Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III

Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior
 La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri

Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...
 Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...
 Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...
 

Camera photo digitala

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002

Quote

Originally posted by MD
pai Orite ala e naspa rau ... 3.1 MPixeli si mai jos scrie 2.1 MPixeli deci aia 3 sunt prin interpolare ... camera e de fapt de 2.1MP., iar senzorul e CMOS  :nu:  
 Decat sa dai 8mil pe asa ceva iti recomand un Benq 2300
http://www.benq-eu.c...cfm?product=278
nu e Canon dar nici Orite ala si nu e decat 7mil. Nu oricine isi permite sa dea 300-400 EU pe o camera digitala pe care o foloseste doar ocazional ... ma rog pe aici vad ca sunt numai exceptii, toti iti recomanda scule sumpe ... si bune e drept sunt de acord cu asta dar ...

As merge pe http://www.benq.at/P...cfm?product=279 , nu de alta dar are 4 Megapixeli.

#20
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,049
  • Înscris: 08.08.2002
ok pai vad ca ai bani destui si tu ... mi-am racit gura de pomana cu oferte de 200$ si tu vrei sa dai 400-500 ...ok desi DC4500 nu cred ca gasesti inca la noi ...

#21
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002

Quote

Originally posted by MD
ok pai vad ca ai bani destui si tu ... mi-am racit gura de pomana cu oferte de 200$ si tu vrei sa dai 400-500 ...ok desi DC4500 nu cred ca gasesti inca la noi ...
Stai linistit ca nu am bani de DC4500, si nu ti-ai racit gura cu oferte de 200USD. Da stiu ca in RO nu este in DC4500, tocmai am primit oferta completa de la BENQ (Oradea).

Merci

#22
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Daca vrei aparat FOTO, lasa benq in pace :drac:

Daca ai bani si nu stii ce sa faci cu ei, ti-am mai spus, accept donatii... :D

La $500 iti poti lua deja un Canon sau Olympus sau chiar Nikon, care SINT aparate foto :yeah baby, chiar daca modele mai entry level :OK:

#23
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
un Nikon 995 deja il iei la $300, refurbished de Nikon, cu garantzia lor, s e super ok, eu am 4 dinastea shi nu se deosebesc de cele cumparate noi.

#24
bidinel

bidinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.04.2003
http://www.bestbuy.c...&cat=83&scat=84 - este recomandarea mea. Pretul este mai mic fata de cel din link. In unele eshopuri este la 300 USD. Era zoom optic 6x si omultime de reglaje. Lentile zic ca te pot satisface la nivel de amator pentru poze landscape si portrait. Sta putin slab in situatia cand iluminarea este mai slaba, dar se pot face poze noapte cu expunere foarte mare si rezultatul este SUPER.

Am citit mai sus ca cineva considera HP superior lui Sony. E o prostie, Sony da clasa la HP in calitate si nu face concesii doar de dragul de a vine. Are camera de peste 4Mpixeli de 2 ani cu seria Mavica si facea poze fara compresie direct pe cd. Sa nu mai vorbim de lentilele cu care sunt distribuite camerele.

#25
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Fuji FinePix 3800 are o singura chestie mai nasolala. In mod "manual" reglajul de "White Balance" care este foarte util pt level'urile de culoare intr'un shot nu e foarte buna, chiar shi la masurare repetata. Modurile preset sunt cat de cat ok, dar departe de ce mi'ar placea sa vad.

In mod Auto e ok, afara in natura cu multa lumina naturala. La lumina artificiala shoturile sunt nitzel cam roshii, potzi sa corectezi insa in PS.

bidinel... sonyurile alea cu imaginile direct pe disc sunt cea mai mare tampenie, pe bune. e un artificiu tehnic doar shi ia ochii, dar mini cdrulie alea sunt mici... intra vreo 250 MB pe ele, unitatea de scriere consuma foarte multa energie shi plus... VIBREAZA cand merge unitatea... o fi discul descentarat o fi unitatea nitzel excentrica... who cares??? cand cu bani maruntzi cumperi Compact Flashuri de 256 sau 512 MB.

Pozele fara compresie... hmmm da, e o chestie dar are dezavantajele pe care le spuneam mai sus. Potzi face poze fara compresie shi cu alte camere insa principalul dezavantaj al lor e ca stai mult 20-40s (depinde de viteza chipului) pana sunt salvate. Sincer, am senzatzia ca pe CF merge mai repede decat pe CDRW de la Sony.

Oricum ideea e "linsa" de la modelele cu HDD care costa insa o basca de bani shi care personal nu prea le apreciez... mari, greoaie, vibreaza, bateria tzine putzin, etc...

@bibicu' da nene, modelul 5700 e cel mai pacatos al seriei. are lentilele mai mari INSA nu ai nici o lentila la adaptare... ma refer la Wide Angle WC-83W sau Fisheye'uri. Shtiu ca sunt ceva incercari asha... hobbyste cu ceva rezultate dar parca nu e ce mi'ash dori. De ce nu ai optat pt modelul 5000 care e practic la fel cu 5700, cu diferentza ca 5k se poate cupla cu majoritatea accesoriilor ?

#26
bidinel

bidinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.04.2003
Probabil ca in omentul de fata ideea ca o camera sa scrie pe cd pare o prostie, dar la vrea respectiva memoriile card erau foarte scupe la capacitati mai mari de >128mb.

#27
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
poate, insa acum SONY continua sa aibe modelul acela sau stilul ... au bagat probabil prea multzi bani in research ca sa renuntze...

#28
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002
Nikon 995 e misto, de unde se pot cumpara aparate refurbished de Nikon?
Ahh si as prefera sa fie de 4Megapixel.

#29
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Varianta de 4 M este modelul 4500 ... bunutze de altfel. nu am prea lucrat cu ele insa par absolut ok.

Refurbished este absolut ORICE model 995 in vanzare la momentul actual. Poate e o tactica a celor de la Nikon de a vinde o supercamera de altfel dar considerata obsolete de publicul "cunoscator"

eu pot sa sustzin cu tarie shi fara nici o jena ca 995 de la Nikon este cea mai buna camera digitala scoasa pana acum (de orice producator), chiar daca are doar 3.4 M

#30
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002
Si totusi de unde se pot cumpara? Exista vreun site?

#31
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
sunt o groaza pe eBay

#32
sysnet

sysnet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.09.2003
Incearca la www.sys-net.ro
Acolo avem si Orite VC-2110 si 3110 si 3300 cu zoom optic, si , oferta speciala, SYD DSC-2100C

#33
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002
Orite nu prea sunt camere digitale sunt jucarii pentru copii.

#34
Axim

Axim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.08.2003
Incearca ebay din Germania, ca au oferte multe.
Daca ai pe cineva acolo, sa o cumpare pentru tine si sa ti-o trimita, este si mai bine.

#35
yry97

yry97

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.04.2005
pentru cei care au spus ca nu se gaseste benq  dc4500 in RO ...nu este adevarat deoarece eu personal am ..... camera este super buna...iar pentru cel care a spus ca benq sunt (''mai bine imi dai mie banii'' adica Praf  :death: ) sa stii ca sunt printe cele mai bine cotate camere digitale....VREI camera BUNA  du-te la metro si ai sa gasesti FUJI FILM fine pix S3500 la un pret de 11.540.000  :coolspeak: lei cu 6 X ZOOOOOM OPTIC....ciao!! :peacefingers:

#36
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
ai venit si ai revolutionat lumea cu teoria asta.
:coolspeak:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate