Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu cred ca voi mai plati pentru a...

cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...
 Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?
 Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...
 caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO
 

google intra subtil pe la spate?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
junior

junior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 30.12.2001
Citeam astazi pe un forum cum ca s-ar face toolbar PR update zilele astea. Mai citeam zilele trecute de baiatul cu 5 miliarde de pagini indexate din cauza caruia nu mai ramasese loc in DC-uri pentru paginile celor cu palarii albe. Apoi am tot urmarit discutii in legatura cu schimbarea algoritmilor, scoaterea automata sau manuala a spammerilor, valabilitatea IBL-urilor in functie de o groaza de factori s.a.m.d. Ba mai mult, unii se intreaba de ce au fost bagati la loc in ladita cu nisip sau chiar dati afara fara un motiv aparent.

Deci lucrurile se misca si, din cate imi dau seama, se misca din ce in ce mai mult spre deceptia unei bune parti a webmasterilor. Si cum si-a pus problema din nou cineva pe un blog, se pare ca treaba e strans legata de AdSense.

Daca e vorba de AdSense for content, nu vad de ce ar trebui sa deranjeze toti spammerii pe ale caror sute de milioane de pagini apare reclama AdSense atat timp cat varsa la buget niste sume incredibile.

Daca e vorba de AdSense for search, atunci cu cat rezultatele unei cautari sunt mai relevante cu atat, din punctul meu de vedere, rata de click pe un link sponsorizat e mai mica. Mai simplu, invers, ca si cum daca nu gasesc ce ma intereseaza in lista de rezultate normale voi fi din ce in ce mai tentat sa incerc acele link-uri sponsorizate.

Cred ca treaba e atat de evidenta incat intr-un an de zile prima pagina pentru anumiti termeni va fi plina de sponsori urmand ca cei neplatitori sa ajunga in pagina doi. :) Exagerez ca sa prindeti ideea.

Acum, toata treaba e ca Google sa gaseasca acel echilibru intre relevanta search-ului si veniturile incasate. Si cum oricat ai castiga parca tot vrei sa maximizezi, probabil ca va mai dura ceva pana cand treaba cu SEO-ul va reveni la niste norme acceptate si intelese de webmasterii cu caracter.

#2
Erwin

Erwin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 13.09.2003
@junior

Nu stiu cum ai facut, dar ai reusit sa transpui in acest topic, exact ceea ce gandesc la ora actuala despre miscarile in front ale google! In concluzie nu mi-a mai prea ramas nimic de comentat asupra subiectului. Poate doar faptul ca imi place stabilitatea si astept sa se termine up and down-urile din acest moment.

#3
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004
Putin probabil Erwin sa se stabilizeze totul curand ..

SI btw guys : PR update.

Edited by Expertu, 30 June 2006 - 13:27.


#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,720
  • Înscris: 26.11.2001
Concurenta in materie de reclama online se inteteste si nu doar teoretic, ci si practic, iar G trebuie sa faca curatenie rapid printr MFA.

Eu saptamanal curat site-ul de MFA-uri, dar au N domenii pt aceleasi pagini :@

google incearca ca per total sa creasca calitatea serviciillor sale, isa daca era usor.. probabil ar fi avut mai multi competitori de acelasi nivel...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate