Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

cu burta pe carte

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
Am o mică mare problemă: Nu pot să mă pun cu burta pe carte. Mai citesc 5 pagini, iară mă ridic. Și dacă nu mă duc la comp sau să dau un tel, tot nu am chef, stau și mă uit pe pereți. Și Dacă mă pun de citesc, tot la altceva fuge gândul. Voi cum vă puneți cu burta pe carte?

#2
*Victor*

*Victor*

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 31.01.2006
Și eu sunt la fel ca tine din acest punct de vedere. Se pare că facem parte din aceeași categorie de oameni. Chiar dacă ne-ar da cineva o "formulă magică" nu cred că ar merge. Oricum îți va fugi gândul în altă parte, mai ales dacă materia nu este interesantă. Știi cum e: dragoste cu sila nu se poate.

Edited by *Victor*, 01 July 2006 - 02:06.


#3
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Prin studentie, ori mergeam la bucatarie sa maninc (iarasi si iarasi...), ori deschideam televizorul si ma uitam la seriale/emisiuni care in afara sesiunii nu ma uitam...

Incearca macar memo-plus, poate in scurta perioada de atentie, memorezi materia...

#4
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

 matthew, on Jul 1 2006, 01:54, said:

Am o mică mare problemă: Nu pot să mă pun cu burta pe carte. Mai citesc 5 pagini, iară mă ridic. Și dacă nu mă duc la comp sau să dau un tel, tot nu am chef, stau și mă uit pe pereți. Și Dacă mă pun de citesc, tot la altceva fuge gândul. Voi cum vă puneți cu burta pe carte?
Cand imi intra o legatura de morcovi de nu se mai vad nici frunzele si ma gandesc ca este 30 RON un punct de credit si materia la care trebuie sa invat are 6 puncte (deci ar costa 180RON repetarea ei), asa imi vine un chef de invatat de nici nu poti sa iti dai seama.  :coolspeak:

Din punct de vedere "medical", am incercat si eu cu memo-plus si ajuta intr-o anumita masura. Dar mai intai trebuie sa iti impui sa te apuci de invatat, sa iti stabilesti niste tinte clare pentru fiecare zi (azi invat 2 capitole/cursuri, etc), pentru ca tu nu esti la capatul puterilor. Tu ai doar o lene groaznica (i know the feeling).

:peacefingers:

#5
andragony

andragony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 22.08.2005
prima si prima data trebuie sa iti impui sa inveti si sa constientizezi ca trebuie. iti propun sa te gandesti la consecinte, in ambele cazuri. compara si fa cum crezi ca e mai bine pentru tine. plus ca ai nevoie de niste conditii e-le-men-ta-re:
-televizor scos din priza
-telefon si calculator inchise
-stomac plin
-minte odihnita(minim 9 ore de somn/noapte)
eventual poti lua cate o pauza de 10-15minute la 2 ore, sa zicem, dar ca sa nu te lungesti la o ora sau mai mult, ai face bine sa nu nu deschizi calculatorul sau TVul decat in momentul in care ai terminat pe ziua respectiva.
inca un pont: incearca sa nu lasi totul pe ultimele zile ( asa cum fac altii :whistling: )  si sa iti imparti materia pe zile, cu cat te apuci mai repede de invatat, cu atat portia/zi e mai mica. multa bafta!  :OK:

#6
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006
Incearca sa iti propuni sa citesti 50 de pagini de exemplu si abia dupa aia sa te ridici de pe scaun. Iti trebuie un pic de vointa.

Sau foloseste metoda "santajului" de la AA (Alcoolicii Anonimi) in care scrii pe o foaie ca nu mai deschizi calculatorul o zi daca nu inveti la cutare materie. Si daca ai caracter puternic reusesti.

#7
Estrania

Estrania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.07.2005

 rolo, on Jul 1 2006, 10:52, said:

Incearca sa iti propuni sa citesti 50 de pagini de exemplu si abia dupa aia sa te ridici de pe scaun. Iti trebuie un pic de vointa.

Sau foloseste metoda "santajului" de la AA (Alcoolicii Anonimi) in care scrii pe o foaie ca nu mai deschizi calculatorul o zi daca nu inveti la cutare materie. Si daca ai caracter puternic reusesti.
si daca nu ai o vointa asa de puternica?:)
ma tine km o ora lupta asta..nu deschid calculatorul,nu deschid calculatorul :nonobad: stau cu spatele la el si incerc sa invat in timp ce repet in minte aceeasi chestie..lucru foarte stresant si dupa imi spun ca nu pot invata asa si ca putina muzica m-ar ajuta sa ma relaxez si sa invat.Normal ca il deschid si automat se deschide mess-ul..si in mod normal vad ca e-mailuri noi ..nu le citesc ,nu le citesc si deschid browserul ,nu se stie niciodata cat de importante sunt ,iar daca am deschis opera e imposibil sa nu stau 2 secunde sa vad ce mai este nou,secunde care in mod normal se prelungesc in cateva ore..si cand ma hotarasc sa ma intorc la invatatul meu trebuie sa dea cineva cate un buzz si ar fi culmea nesimtirii sa nu raspund :D daca termin si cu asta sunt prea obosita am nevoie de o tigara,tigara fara cafea sau cola hm..nu prea merge..
Cam asa se scurg zilele cu invatatul meu..probabil cea mai buna metoda ar fi izolare totala printr-o pustietate pe undeva,unde nu ai calculator,televizor,telefon si restul atractiilor B)

Edited by Estrania, 01 July 2006 - 10:28.


#8
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
de curiozitate...la ce scoala, liceu sau facultate esti, si la ce ai de invatat si nu poti ?

ca unele materii au si talentul extraordinar de a fi scarboase...

#9
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 crz, on Jul 1 2006, 09:20, said:

Cand imi intra o legatura de morcovi de nu se mai vad nici frunzele si ma gandesc ca este 30 RON un punct de credit si materia la care trebuie sa invat are 6 puncte (deci ar costa 180RON repetarea ei), asa imi vine un chef de invatat de nici nu poti sa iti dai seama.  :coolspeak:

 andragony, on Jul 1 2006, 09:52, said:

prima si prima data trebuie sa iti impui sa inveti si sa constientizezi ca trebuie. iti propun sa te gandesti la consecinte
Cea mai buna metoda, sa constientizezi ce consecinte dureroase va avea lenea asta. Chiar daca exista si parti "placute" (frecat menta la TV, pe net, plimbari etc) ... INTOTDEAUNA vei face mai multe pentru a evita durerea decat pentru a obtine placere. Dar trebuie sa le constientizezi.

Oricum, nu ti s-a terminat sesiunea?
Sau vrei sfaturi pentru ca urmatoarea sa se termine mai bine?  :D

Edited by don_dannielo, 01 July 2006 - 23:19.


#10
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
si eu, de fiecare data cand ma apuc de invatat imi vine sa fac altceva; chiar daca nu am calc., tv,telefon, tot gasesc eu ce sa fac (mai bine ma uit pe alte carti, care imi plac);
de obicei merge daca ma gandesc la ziua in care o sa trebuiasca sa aplic ceea ce am invatat ;) insa nu pentru mult timp;

#11
Zer0_G

Zer0_G

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.03.2006
Ce-a mai buna modalitate ar fi sa schimbi mediul.Adica dute si invata la prietena ,la bunici ,afara in parc ,in alta camera.Eu unul m-am dus la prietena,avea si ea examene,si am invatat.Daca eram acasa din 10 in 10 min fumam o tigara si stateam la comp.

#12
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004

 matthew, on Jul 1 2006, 02:54, said:

Am o mică mare problemă: Nu pot să mă pun cu burta pe carte. Mai citesc 5 pagini, iară mă ridic. Și dacă nu mă duc la comp sau să dau un tel, tot nu am chef, stau și mă uit pe pereți. Și Dacă mă pun de citesc, tot la altceva fuge gândul. Voi cum vă puneți cu burta pe carte?
Așa mi s-a întâmplat și mie, mai mare pauză decât timpul de învățat. N-am remediat problema până acum! :D

#13
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,759
  • Înscris: 05.09.2005
As paria ca e in Poli....

#14
badany2003

badany2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 16.03.2005
numai cei din poli au problemele astea ? :P
  Si eu sufar de lene cronica...si maine am examen....si nu am reusit ink sa invat (mai) nimik...

#15
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Uite cum stau pe forum si maine am exam
Mult mai bine e in sesiunea de iarna, am mai mult spor.

#16
xelad

xelad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 03.06.2006
Asta-i viata placerea de a pierde timpul si eu trezesc la fel cu invatatu -2 zile inainte de examen.Incearca si tu ceva sa-ti vina chefu de invatat.Eu de exemplu ma gandesc ca nu vreau sa dau acelasi examen de 4-5 ori mai ales ca la a treia restanta trebuie sa platesc si imi vine un chef de invatat......

#17
badany2003

badany2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 16.03.2005

 xelad, on Jul 4 2006, 21:25, said:

Asta-i viata placerea de a pierde timpul si eu trezesc la fel cu invatatu -2 zile inainte de examen.Incearca si tu ceva sa-ti vina chefu de invatat.Eu de exemplu ma gandesc ca nu vreau sa dau acelasi examen de 4-5 ori mai ales ca la a treia restanta trebuie sa platesc si imi vine un chef de invatat......
noi platim din prima........ :death:

#18
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006

 Estrania, on Jul 1 2006, 11:25, said:

si daca nu ai o vointa asa de puternica?:)

Atunci inseamna ca iei nota proasta sau pici examenul. Iara daca pici examenul ajungi un ratat. Iar daca ajungi ratat atunci...

Te-am motivat?!?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate