Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Update BIOS = Calculatorul se blo...

Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...
 1 capatana de usturoi pe zi, pune...

Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...
 Sprayul de muste RAID nu mai func...

Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...
 Hamsie si Capelin prajiti in tiga...

Seat Leon FR !

Facultatea potrivita pentru softw...

Upgrade CPU --> upgrade RAM?
 

Andaluzia sau Tara Bascilor

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
parmaboy77

parmaboy77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 19.05.2006
Salutare,

Pentru cei pasionati de Spania si regiunile ei minunate, va lansez o intrebare : Andaluzia sau Tara Bascilor?
Nu am mai fost in Spania si as vrea ca de prima data sa viziteyóz cea mai frumoasa regiunea a sa.
Mersi.

#2
mangla

mangla

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 30.12.2023
in Tara Bascilor sunt rasisti, multa infractionalitate si datorita imigrantilor multi, Andaluzia e mai mult ca la Rroemenia, multi colorati si multa caldura. Tara Bascilor e plina de infractionalitate

Edited by mangla, 14 June 2024 - 09:48.


#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,409
  • Înscris: 18.12.2007
Tara Bascilor este mare si aici vorbim despre vacante, nu despre emigrat.
Tocmai ce m-am intors dintr-un concediu de cateva zile prin Bilbao si San Sebastian (ambele din regiunea basca). Nu m-am simtit in pericol deloc.

Daca e prima ta vizita in Spania si scopul nu e sa stai la plaja eu as recomanda sa incepi cu Valencia si Barcelona, nu neaparat intr-o ordine anume.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
Ambele zone sunt frumoase. Andaluzia insa e mai pe specificul spaniol. Cordoba e un oras ok - ai gradinile din Cordoba - Palatul Alhambra, ai si Sevilla iarsi un oras frumos... Poti vizita si Gibraltarul...

Legat de infractionalitate, furtul de buzunare si de bagaje in Spania e la ordinea zilei - in toata Europa n-am vazut mai multi hoti.

Sa nu tii niciodata actele cu banii in portofel - mai bine copii si originalele in seif la hotel.
Cat despre bani si carduri - imprastiate si ascunse prin mai multe locuri - daca iti fura ceva sa fie paguba mica.

Am fost de 2 ori in Spania - odata in zona Barcelona si odata la plimbare peste tot. Din orasele mari doar in Valencia n-am ajuns.

Prima data s-au furat acte si bani de vreo 3 ori la cativa din grupul cu care am fost - la Rambla in Barcelona, in metrou si intr-o discoteca. Au fost probleme mari cu actele ca sa se fca altele...

A doua oara l-am avertizat pe unul din grup ca are fermoarul desfacut la borseta - o marocana superba il opera pe la spate. Cand a tras ala borsta in fata a ramas marocanca cu portofelul in mana - l-a facut scapat pe jos s ip eurma s-a aplecat si i l-a dat - chipurile sa-l ajute ca a cazut pe jos. N-avea decat toti banii de cheltuiala in el - 2000 de euro Posted image
Dupa 2 zile cineva si-a lasat bagajul la receptia hotelului ca sa se duca sa ia masa si sa nu se mai intoarca in camera - a intrat cineva pe usa hotelului, a pus mana pe valiza si a iesit pe usa ca si cum era a lui. Aia la receptie au dat din umeri...

O sa pun un pic mai tarziu cateva poze - trebuie sa le caut...

#5
parmaboy77

parmaboy77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 19.05.2006

View Posteiffel, on 14 iunie 2024 - 10:06, said:

Ambele zone sunt frumoase. Andaluzia insa e mai pe specificul spaniol. Cordoba e un oras ok - ai gradinile din Cordoba - Palatul Alhambra, ai si Sevilla iarsi un oras frumos... Poti vizita si Gibraltarul...

Legat de infractionalitate, furtul de buzunare si de bagaje in Spania e la ordinea zilei - in toata Europa n-am vazut mai multi hoti.

Sa nu tii niciodata actele cu banii in portofel - mai bine copii si originalele in seif la hotel.
Cat despre bani si carduri - imprastiate si ascunse prin mai multe locuri - daca iti fura ceva sa fie paguba mica.

Am fost de 2 ori in Spania - odata in zona Barcelona si odata la plimbare peste tot. Din orasele mari doar in Valencia n-am ajuns.

Prima data s-au furat acte si bani de vreo 3 ori la cativa din grupul cu care am fost - la Rambla in Barcelona, in metrou si intr-o discoteca. Au fost probleme mari cu actele ca sa se fca altele...

A doua oara l-am avertizat pe unul din grup ca are fermoarul desfacut la borseta - o marocana superba il opera pe la spate. Cand a tras ala borsta in fata a ramas marocanca cu portofelul in mana - l-a facut scapat pe jos s ip eurma s-a aplecat si i l-a dat - chipurile sa-l ajute ca a cazut pe jos. N-avea decat toti banii de cheltuiala in el - 2000 de euro Posted Image
Dupa 2 zile cineva si-a lasat bagajul la receptia hotelului ca sa se duca sa ia masa si sa nu se mai intoarca in camera - a intrat cineva pe usa hotelului, a pus mana pe valiza si a iesit pe usa ca si cum era a lui. Aia la receptie au dat din umeri...

O sa pun un pic mai tarziu cateva poze - trebuie sa le caut...


Totusi se fura ca la balamuc in Spania....nu suna foarte promitator.

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,409
  • Înscris: 18.12.2007
Nu mai speriati omul, suna de parca ar fi la fiecare 10m hoti care iti taie rucsacul.

#7
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 12.12.2006
Cum sa circuli cu 2000 euro cash in portofel in zone turistice?!

Hoti de buzunare sunt in toate zonele turistice, trebuie atentie.

In Tara Bascilor nu am fost, dar e pe lista, in Andaluzia am fost de 3 ori si m-as mai duce. “Cea mai frumoasa” zina din Spania e ceva relativ, multe zone sunt frumoase.

In Andaluzia nu e de mers vara daca vrei sa vizitezi pentru ca e foarte cald dupa ce te indepartezi de malul marii. In schimb celelalte 3 anotimpuri sunt placute pt plimbare.

Edited by mdt, 14 June 2024 - 10:31.


#8
2cata

2cata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 07.06.2023

View Postparmaboy77, on 14 iunie 2024 - 10:07, said:

Totusi se fura ca la balamuc in Spania....nu suna foarte promitator.
Urmeaza sa iti mai spuna cineva de vreun jaf armatPosted Image  sau razboi urbanPosted Image .
Şi numărul vizitatorilor străini în Spania s-a situat în 2023 la un nivel record: 85,1 milioane. Sosirile în Spania au crescut cu 18,7% faţă de 2022 şi au depăşit nivelul de dinaintea pandemiei, când s-au înregistrat 83,5 milioane, arată datele publicate de Institutului Naţional de Statistică

Eu am facut Andaluzia, Malaga-Granada-Cordoba-Sevilla-Cadiz-Ronda-Malaga, cu masina inchiriata si as mai face-o. Recomand.
Tara Bascilor este pe lista, dar lista-i lunga si nu stiu cand ii vine randulPosted Image .

Edited by 2cata, 14 June 2024 - 10:36.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
Culmea cand a vrut sa-i fure portofelul aluia, nu era inca in zona turistica.

View PostAlexEn, on 14 iunie 2024 - 10:17, said:

Nu mai speriati omul, suna de parca ar fi la fiecare 10m hoti care iti taie rucsacul.
Doar la 50m... E bine sa stii din timp chestia asta, altfel chiar o iei pe coaja.

Si ceva poze din Andaluzia:

Cordoba:
Attached File  DSC05854.JPG   817.19K   16 downloadsAttached File  DSC05872.JPG   939.44K   16 downloadsAttached File  DSC05896.JPG   542.41K   16 downloadsAttached File  DSC05924.JPG   249.15K   17 downloads

Gibraltar - nu chiar Andaluzia, dar daca tot e acolo...
Attached File  DSC05986.JPG   565.18K   15 downloadsAttached File  DSC06020.JPG   686.27K   13 downloadsAttached File  DSC06059.JPG   869.35K   14 downloads

Sevilla:
Attached File  DSC06119.JPG   571.17K   13 downloadsAttached File  DSC06136.JPG   856.87K   11 downloadsAttached File  DSC06147.JPG   524.12K   12 downloads
Attached File  DSC06164.JPG   755.42K   12 downloadsAttached File  DSC06194.JPG   648.16K   13 downloads

Si Bilbao ( Tara Bascilor ):
Attached File  DSC07112.JPG   537.63K   12 downloadsAttached File  DSC07123.JPG   526.06K   15 downloadsAttached File  DSC07131.JPG   548.96K   14 downloads

#10
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 04.11.2023
In tara Bascilor nu am ajuns, e pe lista insa de ceva vreme. In Andaluzia am fost in mai-iunie 2018, e mult prea cald. Daca la Malaga mai mergea, in Cordoba si mai ales Sevilla am avut temperaturi de aproape 40 de grade pe sfarsit de mai.
In Spania exista o gramada de locuri unde merita sa mergi iar ordinea e aleatoare si nu mi se pare ok abordarea cu mersul pt prima data in cea mai frumoasa regiune.

Dintre cele doua zone Tara Bascilor e favorita mea, n-am ajuns acolo pt ca nu s-a ivit inca ocazia.

PS: Despre hoti n-are rost sa discutam, ei exista peste tot unde exista turisti.

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,419
  • Înscris: 30.10.2003
Ca unul care nu are treaba cu turismul in Spania as alege Andaluzia

#12
mangla

mangla

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 30.12.2023
in Barcelona pe las ramblas trebuie sa mergi cu telefonul legat de mana ca sa nu te trezesti ca ti-l fura, bine, evident ca poate sa iti dea si una si sa ti taie cordonul cu care e legat telefonul

Asta este Europa oriunde te-ai duce, nici in nordul Europei nu e mai breaz asa ca europenii o sa trebuiasca sa se obisnuiasca cu ce au sadit

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
Pai am fost in toata Europa - aproape peste tot gasesti hoti, dar nicaieri atati de multi ca in Spania.
N-au fost probleme de genul asta in nicio alta tara, doar aici.

#14
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 12.12.2006
Unii din buzunaratorii de pe Rambla sunt exportati din Romania asa ca ce sa mai zicem.

Trebuie atentie.

#15
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 04.11.2023

View Postmangla, on 14 iunie 2024 - 11:19, said:

in Barcelona pe las ramblas trebuie sa mergi cu telefonul legat de mana ca sa nu te trezesti ca ti-l fura, bine, evident ca poate sa iti dea si una si sa ti taie cordonul cu care e legat telefonul

Asta este Europa oriunde te-ai duce, nici in nordul Europei nu e mai breaz asa ca europenii o sa trebuiasca sa se obisnuiasca cu ce au sadit

N-am fost pe Rambla sau in Barcelona, insa am fost in multe locuri din Italia, Franta, Elvetia, Austria, majoritatea oraselor mari din Germania si nicaieri nu pot spune ca am simtit vreo amenintare. Si am strabatut o mare parte din Sicilia, Napoli, etc.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
Norocul meu prima data a fost ca am fost avertizat din timp de o prietena care e spaniola get-beget.
Mi-a dat cam aceleasi sfaturi care le-am dat si eu la initiator.

Vizualizare mesajmdt, pe 14 iunie 2024 - 11:32, a scris:

Unii din buzunaratorii de pe Rambla sunt exportati din Romania asa ca ce sa mai zicem.
Mai mare atentie la marocani. Astia ai nostri de bine de rau daca te vad ca esti roman te lasa in pace.
Sau... iti dau protofelul inapoi :D

Vizualizare mesaj2cata, pe 14 iunie 2024 - 10:35, a scris:

Urmeaza sa iti mai spuna cineva de vreun jaf armatPosted image  sau razboi urbanPosted image .
https://www.digi24.r...negasit-2827497

Una fresh... :P

#17
parmaboy77

parmaboy77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 19.05.2006

View Posteiffel, on 14 iunie 2024 - 11:43, said:

Norocul meu prima data a fost ca am fost avertizat din timp de o prietena care e spaniola get-beget.
Mi-a dat cam aceleasi sfaturi care le-am dat si eu la initiator.


Mai mare atentie la marocani. Astia ai nostri de bine de rau daca te vad ca esti roman te lasa in pace.
Sau... iti dau protofelul inapoi Posted Image


https://www.digi24.r...negasit-2827497

Una fresh... Posted Image

asta e si mai promitator.....:)

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
Asta a fost razboi intre bande rivale, tu te duci ca turist...

P.S. Postul de deasupra nu se citeaza, se subintelege ca raspunzi la el. Citezi doar cand raspunzi unei postari mai de sus.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate