Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu subwoofer?

Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...
 Rafturile ca la dedeman

Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro
 Facultatea de geologie - ingineri...

Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...
 Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...
 

Orange DTH România - Topic General.

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
31133 replies to this topic

#30943
talex007

talex007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 18.11.2005
Pentru reactivare cartela tv ce numar de telefon putem folosi? Cum a spus si dorin_2k mai sus numarul vechi nu mai este disponibil. Am intrat in aplicatia noua de la Orange dar nu reusesc sa fac reactivare. Mersi

#30944
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,831
  • Înscris: 01.12.2001
0374 300 300
Sau 300 de pe un tel orange

#30945
scorpyo

scorpyo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,461
  • Înscris: 14.01.2008
Asa am si eu, tot PVR HD, dar inca functioneaza , fiind sub contract cu ei.

Deci ar trebui sa iti mearga si tie,in sensul ca s-ar putea activa cartela si STB.

Eu as zice sa faci reclamatie la ANPC.

#30946
Antihero

Antihero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 23.03.2016
A, bineinteles ca nu e nici o problema tehnica, pur si simplu e o decizie comerciala. Mai am si eu un coleg care are unul absolut identic inca in functiune.

E ireala golania, inteleg sa nu le mai activeze pe cele cumparate sh samd, dar sa le pun factura in fata si ei sa spuna ca nu-l activeaza???

#30947
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 07.08.2007

 Antihero, on 31 martie 2022 - 18:26, said:

Salutare tuturor,
Am o problema cu acesti banditi sinistri de la Telekom (in prezent Orange). Pe scurt am mai avut abonament la ei si imi cumparasem un stb cu PVR (cel mare cu doua tunere si hard intern). Acum vreo cativa ani m-am mutat de la adresa respectiva si la noua adresa nu mai aveam cum sa instalez antena (orientare proasta, vecini nebuni etc). Cand am reziliat i-am intrebat clar daca voi putea folosi pe viitor stb-ul proprietate personala mi-au zis ca da, nici o problema, mi-au lasat si vechea cartela in el.  Recent m-am mutat din nou si aici puteam instala antena, zis si facut mi-am refacut abonament la ei dar ce sa vezi mi-au zis cu un mare ranjet ca nu se mai poate activa STB-ul.  Am ramas ca la dentist: "cum se poate asa ceva, uite factura, e cumparat de mine de la voi" etc.
Raspunsul lor (politicos ce-i drept) poate fi rezumat in doua vorbe: TEAPA FRAIERE. Mi-au dat in chirie subventionata (nu platesc nimic) o cutiuta de 2 bani care nu poate inregistra nici pe USB, de doua tunere nici vorba. Decodorul meu PVR aduna praful pe dulap.
Ce naiba fac cu astia? I-am amenintat cu ANPC, le-am aratat factura (adica la naiba nu e luat de pe olx, din talcioc samd, e luat de mine de la ei).

Exista macar vreo solutie tehnica sa pot folosi cardul in alt receiver? Sau orice alta varianta, refuz sa ma las tepuit de ei in halul asta. Mersi mult pentru ajutor.

O magarie, nu esti primul care a patit asa.
Deschizi ticket de reclamatie din aplicatie, daca primesti negatie, dechizi online reclamatie la protectia consumatorilor cu nr de ticket si mail la Ancom (registratura Online)

#30948
Antihero

Antihero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 23.03.2016
Am avut deja reclamatie (cu numar si toate cele) , am primit raspuns la misto prin SMS ca nu se activeaza echipamentul.  Pe urma am sunat din nou si am am solicitat sa ma sune un supervizor (ma gandeam ca poate n-a inteles vreunu' speta, ca e echipamentul cumparat de mine de la ei si ca mai am inca factura). O laie, nu m-a sunat nimeni (asta era acum mai mult de 24 de ore).

Sigur ca le fac plangere la ANPC, mi se pare ireal ca am ajuns aici. Tare mi-e ca o sa prefere sa inghita amenda, chestie care pe mine nu ma incalzeste cu nimic. Oricum, aviz amatorilor...

#30949
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 07.08.2007
Da mail si la Ancom, aia reactioneaza mai rapid

#30950
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,831
  • Înscris: 01.12.2001
De câțiva ani nu se mai activează echipamentele proprietate client.
Te lupți degeaba.
In trecut mergea cardul Dolce și în alte STB-uri.
L-am folosit in Echosmart.
Acum: nu se mai poate.
Nu cred că se mai repara echipamentele proprietate client. In trecut le reparau sau schimbau fara probleme.

PVR îl poți vinde cuiva. Pt HDD. Altceva...nimic

#30951
Antihero

Antihero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 23.03.2016
Stai sa ne intelegem, echipamentul asta e cumparat de mine de la ei (din fericire am gasit si factura) . Mi l-au vandut ca sa-l folosesc in reteaua lor, ceea ce vreau sa si fac. Este blocat in reteaua lor, nu il pot folosi la liber.


Faptul ca vreun directoras o fi decis ca "nu se mai activeaza" e complet ilegal in cazul meu, care l-am cumparat de la ei. Fara amenda n-au cum sa scape, intrucat ma indoiesc ca le convine sa mi-l deblocheze.

#30952
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,831
  • Înscris: 01.12.2001
Succes. Să ne tii la curent în demersul tau.
Daca nu întrerupeai abonamentul, sigur îți funcționa și azi.
Dar tu ai un nou contract. Nu mai faci nimic cu pvr.

Și eu mai am un SD dintr-un an vechi. Sta degeaba.
Am cumpărat și eu de pe OLX câteva STB. Cel mai ieftin cu 30 lei. Merge și acum.
La Telekom erau f scumpe.


#30953
Antihero

Antihero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 23.03.2016
Zau ca nu inteleg ce legatura au cele cumparate de pe olx cu situatia in care ei refuza sa-mi reactiveze receptorul cumparat de mine de la ei, iar eu mai am pana si factura cu care l-am cumparat.
Alea de pe olx aveau tot dreptul sa decida ca nu le mai activeaza.  Problema e cand refuza sa activeze un decodor persoanei care l-a cumparat de la ei si care are din nou un abonament valabil. E pur si simplu ilegal, punct. Nici nu inteleg ce sens are sa le aducem pe cele cumparate sh in discutia asta.

#30954
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,831
  • Înscris: 01.12.2001

 Antihero, on 01 aprilie 2022 - 11:25, said:

E pur si simplu ilegal, punct.
Daca vii cu art din lege e ok. Altfel....doar discuții
Număr lege, număr articol. Nu doar sa zici că "e ilegal".
Nici mie nu îmi place asta dar ....asta e
Aveau preturi exorbitante la început la SD. apoi au apărut HD și PVR.
Acum doar in chirie sau custodie se dau. Nu mai sunt "la liber".

Înainte luai de pe OLX și le activau fara probleme. Doar trebuia să verifici seria să fie libere de contract.
De ce au modificat? Să câștige mai mult.
Îți înțeleg supărarea: dar acum nu (cred) că mai rezolvi. PVR nu mai exista. Nu se mai dau din astea.
Cel mult îți oferă un HD gratis. Atât. Dar PVR NU




#30955
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 02.05.2007

 Antihero, on 01 aprilie 2022 - 11:25, said:

Zau ca nu inteleg ce legatura au cele cumparate de pe olx cu situatia in care ei refuza sa-mi reactiveze receptorul cumparat de mine de la ei, iar eu mai am pana si factura cu care l-am cumparat.
Alea de pe olx aveau tot dreptul sa decida ca nu le mai activeaza.  Problema e cand refuza sa activeze un decodor persoanei care l-a cumparat de la ei si care are din nou un abonament valabil. E pur si simplu ilegal, punct. Nici nu inteleg ce sens are sa le aducem pe cele cumparate sh in discutia asta.
Din pacate nu ai nicio sansa in demersul tau si nici cu ANPC-ul nu o sa faci nimic. Faptul ca cineva ti-a spus la telefon acum nu stiu cati ani ca vei putea refolosi PVR-ul, are valoare zero atata vreme cat nu ti-a dat in scris. Politica Telekom-ului din ultimii 3-4 ani (si mai nou a celor de la Orange), a fost ca la contract nou se dau echipamente noi. Eu zic sa te resemnezi pt ca nu ai ce face altceva. Bafta!

#30956
Antihero

Antihero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 23.03.2016

 dorin_2k, on 01 aprilie 2022 - 11:33, said:

Daca vii cu art din lege e ok. Altfel....doar discuții
Număr lege, număr articol. Nu doar sa zici că "e ilegal".
Nici mie nu îmi place asta dar ....asta e


"Daca vii cu art din lege, e OK".  Omule, fara suparare, tu le faci galerie unora care au o practica comerciala ilegala. Eu le voi face plangere la ANPC si Ancom si vedem daca prin diversele ordine samd exista sau nu prevederi care sa specifice ca nu poti vinde echipamente consumatorului pentru ca pe urma sa-i refuzi ACELEIASI PERSOANE dreptul de a le folosi pentru scopul in care i le-ai vandut. Eu zic ca exista si imi bazez evaluarea pe notiunile de drept comercial pe care le am.

Habar n-am ce meserie ai tu dar este evident ca n-ai avut treaba cu dreptul nici macar la nivel de TGD. Si aici e ca la matematica, daca un avocat care nu-i penalist nu-ti poate recita la minut ca legitima aparare e prevazuta la art 19 CP nu inseamna ca nu are o reprezentare clara a sistemului juridic romanesc in ansamblul lui  (cam la fel ca un inginer electronist care poate nu se mai poate duce acum la olimpiada de matematica sa rezolve integrale dar cu siguranta stie cu ce se mananca, spre deosebire de avocatul care terminase un liceu cu profil uman).

Acestea fiind zise, iti dai seama ca n-o sa ma judec cu Telekom/Orange pentru un decodor de 350 de lei dar sunt ferm convins ca le rezolv de niste amenzi de la ANPC si ANCOM care vor depasi cu mult paguba mea.

Mersi si pentru informatia falsa ca n-ar mai merge folosit cardul lor in alte STB-uri etc.  3 click-uri pe google zic exact opusul, cu rezultate din 2020-2022...

Edited by Antihero, 01 April 2022 - 14:12.


#30957
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,831
  • Înscris: 01.12.2001
Cnd zici "ilegal" insaeeamna ca stii ce lege incalca.
Sau... deoarece suna bine, spui "ilegal" la tot?
Nu le fac galerie.

Am avut 2 abonamente Dolce din 2006. Cand erau doar SD si maxim 2 pe abonament.
Am avut 9 STB apoi pe cel 2 abonamente. Primit STB PVR gratis doar sa le raman client.
Insa am renuntat la un abonament.
Si am avut multe STB activate cumparate de pe OLX. Ca erau exorbitante preturile la HD si PVR la ei.

Acum ca au trecut de la Romtelecom ls Telekom, acum Orange, nu mai faci nimic cu factura PVR-ului.
ANCOM ce treaba are cu asta? E Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații.
Orange NU mai activeaza STB de la clienti.
Orange nu mai ofera STB PVR.
Nu mai au asa ceva in portofoliu.

Revin-o in 30 zile cu raspunsul de la ANPC si ANCOM. ANCOM o sa iti spuna ca ei nu au treaba cu acesta speta.

#30958
Antihero

Antihero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 23.03.2016

 dorin_2k, on 01 aprilie 2022 - 14:23, said:

Cnd zici "ilegal" insaeeamna ca stii ce lege incalca.
Sau... deoarece suna bine, spui "ilegal" la tot?


Reciteste precedentul meu mesaj, nu ar trebui sa fie greu de inteles.
Orice om care are notiuni de drept pricepe imediat ca nu poate fi legal sa-i vinzi unuia un echipament blocat in reteaua ta si pe urma sa refuzi sa i-l activezi ACELEIASI PERSOANE CARE L-A CUMPARAT DE LA TINE. (aici e tot spilul, asta face politica lor ilegala in acest caz particular).

Cine n-are notiuni de drept si vrea sa joace rolul de Gica contra striga "articolul, numarul articolului" cam cum striga Leana la proces "dovada, unde e dovada". Nu stiu cum sa ti-o zic mai civilizat, dar ai idee ca de niste ani buni operatorii sunt OBLIGATI sa deblocheze telefoanele blocate in retea la finalul perioadei contractuale? Crezi ca prevederea aia (nu am timp s-o caut acum) se refera doar la telefoane sau la "echipmente de telecomunicatii" samd?

Vad ca n-ai zis nimic de informatia falsa pe care o furnizasesi cu atata "generozitate" (ca n-ar mai merge folosita cartela lor in alte receptoare).  Chiar, nu crapa obrazul de rusine sa postezi "informatii" clar false pe un forum al carui scop ar fi ca oamenii sa-si impartaseasca informatii ADEVARATE, sa faca schimb de idei etc?

#30959
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,831
  • Înscris: 01.12.2001
Se vede că nu știi.
Cardul Dolce a putut fi folosit și în alte receptoare. L-am folosit eu in Echosmart.
Prin 2007 cred. Dar firește pe atunci nu știai tu de Dolce.
Nu e nicio informație falsa. Trăiește în continuare în bula ta daca nu crezi.


#30960
Antihero

Antihero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 23.03.2016

 dorin_2k, on 01 aprilie 2022 - 15:26, said:

Se vede că nu știi.
Cardul Dolce a putut fi folosit și în alte receptoare. L-am folosit eu in Echosmart.
Prin 2007 cred. Dar firește pe atunci nu știai tu de Dolce.
Nu e nicio informație falsa. Trăiește în continuare în bula ta daca nu crezi.

Tu citesti ce am scris eu sau dai direct reply la ce visezi tu ca as fi scris?

Informatia falsa pe care ai oferit-o cu amandoua mainile e ca ACUM nu ar mai merge folosit cardul Dolce/Telekom in alte receptoare. 3 click-uri mai incolo pe google sunt buluc informatiile despre cum merge folosit samd. Lucrezi la escrocii astia? Macar zi asa, nu e nevoie sa te faci de ras in public.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate