Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand crezi ca le-ai vazut pe toat...

O femeie sustine ca este propriet...

Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?
 5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux
 Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...
 Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024
 

Alegeri 9 iunie 2024

* * - - - 15 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1264 replies to this topic

#1
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,651
  • Înscris: 30.11.2021
Sunt destule persoane care spun ca nu merg la vot, sau ca se duc la vot doar ca sa isi anuleze votul. Vziunea lor despre politica este una pesimista, neavând increderea in politicieni. Ceea ce pot intelege, pentru ca in general auzim doar lucruri negative.

Intrebarea mea este totusi: putem face o schimbare iesind la vot, sau nu?

Am sa incerc sa explic, de ce in viziunea mea votul este important, si cum alegerea de a nu vota, este tot un vot.

Votul tau conteaza pentru strategiile politicienilor, deoarece fiecare partid isi cunoaste alegatorii, iar categoria din care tu faci parte, va fi mai mult sau mai putin avantajată.

Alegerea de a nu vota, sau anularea votului, nu va rezulta intr-un nou scrutin de alegeri. Din pacate ce conteaza in final sunt procentele. Lipsa votului tau va rezulta in avantajarea partidelor care folosesc metodele frauduloase de obtinere a voturilor, prin mitele electorale, minciuni populiste, activele de partid, si altele asemenea.
Eu unul aleg sa ies la vot, alegand raul cel mai mic, dintr-un rationament matematic: Votul pus pe cineva nou, considerat raul cel mai mic, este cu semnul intrebarii, fata de votul pus pe cineva cu notorietate in privinta proastei conduceri si coruptiei. Iar a nu vota, este un vot indirect celor care controleaza metodele de fraudare a votului, uzual corupte.

Presimt ca se va apasa puternic piciorul pe propaganda: "toti sunt la fel", "nu ai cu cine sa votezi", "nu exista oameni curati in politica", politica e murdara", etc, ca omul sa isi piarda increderea si sa nu iasa la vot.


Cel mai mult incurca pe cei care fac cartile, care fac manevrele, care fura la vot, cel mai mult ii incurca cand se prezinta la vot cetateni cinstiti, ca trebuie sa fure si mai mult, sa se expuna.
Asa ca iesiti la vot, votati ce doriti voi.

Nu castiga primarul ales de tine? Lasa ca o sa ajunga consilier si o sa le incurce apele in consiliu local, consiliu judetean.

Te uiti ce personaje sunt pe listele PSD/PNL? Voteaza pe altcineva. Un dubios mai putin in parlamentul european.

Edited by radumiki, 09 June 2024 - 20:04.


#2
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 06.01.2014
DA.

#3
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 06.03.2016
Normal ca trebuie sa votam. Votul unui singur individ poate n-are mare valoare, dar daca ar gandi toti asa, n-ar mai vota nimeni.

#4
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 07.08.2007
Da

#5
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,850
  • Înscris: 02.08.2021
Dacă oamenii nu ar mai vota răul cel mai mare ar putea schimba ceva, dar având în vedere și ce a prezentat recorder la Crevedia politica românească e un caz pierdut.
Totuși, o să se frigă rău PSD/PNL la europarlamentare, mă aștept să ia sub 35%.

Vizualizare mesajMindArchitect, pe 08 iunie 2024 - 21:10, a scris:

Te uiti ce personaje sunt pe listele PSD/PNL?
Eu la locale voi vota cu PNL, consider că e cea mai puternică forță care se opune PSD-ului.
AUR a preluat traseiști de la PSD,fostul primar acum candideaza de la ei.

La mine e votul simplu, dar mă gândesc de exemplu cu cine ar trebui să votez dacă aș sta la Bacău. Cu un PSD-ist ascuns sub sigla USR, sau cu unul asumat și care e susținut și de PNL?

Edited by Valy_User, 08 June 2024 - 21:34.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,357
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajMindArchitect, pe 08 iunie 2024 - 21:10, a scris:

Sunt destule persoane care spun ca nu merg la vot,
Sunt, decat sa voteze prost mai bine deloc :P Important e sa voteze cei care au habar de ce e in jurul lor, de economie, de politica.

#7
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 24.09.2017
boss, dar ce ai de esti asa agitat? zici ca mai un pic si nu dormi pana maine seara, cand o sa se termine votul. oamenii normali au atatea probleme reale la care sa se gandeasca, ce trist o sa fie la primarie e unul din lucrurile nesemnificative in ciclul vietii unui om.

plus ca nu e ok sa repeti intr-una sa nu votam PSD si PNL, poate-s primari ok la partidele astea. Plus ca astia oricum o sa iasa la parlamentare si ghici unde nu se vor duce banii? la orase unde primarii nu sunt din partidele astea.

nici nu ma duc la vot, nici nu-i stiu pe aia prea bine, dar sa-ti spun care e situatia:

1.candidatul PSD e un mos care nu-l cunosc si dupa infatisare probabil o sa faca jocurile partidului, nimic special, bussines as usual
2.candidatul PNL e unul tanar care a considerat ca e ok sa se alieze cu fostul primar cercetat penal. in orice loc din lume, ar fi fost ”sinucidere” politica asa ceva. Pus ca ”marea promisiune” electorala e sa faca nu stiu ce zona de relaxare:))
3.candidatul USR, care mi se pare ca nu sta nici macar in oras, scria in pliant ca o sa-mi creasca salariu. Cum o sa faca el asta, avand in vedere ca eu lucrez la privat, habar n-am. dar aia era primul lucru care a zis ca-l face:))
4.candidatul AUR e o baba ceva care a fost la PNL.

Edited by bobitad, 08 June 2024 - 21:38.


#8
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,578
  • Înscris: 12.07.2010
Normal că merg!
Dar fiind cinci buletine sper să nu se "agite" cei din comisie că întârzii în cabina de vot ca data trecută, eu citesc cu atenție listele de candidați. Deocamdată sunt hotărât în mod clar doar asupra Primarulul pe care o să îl votez!

#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin. Esti fan Putin? Mwe si tie.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,366
  • Înscris: 30.08.2017
Da, de fiecare dată.

Cât timp nu există prag pentru validarea alegerilor, boicotarea lor nu rezolvă nimic.

Edited by george_alexandru, 08 June 2024 - 21:36.


#10
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,850
  • Înscris: 02.08.2021

View PostSidorin, on 08 iunie 2024 - 21:35, said:

Citește lista dinainte de aici. https://europarlamen...c.ro/candidati/
Le analizezi pe toate, iei o decizie iar când te duci in cabină doar pui stampila.

#11
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,601
  • Înscris: 28.11.2017
Da, merg la vot!  De cand am drept de vot doar in turul 2 din 2000 nu am fost.
Nu pot vota PSDNL, n-am votat niciodata PSD, iar extremistii sunt la fel de periculosi ca hotii, daca nu mai periculosi.
Votez pentru modernizarea Romaniei.

#12
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 02.04.2009

View PostValy_User, on 08 iunie 2024 - 21:28, said:

Eu la locale voi vota cu PNL, consider că e cea mai puternică forță care se opune PSD-ului

Se opune fix cât o broască la un pneu de 19". Pnl este brelocul psd, și asta de când proful de fizică n-a mai fost îngrijorat și preocupat...

#13
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,850
  • Înscris: 02.08.2021
Situația pe plan local e foarte diferită față de cea de la București.

#14
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 16.03.2007
da, am de dat niste UE lu psd/pnl/aur

#15
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,176
  • Înscris: 31.07.2007
Tu intrebi pe un forum unde media de varsta ii 40+ ani daca se duc la vot? Normal ca se duc! :D

#16
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,370
  • Înscris: 05.09.2006

Vizualizare mesajValy_User, pe 08 iunie 2024 - 21:28, a scris:

La mine e votul simplu, dar mă gândesc de exemplu cu cine ar trebui să votez dacă aș sta la Bacău. Cu un PSD-ist ascuns sub sigla USR, sau cu unul asumat și care e susținut și de PNL?
Eu stau in Bacau si voi vota USR(ADU), mai putin la CJ unde il voi vota pe liberalul Fechet. Pesedistul de care vorbesti, "ascuns sub sigla USR" candideaza la sefia CJ, nu la Primarie.

#17
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,850
  • Înscris: 02.08.2021

Vizualizare mesajl_dan, pe 08 iunie 2024 - 21:59, a scris:


Eu stau in Bacau si voi vota USR(ADU),
Nu. Zic chiar de Viziteu, susținut la greu de consilierii PSD.
De Melinte ăla nu știu absolut nimic.

#18
Cosmin_Andrei

Cosmin_Andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 26.12.2015

Vizualizare mesajMindArchitect, pe 08 iunie 2024 - 21:10, a scris:

Nu-mi pasa nici de europarlamentare, presidentiale sau parlamentare. Initial voiam sa merg la locale, dar dupa ce am vazut lista cu pretendentii la fraiele comunei si promisiunile acestora, de altfel identice pana la ultimul semn de punctuatie, am decis ca mai bine imi vad de ale mele.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate