Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?
 Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...

Problema martori semnalizare dire...

Umplere gol tamplarie-glaf
 Produse inapoiate cu zgarieturi

Recomandare laptop cu specificati...

Pareri? Este fiabil?Aer condition...

1 zi/noapte Gura Portitei
 Samsung Galaxy S23 Plus

Recomandare TV Samsung QLED

Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin
 

Discursul sefei de promotie sau, la ce nu se asteptau profesorii

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
560 replies to this topic

#1
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,603
  • Înscris: 29.07.2013
Discursul cu care Iulia Cociuba, șefa de promoție a Colegiului "Mihai Viteazul" din Ineu, județul Arad, a făcut impresie atât la absolvire, cât și în spațiul public, după ce s-a viralizat pe rețelele sociale, a fost sincer și curajos și s-a dorit să ajungă necenzurat la toată lumea.

Quote

„Astăzi vreau să împărtășesc cu dumneavoastră o perspectivă diferită asupra anilor de liceu. Poate că nu e discursul clasic de mulțumire și celebrare, dar este unul sincer și reflectă în mod real experiențele mele.

Am petrecut ani de zile învățând pentru note și validare academică și am realizat abia acum cât timp am pierdut. Am dobândit la cunoștințe, nu și valori, pentru că asta înseamnă, din păcate, școala.
În loc să fie un loc al învățării și dezvoltării, școala a devenit o sursă de frustrare și dezamăgire pentru mulți dintre noi.
Ne-am simțit deseori în imposibilitatea de a ne exprima punctul de vedere, de a gândi diferit sau de a fi autentici.

Ce m-a învățat școala? Să mă conformez, să mint, să-mi șterg cu buretele personalitatea și să mă ascund în spatele unor standarde absurde.
Școala a devenit un loc unde performanțele noastre sunt atribuite meritelor instituției și profesorilor, iar eșecurile ne sunt puse în cârcă.

Am avut parte de un sistem care ne-a învățat mai degrabă cum e să fim superficiali și ipocriți, decât să ne dezvoltăm etic și moral. Astăzi, în fața dumneavoastră, îmi reafirm dorința de a fi autentică și de a lupta pentru valorile în care cred.

Știu că acest discurs deranjează, dar sper să fie și un pas spre conștientizarea unor probleme care au fost băgate sub preș atâta timp.

În încheiere, vreau să transmit un mesaj clar: școala ar trebui să fie un sprijin, nu un obstacol. Nu voi mulțumi sistemului care m-a dezamăgit, însă vreau să-i celebrez pe acei dascăli care au dat o bucățică din ei de fiecare dată când s-au așezat la catedră și care au fost mereu acolo pentru noi.

Cu bune și cu rele liceul ne-a unit pentru aveam un scop comun: să absolvim. Și uite că am făcut-o! Mult succes! Mulțumesc!”

Reactiile sunt diverse:

Profesorii o critică dur pe adolescentă, reproșându-i că a rostit un astfel de discurs într-un moment nepotrivit, „umbrind festivitatea de absolvire”.

Alți profesori sunt și mai categorici și îi desființează cu totul opinia, acuzând-o pe absolventă de ipocrizie și reproșându-i că „a ieșit la atac atunci când s-a văzut cu sacii în căruță”.

Sunt în schimb profesori care recunosc că sistemul de învățământ românesc are probleme reale iar o parte din vină o poartă și profesorii.

[ https://cdn.adh.reperio.news/image-a/ad8dda05-3b08-409c-87f1-23cc8751e760/index.jpeg?p=a%3D1%26co%3D1.05%26w%3D1400%26h%3D750%26r%3Dcontain%26c%3D0%252C0%252C1%252C0.605%26f%3Dwebp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://cdn.adh.reperio.news/image-5/528e3383-d28b-4b48-97fb-ae1896fc9e46/index.jpeg?p=a%3D1%26co%3D1.05%26w%3D1400%26h%3D750%26r%3Dcontain%26c%3D0%252C0%252C1%252C0.606%26f%3Dwebp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Și profesorul de istorie Marcel Bartic a comentat discursul elevei pe pagina sa de Facebook. Dascălul i-a mulțumit elevei pentru curajul de a spune lucrurilor pe nume.
"Sunt alături de tine și, odată și odată, vom reuși să facem în așa fel încât școala să nu mai învețe pe nimeni să mintă. Nu ești singură. Uite!Suntem foarte mulți cei care te susținem”.


Ca tata al unei eleve de 16 ani, consider ca Iulia a avut dreptate si, mai ales, mult curaj, dovedind astfel ca personalitatea copiilor nu este de nebagat in seama si, mai ales este necesar a fi cultivata in asa fel incat atunci cand este nevoie de adevar, copilul sa nu se teama in a-l spune.
Dar, probabil, va mai curge multa apa pe Dunare pana cand sa se schimbe ceva in bine.
Poate atunci cand caracterele copiilor se vor modela asemenea Iuliei, se vor inmulti si, la maturitate, vor reusi ceea ce noi n-am reusit.
Atunci poate si in politica va avea loc schimbarea mult dorita.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,358
  • Înscris: 22.05.2003
1. Da, sunt total de acord si problema este dintotdeauna.
Scoala romaneasca e impersonala, rece, distanta.
Este pur teoretica, pana acolo incat nu prea are legatura cu viata reala.

Este o scoala de masa, "mergi sau crapa", si majoritatea "crapa"; se pierd in cei 12 ani de scoala.

Au trecut 25 de ani de cand simteam la fel, deci cand a venit randul copiilor mei am ales (cu sacrificii) o programa de invatamant externa.
Vad diferente imense in modul de formarea al individului, in modul de abordare al scolii si de acumulare a cunostintelor prin experimentare, colaborare si debate.

2. Profesorii nu au cum sa vada ce e gresit, ei fiind victime si produsele unui sistem defect.
Ei nu cunosc un altfel de sistem si il rostogolesc mai departe.

Orbii ii invata pe orbi.

Copiii sunt niste mici nemernici nerecunoscatori care nu stau frumos in banca si nu iau constiincios notite dupa dictare.
Unii au chiar tupeul sa spuna ca nu inteleg!
Daca sunt prosti! De aia nu inteleg!

Asta e scoala romaneasca:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n5diMImYIIA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,880
  • Înscris: 16.03.2007
alta care n-a inteles nimic din scoala, doar a vanat note. s-o vedem daca intra in sistem si incearca sa schimbe ceva sau o doare-n papuci, se face activista sau tiktokara.

#4
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,349
  • Înscris: 04.03.2014
Viitoare activista.

Superficialitate si o buna doza de oportunism+narcisism.

#5
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,472
  • Înscris: 24.09.2017
e ”discurs” tipic de 18 ani, poate la fel as fi zis si eu atunci, cam asta zic 90% dintre copii la varsta aia, dar acum la 38, nu. nu stiu cum a ”lezat-o” scoala la care a fost studenta si cum nu a lasat-o sa fie ”libera” si sa se exprime liber. si pana la urma trebuie sa existe niste reguli, ca ar fi anarhie. tin minte ca am purtat si eu o discutie cu unii odata, si erau ei multi si eu singur, si la fel, ca societatea, sistemul, ca aia, ba ca ceilalti, ca defapt nu suntem liberi....si i-am intrebat si eu daca ii opreste cineva sa zica ce zic acum? si s-a terminat discutia destul de abrupt:))

oricum nu e rolul scolii, ca sa o sustina pe ea in toate ”chestiile” care-i trec prin cap. rolul profesorului de matematica e sa o invete matematica, cam asta e tot.

cum am mai zis, zici ca e melodie din aia la moda, care zice despre chestii la modul general, dar nu zice nimic concret. eu am tot zis pe forum ca scoala e aiurea si degeaba si ca trebuie schimbata, mai ales de la liceu catre ceva mai concret. dar na...this ain't it chief

Edited by bobitad, 08 June 2024 - 20:04.


#6
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,162
  • Înscris: 31.07.2007
Super tare fatuca, merita aplauze la scena deschisa. S-o faca cineva premier, sau ceva!

#7
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,288
  • Înscris: 03.07.2008
"Vai ce m-a chinuit scoala! Mai bine ramaneam analfabeta acasa"

#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin. Esti fan Putin? Mwe si tie.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,309
  • Înscris: 30.08.2017
Școala romanesca are evident probleme, dar care sunt soluțiile și cine să le pună în aplicare?

#9
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,288
  • Înscris: 03.07.2008

View Postedy_wheazel, on 08 iunie 2024 - 19:57, said:

Super tare fatuca, merita aplauze la scena deschisa. S-o faca cineva premier, sau ceva!

Asa e: nici politicienilor nu prea le-a placut scoala.

#10
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,162
  • Înscris: 31.07.2007
Domnilor profesori, ati inteles ce a vrut sa zica acolo? :D

#11
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,395
  • Înscris: 30.11.2017
Pai școala cu materii inutile și necorelată cu piata muncii.

O absolventă obtuză care întradevăr nu stie încotro s-o apuce și incearca să câștige popularitate.
Sef de promoție e irelevant într-un sistem profund teoretic. E doar o ierarhie. E nasol pt cine a învățat toate materiile că astfel nu știe ce să mai facă.
Poate în toamna o baga la partid. O votează colegii.

In Finlanda se face școală fara note și fără olimpici. La noi e un continuu concurs de naspeturi. Posted Image

Edited by cipri2bau, 08 June 2024 - 20:04.


#12
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 02.09.2007
75 de lepre fosti elevi isi dau cu parerea despre o sefa de promotie.

Seems legit!

#13
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,162
  • Înscris: 31.07.2007

View PostImperathor, on 08 iunie 2024 - 19:59, said:

Asa e: nici politicienilor nu prea le-a placut scoala.

Cati au fost sefi de promotie? Si nu cand au facut seralu' la 42 de ani.

#14
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,395
  • Înscris: 30.11.2017
Sunt convins că în Finlanda sau țările vestice sau chiar în China nu ar fi spus așa ceva. Acolo școlile sunt corelate cu piata muncii.
La noi 12 ani pierduți. Chiar vreo 15-17 că nici facultățile nu-s corelate cu piata muncii.

Foarte bine punctat de către absolventa însă spus pe căi ocolite.

Edited by cipri2bau, 08 June 2024 - 20:20.


#15
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,162
  • Înscris: 31.07.2007

View Postcipri2bau, on 08 iunie 2024 - 20:18, said:

Sunt convins că ... în China nu ar fi spus așa ceva. Acolo școlile sunt corelate cu piata muncii.

Buna asta. Partidul lui Panda iti da un like.

#16
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,484
  • Înscris: 05.06.2002
in rand cu elevul ala de la ceva liceu teologic dat afara pt par lung.

https://forum.softpe...in-cluj-napoca/

#17
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 30.07.2007
Hai sa fim seriosi....Pana si in 86 invatam altceva decat sa ne conformam, sa mintim si sa ne stergem personalitatea.
Fiecare invata ce poate.

#18
catalinin

catalinin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 19.05.2008
La 15-18 ani nu trebuie sa ai personalitate. Doar inghiti in sec si inveti. Mai incolo - pe la 25-30 de ani - da! Pe baza a ceea ce ai invatat si a ceea ce te duce capul, poti sa rupi norii!

Si, da, am fost sef de promotie la Mihai Viteazul acum multi ani. Cand era si mai nasol :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate