Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...
 Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 

M-am saturat de cablu, vreau wireless

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
Sunt intr-o retea care merge super, doar ca pe timpul verii trazneste switchurile intr-o veselie si mereu raman fara net. m-am gandit ca o solutie ar fi wireless, dar habar nu am, admin-ul nu ofera prin wireless. ma gandeam ca iau 2 placi de retea sau o [antena] care se baga in switch si o placa wireless pt mine. el sta la 1 bloc de mine, cam 120-130metri...

ar merge ?

#2
danberte

danberte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 26.01.2006
nu stiu cum bagi tu o antena in switch si daca n-o sa le siluiesti pe amandoua sa se impace  :death: dar intai tre sa vezi daca adminul tau vrea asta. si daca el vrea, de la geamul tau trebuie sa vezi cel putin un geam de-al lui........ si u get wireless.

#3
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
Important este ca administratorul retelei sa doreasca, restul se rezolva.

Poate cu ideea ta ii deschizi noi orizonturi de dezvoltare pentru afacerea lui.

Poate i se pare tentanta ideea si va suporta el investitia pentru un AP, iar pe partea de client fiecare plateste.

#4
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
am vorbit cu el si cred ca daca imi platesc eu tot e ok :scratchchin: , dar mi-a explicat ca nu prea merita.
cam de ce am nevoie si cat costa ?

#5
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
revin la ideea mea cu inca un adept.
eu vad un geam de-al lui, dar e destul de departe ~150m. celalalt nu vede geamul lui.
ce ne-ar trebui si cat costa? (pt mine, daca pt celalalt nu merge)

daca as pune una de-asta la mine in pc si una in server, ar merge ?
http://www.dc-shop.r...oor_6016_39.htm

#6
mihailco

mihailco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 07.09.2005
Citeste tu topicul despre wireless si ai sa vezi ce echipamente ai nevoie ,aia cu "antena-n switch" e departe tare de subiect...

Edited by mihailco, 11 June 2006 - 20:09.


#7
danberte

danberte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 26.01.2006
eu iti recomand sa pui mana pe niste pachete dlink cu adaptor usb + ap. sunt ieftine si te poti juca cu ele. Nu costa mai mult de 2,5mil. si-ti dai tu seama ce merge si ce nu.

Daca nu, niste linksys wrt54gl. sunt mai nazdravane ;)
le gasesti la www.intend.ro

Edited by danberte, 12 June 2006 - 11:48.


#8
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
1. Daca cel care-ti da net e pe cablu, tot se va intrerupe la trasnete. Daca pui AP-ul sus pe bloc exista riscul sa fie trasnit (nu mai zic de riscurile defectarii in caz de vreme rea)
2. Viteza mica
3. Probleme din cauza starii meteo (mai ales daca nu esti foarte aproape)
4. Investitie mare daca vrei sa mearga bine.
Eu zic sa nu te legi la cap daca nu te doare; retelele wireless se folosesc atunci cand efectiv nu exista alta solutie !

#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postsandossu, on May 7 2006, 12:07, said:

Sunt intr-o retea care merge super, doar ca pe timpul verii trazneste switchurile intr-o veselie si mereu raman fara net. m-am gandit ca o solutie ar fi wireless, dar habar nu am, admin-ul nu ofera prin wireless. ma gandeam ca iau 2 placi de retea sau o [antena] care se baga in switch si o placa wireless pt mine. el sta la 1 bloc de mine, cam 120-130metri...

ar merge ?


     Wireless costa mult mai mult decat cablu . Plus de asta , nu spune nimeni ca ai scapat de fulgere . La distante de peste 100 m ai nevoie de antena , si antena o sa atraga si ea o gramada de fulgere . Un switch e 4-500 mii ... Un  AP su antena 4-6 milioane. Plus de asta pe Wireless sunt viteze mult mai mici si conexiunea este departe de a fi tot atat de stabila si de calitativa ca prin cablu .

#10
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
offf, speram sa aud si eu de bine. deci o sa dau din rau in mai rau.
in cazul asta ce pot face sa nu mai am probleme cu sw-urile ? sa nu le mai trazneasca

#11
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,836
  • Înscris: 13.01.2005

View Postsandossu, on Jun 12 2006, 13:56, said:

in cazul asta ce pot face sa nu mai am probleme cu sw-urile ? sa nu le mai trazneasca
Vezi aici

#12
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
mersi

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate