Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...
 Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...
 Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 

senzor prezenta

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,729
  • Înscris: 14.10.2004
Cred ca daca nu mai da un semn de viata in 2-3 zile, este clar ca sa prins cum sta treaba si acolo unde este nu are net :D
Am glumit nu trebuie sa te superi :peacefingers:

#38
domusfocsani

domusfocsani

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.06.2006
TRUTHMAN esti cel mai mare .cu geamul nu ma gindeam nici in o suta de ani.dar de anihilat imi dai o solutie la fel de ingenioasa?pentru ceilalti : TRUTHMAN este singurul care a avut un raspuns inteligent.vai voua.

#39
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005

 domusfocsani, on Jun 20 2006, 19:49, said:

TRUTHMAN esti cel mai mare .cu geamul nu ma gindeam nici in o suta de ani.dar de anihilat imi dai o solutie la fel de ingenioasa?pentru ceilalti : TRUTHMAN este singurul care a avut un raspuns inteligent.vai voua.

Hai mah ca shi io ti-am zis ca nu detecteaza daca mergi incet :cursing:  shi chiar tu ai spus ca asa ai trecut de unul

#40
medvonok

medvonok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 31.08.2005
Uite ca nu asteptam sa se continue acest topic ... dar
E buna treba cu geamul ?!?? Pai poti incerca, dar vezi ca treaba este valabila cand geamul este deja instalat, adica a fost pus acolo inainte de a fi activi senzorii. Dar lasand aceste aspecte deoparte, tu cum te-ai gandit sa te plimbi cu geamul in mana prin camera ? Crezi ca o sa poti deschide usa sau geamul fara sa te simta alarma? Bine, treci peste asta, apoi daca plimbi tu un geam asa prin fata senzorului - el te lasa ?
Sunteti nishte copii ....
Avea dreptate xymzar.

#41
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

 domusfocsani, on Jun 20 2006, 19:49, said:

TRUTHMAN esti cel mai mare .cu geamul nu ma gindeam nici in o suta de ani.dar de anihilat imi dai o solutie la fel de ingenioasa?pentru ceilalti : TRUTHMAN este singurul care a avut un raspuns inteligent.vai voua.
Se pare ca mai mult de atit nu poti...
Cat de  ''inteligent'' esti tu ca sa tinem cont de opinia ta?... :lol:

#42
rzw

rzw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 08.06.2005
senzorii sunt costruiti astfel incat sa nu poata fi "inselati"
poti sabota prin diverse metode un sistem doar in starea dezarmat , adica sa-l pregatesti ziua pt seara ....dar numai in cazul unor sisteme prost instalate si a senzorilor pasivi
de mai multe detalii nu cred ca e nevoie

#43
domusfocsani

domusfocsani

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.06.2006
hai ca e misto acest topic! simt eu ca e ceva nou.ceva altfel!senzorii pot fi :combatuti:?


razele lor se pot vedea?

oricum treaba cu geamul e cam.....asa......nu stiu cum! voi ce ziceti?

#44
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

 domusfocsani, on Jun 23 2006, 02:27, said:

hai ca e misto acest topic! simt eu ca e ceva nou.ceva altfel!senzorii pot fi :combatuti:?
razele lor se pot vedea?
Da, se pot vedea, dar ai nevoie sa porti ochelari speciali... din seria celor folositi la eclipsa... si da se poate, dar mai este o conditie: trebuie sa fie si  anul bisect...  :rolleyes:

#45
rzw

rzw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 08.06.2005
PIR inseamna pasive infrared detector .
adica detector pasiv ,adica nu emite nimic ,adica nu ai ce sa vezi .
intradevar un pir nu "vede" prin geam ,dar "vede" un geam care se misca

#46
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005

 rzw, on Jun 23 2006, 13:25, said:

PIR inseamna pasive infrared detector .
adica detector pasiv ,adica nu emite nimic ,adica nu ai ce sa vezi .
intradevar un pir nu "vede" prin geam ,dar "vede" un geam care se misca

Eu stiu ca nu vede geamul care se misca, nu vede obiecte moarte care se misca.DE exem0lu,poti sa fluturi o bluza in dreptul unui PIR si nu o vede (normal ,sa nu intre si mana ta in raza de actiune)

#47
ESPRIT

ESPRIT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 20.12.2005
Senzorii PIR obisnuiti sesizeaza variatii de temperatura. Se misca un corp cu o temperatura intr-un mediu cu o alta temperatura. Daca geamul care se misca are temperatura camerei, s-ar putea ca senzorul PIR sa nu-l vada. Daca e senzor combinat PIR+MW, atunci pe linga variatiile de temperatura, microundele v-or sesiza si variatiile de volum ale mediului.
Nu orice senzor il poti verifica asa fitiindu-te prin fata lui incontinuu, unii senzori mai destepti au functie de "management al traficului", adica daca vad miscare continua prin fata lui trec in standby pt. menajarea contactelor releului.

#48
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

 ESPRIT, on Jun 23 2006, 23:01, said:

Senzorii PIR obisnuiti sesizeaza variatii de temperatura. Se misca un corp cu o temperatura intr-un mediu cu o alta temperatura. Daca geamul care se misca are temperatura camerei, s-ar putea ca senzorul PIR sa nu-l vada. Daca e senzor combinat PIR+MW, atunci pe linga variatiile de temperatura, microundele v-or sesiza si variatiile de volum ale mediului.
Nu orice senzor il poti verifica asa fitiindu-te prin fata lui incontinuu, unii senzori mai destepti au functie de "management al traficului", adica daca vad miscare continua prin fata lui trec in standby pt. menajarea contactelor releului.


menajarea traficului e activata DOAR cand nu e stare de alarma :P

#49
CYCLER

CYCLER

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 15.05.2006
Din cate stiu eu , senzorii astia de miscare functioneaza pe emisie-receptie de microunde. Practic sunt niste mici radare.
Cu laserul.. cred ca se pot neutraliza, daca laserul e suficient de puternic :D

Edited by CYCLER, 22 July 2006 - 17:00.


#50
alecul

alecul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.03.2006

 augustin87r, on Jun 23 2006, 12:29, said:

Eu stiu ca nu vede geamul care se misca, nu vede obiecte moarte care se misca.DE exem0lu,poti sa fluturi o bluza in dreptul unui PIR si nu o vede (normal ,sa nu intre si mana ta in raza de actiune)
Flutura tu bluza cand sistemul e armat si ai sa te convingi ca reactioneaza PIR-urile.

#51
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005

 alecul, on Jul 22 2006, 22:24, said:

Flutura tu bluza cand sistemul e armat si ai sa te convingi ca reactioneaza PIR-urile.

Aha, am vazut.Am bagat mana intr-o punga shi am fluturat-o prin fata senzorului shi m-a "vazut" senzorul.......Oricum, dak ma misc incet prin casa, nu ma vede

#52
cezart17

cezart17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 08.05.2006
Buna!
Imi dau si eu cu parerea, ca doar am lucrat ceva ani cu asemenea senzori. Pe scurt, orice sistem de alarma poate fi pacalit. Depinde doar de cite informatii detii despre acel sistem (tre' sa stii excat ce senzor, ce centrala, etc) si citi bani esti dispus sa 'investesti' in solutie. Chestii cu mina in punga, raza laser, etc sunt din seria 'cinema la tine acasa'. A, si o chestie: toti senzorii tip PIR (care, ca veni vorba sint dintre cei mai simpli, exista si cu microunde si cu ultraviolete, senzori de vibratie, etc) au un 'jumper' care le dezactiveaza 'beculetul'. Asta insemnind ca el va functiona la fel, doar ca nu se va aprinde acel led (verde, rosu, galben, etc) care nu este raza sau unda sau mau stiu eu ce ci doar un indicator , 'pilot' sa-i zicem al functionarii senzorului. Asta inseamna ca te poate 'vedea' si daca nu se aprinde.
Despre cum se pot pacali.....cum spuneam: fiecare senzor are propriile caracteristici: unghiuri de deschidere, distante maxime, temperaturi maxime, viteze de reactie, etc. Tre' sa le stii si sa le studiezei. Abia dupa aia.
Cite despre cel de mai sus care a scris ineptia aia cu spray-ul de nu stiu ce ca sa vezi raza senzorului.....vizionare placuta ! :)

#53
ghostbuster

ghostbuster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 01.03.2006
sa nu ma injurati http://gbppr.trighos...feat/index.html :)

#54
cezart17

cezart17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 08.05.2006

 ghostbuster, on Jul 24 2006, 17:28, said:



Mda, interesant. Cam ceea ce ziceam eu: daca stii excat senzorul (ca sa-i stii specificatiile) poti face asa ceva. Numai ca. Numai ca majoritatea senzorilor moderni (vorba altui forumist: Paradox. DSC, Bentel, etc) 'vad' variatiile de caldura, lucru care face ca montajele ca cel prezentat sa fie destul de pretentioasa, caci acele lampi folosite trebuie nu numai sa emita in domeniul in care este sensibil PIR-ul, ci sa aiba si o emisie cit de cit constatnta.
Ar mai fi de comentat, dar am observat ca cel care a deschis topicl deja nu mai este interesat (poate nu mai lucreaza 'in sistem', ce zici ?).
Oricum, spor la lucru. A, si ca o ultima sugestie: cumpara-ti un senzor din ala de care vrei sa pacalesti si joaca-te cu el sa-i vezi limitele.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate