Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare soundbar pentru telev...

Salariile romanilor urca la cer

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...

Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara
 Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...
 Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

Recomandare fosa ecologica
 

eroare conectare terminal

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Aris4DM

Aris4DM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 16.08.2005
Salutare, am o retea de calculatoare care lucreaza cu aplicatia Remote Desktop connection... iar la unul din calculatoare imi da o eroare de genul

The remote session was disconected the local computer`s client acces license could not be ubgraded or renewed. please contact the server administrator.

cine ma poate ajuta... va rog frumos

Attached Files


Edited by Aris4DM, 03 July 2006 - 10:08.


#2
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
http://www.jsifaq.co...8200/rh8247.htm

presupun ca despre asta e vorba ... daca tot nu merge da niste detalii despre sistemul de operare pe compurile  respective, deoarece sistemul de licentiere s-a schimbat de la W2k la W2k3. Mentioneaza si daca serverul de Terminal Services e in Application Mode sau Administration Mode.

spor

#3
Aris4DM

Aris4DM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 16.08.2005
multumes mult... cred ca aici as putea gasi raspunsul... momentan nu am rezolvat problema... pentru ca nu stiu exact ce ar trebui sa fac... nu am mai lucrat cu terminal server... si unde mai pui ca pe server este un windows 2003 server in limba intaliana ceea ce nu este o problema dar totushi...
daca ai putea sa-mi explici putin mai detailiat ti-as fi recunoscator...

multumesc

#4
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
da mai multe detalii:

1. ai instalat Terminal Services pe server ?
2. ai instalat Terminal Services Licensing pe server ?
3. daca la pct.2 ai  "nu" atunci exista alt server de Terminal Server Licensing configurat in retea ?
4. calculatoare + server fac parte din domeniu de Active Directory ?
5. verifica pe server, in Event Viewer (in Application si in System) si posteaza care sunt event-urile inregistrate in momentul in care tu incerci sa te conectezi.

spor

#5
Aris4DM

Aris4DM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 16.08.2005
:death:  presupun ca mai detailiat nu se poate...  :D

problema este numai pe acel calculator... celelalte merg...  
de ce-mi apare numai la acel calculator...

eu ca admin dau drepturi la fiecare user pe fiecare director in functie de necesitatile fiecaruia

colegul meu este cel care a facut serverul... e plecat din tara... ca sa pot sa-l intreb despre ce e vorba

...

Edited by Aris4DM, 03 July 2006 - 11:28.


#6
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
man, daca nu poti sa verifici nici ce am sugerat in primul meu post atunci nu prea vad cum te-as putea ajuta ...

ar mai fi o varianta de incercat, la nivel de client: incearca sa stergi pe calculatorul cu problem urmatoarea cheie de registry HKLM/SOFTWARE/MICROSOFT/MSlicensing, dupa care rebooteaza compul si vezi daca merge.

#7
Aris4DM

Aris4DM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 16.08.2005
am gasit in registri ce mi-ai zis... imi este usor sa dau click dreapta si delete... dar trebuie sa te intreb ce efecte negative se pot intampla... dar sa nu razi de mine  :kisstogether:

astept raspunsul dupa care trec la aplicari  :D

#8
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
e cazul sa postez si disclaimer-ul oficial ca nu sunt responsabil de ceea ce se poate intampla cu sistemul tau ?  :huh:
man, informatii de la tine .. ioc .. bineinteles ca nu pot estima care ar fi efectele ..

Ca idee, cheie respectiva de registry contine tokenul generat de TS client .. dupa un reboot ar trebui sa se recreeze si este posibil ca sa mearga din nou conexiunea RDP catre server. Insa ... atata vreme cat nu stiu cum este configurat modul de licentiere pe acel server, nu pot sa-ti spun care ar fi rezultatul exact al operatiunii.

#9
Aris4DM

Aris4DM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 16.08.2005
Serverul are licenta...

Edited by Aris4DM, 03 July 2006 - 12:23.


#10
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
este vorba despre modul de licentiere la nivel Terminal Services, respectiv Per Device sau Per User si nu de licentierea la nivel de sistem de operare.

#11
Aris4DM

Aris4DM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 16.08.2005
ai spus ca la nivel de client sa sterg din registri... poate este o sansa sa-si revina!

eu intreb... daca schimb sistemul de operare pe statie mai are motive sa dea eroare si sa nu se conecteze?
asta ar fi una din solutiile care-mi stau la indemana

#12
SilviuSTG

SilviuSTG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 29.05.2006
a functionat treaba aia cu tutorialul.. bine ca o facuse si eu mai dinainte dar nu mi-am dat seama de efecte pana nu am vazut tutorialul..

Mersi..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate