Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO

Cum export de pe desktop o conver...

contract de inchiriere obligatii ...
 Panasonic GH7

Comutare rapida setari regionale

impozit chirii 2024

Masina cumparata cu dovada pe mot...
 open vpn, adaugare exceptie

Alipire apartamente

Curba Q-U invertor Fronius Gen24?

Procedura cumparare ticket rabla ...
 interceptare ip android

HR - nota de relatie?

Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 

Alternativa paystone.com sau paypal.com

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
BadBoy

BadBoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 30.01.2003
Caut un site gen http://www.paystone.com/ sau paypal.com care sa accepte si plati catre Romania.
Exista ?

-------------------------------
Singur impotriva tuturor!
-------------------------------
Nu ma poti judeca!

#2
xpal

xpal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.10.2003
subscriu si eu la aceasta intrebare
stie cineva alta modalitate simpla si necostisitoare (comision mic) de a primi plati de afara?

#3
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
www.moneybookers.com sau www.ikobo.com sunt doua metode bune si ceva mai ieftine de a primi bani in romania.

#4
xpal

xpal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.10.2003
a folosit cineva aceste siteuri?

ce card e mai bun?

taifun de la banc post este ok, se merita?

stiu ca pun multe intrebari da sper sa nu se supere nimeni.

#5
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,366
  • Înscris: 07.12.2002
Pai nu se supara nimeni ca de-asta e forum, sa pui intrebari.

#6
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Eu tocmai folosesc ikobo. O sa va anunt in cateva zile rezultatul :)
Taifun e foarte bun, impreuna cu internet banking (30$ garantie - ii iei inapoi cand renunti, 1$ luna taxa).

#7
xpal

xpal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.10.2003
eu am sa incerc www.moneybookers.com ca e mai ieftin si nu cere neaparat card
merge si cu cont simplu

#8
AndreiTk

AndreiTk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 23.10.2003
am un prieten care lucreaza pe un site de videochat
foloseste ikobo.com, si am vazut ca sant foarte promti dar si preavazatori, oricine iti trimite bani trebuie sa dea si un fax in care sa confirme, daca nu trimite baniii de unde au venit
au procent cam 7$ / la 100$
Problema ca au si niste praguri de 500 $ si 1000$ si tot asa
Eu perosnal am primit niste bani chiar pe contul lui si i-am primit a 2 zi dupa ce au fost confirmati bani..
e bun

#9
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003

Quote

Originally posted by moartea
Eu tocmai folosesc ikobo. O sa va anunt in cateva zile rezultatul :)
Taifun e foarte bun, impreuna cu internet banking (30$ garantie - ii iei inapoi cand renunti, 1$ luna taxa).


Au trecut mai multe zile poti sa ne zici rezultatul ?

#10
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Da. Scuze, am uitat de threadul asta :)

Am primit si cardul, am si luat banii. Super misto, comision la bancomat mai mic de 1$ pe retragere (ieftin, pentru card strain). Vor schimba cardurile si cele noi se vor putea folosi la cumparaturi online. Intr-adevar, esti limitat la $205 trimisi/primiti cand iti faci cont, dar ca sa iti ridici limitele la $1000 trebuie doar sa trimiti un fax cu buletinul si o factura de curent/telefon/etc. de pe adresa ta si iti ridica limitele instant.

Ce este un pic enervant este ca lumea nu prea a auzit de iKobo, si trebuie dusa munca de convigere cu platitorii de afara. Le e cam frica sa dea cardul lor cel bun pe la diverse siteuri :)

In concluzie, va recomand calduros iKobo :)

#11
arhimede

arhimede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 08.12.2001

Quote

Ce este un pic enervant este ca lumea nu prea a auzit de iKobo, si trebuie dusa munca de convigere cu platitorii de afara. Le e cam frica sa dea cardul lor cel bun pe la diverse siteuri

Asta este cea mai mare problema, de fapt. Nu conteaza cum e din punctul de vedere al celui care primeste banii, ci pentru cel care plateste.
Mai sunt citeva siteuri de astea ciudate care platesc in Romania, inclusiv citeva romanesti, insa pentru platitor ==0.
De aia eu recomand procesatori de CC seriosi, ca 2checkout sau paysystems.

#12
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Pai aici nu era vorba de vandut chestii online. E vorba de person to person payments. Si nu cred ca poti sa iti faci merchant account la 2checkout ca persoana. In orice caz, nu cred ca e mai ieftin decat iKobo. Gandeste-te ca la $500 te costa $21 ca sa ai banii cash (comisionul tranzactiei 4% si $1 comisionul de retragere de la ATM). In plus, in 5 min ai banii in mana, nu astepti nu stiu cate zile.

Ei sunt seriosi, cel putin pana acum (eu, shobolanu de pe forum, un prieten de-al meu ne-am luat banii fara probleme), dar mai dureaza ceva pana cand vor avea o reputatie.

#13
arhimede

arhimede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 08.12.2001

Quote

dar mai dureaza ceva pana cand vor avea o reputatie.

Exact despre asta e vorba, reputatia.
Daca ii zic la un client sa-mi platesca cu ikobo ( am incercat) , zice: aaa, pai nu se poate si altfel?, ca trimitere de faxuri la aia cu credit-cardul, aiureli, nu trimite nici un american asa ceva , decit daca e neaparat nevoie, e prea complicat. Si nu-si baga aia cardul decit la siteurile pe care le cunosc, si daca exista un feedback al respectivului site.
  Poti sa-ti deschizi la 2checkout si la paysystems  cont fara sa fii comerciant, insa intr-adevar te costa mai mult, 4% comision, 8% taxa de chargeback(asta ti-o da peste 6 luni inapoi), si $10 pentru wire transfer. Dar e o solutie pe care o cunosc americanii si au incredere in ea.
Despre asta e vorba, nu? Increderea. E importanta o solutie in care in primul rind platitorul sa aiba incredere. ca altfel, cel mai simplu e Western Union, care implica insa deplasarea platitorului la un ghiseu WU, pe urma sa transmita codul tranzactiei, din nou prea complicat pentru un american...

#14
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Eu am reusit sa conving 3 pana acum si ma lupt cu al 4-lea. 0 ratari :)

#15
jimprofit

jimprofit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.11.2003
salut stie cineva vreun serviciu exchange din paypal in evocash sau ebullion?

#16
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
arhimede: ce trimitere de faxuri cu creditcardul???? eu am facut  o tranzactie cu ikobo si nu au fost neclaritati mari. doar niste chestii aiurea.. referitoare la operarea serviciului. in rest a mers corect si fara probleme...

iar orice american stie ca daca folosesti amex... nu are cum sa tz'o traga nici un site ... so, de ce s-ar teme?

#17
arhimede

arhimede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 08.12.2001

Quote

am un prieten care lucreaza pe un site de videochat  
foloseste ikobo.com, si am vazut ca sant foarte promti dar si preavazatori, oricine iti trimite bani trebuie sa dea si un fax in care sa confirme, daca nu trimite baniii de unde au venit
au procent cam 7$ / la 100$
Problema ca au si niste praguri de 500 $ si 1000$ si tot asa
Eu perosnal am primit niste bani chiar pe contul lui si i-am primit a 2 zi dupa ce au fost confirmati bani..
e bun

Faxul cu credit-cardul e o metoda practicata de americani, sa se asigure ca e in regula cardul.
Eu oricum ramin de parere ca ikobo e o chestie slaba, pentru ca necesita crearea unui cont ca sa faci plata si pentru ca e necunoscut.
  In plus, paysystems si 2co le poti integra la tine in site, zic la client : marca banu' , el zice unde ? eu ii dau link la mine in site, baga datele cardului, pa si pusi. Elegant si civilizat, dureaza 30 de secunde, si gata.
  In plus , e vorba de merchant account, ai multe alte chestii la dispozitie, shopping cart, etc. E profesional , nu simplu tranfer de bani, si le place la americani chesti asta.
Dar in definitiv, fiecare foloseste ce vrea si ce ii place. Toate cele bune.

#18
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Nu trebuie faxed credit card. Trebuie faxed ID si utility bill ca sa iti creasca limitele de primire/trimitere de la $205 la $1000, si dup-aia alte chestii ca sa le cresti si mai sus. Evident ca nu e bun daca vei primi cate $5 de la 20 de persoane. Dar daca primesti niste sume mai mari de la un numar mic de persoane, este ideal.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate