Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Placa de baza veche

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
DeDeRa

DeDeRa

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 22.06.2006
Am un Matsonic mai vechi si miam luat un mx440 agp8x prob e ca prima oara am instalat placa meargea bine ... dar scria la AGP : PCI MODE ... mi sa parut ciudat ... si am reinstl win acum scrie AGP2x cat suporta si placa dar se blocheaza ... un progam cu care sa pun din nou placa p PCI MODE stie cineva?

#2
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Daca placa este veche si probabil cu chipset SiS 730 nu iti va merge placa aia video pe AGP8x. Placa suporta cel mult 4X. In windows totul e ok dar in aplicatii 3D genereaza artefacte. In bios PCI Mode si AGP Mode se refera la placa video folosita, daca e PCI sau AGP.eventual Onboard

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Am un Matsonic mai vechi si miam luat un mx440 agp8x prob e ca prima oara am instalat placa meargea bine ... dar scria la AGP : PCI MODE ... mi sa parut ciudat ... si am reinstl win acum scrie AGP2x cat suporta si placa dar se blocheaza ... un progam cu care sa pun din nou placa p PCI MODE stie cineva?

Placa nu suporta 2x. In mod normal ar fi trebuit sa mearga pe 4X. Daca tie iti apare 2x, este normal sa faca asa ceva in jocuri sau tot ce tine de 3D. Am avut si eu aceeasi problema, care s-a rezolvat cu un calculator nou. :D

Daca totusi zici ca ti-a mers in mod PCI ( cum, nu stiu... ) solutia ar fi sa dezinstalezi driverele de AGP ale placii de baza. Asta daca le-ai instalat tu. Daca le-a instalat windowsul nu ai alta solutie decat sa-l reinstalezi cu vechea placa.

#4
DeDeRa

DeDeRa

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 22.06.2006
am incercat tot ... si ce ati zis voi si altele ...  merge bine njuma in PCI MODe ... dar am bagat XP si acu scrie agp2x si se blocheaza ... tre un soft ceva sa scada agp2x la pci mode ...

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

am incercat tot ... si ce ati zis voi si altele ... merge bine njuma in PCI MODe ... dar am bagat XP si acu scrie agp2x si se blocheaza ... tre un soft ceva sa scada agp2x la pci mode ...

Cam banuiam ca n-ai avut XP inainte. XP-ul instaleaza el driverele AGP. Nu exista nici un soft ptr PCI Mode. Doar alta placa de baza cu componentele aferente.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate