.06.2006
Am incercat sa construiesc schema fara MAX232. Daca asta este varianta corecta...
In schimb nu stiu ce este cu cei 2 condensatori si nici cu RS232 Level Converter. Am o banuiala ca din FT232 ies semnale TTL, iar Level Converter-ul le transforma in +/-12V, si ca de fapt, Level Converter-ul este un MAX232.
Cum a spus mister rf, ledurile sunt optionale, la ambele montaje.
Attached File  TEST.jpg   102.33K   129 downloads

Edited by samltd, 07 July 2006 - 01:20.


#23
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
Daca te referi la cei 2 din coltul stanga jos 100nF (pentru componentele RF) si 4.7uF (pentru componenta provenita din retea) sunt capacitati de filtrare. Este recomandata montarea lor cat mai aproape de capsula CI. Ca o varianta extrema ii poti lipi direct intre pinii Vcc si GND ai CI (pur si simplu pe partea cu componente lipiti pe pini).
Sa ai grija sa respecti polaritatea celui de 4.7uF

Edited by krone, 07 July 2006 - 08:09.


#24
samltd

samltd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 24.06.2006
Multumesc, inteleg. Dar cu Level Converter-ul?
Dar schema este functionala??

#25
samltd

samltd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 24.06.2006
Chiar nu poate nimeni sa-mi spuna daca schema asta e functionala?

Attached File  TEST.jpg   102.33K   115 downloads

Daca nu, cum poate fi facuta?

Un cablu de date GSM poate inlocui FT232? Se pot obtine 5V din cei 3.3V ai cblului de date GSM?


Astept sugestii

#26
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
O idee de schema:
[ http://i6.tinypic.com/1zeh083.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cauta sa respecti ideea de baza si apoi sa faci adaptari in functie de necesitati.(...si in functie de ce optocuploare gasesti)
Poate  ca si schema prezentata mai sus trebuie modificata pe parcurs. Este doar un exemplu si ai vazut ca si pe forumurile externe nu vine nimeni cu solutia finala... B)
PS: mai verifica si tu daca nu sunt greseli. Pe schemele precedente au fost inversate liniile de Tx si Rx in mufa de la NIKON... :rolleyes:

#27
samltd

samltd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 24.06.2006
Cum am mai spus-o, prompt si argumentat. Am vazut ca esti activ si pe alte forumuri, am vazut o postare mai veche de-a ta pe e-price.ro (daca nu ma insel), legata de impamantare. Apropo, am legat partea din spate a PC-ului de calorifer. Am vazut ca e o solutie larg raspandita printre cei care nu au impamantare la priza.

Transmite Data din montaj e legat de Receive Data la camera si Receive Data din montaj la Transmite Data la camera...

OK. Acum am schema. Multumesc. :worthy:
Am vazut ca FT232BM il pot gasi la Comet. Integratul 74hc14 la ecas.ro.
Am vazut optocuplorii 6N137, CNY17-3, 4N37 (din prima schema - Optical Isolated RS232 Interface) la magazinele de pe Lizeanu. Pe care dintre ei ii pot folosi?

Attached File  USB___NIKON.jpg   117.01K   64 downloads

Ce regulator de tensiune ar fi bine sa pun?

Trebuie sa spun ca simbolul cu 6MHz imi e complet strain, si nici nu stiu ce se leaga cu rezistenta de 1K pe iesirea +5V din FT232.

Multumesc.

#28
samltd

samltd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 24.06.2006
Cred ca am identificat un oscilator cu cuart de 6MHz si o dioda a carei valoare nu o stiu inca

#29
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
Dioda de care mentionezi poate fi 1N4148.

Legat de pinii de date ai remarcat bine, ei se leaga inversati (cross).
Pinul de emisie al CI (tranzitand optoculorul) se leaga la pinul de receptie al camerei iar pinul de receptie al CI (tranzitand optoculorul) se leaga la pinul de emisie al camerei. Astfel transmisia devine posibila.

Din cate vad in schema tensiunea de 5Vcc este furnizata de pinul 1 al mufei USB nu trebui s-o obti tu cu vre-un regulator de tensiune.

#30
samltd

samltd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 24.06.2006
Retinut dioda, multumesc. Este un tranzistor in schema, nu stiu ce valoare are.
Ala este un cristal cu cuart de 6MHz?
Optocuplorii de care vorbesc (6N137, CNY17-3, 4N37) sunt si la:
http://chaokhun.kmit...web/Rs232.html; merge vreunul la schema de mai sus?
Daca am raspunsurile la intrebarile de mai sus, ma pot apuca de treaba.
Multumesc.

#31
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View Postsamltd, on Jul 10 2006, 00:23, said:

Retinut dioda, multumesc. Este un tranzistor in schema, nu stiu ce valoare are.
Ala este un cristal cu cuart de 6MHz?
Optocuplorii de care vorbesc (6N137, CNY17-3, 4N37) sunt si la:
http://chaokhun.kmit...web/Rs232.html; merge vreunul la schema de mai sus?
Daca am raspunsurile la intrebarile de mai sus, ma pot apuca de treaba.
Multumesc.
Tranzistorul este orice tranzistor NPN:BC107-BC109, BC171-BC173...
Schema adaptata la 6N137:

[ http://i6.tinypic.com/1zfqzjc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

PS: si cum te vei descurca cu cablajul si lipirea circuitului?...  :)
[ http://www.ftdichip.com/Images/FT232B1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

exemplu de cablaj pentru o alta aplicatie:

[ http://i6.tinypic.com/1zfpp28.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][

#32
samltd

samltd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 24.06.2006
Multumesc pentru ultima schema.  :worthy:
Plec de la ideea ca se foloseste un cristal de cuart de 6MHz si ca integratul la intrarea in camera este 74HC14.
Am sa pun condensatorul de la iesirea spre camera a optocuplorilor la valoarea din proiectul pakistanezului (sau thailadezului) - 100nF
Am sa consider ca rezistentele 220-470 sunt 220-470K (dupa intelesul meu, orice valoare intre...).

Am facut un raid virtual si am gasit toate piesele. Asta e bine.
Cablajul...ha ha ha... Buna intrebare... Nu am cum sa-l manufacturez, asa ca am sa incerc sa-l comand la baietii aia din Craiova sau Timisoara. Poate mai gasesc si alte firme sa-l faca. Trebuie sa-l poata face cineva in RO.
Cu montatul... Pentru inceput, am sa cumpar toate piesele si fac o incercare. Pana vine cablajul, adun tot
ce-mi trebuie. Daca nu iese si camera inca mai merge... le spun celor care au facut cablajul sa puna si piesele pe un cablaj nou... Am mai cautat materiale despre SMD si nu prea mi-a placut ce am vazut. Inclusiv cablaje pe ambele fete... Cale lunga de la adaptorul cu MAX232 facut intr-o seara cu 2 rezistente si 5 condensatoare pe placa vero.

In concluzie, oricat mi-ar lua, am sa termin cablul asta de date.
Apreciez sfaturile si ideile, ca si promptitudinea raspunsurilor si argumentarea lor.  
Sunt sigur ca o sa mai am nevoie de ajutor, asa ca raman pe-aproape si sper sa mai ai timp pentru alte intrebari.   :cheers:

#33
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View Postsamltd, on Jul 10 2006, 02:46, said:

Am sa consider ca rezistentele 220-470 sunt 220-470K (dupa intelesul meu, orice valoare intre...).
la notatii daca nu se specifica unitatea se considera notarea cu unitatea de baza, in cazul respectiv220-470 sunt in ohmi...

#34
samltd

samltd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 24.06.2006
OK.
Asta e modelul pe care vreau sa-l trimit la firmele de care vorbeam pentru cablaj.

Attached File  Schema_Nikon___PC__USB_.jpg   141.25K   124 downloads

:thumbup:  :roflmaofast:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate