Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman
 Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...
 Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 

Serie noua - Profetii biblice cu...”probleme”...

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
142 replies to this topic

#37
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,912
  • Înscris: 16.03.2004
Dacă mergem să cercetăm mai multe traduceri ale Bibliei, avem surpriza ca în Biblia catolică 2020 să apară informația că această profeție nu s-a împlinit decât pe jumătate, doar partea cu câinii care vor linge sângele.

[ https://i.ibb.co/C5nxmvc/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sigur, ”redactorul” putea să scrie că regele Ahab a fost dus cu carul în orașul Izreel. Dar n-a scris așa. De ce? Deoarece firul logic al narațiunii ducea către capitala provinciei, Samaria, unde regele Ahab avea palatul său și toți slujitorii. Ce să facă în Izreel? Era rănit, pe moarte. Acolo l-au dus, în orașul capitală Samaria. Chestia asta e logică dar... faultează împlinirea profeției care specifica locul unde câinii îi vor linge sângele și anume lângă orașul Izreel, căci acolo fusese aruncat afară Nabot și acolo îi linseseră câinii sângele...

Ați văzut ce simplu a fost? Chiar credeți că este nevoie să-l plătiți pe Ehrman, ca să ce? Voi nu aveți biblii? :dontgetit: Nu aveți computer, google, wikipedia? Ce, Ehrman are mai multe posibilități de a găsi chestii d-astea prin Biblie? Aceeași Biblie o avem și noi, în limba noastră. Bart Ehrman nu citește altă biblie, doar că a lui este în limba engleză...

#38
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,768
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 16 iunie 2024 - 17:13, said:

Chiar credeți că este nevoie să-l plătiți pe Ehrman, ca să ce?
Să ajungă și el la măcar 20.000.000$. Posted Image
Că acum nu a escrocat lumea decât de 10.000.000$

#39
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,852
  • Înscris: 19.03.2022

Vizualizare mesajdark, pe 16 iunie 2024 - 17:13, a scris:


Ați văzut ce simplu a fost? Chiar credeți că este nevoie să-l plătiți pe Ehrman, ca să ce? Voi nu aveți biblii? Posted image Nu aveți computer, google, wikipedia? Ce, Ehrman are mai multe posibilități de a găsi chestii d-astea prin Biblie? Aceeași Biblie o avem și noi, în limba noastră. Bart Ehrman nu citește altă biblie, doar că a lui este în limba engleză...
Da dar te lauzi ca ai "furat" de  pe blogul lui.
Si tu aveai biblie . . . . mai putin spirit de analiza . . .  ca si acum dealtfel.

#40
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,912
  • Înscris: 16.03.2004

Vizualizare mesajPaco_ste1, pe 17 iunie 2024 - 08:03, a scris:

Da dar te lauzi ca ai "furat" de  pe blogul lui.

De data aceasta a fost corect totul, am semnat electronic un contract online, cu însuși prof. Bart Ehrman, așa cum am spus deja!
Nu mi-a convenit că a trebuit să-i fac un virament bancar internațional în dolari, o sumă deloc mică! M-am și împrumutat pentru o parte din bani! Posted image
De ce am procedat astfel? Ții minte de Crăciun, anul trecut, când mi-au șters topicul în care explicam modul cum au fost preluate atât de parșiv, versete din Vechiul testament, în Noul? Nu vreau să se întâmple același lucru și cu topicul acesta. Așa că totul este legal!
Acest topic va revoluționa modul de gândire al oricui se va adânci asupra exegezelor preluate de pe blogul satanic, raiul sataniștilor cu plete, cizme, pentagrame, țigări, vodcă etc., respectiv blogul profesorului Ehrman. Acolo sunt numai sataniști! ⛥ ⁶⁶⁶ ��
Fiindcă nu poate fi altceva decât un satanist, o persoană care refuză să creadă în Domnul nostru Iisus Hristos, în ciuda tuturor dovezilor atât de numeroase și evidente! Posted image
În altă ordine de idei, eu nu-mi pierd vremea pe aici cu topice atât de previzibile și plictisitoare, precum ”Cine este Isus Cristos?”. Păi cine să fie? Posted image Nu s-a tot spus despre El de 2000 de ani, informația este accesibilă oricui, dar pe El nu L-a văzut nimeni niciodată...Posted image...
Stai liniștit, nu vor fi multe profeții prezentate aici, fiindcă nici nu sunt atâtea profeții în Biblie ca să le analizăm noi aici.
Majoritatea profețiilor din Biblie sunt legate de războaie, foamete și alte calamități. N-ai ce să comentezi în aceste cazuri...Posted image
Vom prezenta pe cele care s-au împlinit parțial sau deloc și vom demonstra că cele care nu s-au împlinit, nici nu se vor mai împlini vreodată...fiind expirate demult!...Posted image
Multe profeții din Vechiul testament se referă la atacuri militare. Acestea au fost scrise DUPĂ împlinirea evenimentului. Totuși, unele au fost scrise înainte, dar cu erori. Spre exemplu: Persanul Cirus nu a nimicit idolii din Babilon, așa cum scrie Isaia, ci i-a adoptat ca zei ai săi, la care s-a închinat. Dar acum nu pot să-ți prezint tot materialul, nu mă mai ispiti, totul la timpul potrivit, vom aștepta și alte comentarii, apoi vom prezenta o altă profeție defectuoasă. Nu pun totul dintr-odată. Topicul este destinat discuțiilor! Le vom aștepta!

Edited by dark, 17 June 2024 - 09:06.


#41
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,852
  • Înscris: 19.03.2022

Vizualizare mesajdark, pe 17 iunie 2024 - 08:51, a scris:

Fiindcă nu poate fi altceva decât un satanist, o persoană care refuză să creadă în Domnul nostru Iisus Hristos, în ciuda tuturor dovezilor atât de numeroase și evidente! Posted image
Atunci nu inteleg de ce tot ii dati bani din moment ce are milioane  de dolari ?

Fraza asta ce ai scris-o , e spusa din inima la sau ai preluat-o de pe blogul lui Bart ?

#42
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,912
  • Înscris: 16.03.2004

Vizualizare mesajPaco_ste1, pe 17 iunie 2024 - 10:01, a scris:

Atunci nu inteleg de ce tot ii dati bani din moment ce are milioane  de dolari ?

De data aceasta m-am hotărât să fac lucrurile legal.

Dar am plătit o singură dată, o sumă convenită între noi, și nu ca colegul Logic care plătește 12 dolari lunar, pentru nimic!Posted image

#43
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,852
  • Înscris: 19.03.2022

Vizualizare mesajdark, pe 17 iunie 2024 - 10:05, a scris:

De data aceasta m-am hotărât să fac lucrurile legal.

Dar am plătit o singură dată, o sumă convenită între noi, și nu ca colegul Logic care plătește 12 dolari lunar, pentru nimic!Posted image
Eu nu cred ca faceai nimic ilegal ci doar ai preluat nistei idei care au fost vehiculate mult timp.

De unde stii ca Logic plateste lunar lui Bart ?

#44
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,912
  • Înscris: 16.03.2004

Vizualizare mesajPaco_ste1, pe 17 iunie 2024 - 10:01, a scris:

Fraza asta ce ai scris-o , e spusa din inima la sau ai preluat-o de pe blogul lui Bart ?

Păi nu așa crede toată lumea? Trebuie să scrie chestia asta undeva? :huh:

Vizualizare mesajPaco_ste1, pe 17 iunie 2024 - 10:16, a scris:

Eu nu cred ca faceai nimic ilegal ci doar ai preluat nistei idei care au fost vehiculate mult timp.

Mi-a fost frică. Nu-mi doresc să-mi văd topicul aruncat la gunoi.

Vizualizare mesajPaco_ste1, pe 17 iunie 2024 - 10:16, a scris:

De unde stii ca Logic plateste lunar lui Bart ?

De la el.

Vizualizare mesajlogic1, pe 10 noiembrie 2021 - 17:26, a scris:

Postările pe blogul lui Bart sunt pentru membri, ceea ce este pe bază de donații pentru caritate - minim $25. În felul ăsta nu are spam.
Dar îți oferă și un ”abonament” gratuit, dacă-i scrii un email. După doi sau trei ani o să observi că rămâi logat permanent.

Deci Logic a observat chestia asta la alții, căci el are cont plătit pe blog.

#45
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,852
  • Înscris: 19.03.2022

Vizualizare mesajdark, pe 17 iunie 2024 - 10:19, a scris:

Păi nu așa crede toată lumea? Trebuie să scrie chestia asta undeva? Posted image
Nu crede toata lumea ce ai scris tu, dar nu asta e relevant.
Intrebarea e daca crezi tu ce ai scris.

Vizualizare mesajdark, pe 17 iunie 2024 - 10:19, a scris:


Mi-a fost frică. Nu-mi doresc să-mi văd topicul aruncat la gunoi.
Deci dupa ce ii platesti ai voie sa copii de la el ?
Oricum e prostie nu hotie ce ai facut tu.
ideile alea nu sunt proprietatea lui . Ele au fost dezbatute secole la rand.
Prostie e sa-i platesti .
Eu nu as plati pentru asa ceva.

Vizualizare mesajdark, pe 17 iunie 2024 - 10:19, a scris:

De la el.
Ti-a spus el in clar ca  plateste lui Bart 12 dolari lunar ?
Unde anume e postarea asta ?

Vizualizare mesajdark, pe 17 iunie 2024 - 10:19, a scris:

Deci Logic a observat chestia asta la alții, căci el are cont plătit pe blog.

Asta o spui tu, eu nu-mi amintesc sa fi spus el asa ceva.
Eu zic ca are destula inteligenta sa inteleaga biblia fara sa fi cotizat cuiva.

#46
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,912
  • Înscris: 16.03.2004

Vizualizare mesajPaco_ste1, pe 17 iunie 2024 - 10:29, a scris:

ideile alea nu sunt proprietatea lui . Ele au fost dezbatute secole la rand.

Ce scrie Bart Ehrman este original. Exegeza pe care o face el nu are egal! Este normal să fie plătit.Posted image
În fine, hai să nu mai batem câmpii, acest topic nu este despre blogul lui Bart Ehrman. Eu doar am spus de unde am preluat materialul ce urmează să fie prezentat aici, am plătit, asta e, banii s-au dus, oare câte lucruri fără sens nu cumpărăm destul de des? :dontgetit:
Ar fi cazul să ne cam oprim cu aceste divagații, fiind neproductive!

#47
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,852
  • Înscris: 19.03.2022

Vizualizare mesajdark, pe 17 iunie 2024 - 10:45, a scris:

Ce scrie Bart Ehrman este original. Exegeza pe care o face el nu are egal! Este normal să fie plătit.Posted image
În fine, hai să nu mai batem câmpii, acest topic nu este despre blogul lui Bart Ehrman. Eu doar am spus de unde am preluat materialul ce urmează să fie prezentat aici, am plătit, asta e, banii s-au dus, oare câte lucruri fără sens nu cumpărăm destul de des? Posted image
Ar fi cazul să ne cam oprim cu aceste divagații, fiind neproductive!
Dupa ce ca scrie ala pe blogul sau  tampenii mai si il platesti ?
Pe tine nu te duce mintea cand citesti biblia ?
Aici pe forum colegul Logic ti-a dat lectii gratis.
De ce minti ca ti-a spus Logic ca il plateste lunar cu 12 dolari ?

#48
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,490
  • Înscris: 10.09.2008

 dark, on 17 iunie 2024 - 10:19, said:

De la el.

Quote

Postările pe blogul lui Bart sunt pentru membri, ceea ce este pe bază de donații pentru caritate - minim $25. În felul ăsta nu are spam.
Dar îți oferă și un ”abonament” gratuit, dacă-i scrii un email. După doi sau trei ani o să observi că rămâi logat permanent.

Deci Logic a observat chestia asta la alții, căci el are cont plătit pe blog.

Nu puteam observa la alții și între timp condițiile la cont gratuit s-au înăsprit.

#49
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,768
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 17 iunie 2024 - 16:26, said:



Ba da, scrie foarte clar:

12. Atunci ei s-au intors in Ierusalim din muntele numit al Maslinilor, care este langa Ierusalim, departe cat un drum in ziua Sabatului.

De altfel, nu mai știau cei 11 apostoli unde erau, cu exactitate, când Isus s-a despărțit de ei? :dontgetit:

Dar tu ai impresia că Evangheliștii au scris celor 11 Apostoli! :facepalm:

View PostPaco_ste1, on 17 iunie 2024 - 11:09, said:

De ce minti?
Dark minte pentru că respiră... :habarnam:

Edited by Sfantul Jakob, 17 June 2024 - 22:51.


#50
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,912
  • Înscris: 16.03.2004
Haideți să citim un capitol din Biblie, împreună:

BVA:
2 Regi 22:1 Iosia avea vârsta de opt ani când a devenit rege; și a guvernat la Ierusalim treizeci și unu de ani. Mama lui se numea Iedida și era fiica lui Adaia din Boțcat. 2 El a făcut ce este corect în relația lui cu Iahve; și a trăit în totalitate ca strămoșul lui numit David, fără să devieze de la acel model la dreapta sau la stânga. 3 În al optsprezecelea an al guvernării lui, regele Iosia a trimis pe scribul lui numit Șafan – fiul lui Ațalia, fiul lui Meșulam – la casa lui Iahve. El îi zisese: 4„ Du-te la marele preot Hilchia și spune-i să strângă argintul care a fost adus la casa lui Iahve – acela care fusese adunat de la oameni de paznicii porții. 5 Acest argint să fie dat celor care supraveghează lucrarea la casa lui Iahve. Și aceia să îl dea lucrătorilor care sunt în casa lui Iahve, adică celor care lucrează la restaurarea ei: 6tâmplarilor, constructorilor și zidarilor. Să li se mai dea (argint) și pentru cumpărarea lemnelor și a pietrelor cioplite necesare pentru restaurarea casei. 7 Dar oamenii cărora li se dă argintul, să nu fie controlați – pentru că ei lucrează corect!” 8 Atunci marele preot Hilchia i-a zis scribului Șafan: „Am găsit cartea legii în casa lui Iahve!” Hilchia i-a dat acea carte lui Șafan; și el a citit-o. 9 Scribul Șafan s-a dus la rege și i-a spus: „Slujitorii tăi au strâns argintul care era în casă; și l-au dat celor care supraveghează lucrarea la casa lui Iahve.” 10 Apoi scribul Șafan l-a informat pe rege, zicându-i: „Preotul Hilchia mi-a dat o carte.” Astfel, Șafan a citit din ea în fața regelui. 11 Când a auzit regele cuvintele din cartea legii, și-a rupt hainele. 12 Apoi regele le-a poruncit preotului Hilchia, lui Ahicam – fiul lui Șafan –, lui Acbor – fiul lui Micaia –, scribului Șafan și lui Asaia – slujitorul regelui – astfel: 13 „Duceți-vă și întrebați-L pe Iahve pentru mine, pentru popor și pentru întreg teritoriul numit Iuda, în legătură cu ce este scris în această carte care a fost găsită; pentru că am înțeles că mânia lui Iahve este mare. Ea s-a declanșat împotriva noastră, pentru că strămoșii noștri nu s-au conformat cerințelor precizate de cuvintele acestei cărți și nu au respectat tot ce este scris în ea despre noi!” 14 Preotul Hilchia, Ahicam, Acbor, Șafan și Asaia s-au dus la profetesa Hulda – soția lui Șalum, fiul lui Ticva, fiul lui Hasra, paznicul hainelor – care locuia în Ierusalim, în noul cartier. Ei au vorbit cu ea; 15 și ea le-a răspuns: „Dumnezeul lui Israel care se numește Iahve, zice: «Să spuneți omului care v-a trimis la mine 16 că Iahve îi vorbește astfel: ‘Să știi că voi aduce dezastrul împotriva acestui loc și împotriva locuitorilor lui – în conformitate cu tot ce este scris în cartea pe care a citit-o regele lui Iuda – 17 pentru că M-au abandonat și au adus tămâie altor (dumne)zei, provocându-Mi mânia prin toate faptele lor. Da, mânia Mea se va declanșa împotriva acestui loc și nu se va stinge!’ 18 Mai spuneți-i regelui lui Iuda, care v-a trimis să îl întrebați pe Iahve, astfel: ‘Iahve, Dumnezeul lui Israel, îți transmite un mesaj referitor la cuvintele pe care le-ai auzit. 19 Am observat că ți s-a înmuiat inima și că te-ai smerit înaintea lui Iahve când ai auzit ce am declarat împotriva acestui loc și împotriva locuitorilor lui, spunând că vor ajunge de spaimă și de blestem. Am remarcat și faptul că ți-ai rupt hainele și că ai plâns în fața Mea. Iahve te asigură că a auzit! 20 Pentru că ai procedat astfel, te voi adăuga la strămoșii tăi și vei fi așezat liniștit în mormântul tău. Astfel, tu nu vei vedea tot dezastrul pe care îl voi aduce împotriva acestui loc și împotriva locuitorilor lui.’»” Ei i-au adus regelui acest răspuns.




------------
Gata, am citit? Cu toții?
Care sunt personajele implicate și ce putem spune despre ele?
Îl avem pe regele Iosia, al regatului Iuda, un rege pe placul lui Iahve:

2 El a făcut ce este corect în relația lui cu Iahve; și a trăit în totalitate ca strămoșul lui numit David, fără să devieze de la acel model la dreapta sau la stânga.

Deci chiar a fost un rege model! Așa ceva... mai rar! Posted image
Acest Iosia!
Apoi, marele preot Hilchia. Vă dați seama că era o somitate în Iuda, marele preot. Și acesta este un personaj pozitiv, fiindcă, trimis de regele Iosia, acest rege bun și drept, se duce să întrebe pe Dumnezeu cu privire la cartea Legii, găsită în templu, fiindcă acolo erau scrise blesteme, dar și binecuvântări, și ei doreau să știe ce are de gând Iahve să facă cu privire la ei, la popor, la țară...
Vedeți d-voastră, aceea era Biblia lor! Și ei erau conștienți de faptul că regii de dinainte nu o respectaseră, îl uitaseră complet pe Iahve, Dumnezeul lui Iuda!Posted image
Inițiativa regelui Iosia a fost, bineînțeles, pe placul lui Iahve. Acesta a pregătit o profetesă, pe nume Hulda, care să le vorbească din partea Lui. Marele preot Hilchia împreună cu o echipă s-au dus, la porunca regelui, să o întrebe.
Acum intră în scenă această Hulda, care locuia în noul residence construit recent în Ierusalim.
Putem spune că Hulda nu era o prorociță a lui Iahve? Nu, nu putem să spunem nimic negativ despre această Hulda, din niște motive evidente: regele Iosia trimisese pe marele preot la această Hulda pentru a solicita o profeție, o comunicare din partea lui Dumnezeu. Regele Iosia și marele preot Hilchia dovediseră că erau loiali lui Iahve și doreau să li se comunice din partea lui Iahve niște lucruri. Adică Iahve nu poate să-și bată joc lăsându-i pe mâna unei sataniste, da?Posted image Această Hulda locuia, cum am spus, în noul cartier din Ierusalim și se știa cu precizie cine era: soția lui Șalum, fiul lui Ticva, fiul lui Hasra, paznicul hainelor. Motivul pentru care marele preot se duce să o întrebe este unul cât se poate de plăcut lui Iahve, regele Iosia l-a trimis pe însuși marele preot împreună cu o echipă pentru că:

„Duceți-vă și întrebați-L pe Iahve pentru mine, pentru popor și pentru întreg teritoriul numit Iuda, în legătură cu ce este scris în această carte care a fost găsită; pentru că am înțeles că mânia lui Iahve este mare. Ea s-a declanșat împotriva noastră, pentru că strămoșii noștri nu s-au conformat cerințelor precizate de cuvintele acestei cărți și nu au respectat tot ce este scris în ea despre noi!”

Păi o așa atitudine este fix pe gustul lui Iahve! Posted image
Nu avem motive să credem că Hulda nu era o profetesă a lui Iahve. De altfel, nu găsim niciunde în Scripturi că ar fi fost ceva în neregulă cu această Hulda! Posted image...
Problema cu Hulda este că are un cuvânt specific pentru regele Iosia, în felul următor:

[IAHVE]:
Am remarcat și faptul că ți-ai rupt hainele și că ai plâns în fața Mea. Iahve te asigură că a auzit! 20 Pentru că ai procedat astfel, te voi adăuga la strămoșii tăi și vei fi așezat liniștit în mormântul tău.

O chestie similară i-a spus Iahve altui rege, tot al regatului Iuda, pe nume Ezechia, pe care l-a vindecat de o boală și i-a prelungit viața cu 15 ani:

BVA:
Isaia 39:5 Atunci Isaia i-a zis lui Ezechia: „Ascultă Cuvântul lui Iahve care este Dumnezeul Armatelor: 6 «Să știi că vin zile când tot ce este în palatul tău și tot ce au adunat strămoșii tăi până în această zi, va fi dus în Babilon. Nu va mai fi lăsat nimic. Acesta este mesajul lui Iahve. 7 Unii dintre propriii tăi fii care ți s-au născut (în această perioadă), îți vor fi luați; și vor fi făcuți eunuci în palatul regelui Babilonului.»” 8 Ezechia i-a zis lui Isaia: „Cuvântul lui Iahve, pe care (tocmai) l-ai proclamat, este bun.” El s-a exprimat astfel pentru că se gândea: „Sunt mulțumit de faptul că totuși, în timpul vieții mele va fi pace și vom trăi într-un climat de securitate.”

Revenind la Iosia, un rege foarte bun, mai bun decât Ezechia (regele Iosia chiar face o criză de nervi când, citind Biblia, observă că lucrurile de acolo nu fuseseră luate în considerare de către strămoșii săi!), acesta primește profeția clară:

vei fi așezat liniștit în mormântul tău.

[ https://i.ibb.co/ckV8jXK/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Să vedem cum moare regele Iosia!

BVA:
2 Regi 23:29 În vremea guvernării lui, faraonul Neco – conducătorul suveran al Egiptului – a înaintat și a ajuns la râul Eufrat: până la regele Asiriei. Regele Iosia a plecat să lupte împotriva lui. Neco s-a luptat cu Iosia la Meghido și l-a omorât. 30 Slujitorii lui Iosia l-au luat mort din Meghido, l-au adus într-un car la Ierusalim și l-au înmormântat în mormântul lui. Apoi poporul țării l-a luat pe Iehoahaz – fiul lui Iosia – și l-a uns, declarându-l rege în locul tatălui lui.

Ooooo....oh!!!
Vai, dar nu se poate așa ceva!!! Cu neputință![ https://forum.vivaldi.net/assets/uploads/files/1606663539870-icon_surprised.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Nu creeed!!!!
Posted image

Bietul rege Iosia! A murit, dacă ne uităm și în 2 Cronici capitolul 35, lovit de o săgeată trasă de soldații din armata faraonului egiptean Neco, fiindcă regele Iosia, inexplicabil, a ieșit să lupte cu Neco, dar acest Neco nu avea treabă cu micul rege Iosia, un rege insignifiant, ci cu împăratul Asiriei...
Și ce rege bun fusese Iosia! Fidel lui Iahve, ca nimeni altul... Tocmai el să primească un cuvânt de la Domnul, complet fals?...[ https://forum.vivaldi.net/assets/uploads/files/1606663539874-icon_sad.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

BVA:
2 Regi 23:1 Atunci regele Iosia i-a convocat pe toți aceia care formau consiliul bătrânilor teritoriului numit Iuda și pe cei din Ierusalim. 2 Apoi s-a dus la casa lui Iahve împreună cu toți bărbații din teritoriul numit Iuda, cu toți locuitorii Ierusalimului, cu preoții și cu profeții – cu întreg poporul – de la cel mai mic până la cel mai mare. Acolo a citit în auzul lor toate cuvintele cărții legământului care fusese găsită în casa lui Iahve. 3 Regele a stat în picioare lângă stâlpul lui și a ratificat un (nou) legământ înaintea lui Iahve. În baza acelui legământ, el a decis ca din toată inima și din tot sufletul lui să Îl urmeze pe Iahve și să respecte poruncile, declarațiile și deciziile Sale. Astfel s-a angajat el să se conformeze cuvintelor legământului care erau scrise în acea carte. Și tot poporul a fost inclus în acel legământ. 4 Regele a poruncit marelui preot numit Hilchia, preoților din al doilea nivel de autoritate și paznicilor porții să scoată din Templul lui Iahve toate obiectele care fuseseră făcute pentru Baal, pentru Astarte și pentru toate constelațiile cerului. El le-a ars în exteriorul Ierusalimului, în valea Chidron. Apoi le-a dus cenușa la Betel. 5 A îndepărtat pe preoții păgâni care fuseseră puși de regii celor din teritoriul numit Iuda să ardă tămâie pe înălțimi, în orașele lor și în jurul Ierusalimului. Iosia a alungat și pe cei care ardeau tămâie lui Baal, soarelui, lunii, stelelor și tuturor astrelor de pe cer. 6A scos stâlpul Astartei din casa lui Iahve și l-a dus în valea Chidron, în exteriorul Ierusalimului. L-a ars lângă valea Chidron, transformându-l în cenușă. Apoi i-a împrăștiat cenușa pe mormintele oamenilor. 7 A dărâmat locuințele bărbaților care practicau prostituția în casa lui Iahve. Tot acolo erau și femeile care împleteau corturi pentru Astarte. 8 Iosia i-a alungat pe toți preoții idolatri din orașele teritoriului numit Iuda; și a distrus înălțimile unde aceia ardeau tămâie: de la Gheva până la Beer-Șeba. A dărâmat și înălțimile de la porți: pe cele care erau la intrarea porții lui Iosua – conducătorul orașului – amplasate în partea stângă a porții orașului. 9 Deși preoții înălțimilor nu slujeau la altarul lui Iahve din Ierusalim, ei mâncau turte printre rudele lor. 10 Regele a profanat și Tofetul – localitate care este în valea hinomiților – pentru ca nimeni să nu își mai treacă fiul sau fiica prin foc pentru Moleh. 11 El a desființat de la intrarea în casa lui Iahve, acei cai pe care regii din teritoriul numit Iuda îi închinaseră soarelui. Ei erau lângă acea cameră din curte care aparținea conducătorului numit Natan-Melec. Apoi Iosia a ars carele închinate soarelui. 12 Regele a dărâmat altarele pe care le făcuseră regii din teritoriul numit Iuda pe acoperișul camerei de la etaj care era camera lui Ahaz. El a demolat și altarele pe care le făcuse Manase în cele două curți ale casei lui Iahve. Le-a luat de acolo și le-a aruncat molozul în valea Chidron. 13 Regele a profanat înălțimile care erau în fața Ierusalimului, în partea dreaptă a „muntelui depravării” – înălțimi pe care le construise Solomon, regele lui Israel. El făcuse acele înălțimi pentru Aștoret – oribilul zeu al sidonienilor –, pentru Chemoș – oribilul zeu al Moabului – și pentru Milcom, oribilul zeu al amoniților. 14 Iosia a distrus pietrele sacre, a dărâmat statuile închinate Astartei și a umplut locurile lor cu oase de oameni. 15 El a demolat chiar și altarul care era la Betel. A procedat la fel cu înălțimea pe care o făcuse Ieroboam – fiul lui Nebat –, cel care determinase Israelul să păcătuiască. Deci a desființat atât altarul, cât și înălțimea pe care fusese el construit. Iosia a dat foc nu doar înălțimii, transformând-o în cenușă, ci și stâlpului Astartei. 16 Când Iosia a privit în jurul lui și a văzut mormintele care erau acolo, pe deal, a trimis oameni cărora le-a poruncit să ia oasele din morminte. A ars oasele pe altar, profanându-l exact cum spusese Cuvântul lui Iahve proclamat prin omul lui Dumnezeu care anunțase (că) aceste lucruri (se vor întâmpla). 17 După un timp, el a întrebat: „Al cui este acest mormânt din piatră pe care îl văd?” Oamenii orașului i-au răspuns: „Acesta este mormântul omului lui Dumnezeu care a venit din teritoriul numit Iuda și a profețit împotriva altarului din Betel aceste lucruri pe care (deja) le-ai făcut!” 18 Atunci el a zis: „Lăsați-l; și nimeni să nu îi miște oasele!” Ei au lăsat (nederanjate) oasele acelui om împreună cu ale profetului care venise din Samaria. 19 Iosia a mai demolat toate templele care erau pe înălțimile din orașele Samariei. Ele fuseseră construite de regii care au guvernat în teritoriul numit Israel – ca să Îl mânie pe Iahve. A procedat cu ele exact ca la Betel. 20 Iosia i-a înjunghiat pe altare pe toți preoții înălțimilor care erau acolo; și a ars pe ele oase de oameni. Apoi s-a întors la Ierusalim.

Deci iată, un rege precum Iosia... mai rar! El chiar s-a băgat pe un teritoriu care nu-i aparținea, încât a omorât preoții păgâni și a dărâmat altarele păgâne din două orașe din alt teritoriu, care nu aparținea de Iuda: Samaria și Betel!

Edited by dark, 18 June 2024 - 08:08.


#51
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,768
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 18 iunie 2024 - 07:55, said:

Și ce rege bun fusese Iosia! Fidel lui Iahve, ca nimeni altul...
Tocmai el să primească un cuvânt de la Domnul, complet fals?...
Cuvântul fusese complet adevărat:

View Postdark, on 18 iunie 2024 - 07:55, said:

Pentru că ai procedat astfel, te voi adăuga la strămoșii tăi și vei fi așezat liniștit în mormântul tău. Astfel, tu nu vei vedea tot dezastrul pe care îl voi aduce împotriva acestui loc și împotriva locuitorilor lui.’
Este explicat în ce sens va fi așezat liniștit în mormântul lui.
Nu că va muri în patul lui, noaptea. Este acolo un astfel.
Astfel, răspunde la întrebarea "cum?".
Citești mai departe cu atenție și vine imediat explicația.

În ce sens va fi așezat Iosua liniștit în mormântul său?
În sensul că dezastrul adus împotriva compatrioților lui, va veni după moartea lui Iosua.
El Iosua, va fi scutit de suferința de a vedea cu ochii lui dezastrul. Asta e ideea.

E atât de simplu!
Iar Bart a dat-o iar cu bâta-n baltă. Păcat, până să-i dezvălui tu pe aici toate neroziile mulți dintre noi aveam o părere mai bună despre el.

Edited by Sfantul Jakob, 18 June 2024 - 08:12.


#52
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,852
  • Înscris: 19.03.2022

Vizualizare mesajdark, pe 18 iunie 2024 - 08:01, a scris:


Deci iată, un rege precum Iosia... mai rar! El chiar s-a băgat pe un teritoriu care nu-i aparținea, încât a omorât preoții păgâni și a dărâmat altarele păgâne din două orașe din alt teritoriu, care nu aparținea de Iuda: Samaria și Betel!
In imparatia lumeasca nu are cum sa nu aiba consecinte faptele noastre pe termen scurt si lung.
Ei bine e vorba de profetie si invatatutra, ai mare grija la ce gandesti, spui si faci, findca  poti produce consecinte urate chiar si pe termen foarte lung, adica mii de ani.
Chiar daca tu ai fost un om corect e posibil ca nepotii si stranepotii sa aiba de suferit din cauza parintilor tai sau stra,  strabunicilor .

#53
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,912
  • Înscris: 16.03.2004
Observați vă rog, că regele Iosia nu a fost așezat liniștit în mormântul său. În primul rând că murise în chinuri groaznice, fiind străpuns de o săgeată! În al doilea rând, ce a văzut în fața sa, adică imago mortis, ultima imagine văzută, cu care a murit, fața fiindu-i crispată de groază, a fost armata distrugătoare a puternicului faraon Neco!

Iată, vechiul Cornilescu:

20. De aceea, iata, te voi adauga la parintii tai, vei fi adaugat in pace in mormantul tau si nu-ti vor vedea ochii toate nenorocirile pe care le voi aduce asupra locului acestuia." Ei au adus imparatului raspunsul acesta.

Care pace? Care... adăugat în pace în mormânt?Posted image  Păi regele Iosia a murit în timp de pace? A murit împăcat?Posted image  Nu, nici una, nici alta...
Cum să nu vadă cu ochii nenorocirile, păi ce a făcut faraon Neco ulterior, după ce Iosia a murit, ultima imagine a lui Iosia fiind acei arcași care-l săgetaseră? Păi, nu era evident că vor exista repercusiuni? El, Iosia, provocase pe marele Faraon al Egiptului! Deci cum a murit regele Iosia? Îngrozit! Iată deci ce urmează:

33. Faraon Neco l-a pus in lanturi la Ribla, in tara Hamatului, ca sa nu mai domneasca la Ierusalim; si a pus asupra tarii o gloaba de o suta de talanti de argint si de un talant de aur.

Asta s-a întâmplat cu urmașul la tron al regelui Iosia, cu regele Ioahaz.

Deci profeția acestei Hulda a fost eronată în mare măsură. Era, probabil, aghezmuită bine! :lol:

sau... rămăsese pe ștat, profeția lui Ezechia...:ermm:...

Pentru că, citiți cu atenție, Iahve i-a garantat regelui Iosia o moarte liniștită, în pace:

BTF:
2 Regi 22:20 De aceea, iată, te voi aduna la părinții tăi și vei fi adunat în mormântul tău în pace; și ochii tăi nu vor vedea tot răul pe care îl voi aduce asupra acestui loc. Și au adus acest răspuns împăratului.

vei fi adunat în mormântul tău în pace

Este atât de limpede!
Regele Iosia nu a fost adunat în mormântul lui în pace, fiindcă murise în chinuri într-o conflagrație militară, la care singur s-a dus ca să se lupte!

Da, scrie, și:

și ochii tăi nu vor vedea tot răul pe care îl voi aduce asupra acestui loc.

Regele Iosia nu avea să vadă tot răul adus de Iahve, dar nu la asta m-am referit, ci la promisiunea lui Iahve cu privire la el, că va muri ”liniștit”/ ”în pace”...
Nu, nu a fost așa!

#54
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,852
  • Înscris: 19.03.2022
Dracu l-a pus sa se duca la lupta ?
Dumnezeu avea in minte ca daca asculta de EL va avea parte de pace. Dar uite ca iosia s-a prostit la cap, exact ca David, Solomon si inca altii care credeau ca au favoarea divina in orice demers.
Dar problema e la tine, ca zici tu , Dumnezeu il va aseza in pace orice ar face.
Pai daca in acel moment se sinucidea sau se arunca in fantana, crezi ca e acelasi lucru cu ce a spus Dumnezeu ?
Nu dragule, nu asa se accepta o profetie.
"Daca vei merge pe caile Mele" zice Dumnezeu, numai ca iosia s-a abatut de la caile lui Dumnezeu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate