Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Leduri la 12 V

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#55
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
cum alimentez un led de 1w la 12v? cosuma undeva pe la 400 mAh, si soclul in care trebuie sa-l pun este mic. Ce fel de sursa sa fac, rezistentele se cam ard. :) vreo idee? un mini chopper? :D

#56
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Cam asa ceva.
Exista si ciruite dedicate, dar se pot folosi si alte variante:
http://www.st.com/st...e/anp/11777.pdf

http://www.icbase.co...ONS31180611.pdf


http://picprojects.o...R3schematic.pdf

http://www.scribd.co...er?autodown=pdf

#57
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
ledul de 1w nu poate consuma 400 de mA la 12 V,cf. formulei P=U*I.
Verifica tensiunea de alimentare si curentul.
In cazul in care consuma intradevar 400mA, U=2.5V, caz in care trebuie sa dimensionezi R=U/I, unde R=(12-2.5)/0.4=23,75 ohmi, folosesti o R=25 ohmi. Puterea  rezistentei:P=U*I, unde P=9,5V*0,4A=3,8W.
Deci poti folosi o rezistenta in serie cu ledul de 25 de ohmi la 4W.

#58
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
pai, nu consuma 400mA la 12, ci la ~ 3v. Calculul tau este corect, stiu ca trebuie rezistenta de 4w dar rezistenta de 4w este MAARE :). De-asta caut un integrat accesibil care sa faca un mic pwm si sa poata fi miniaturizat.

#59
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Cand mai facem calcule pentru alimentarea in regim auto, trebuie sa consideram valoarea maxima a tensiunii de alimentare, pentru siguranta  se poate considera si o tensiune maxima de 14.5V. B)

#60
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
pai fa separat sursa , nu trebuie montata chiar  pe led. O amplasezi unde ai loc  (sa fie un loc mai aerisit, ca se incalzeste la functionare indelungata) si tragi doar firele de alimentare.

#61
cateodataeu

cateodataeu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.02.2010
Salut tuturor!

De foarte mult timp imi doresc sa schimb iluminarea in bord dar nu am reusit nepricepandu-ma sa si pun in aplicare un astfel de proiect. Nu am cunostintele necesare dar cu ajutorul vostru poate de data asta voi reusi.
Cu ceva vreme in urma am incercat sa inlocuiesc becurile din stopul de frana cu leduri. Pentru ca nu m-am priceput cineva a incercat sa ma ajute dar acel cineva fiind foarte ocupat proiectul a fost abandonat....si totusi nu inainte sa ma sfatuiasca sa cumpar acele piese care se vad in una din pozele de mai jos, ledurile necesare (pe care le-am si lipit pe o placa urmand sa facem un montaj bun de inlocuit becurile din stop) Deci, problema se prezinta in felul urmator: am ledurile (nu stiu ce voltaj au dar inseriate cate 8 sau 9 parca se aprind optim la borna bateriei; am acele piese de care vorbeam mai devreme, cele din poza dar nu stiu sa fac montajul. Datele problemei se prezinta in felul urmator: vreau sa montez maximum de leduri in serie care sa se poata alimenta de la fasungul unui singur fost bec. Problema iarasi ar fi , cum ca dupa cate imi aduc aminte nu ar fi de ajuns sa inseriez ledurile, trebuie ceva sa si stabilizeze (nu mai stiu daca amperajul sau voltajul), altfel existand posibilitatea sa se arda primul sau toate (nici asta nu mai stiu) Pe teava vor fi 12V 11Ah. Dupa cum vedeti is complet afon, dar chiar complet, so....help!!!!!

Multam' de atentie si scuze daca v-am zgariat retina prin carentele mele in domeniu!

Petre

Attached Files



#62
mariustiberiu

mariustiberiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.12.2008
Vreau sa imi schimb becurile de stop la masina cu leduri fiindca se tot ard...
O intrebare :Cand se arde un led in circuitul electric face scurt sau ramane circuitul deschis?
Am o idee despre o schema cu mai multe grupe de leduri paralele sa le inseriez.
Daca un led face scurt dintr-o grupa, urca voltii la celelalte grupe inseriate...si nu-i a bine.
Multumesc

#63
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Tu vrei o statistica a defectelor la LED-uri... nu stiu daca se poate generaliza  pentru tipuri diferite de LED-uri.
Daca un LED alimentat la un curent mic se distruge, conexiunile la cristal rezista, nu se intrerup si atunci tensiunea pe LED poate scade, deci tensiunea pe LED-urile serie ramase creste. Totusi ,in circuit exista si o rezistenta, ce va prelua o parte din tensiunea suplimentara iar valoarea la care se utilizeaza LED-ul nu trebuie sa fie valoarea maxima admisa de LED. In concluzie LED-urile vor fi fortate, dar pot rezista daca nu sunt solicitate din start la maxim.
Si de fapt aici se ajunge, timpul de folosire pentru un LED creste daca nu se solicita la valoarea maxima de catalog, deci in aceste conditii nu trebuie sa-ti faci griji pentru defectarea prematura a lampilor cu LED-uri.

Edited by mister_rf, 05 February 2010 - 00:35.


#64
mariustiberiu

mariustiberiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.12.2008
Multumesc de raspuns...am exagerat cu intrebarea si cred ca cel mai bine e sa merg pe schema clasica led in serie cu rezistor.
Deja am renuntat la schema amintita mai sus.Fara un rezistor inseriat e riscant sa ia foc, daca se ard ledurile si ramane
anodul si catodul din led in scurt. :naughty:

Edited by mister_rf, 05 February 2010 - 01:57.
Se poate raspunde si fara citarea textului anterior!


#65
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Nu, fara rezistenta nu poti controla curentul prin LED. B) (considerand alimentarea clasica de la o sursa de tensiune)

#66
mariustiberiu

mariustiberiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.12.2008

View Postmister_rf, on 5th February 2010, 01:58, said:

Nu, fara rezistenta nu poti controla curentul prin LED. B) (considerand alimentarea clasica de la o sursa de tensiune)
Eu am leduri de tip SMD si le lipeam intre ele pana obtineam tensiunea optima/led ... de asta am scos din calcul R-ul dar e FOARTE important ca R-ul (rezistorul)
sa ramana in schema.

#67
cateodataeu

cateodataeu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.02.2010
Am reusit ce imi propusesem. Legate in serie cate 4 leduri, fiecare grup cu rezistenta lui, in total 48 de leduri. A durat ceva ca timp de lucru dar satisfactia este pe masura. Mult succes si celor care vor mai incerca asa ceva

Attached Files



#68
blade_xxl_89

blade_xxl_89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.03.2010
o intrebare as avea daca ma poate ajuta cineva.daca leg de exemplu 4 leduri in serie la o sursa de 12 V poate avea ceva daca nu pun nimic altceva???adica nu se va scurta foarte mult viata ledurilor???sau sa mai leg ceva???si o alta intrebare daca atinge ledul apa se arde???

#69
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Ti-am indicat cateva link-uri cu discutii pe aceeasi tema.
De fiecare data este aceeasi poveste, LED-urile se pot lega serie dar trebuie sa tinem cont de valoarea tensiunii de prag necesare, astfel ca impreuna sa nu obtinem o tensiune mai mare decat valoarea sursei de alimentare.
Tensiunea de prag depinde de procesul de productie, empiric se poate aproxima aceasta tensiune functie de culoarea obtinuta de LED.
Si da, LED-urile nu se conecteaza direct, au nevoie de o rezistenta de limitare.

Apa nu strica LED-urile asa de usor. Se vor oxida terminalele, oxidate pot sa se rupa mai usor, dar nu este un pericol direct pentru LED-uri.
Discutam aici de LED-uri de putere mica.

Edited by mister_rf, 07 March 2010 - 21:44.


#70
karpi

karpi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 04.08.2006

View Postblade_xxl_89, on 7th March 2010, 21:32, said:

o intrebare as avea daca ma poate ajuta cineva.daca leg de exemplu 4 leduri in serie la o sursa de 12 V poate avea ceva daca nu pun nimic altceva???adica nu se va scurta foarte mult viata ledurilor???sau sa mai leg ceva???si o alta intrebare daca atinge ledul apa se arde???

4 LED-uri in serie ai pe fiecare 3V poate nu vor lumina la intensitatea maxima.E vorba de LED-uri super bright la 3,7V .Asa ca teoretic functioneaza sub limata admisa nu ar trebui sa se defecteze ,viata ar fi cea maxima la un curent mai mic decat cel optim admis.Daca nu creste tensiunea de alimentare  este OK .

Scheme se gasesc pe net cu exemple de calcule ,diferite combinatii pentru mai multe feluri de circuite .
Google...LED circuits,sau LED schematics  apoi  schimbi pe"imagini" si gasesti multe scheme si articole.

Problema ar fi ca trebuie sa alimentezi LED-urile cu un curent constant.Ledurile pana la un anumit curent i-si cresc luminozitatea dupa ce crestem mai departe curentul luminozitatea nu mai creste.Daca un LED functioneaza cu "putin" peste un anumit curent    el nu se arde dar se scurteaza  durata de functionare destul de mult.

Trebuie reglat/stabilizat  curentul la un optim ca sa ai lumina maxima si sa fii sub curentul maxim .
Alta problema ar fi la lumina portabila ca la un consum de exemplu de 1A la 2 LED-uri in serie ( sau mai multe LED-uri in serie/paralel ) in cazul unui acumulator de 12V  ramene pe stabilizator 4,6 V *1A=4,6W ce incalzsete atmosfera.deci avem randament mic.
Se utilizeaza surse in comutatie care au randamentul mare .
Daca nu conteaza cosnumul si pierderila  se poat utiliza scheme de generator de curent constant "analogice" cu IC sau piese discrete.

#71
DJrox

DJrox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 26.08.2008
Buna baieti,
vreau sa`mi fac iluminarea bordului la masina pe led`uri. In total m`am gandit la 9 leduri. 6 pe albastru si 3 pe rosu.
Initial vruiam sa leg tot cate 3 in serie si sa pun cate o rezistenta pe fiecare "cuplu" de 3. Dupa ce am citit aici am zis sa pun cate o rezistenta pe fiecare led in parte si legate in paralel.
Dupa cate zice calculatorul de rezistente am asa
1 led albastru, 3.3V, 20mA, sursa 14V, R=560 ohm 0.5W
1 led rosu, 2V, 20mA, sursa 14V, R=680 ohm 0.5W

total vreau sa iau 6 leduri pe albastru si 6 R de 560ohm 0.5W
                          3 leduri pe rosu si 3 R de 680ohm 0.5w

Sunt ok valorile? Pot sa le iau asa si la fac montajul?
Multumesc.

Edited by mister_rf, 16 August 2010 - 13:57.


#72
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Da, sunt OK, vezi ca poate trebuie sa te gandesti la o solutie care sa limiteze curentul prin LED-uri in regim de noapte. Uneori lumina unui LED este mult prea puternica si poate sa deranjeze... B)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate