Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...

Felicitari Republica Moldova pent...
 Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...

Probleme baterie monde 3
 Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)
 Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR
 

Cu masina, spre Grecia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13199 replies to this topic

#13069
amedeog

amedeog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 17.02.2010

 radu1306, on 16 septembrie 2014 - 10:30, said:

Pt mine, din Sibiu, mi-a cazut bine traseul Rm Valcea-Ganeasa-Craiova-Bechet ....
Poti,te rog,sa ne comunici ce taxe se mai platesc la Bechet si Oryahovo ?Posted Image

#13070
radu1306

radu1306

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 08.10.2006
Nu mai tin minte exact, dar s-au redus cam la jumatate, de la deschiderea podului Calafat. Uite aici un site cu taxele si cu niste nr de telefon: http://www.untrr.ro/...l#.VBhwNVdtqDW.
In orice caz e mult mai rezonabil decat inainte de deschiderea podului Vidin. Daca ajungi cu 1/2 ora inaintea unei ore fara sot, 30-60 minute pica foarte bine (odihna, sandwichuri, o plimbarica, ceva probleme urologice). Apoi drumul Oriachovo-Vratsa-Sofia (centura sud sau centru) e bun, drept, pustiu si fara politie.

#13071
amedeog

amedeog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 17.02.2010
La intrare in vama Bechet se mai plateste acea taxa de "acces port" (parca 30 ron a fost acum 2 ani) ?

#13072
radu1306

radu1306

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 08.10.2006
Da, se plateste

#13073
nikolas

nikolas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 12.11.2003
Salutare
Am revenit asta noapte din Sarti, pe traseul recomandat de multi forumisti.
Sarti - Gerakini - Polygyros - Apollonia - pe autostrada Egnatia : doua taxe a cate 2.4 euro fiecare - Komotini - Makaza - Kardzhali - Haskovo - Dimitrovgrad - centura Stara Zagora - scurtatura Magliz-Tulovo - Gurkovo - Veliko Tarnovo - Ruse - Bucuresti - Tisita - Iasi.
Ce as avea de adaugat fata de ce s-a mai spus: dupa Dimtrovgrad, chiar inainte se intri in regiunea Stara Zagora, drumul este denivelat, dar se poate merge bine. In rest drumul foarte bun.
Daca am laudat cu ceva zile in urma Garmin, CNE 2015.2, acum, dupa intrarea in Bulgaria am constatat ca nu cunoaste drumul nou; practic aproape tot drumul de la Makaza si pana la Kardzhali am mers pe "camp". Oricum, este foarte bine semnalizat si nu ai cum sa te ratacesti.
Nu inteleg de ce in apropiere de Byala si dupa, toti romanii parca innebunesc; accelereza si se baga  in depasiri riscante; parca cu 2-3 minute in plus sau in minus nu tot acolo ajungi?

Edited by nikolas, 18 September 2014 - 07:48.


#13074
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,327
  • Înscris: 28.04.2006

 nikolas, on 18 septembrie 2014 - 07:48, said:

Nu inteleg de ce in apropiere de Byala si dupa, toti romanii parca innebunesc; accelereza si se baga  in depasiri riscante; parca cu 2-3 minute in plus sau in minus nu tot acolo ajungi?

Ai putina rabdare si o sa afli. Trebuie doar sa vada cine trebuie nedumerirea ta si te va lamuri. :D

#13075
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,769
  • Înscris: 02.03.2008
Sau o sa te bage mai rau in cheata.

#13076
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 Astro-Liv, on 16 septembrie 2014 - 08:33, said:

Bine ai ajuns... dar nu fa prostia sa pleci mai devreme in Salon... Zakynthos este fantastic, indiferent de unde esti cazat (iti recomandam Villa Christina) Posted Image daca stii unde sa te duci pe insula... nu uita sa te duci la GROTA albastra si pe insula broscutelor testoase Marathonisi, la bisericile din Zak. (Feneromeni etc) si sa treci si pe aici, este plaja Navaghio, cea mai fantastica din lume dupa mine. http://www.globusrei..._____105636.jpg

am plecat mai devreme si am dormit aproape de Serres. chiar nu mai aveam rabdarea sa stau 20 de ore pe drum. oricum...ceea ce trebuia sa fie luna de miere a iesit un adevarat fiasco. incepand cu drumul dus, hotelul care pana la urma nu a fost o dezamagire atat de mare, faptul ca sotia si-a fracturat un deget la picior pur si simplu stupid, faptul ca am ratat oarecum principalele lucruri de vazut....plaja navagio (asta chiar era principala) si grotele albastre....faptul ca in ultima seara s-a stricat si laptopul......dar trecand peste toate astea am ajuns cu bine acasa pe drumul de sofia cu mici rataciri si tragand linie what doesn't kill you, makes you stronger :)

 alinburneci, on 16 septembrie 2014 - 09:29, said:

Buna ziua pe data de 19 septembrie plec in Grecia,știe cineva cat costa un bilet cu feribotul pana in Zakynthos.(2 PERSOANE+UN AUTOTURISM)

am platit 87 euro dus-intors pt exact formatia spusa de tine.....

alte taxe pt cei care nu stiu:
pod ruse 13 lei, vigneta 7 zile 30 lei/5 euro/10 leva...daca intrati pe la kulata in grecia pana in zakinthos sunt vreo 2*2.40 euro taxe autostrada plus 1.20 o taxa un pod (imi scapa acum unde) plus 13.20 EURO taxa pod Patra....plus feribotul...la intoarcere diferenta e 2 euro la pod ruse
daca intrati pe la Makhaza sunt vreo 5-6 taxe de 2.40 euro
In Grecia se merge brici, in Bulgaria la fel pe drumul cu Sofia in care sunt cateva devieri pt drumuri in lucru.

#13077
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Si eu am vazut saptmana aceasta foarte multi grabiti + cateva depasiri ”in orb” facute de cetateni de-ai nostri prin Bulgaria. Probabil ca din cauza asta soferii bulgari sunt destul de iritati cand vad masini de Romania. Altfel nu imi explic de ce un bulgar nu m-a lasat sa-l depasesc. A inceput sa accelereze brusc. Faza m-a luat prin surprindere si, cea mai inspirata decizie a fost sa intru inapoi in spatele lui ca altfel nu mai scriam acuma aici. Asa ca, multa atentie.

#13078
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
ionut, nu avea ceva cu tine sau cu noi. De multe ori soferii bulgari sunt eratici si ... greu de inteles. Desi e greu de crezut, majoritatea au chiar mai putina educatie de trafic decat ai nostri.

#13079
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,048
  • Înscris: 26.04.2007

 spe_ripper, on 18 septembrie 2014 - 22:44, said:

what doesn't kill you, makes you stronger Posted Image

Asta inseamna ca veti mai merge si veti face un planning mai bun data viitoare...
Ce nu inteleg eu este cum sa mergi in Zakyntos si sa nu mergi la Navagio !??!
Asta da ratare si chiar una IMENSA !

#13080
viomobil

viomobil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,229
  • Înscris: 09.10.2007
Intrebare de baraj, duminica daca trec pe la 7 seara pe la Makaza am noroc sa prind vreo coada de peste 1 km? Sensul spre Romania, desigur. Mersi!

#13081
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 Mihai_3, on 19 septembrie 2014 - 08:05, said:


Asta inseamna ca veti mai merge si veti face un planning mai bun data viitoare...
Ce nu inteleg eu este cum sa mergi in Zakyntos si sa nu mergi la Navagio !??!
Asta da ratare si chiar una IMENSA !

ca sa iti explic mai bine. azi m-am hotarat sa plec in zakinthos si a 2-a zi am plecat. deci timp de planning cum trebuie nu am avut
am vazut Navagio doar de sus. Apoi am planificat prost .... am zis intai sa facem excursia cu Marathonisi....pe care am facut-o....apoi sa cautam o excursie mai mica cu Navagio....Am ajuns in Porto Vromi si ne-a aburit ala vreo 2 zile ca e vant ca call tomorrow.... si s-a terminat concediul....
Fiind sigur ca de acolo putem merge cu barca nu m-am mai uitat si al alte zone/excursii...si asa am ratat Navagio....invatatura de minte pt data viitoare.
Oricum sper sa mai ajung acolo....desi sunt atatea locuri de vazut pe lumea asta de nu stiu daca ai timp si bani sa mergi de 2 ori in acelasi loc....vom vedea

#13082
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,048
  • Înscris: 26.04.2007

 viomobil, on 19 septembrie 2014 - 10:34, said:

Intrebare de baraj, duminica daca trec pe la 7 seara pe la Makaza am noroc sa prind vreo coada de peste 1 km? Sensul spre Romania, desigur. Mersi!

NU.

 spe_ripper, on 19 septembrie 2014 - 10:42, said:

ca sa iti explic mai bine. azi m-am hotarat sa plec in zakinthos si a 2-a zi am plecat. deci timp de planning cum trebuie nu am avut
am vazut Navagio doar de sus. Apoi am planificat prost .... am zis intai sa facem excursia cu Marathonisi....pe care am facut-o....apoi sa cautam o excursie mai mica cu Navagio....Am ajuns in Porto Vromi si ne-a aburit ala vreo 2 zile ca e vant ca call tomorrow.... si s-a terminat concediul....
Fiind sigur ca de acolo putem merge cu barca nu m-am mai uitat si al alte zone/excursii...si asa am ratat Navagio....invatatura de minte pt data viitoare.
Oricum sper sa mai ajung acolo....desi sunt atatea locuri de vazut pe lumea asta de nu stiu daca ai timp si bani sa mergi de 2 ori in acelasi loc....vom vedea

Felicitari sa pleci a doua zi...insa tu ca barbat ar fi trebuit sa ai asta in cap inainte.
Chiar daca ei nu ii spuneai decat in ultimele 2 zile (dar fiecare este diferit).
Planing-ul este important cred eu atunci cand bati peste 1000 de KM.

Edited by Mihai_3, 19 September 2014 - 10:47.


#13083
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 Mihai_3, on 19 septembrie 2014 - 10:44, said:

NU.



Felicitari sa pleci a doua zi...insa tu ca barbat ar fi trebuit sa ai asta in cap inainte.
Chiar daca ei nu ii spuneai decat in ultimele 2 zile (dar fiecare este diferit).
Planing-ul este important cred eu atunci cand bati peste 1000 de KM.

ok...sa iti explic din nou...stiu ca am facut-o de oaie...dar ne-am casatorit...nu stiam cu ce bani vom ramane dupa nunta...erau si niste datorii mai vechi etc...ceva mai complicat....initial planul era mergem in alta parte. astfel dupa ce toate s-au pus la locul lor am decis ca cel mai bine mergem in Grecia. de azi pe maine...concediul era luat etc...in general sunt un foarte calculat....si rar sunt spontan.
In Grecia cu siguranta voi mai merge, chiar Lefkada e pe lista....sper sa mai trec prin Zakynthos...cu siguranta o voi face :)

#13084
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,048
  • Înscris: 26.04.2007
casa de piatra si apa turcoaz :)

#13085
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,426
  • Înscris: 23.04.2007

 spe_ripper, on 19 septembrie 2014 - 11:06, said:

ok...sa iti explic din nou...stiu ca am facut-o de oaie...dar ne-am casatorit...nu stiam cu ce bani vom ramane dupa nunta.
Lasa,nu esti singurul.Mai stiu si eu pe cineva tot printr-o situatie relativ similara.Dupa nunta am plecat in luna de miere in Viena dintr-o bucata,masina avea ceva probleme,dar am mers la risc,saraca a "tinut" pana ne-am intors acasa cu bine,hotelul a fost ales "pe genunchi" si s-a vazut la fata locului,lista cu obiective turistice o luasem asa mai la "copy-paste",ce documentare/informare etc etc etc.
Lasa,pe total ramaneti cu niste amintiri numai bune de povestit la bere-doua.Poate concediul asta il veti tine mai bine minte peste 20-30 de ani decat unul care a mers perfect.E si asta o chestie,nu ? Posted Image
Ce face degetul?

Edited by AdrianHH, 19 September 2014 - 16:34.


#13086
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 AdrianHH, on 19 septembrie 2014 - 16:31, said:

Lasa,nu esti singurul.Mai stiu si eu pe cineva tot printr-o situatie relativ similara.Dupa nunta am plecat in luna de miere in Viena dintr-o bucata,masina avea ceva probleme,dar am mers la risc,saraca a "tinut" pana ne-am intors acasa cu bine,hotelul a fost ales "pe genunchi" si s-a vazut la fata locului,lista cu obiective turistice o luasem asa mai la "copy-paste",ce documentare/informare etc etc etc.
Lasa,pe total ramaneti cu niste amintiri numai bune de povestit la bere-doua.Poate concediul asta il veti tine mai bine minte peste 20-30 de ani decat unul care a mers perfect.E si asta o chestie,nu ? Posted Image
Ce face degetul?

da ai dreptate. cu toate cele intamplate oricum suntem multumiti de concediu. am fost socati un pic de drumul dus, era noapte, eram si obositi apoi cand am ajuns seara in Zakynthos ditamai furtuna....dar eu am fost optimist si am zis ca ziua urmatoare vom fi pe plaja si deja vom percepe altfel...ne-am dus la Dafni si asa a fost.
Este ok, multumesc de intrebare. Cand am ajuns in Romania ne-am oprit direct la spital. am mai stat pe acolo vreo 3 ore de dormeam pe scaune....dar "e cea mai mica fractura posibila la un deget" citat din d-nul doctor...deci e ok...:)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate