Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...
 

Am alimentat cu benzina cu plumb in loc de benzina fara plumb

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
51 răspunsuri în acest subiect

#37
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.882
  • Înscris: 26.02.2005

 Scumpicuta, on May 17 2008, 23:23, said:

Curiozitatea a omorat pisica, stiai, nu ?
:huh:   Mie mi se pare asta obraznicie, ( asta ca sa nu-i spun altcumva ) te rog fi mai ponderata.   -_-

Editat de MAK, 18 mai 2008 - 08:36.


#38
makaveli_2peu

makaveli_2peu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 356
  • Înscris: 09.08.2007
dar folosirea benzinei fara pb la o masina non-euro poate sa aibe efecte grave???nu gasesc benzina cu plumb nici sa dau cu tunu!am vreo 3 benzinarii pe langa mine si nici una nu are benzina cu pb <_< ...

#39
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.303
  • Înscris: 03.12.2005
Pai mergi la un OMV si bagi benzina de 95 cea cu sigla albastra. E cu aditiv care inlocuieste plumbul, tot ce poti gasi la noi. O sa vezi, daca o sa incerci sa bagi pompa la o masina E2 sau peste ca nu incape.

#40
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.677
  • Înscris: 14.03.2006

 sebulbus, on May 18 2008, 12:00, said:

Pai mergi la un OMV si bagi benzina de 95 cea cu sigla albastra. E cu aditiv care inlocuieste plumbul, tot ce poti gasi la noi. O sa vezi, daca o sa incerci sa bagi pompa la o masina E2 sau peste ca nu incape.
Sau la Lukoil, e pistolul pompei de culoare albastra. Simplu, nu?

#41
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.175
  • Înscris: 02.04.2007

 Scumpicuta, on May 16 2008, 15:17, said:

jay333,
Mai verifica si sursa inainte sa cazi in capcane de naivi...


Benzina Ecopremium 95, este fara plumb, spre deosebire de benzina Premium 90, care e cu plumb si cu care faci tu confuzii...

http://www.apmdb.ro/.....feb. 2006.htm

Ca sa tii minte pentru tine, tot ce este peste 95 este fara plumb...
Sub 95 e cu plumb...
Mami, ce intelegi tu din asta: "Benzina ECO PREMIUM
Se referă la benzina cu înlocuitori ai plumbului, de regulă cu aditivi pe bază de mangan. Se interzice utilizarea acestui carburant la autovehiculele prevazute cu convertor catalitic."? Eu unul inteleg ca ar fi benzina fara plumb cu aditivi (inlocuitori ai plumbului). Unde e confunzia mea?

 Scumpicuta, on May 17 2008, 08:28, said:

Revenind ontopic, benzina fara plumb nu strica motoarelor non euro.
Exista translate.google.com unde poti traduce diverse chestii in caz ca nu cunosti limba engleza: "A side effect of the lead additives was protection of the valve seats from erosion. Many classic cars' engines have needed modification to use lead-free fuels since leaded fuels became unavailable. " De ce oare? Sa fie din cauza ca "benzina fara plumb nu strica motoarelor non euro"?

#42
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.065
  • Înscris: 06.04.2007

 makaveli_2peu, on May 18 2008, 11:06, said:

dar folosirea benzinei fara pb la o masina non-euro poate sa aibe efecte grave???nu gasesc benzina cu plumb nici sa dau cu tunu!am vreo 3 benzinarii pe langa mine si nici una nu are benzina cu pb <_< ...

Benzina cu plumb se foloseste la motoarele mai vechi ca un film etanseizant intre supapa si scaun si pentru proprietatile antidetonante alte aditivului. Implicit, alimentand cu benzina care n-are adaugat un aditiv cu proprietati similare compresia are un pic de suferit prin neetanseitate. (Sebulbus)

Citeste si ce s-a scris anterior.
Adica n-are nimic motorul. Eu folosesc la Dacia veche numai fara Pb. Asta si pt. ca la benzinaria Petrom din oras, aia Eco95 (cu ''Pb'') de multe ori a avut apa in ea.

#43
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.636
  • Înscris: 23.09.2006
Si cum era apa aia dizolvata in bezina?

#44
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.065
  • Înscris: 06.04.2007
Da' cine a spus ca apa era dizolvata in benzina? Iar te bagi in seama aiurea?
Daca n-ai avut Dacie iti explic cum se manifesta fenomenul, dar costa.  :rolleyes:

#45
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.636
  • Înscris: 23.09.2006
Condensul din instalatia de alimentare este foarte pacatos si nu scapi de el cu una cu doua. De la statia de benzina este aproape exlus sa iei combustibil cu apa in el deoarece baietii sunt foarte atenti cu apa din condens din tancurile de combustibil pentru ca ii poate ruina asa ceva. Au niste instrumente dedicate cu care sonteaza dupa apa pe fundul tancurilor si o scot de acolo. Si oricum apa sta intr-o zona in care sorburile pompelor nu ajung sa traga. Exista o adancitura speciala in care se aduna apa din condens si de unde este extrasa cu o sonda periodic.


Asadar, ce ai experimentat tu este de fapt condensul din instalatia proprie de alimentare a masinii. Sunt convins de asta intr-o proportie de 99,99%.

Si de ce consideri tu ca ma bag aiurea in seama? Cu ce iti argumentezi afirmatia calomnioasa?

#46
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.065
  • Înscris: 06.04.2007
Pt. ca e un obicei de-al tau sa te bagi aiurea in discutii dar hai s-o lasam asa.

Bun, deci fii atent, de ce nu mai am ''condens'' (ca e apa in benzina toata ziua, nu are cum sa faca atata condens) de cand alimentez fara Pb? (au fost momente cand am incercat sa alimentez din nou cu Pb si fenomenul s-a repetat)
Si ce de cand alimentam cu Pb scoateam din rezervor, pompa (ajungea si la carburici) apa 100-200 gr??
Atenti pe naiba....

#47
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.636
  • Înscris: 23.09.2006

 Octavian___28, on May 20 2008, 10:43, said:

Pt. ca e un obicei de-al tau sa te bagi aiurea in discutii dar hai s-o lasam asa.


Nu. N-o lasam asa. Da-mi niste exemple cu citate unde ma bag eu aiurea ca sa nu creada lumea ca obiceiul tau este sa fii papagal.

In alta ordine de idei design-ul tancurilor de combustibil te contrazice. Este imposibil ca apa sa fie trasa de pompe pentru ca se aduna intr-o gaoace. Daca junge sorbul sa traga apa, iti umple rezervorul cu apa mestere.

Editat de Dragon Warrior, 20 mai 2008 - 11:26.


#48
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.444
  • Înscris: 08.12.2006
Alimentarea cu benzina fara plumb la o masina al carei motor este prevazut sa functioneze cu benzina cu plumb(ex clasic, Dacia 1310) poate duce in timp la arderea supapelor/garniturii de chiuloasa. Un alt efect al plumbului din benzina este acela ca actioneaza ca un catalizator de ardere, mai exact, un inhibator. De ce credeti ca cei cu dacii, care au bagat benzina fara plumb in masina spuneau apoi: "mama ce fuge masina"?(am si eu unul acasa care la fel zice..) Ardere mai violenta=>temperaturi si presiuni mai mari=>masina "trage" mai bine.

Chestia asta este pe langa ce au zis ante-postatorii, acela ca la masinile gandite pentru acest tip de combustibil, actioneaza ca o pelicula protectoare pentru supape.

#49
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.065
  • Înscris: 06.04.2007
Nu arde nici o supapa. Astea sunt povesti de-ale mesterilor. In cat timp? 200000 km?  

Dragonu' Razboinic:  eu o las, tu poti sa (iti) dai argumente in continuare. Eu practic am vazut altceva.

Editat de Octavian___28, 20 mai 2008 - 11:47.


#50
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.326
  • Înscris: 13.03.2003
s-a scos benzina cu plumb de la toate benzinariile din romania. deci nu mai este alternativa pentru dacii&co, ce vor face?...

#51
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.065
  • Înscris: 06.04.2007
Ce am facut si pana acum cu Dacia 1300, bag benzina fara Pb.

#52
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.325
  • Înscris: 22.03.2006
Benzina cu plumb a fost scoasa de la comercializare din 2007.
Tetraetilul de plumb a fost inlocuit cu alti inhibitori de detonatie.
Bagi fara plumb si dai forja ca oricum o sa se strice la un moment dat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate