Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...
 Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...
 Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai
 Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta
 

Cum evitam cainii de pe Soseaua de Centura?

- - - - -
  • Please log in to reply
179 replies to this topic

#19
yo_2fast4u

yo_2fast4u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 22.01.2006
nasol moment

acum 2 sapt sau cam asa am fost la munte. o pisica (pe care am vazut-o de la distanta) traversa dn1 (nu mai stiu in ce localitate eram) eu eram pe banda 1 nu aveam viteza mare (max 80), din spate venea destul de tare pe banda2 un VW tuareg tocmai cand pisica traversa, soferul a claxonat si a intrat usor pe contra sens iar pisica s-a speriat intorcandu-se pe torotoar trecand prin fata mea. eu m-am infipt cu piciorul in frana, a intrat si abs-ul in functiune (am franat f violent). nu am lovit pisica si nu aveam nici masina in spate. mai eram in masina cu parintii, lor blocandu-se centurile. tata s-a speriat (era in dreapta) si a zis ca in cazuri ca asta mai bine lovea animalul decat sa pus frana si sa ma loveasca altu din spate.

#20
Drug

Drug

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 07.05.2005
Am patit-o si eu pe drumul de la mare in acest weekend. Aveam 80-90/ora. pe marginea soselei zaresc un idiot de caine care se plimba neavand o directie de deplasare ordonata, deci haotic. claxonez, reduc viteza si tin piciorul deasupra franei. cand ajung la vreo 7m de el, dobitocul sare pe sosea. Frana brusca, abs chestii, iar masina din spate (care de altfel nu a pastrat distanta de siguranta) a fost nevoita sa ma inconjoare pe contrasens. Norocul nostru (al meu si al celor din spate) ca nu circula nimeni din fata. Iar prostul de caine a parasit carosabilul la fel de linistit cum a aparut.

#21
Danny1

Danny1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.06.2005

View Postipman, on Jun 28 2006, 12:36, said:

Nu stiu cum sa ma exprim corect, dar mi se pare de-a dreptul ciudat sa pui viata unui ciine mai presus decit cea a unui om.
Apoi nu intotdeauna frina lasa urme pe asfalt. Mai ales daca exista ABS pe masina.
si cu ABS lasa urme, poate putin altfel, intrerupte

#22
dan.v

dan.v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 16.01.2006
Imi pare rau pentru cele intamplate, dupa accident sa stai cu omul ala sa-l vezi cum se stinge in fata ta, e greu pentru oricine, mai ales pentru soferul din Aveo. Unii soferi de damas o cam o cauta ... mai mult 7 persoane intr-un damas, dar mai bine nu comentez.

Aseara eram aproape de a lovi un caine, dupa o frana scurta, il "centrasem" si ma pregateam sa-l iau timp in care am si claxonat si l-am vazut cum a zbughit-o. Asa ca sfatul meu e ca la ce masina va luati, considerati claxonul bitonal foarte important si folositi claxonul pentru caini. La vaci nu prea ai ce face, trebuie sa nu intri sub nici o forma in traiectoria ei ca-i jale. Am fost aproape de asa ceva cu o solenza in valea lupului intr-o noapte cand vaca pur si simplu a intrat in coloana (aveam max 50m pana cel din fata). Pentru betivii de pe marginea drumului nu prea are efect, dar la animale e vizibil.

#23
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003

Quote

si cu ABS lasa urme, poate putin altfel, intrerupte

Depinde, evident nu m-am uitat la toate franele daca am lasat urme, dar cand am luat masina si vroiam sa ma obisnuiesc cu ABS-ul am mers intr-un poligon si am franat de cateva ori (e drept, la 60, nu mai mult) si nu se cunostea nimic. asta pe asfalt

Edited by dragos_avram, 28 June 2006 - 17:38.


#24
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Nu vreau sa acuz, doamne fereste, pe soferul damas-ului dar cind vezi un animal de orice fel, obstacol, pe contrasens, trebuie sa ai grija ca masina de pe contrasens sa nu intre in tine, eventual sa mergi mai pe dreapta ca sa poata ocoli obstacolul...

#25
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 09.09.2003
e stupid sa zici "eu in cazul asta as face..."

in cazuri de astea faci numai ce-ti dicteaza instinctul si reflexul... crezi ca soferul era tampit sa intre in masina de pe contrasens si nu in caini?

RIP

PS: si taicamiu a prins un caine in localiate (avea vro 80-90) si l-a facut muci ca sa nu intre pe contrasens, a avut prezenta de spirit zic eu... a facut zob fata daciei ca era marisoara javra, si-a pus in cap toate babele satului, dar nu s-a intamplat nimic grav.

Edited by add, 29 June 2006 - 01:18.


#26
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,018
  • Înscris: 01.11.2005
Am avut si eu astfel de probleme.
Prima oara cu o pisica.I-am vazut doar ochii in lumina farurilor.Am fost tentat sa pun frana dar eram cu masina incarcata full si tata mi-a zis sa nu bruschez.Am simtit-o in podul pedalier de parca as fi dat intr-o bordura.
a doua oara tot noaptea mi-a iesit un caine in fata dar nu aveam viteza prea mare.Am franat dar l-am atins cu spoilerul si norocul meu a fost ca nu s-a spart.
Lu tata i-a sarit pe capota o vaca pe E85.A facut fata varza(masca ,radiator,parbriz,capota ,un far etc.).Viteza nu avea mai mult de 65(era si incarcat) dar vaca era legata cu funia de un "bou" de stapan care nu a reusit sa o tina pe acostament.Urmari:masina distrusa si reparata apoi pe banii proprii,mama a tras o sperietura zdravana caci exact pe partea ei a sarit animalul iar vaca avea picioarele din fata rupte.
Tot tata s-a trezit intr-o noapte cu un cerb pe mijlocul drumului.A oprit si a dat claxoane dar cerbul abia se misca.

#27
datace

datace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 26.04.2005
Comentariile sunt oarecum inutile in cazul de fata...nu poti face pe desteptu sa zici ca tu ai face altfel...  

Am vazut de curand un individ care da "fleshuri " la un caine !
Cand apare un caine claxoneaza l inainte de a incerca sa l evitzi, ei se retrag instinctiv de pe sosea la auzul claxonului incercatio pe asta, e o metoda buna cand ai o  viteza rezonabila.

#28
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
selectasem cateva posturi, dar s-au dus dracului ...

In fine, in primul rand imi pare rau cand citesc astfel de chestii ... cu atat mai mult cu cat eu sunt un "obisnuit" al drumurilor pe centura ... pur si simplu e mai eficient ... ca timp si - de multe ori - mai putin stresant ...

E drept, de multe ori am fost nevoit sa ocolesc pe la Domnesti, eventual Domnesti - Ciorogarla, dar imi face placere, e verdeata, e liber ... si ies tot acolo ca timp si consum ...

Mi-au sarit tot felul de minuni in fata pe centura (caini, pisici, oameni, cai, basculante, carute etc). Nasol a fost o singura data, in urma cu vreo 3-4 saptamani ... noaptea (11:30) dusesem o colega acasa prin Dristor, si am hotarat sa o iau pe centura ... voiam un pic de liniste :)

Undeva dupa Glina, aproape de iesirea din Popesti - Leordeni, linie dreapta, din fata un tir, dar departe (> 500 m), imi sare o pisica dintre 2 din pietrele de protectie de pe marginea din dreapta. Viteza mea sub 90 (dar nu mult). Am avut timp sa ma uit inca o data in fata - spatele il stiam liber sigur - si ... semnalizare (sa nu se sperie omu' cu tirul din fata), frana cu evitare pe cat posibil prin stanga, pe contrasens ... Din pacate am agatat pisica cu spoilerul pe exterior, in dreapta ... sper sa nu ii fi cauzat damage prea mare. Insa imi cunosc bine masina, cu limite cu tot, si riscam o iesire in decor (sant) prin stanga daca trageam mai rau de volan ...

Faptul ca am fost pe faza si ca a lucrat ABS-ul asa cum trebuie a salvat (sper) viata unui animal ... daca situatia ar fi fost mai incordata insa in mod sigur as fi luat-o in plin ... nu se pune in discutie ...

#29
Joana

Joana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.06.2006
Sunt 4 zile de la accident si inca nu pot sa realizez clar ce s-a intamplat. Poate pentru ca imi apare in minte de fiecare data cand inchid ochii aceleasi secunde groznice....sunt atati de "daca" : daca ar fi trecut peste caini, daca nu era curba, daca avea vizibilitate buna, daca si iar daca....E aiurea, nu se poate, ce prostie,dumnezeule, un tampit, de ce n-a calcat mama lor de caini!!!! asta e...poate ca ar trebui sa se introduca si "testul elanului" in examenele pt. luarea permisului.....ar scuti lumea sa mai formuleze apelative inutile si regrete ce nu-si au locul decat sub forma de politeturi in urma a astfel de accidente.
Nu vreau sa ma transform intr-o cinica, dar cred ca numai pe administratorul judetului Ilfov nu s-a dat vina cand a fost vorba sa se gaseasca un vinovat clar. "Sa euthanasieze, dom'le animalele alea, ca tot se vantura degeaba si fac num' pagube!!"..."sa bage garduri, parapeti....pe margine...".....
parapeti exista, dar din pacate doar ramasite si bolovani printre care se poate strecura cu usurinta o vaca, dar un caine!?..." Atunci sa semnalizeze ca la padure, in loc de semnul cu caprioara sa bage semnul cu - Atentie, trec javre!!- "......
RIP!!! si sa aveti grija!

#30
Furia-Rosie-Turbo

Furia-Rosie-Turbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 12.05.2006

View PostJoana, on Jun 27 2006, 19:54, said:

...e de ajuns sa spun ca cel mai rau in accidentul despre care voi scrie este faptul ca nu se stie in cate secunde poti avea discernamantul de a te gandi sa eviti un obstacol si a reveni imediat din contrasens, pe banda ta....fara a lovi alta masina.
S-a intamplat duminica seara, 25.06.2006. Eram pasagerul din dreapta fata al autoturismului marca Chevrolet Aveo, in spate mai erau inca 2 amici si prietenul meu conducea pe Soseaua de centura, venind dinspre Chitila si indreptandu-ne spre Bucuresti. Viteza nu cred ca era mai mare de 70km/h..oricum, urma o curba, deci prietenul meu a actionat frana, apoi.......2 caini au aparut direct pe banda noastra, in fata, de niciunde....Nu stiu cate pot sa-mi amintesc acum..cert e ca prietenul meu a apasat pedala de frana pana la capat si a incercat sa ocoleasca animalele alea idioate, intrand pe contrasens si....impact cu alta masina!!!...m-am trezit cu air-bagul undeva  in fata, cu fum inauntru si tipete in jurul meu de credeam ca nu mai sunt pe lumea asta. Noroc cu centura.
Ne-am ciocnit cu un Daewoo Damas, cu 7 persoane la bord, dintre care 2 au fost ranite destul de grav (acum sunt in afara pericolului)..dar soferul Damas a murit in drum spre spital....asta dupa ce am asteptat in jur de 45 de minute sa vina descarcerarea, si cu prietenul meu sustinandu-l fizic pe acel barbat (avea picioarele zdrobite si atarnau..) prins intre fiarele dubitei.
O priveliste groaznica: Aveo facut acordeon pana la parbriz, Damas aproape rasturnat...pe mine si pe prietenul meu ne-au salvat air-bag-urile si centurile, dar cei din Damas nu aveau asa ceva iar de centuri nu stiu daca le aveau puse, soferul acela cel putin nu ar fi avut oricum nici o sansa la lovire, pt. ca a impactul a fost semi frontal, adica sofer vs.sofer - cel putin asta spun martorii.
Ca un facut, exact in spatele nostru circula o masina cu alti prieteni, iar cainii - dupa ce au scapat nevatamati de noi- au continuat sa ramana pe aceeasi banda, astfel incat masina din spate abia a avut cum sa evite lovirea animalelor si implicit , a noastra, trecand printre ele..cum se zice, la mustata.....si aceleasi dobitoace au ramas pe marginea strazii pana a venit politia, salvarea, etc...
Incercand sa derulez filmul evenimentelor, ...cred ca totul s-a intamplat uimitor de repede, frana la curba,  frana si contrasens pt. evitarea cainilor, ciocnire...totul la o viteza de aprox.70 km pe o sosea unde limita e de 90....ma intreb acum ce viteza avea Daewoo, pt. ca nu a franat deloc si acul s-a oprit undeva la 20 km/h..
In presa s-a spus ca un sofer neexperimentat ce nu a luat in considerare conditiile meteorologice a intrat pe contrasens provocand un accident mortal....si atat. Ce conditii meteo ma intreb??duminica a fost o caldura "superba", fara nori pe cer, iar seara la ora 19:00 in mod sigur daca a plouat, a plouat cu caini!...
Multi dintre cei implicati in accident au refuzat spitalizarea, inclusiv eu...pentru sprijin moral, cel putin, pt. k gipsul nu ma lasa sa fac multe...dar totusi, in urma ramane multa durere...o vaduva...un om ce se simte vinovat, la numai 20 de ani de moartea altui om.....niste caini care traiesc bine-merci si haladuie pe soselele tarii.
CE as vrea eu sa intreb e mai mult retoric si cu siguranta incomod sa te gandesti atunci cand ai la dispozitie cateva sec. sa actionezi logic si fara urmari tragice: daca loveam cainii, cat de mare ar fi fost impactul cu masina din spate, la o viteza de maxim 70km/h, fara a include viteza dupa franare si/sau oprire dupa impact???? e inutil, dar uneori explicatii se cer si in astfel de situatii....un sofer "experimentat" ce ar face?...
Odihneasca-se in pace!!!!
Joana


Sorry pentru cele intamplate insa nu trebuia sa evite animalele!

Ca fapt divers si eu am avut un eveniment de acest gen pe soseaua Targoviste-Bucuresti cand la 120 km/h, noaptea a sarit ditai cainele in fata! Din fericire nu am incercat sa-l evit pentru ca nu avea rost si l-am lovit frontal! Masina nu a avut decat nici o zgarietura!!!!!!!:)))  Cainele afis, si m-am bucurat pentru ca i-am scapat si pe altii de un posibil necaz!

#31
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006
ce-mi place cand vad pe cate unii ca ar da peste un caine asa aiurea, cica aveam masina plina, si sa nu BRUSCHEZ lumea, am zdrobit cainele. bravo.

Despre accident, inca o data, se putea intampla oricui, depinde si de omul de la volan, eu nu stiu ce-as fi facut, probabil, Doamne fereste, la fel, desi am pretentii de bun sofer, dar am si mila pentru orice vietate, toate animalele inclusiv oameni au sentimente, intre un caine si un om, aleg ambele, pana acum am omorat vreo 2 vrabii, si mi-a parut extrem de rau de ele, erau niste vietati si ele. Folosesc mult claxonul, chiar si pentru pasari. o data am evitat o pisica la 130 km/h mare prostie, dar nu puteam sa trec impasibil. si cand vad un caine mort pe sosea ma apuca nervii pe aia care-i lovesc. o data am vazut pe unu cum a lovit un caine fara ca macar sa apese frana, si avea ceva viteza, si-l putea si evita aproximativ lejer. Urasc oamenii astia.

#32
aproape0m

aproape0m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.06.2004
pai el nu a vazut damasu, sau a aproximat ca are loc ?
sau a fost ceva de genul : caine , panica, frana, tras in directie aleatoare ca sa ocolesc cainii ?

#33
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004
Frana si claxon continuu, de obicei se sperie si o zbughesc. Am tavalit acum cativa ani un caine , imi iesise brusc in fata , frana la fel de brusca , l-am luat sub masina si acolo a devenit un fel de rulment Probabil ca era prin pe sub motor ( aveam garda la sol 6 cm ) si masina o simteam cum sare de bot. Dupa vre-o 10-15 m masina s-a oprit , asta s-a mai dus rostogolindu-se vre-o cativa metri dupa care CULMEA a fugit bine merci .

#34
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006
Problema a mai fost intr-un chestionar , asemanatoare.Pai ar cam trebui stransi si acesti caini fara stapan , dar cine sa se ocupe de asta , ca protectia animalelor zice altceva, pai sa-i ia si sa-i creasca ei pe toti , or sa l e faca rezervatie .Pacat de accidentati,oare cat o sa mai dureze pana se pun pe treaba , baietii hinghieri si sa nu tina cont , musai de x,y,z , care militeaza pentru asa zisa protectie a animalelor(care umbla slobode si fa-r de stapan , care umbla pe sosele si drumuri) :death:

#35
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Eu, de obicei frinez si la un pasarel, dar acum vreo 5 ani m-am intors dupa un ciine.
Era un ciine , care de cite ori treceai pe acolo se repezea la masina, si nu asa simplu, dadea sa muste din masina, sarea la geam ( o strada cu masini parcate si pe stinga si pe dreapta, sens unic si neaparat mers incet,, datorita pietonilor care se cred in parc )
Buun, ma saturasem de el, treceam zilnic pe acolo, la prima intersectie intorc masina, si la alta intersectie iar intorc masina si ajung cu ciinele in fata.  Cum a sarit la masina, trag stinga tare si il bag sub masina si tronc, tronc, tronc. De atunci n-a mai sarit la masina, statea pe trotuar si privea, vreo 2 ani l-am vazut, cred ca pina la urma l-au luat hingherii, ori la calcat careva.

#36
yety

yety

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.08.2006
Aseara am facut un drum de la iasi la bacau si retur . TREI caini in decursul a 300 km m-au facut sa franez violent. Primul cam la 20 km de iasi intr-o localitate statea in mijlocul benzii mele de mers si nici nu a schitatvreun gest cand m-a vazut ca franez (a fost o noapte innorata de nu vedeai nimic in afara de ce-ti luminau farurile si eu eram pe faza mica).Am franat de a zburat de pe bancheta din dreapta si pachetul de tigari, dar am reusit sa tin masina dreapta sa nu virez nici un pic pt ca de pe celalalt sens venea o masina.
Al doilea , la intoarcere, de abia iesisem din localitate si nu dadusem faza mare pt. ca in fata mea cam la 100 de metri era o masina si l-as fi incomodat pe respectivul sofer, m-am trezit cu un caine (extrem de slab saracu' probabil se ducea sa moara undeva) care trecea strada de la stanga spre dreapta si ajunsese fix in fata mea mergand f. incet. Am franat violent si pentru ca din contrasens nu venea nici o masina am tras stanga tare de volan si am reusit sa-l evit. Al treilea tot in localitate de-abia am reusit sa franez un pic si am avut noroc (si eu si el ) ca a trecut in fuga razant de masina mea.
E cam greu sa ii tot eviti daca sunt asa de multi (in 300 km trei pe drum si o multime pe margine) . Pana acum nu am calcat nici unul doar o data s-a lovit un catel de aripa mea din spate cand fugea din fata unui tir ce venea din contrasens dar nu a patit nimic. Sper ca azi-noapte sa fi avut eu ghinion sa-mi fi sarit asa de multi in fata si sa am mai mult noroc de acuma pt ca nu stiu cat o sa-i mai pot evita !!!!!!!!
Pt soferul Damasului RIP !!! Shit Happens.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate