Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu subwoofer?

Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...
 Rafturile ca la dedeman

Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro
 Facultatea de geologie - ingineri...

Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...
 Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...
 

Ce tip de detergent preferați pentru rufe

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

Poll: Ce tip de detergent preferați când spălați rufele (65 member(s) have cast votes)

Adică sub ce formă?

  1. Praf (pulbere) (18 votes [27.69%])

    Percentage of vote: 27.69%

  2. Lichid (40 votes [61.54%])

    Percentage of vote: 61.54%

  3. Ambele, în funcție de chef (7 votes [10.77%])

    Percentage of vote: 10.77%

Vote Guests cannot vote

#37
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,140
  • Înscris: 16.10.2007

View Postdacibesti, on 05 iunie 2024 - 12:54, said:

Pai in curand o sa ne trateze stimabilul djl cu un topic despre folosirea detergentilor antebelici,
Eu nu folosesc niciun fel de detergent, doar il cumpar si il duc acasa.
Sa-i dam o idee: retete clasice vs. retete moderne de sapun de casa.

#38
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004

View Posttfmercedez, on 05 iunie 2024 - 11:56, said:

care ariel? Ala cu 30 de lei 5 litri sau ala "bun" cu 90 de lei 5L.  Ca asta ma mira pe mine, cum au acelasi produs la preturi diferite?
Pai eu vorbesc de capsule...

View Posttfmercedez, on 05 iunie 2024 - 11:59, said:

Stii pe dracu, de parca stai sa cantaresti hainele sa stii exact cate kile de rufe ai spalat, cata murdarie ai scos, cata apa ai consumat, cat curent ai ars..

La mine le cantareste automat masina...

View PostAnn0nyym0us, on 05 iunie 2024 - 13:26, said:

Si la voi raman resturi de capsula in garnitura de la usa masinii?
Never.

View Postgushpi, on 05 iunie 2024 - 12:31, said:

păi capsula are praf sau lichid? Posted Image
Gel. Si nu numai detergent. Are si balsam si altele...Fiecare culoare din capsual e altceva - capsula se dizolva treptat intai da drumu la detergent, pe urma la balsam...

#39
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,782
  • Înscris: 15.06.2007

View Posteiffel, on 05 iunie 2024 - 13:45, said:

La mine le cantareste automat masina...

Never.
si la mine cantareste. Acelasi program poate avea 1,5h sau 3h in functie de incarcare.  Cred ca si detergentul ar trebui dozat pe masura. Sunt masini de spalat in care se introduce o cantitate mare de detergent si isi ia singura cat are nevoie. Capsula nu mi se pare ca acopera orice scenariu.

Unde pui capsula? In cuva intre rufe sau sus la sertarul pentru detergent?  Eu am gasit membrana nedizolvata de la capsule, motiv pentru care am renuntat la ele.  Eu am LG direct drive motor.

Edited by tfmercedez, 05 June 2024 - 13:50.


#40
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
Si legat de capsule - ultima data am cumparat astea - https://www.emag.ro/...8/pd/D39B76MBM/ la 99 de lei. Asta face 1,1 lei pe spalare.
Ptr universal am gasit la Altex si mai ieftin.

Eu o arunc in rufe. Nu se pune in sertarul de detergent.

Doar daca sunt rufe foarte murdare pun 2 capsule. In rest una isi face treaba fara probleme indiferent de cantitate. Doar apa consumata si uneori timpul mai creste in functie de cantitatea rufelor.

#41
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,596
  • Înscris: 17.04.2006
Lichid la colorate si capsule la albe. Ca asa am pe stoc. Dupa ce termin capsulele trec doar pe lichid.
La programele scurte cu apa la max 30 de grade mai patesc sa vad ca nu se dizolva complet invelisul capsulei si mai dau o caltire + stoarcere. D'aia vreau sa trec doar pe lichid.

#42
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 18.12.2004
Doar lichid, direct in cuva
Intrebarea mea e de ce nu "inventat" nimeni o masina de spalat la care sa pui detergent balsam lichid de curatat masina etc., cum pui tus sau toner la imprimanta ?

#43
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 28.02.2008
E inventata, eu asa am. Iau detergent lichid in niste bidoane de 1 litru si ii schimb bidoanele cand le termina. Sunt doua bidoane, denumite Phase 1 si Phase 2 si le combina singura masina de spalat in functie de program si greutatea rufelor. Cand se termina unul din ele ma anunta.

#44
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,140
  • Înscris: 16.10.2007

View Posteiffel, on 05 iunie 2024 - 13:52, said:

Eu o arunc in rufe. Nu se pune in sertarul de detergent.
Parca vazusem pe undeva ca se pune in cuva si apoi se adauga rufele. Ar ajunge apa mai repede sa le dizolve.
Eu asa le pun, dar nu folosesc niciodata programul de 30 min.

#45
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 04.11.2023

View Postbusiness11, on 05 iunie 2024 - 10:57, said:

La mine praful nu se dizolva mereu cum trebuie. Uneori - in special pe hainele inchise - raman niste pete albicioase pe rufe. De atunci am trecut la lichid, Persil sau Ariel, chiar daca Arielul mi se pare mai bun.

Acum vreo 5 luni am cumparat de la un depozit din Timisoara 2 bidoane mari de Persil. Unul l-am tot folosit si acum cand s-a terminat am vrut sa il incep pe al doilea si ce sa constat, bidoul care a stat atat de mult s-a transformat dintr-un lichid gros tip gel, intr-o apa colorata. De stricat banuiesc ca nu are cum sa se strice, mai degraba cred ca erau contra facute si la inceput aveau ceva substante de inchegat lichidul si dupa atat timp s-a evaporat substanta respectiva si a ramas doar apa, culoare, parfum. Interesant este ca miroasa si arata identic cu originalul.


Si eu iau doar Ariel si Persil lichid, de obicei cand e la reducere si costa vreo 15-17€ un flacon de 100 de spalari. De luat iau mai multe, ultima data vreo 5, dar niciodata nu am avut probleme sa isi schimbe consistenta. Poate e chiar asa cum se spune, produsele de marca aduse in Romania sunt deseori de o calitate mai slaba decat cele din occident.

Edited by giuliani2, 05 June 2024 - 14:50.


#46
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,911
  • Înscris: 02.08.2021

View Posttfmercedez, on 05 iunie 2024 - 13:09, said:

aham.. sa vezi ce cicatrici raman in caz de accident.
Soda de rufe e ok, nu te ustură mâna de la ea.
Aia caustică e problematică.

#47
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,080
  • Înscris: 12.08.2008

View PostTheWarrior, on 05 iunie 2024 - 14:24, said:

Parca vazusem pe undeva ca se pune in cuva si apoi se adauga rufele. Ar ajunge apa mai repede sa le dizolve.
Eu asa le pun, dar nu folosesc niciodata programul de 30 min.

Pune 15 min si 30gradC sa te vad Posted Image, ramane maglavaisul ce protejeaza pernutele.. MSR meu vad ca se descurca f. bine cu persil lichid de import, 2 capace/masura pt 8 kg de rufe, detergent pus peste rufe in cuva, 15 min si 30 gradCPosted Image, pt rufe "normale" , la extrem de murdara se arunca rufa, la mediu murdare se dau 2 spalari..

Edited by mihaiC1, 05 June 2024 - 15:11.


#48
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 24.07.2022
doar pernute de la ariel sau persil (granulele nu prea sunt indicate pt masinile de spalat), astea au agenti optici sau anti-scamosare. parca se vede diferente la ariel cu agentii aia optici, par hainele mai noi dupa spalare.
as vrea sa elimin partea de balsam din pernutele alea ca e cancerigen, dar n-am gasit fara. ma bate gandul sa mai incerc tot de la ei si variantele "sensibile" fiindca urasc mirosurile artificiale, desi as vrea totusi si acei "agenti optici". Posted Image

Edited by Punter, 05 June 2024 - 15:45.


#49
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,224
  • Înscris: 07.04.2017

View PostmihaiC1, on 05 iunie 2024 - 15:07, said:



Pune 15 min si 30gradC sa te vad Posted Image, ramane maglavaisul ce protejeaza pernutele.. MSR meu vad ca se descurca f. bine cu persil lichid de import, 2 capace/masura pt 8 kg de rufe, detergent pus peste rufe in cuva, 15 min si 30 gradCPosted Image, pt rufe "normale" , la extrem de murdara se arunca rufa, la mediu murdare se dau 2 spalari..
8 kg de rufe in 15 minute?! Sper ca ai scris gresit.

#50
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,097
  • Înscris: 26.11.2001
Praf. Ce era ok pe vremuri nu vad de ce s-ar schimba. Nu tot ce e "nou" e bun pentru consumator si buzunarul acestuia.

#51
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,132
  • Înscris: 24.02.2011
Praf. Tocmai am cumpărat 30 kg că mi-a dat vaucher emagu Posted Image

#52
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,017
  • Înscris: 16.08.2010
Pudră.

Și la MSR și la MSV prefer detergentul pudră fiindcă nu le umplu mereu cu rufe/vase și nici nu sunt mereu la fel de murdare, și am posibilitatea să pun mai mult sau mai puțin după cum consider că e nevoie

#53
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,911
  • Înscris: 02.08.2021
Am căutat și abia acum am aflat că există detergent pudră pentru MSV. Credeam că există doar pastile, oricum ăsta pudră cred că există doar on-line.
Mai nou văd că sunt și pernuțe pentru MSV.
Eu iau doar de la Lidl pastile de alea W5. La fel și sarea și lichidul de limpezire.

Edited by Valy_User, 05 June 2024 - 20:57.


#54
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,080
  • Înscris: 12.08.2008

View PostSharonCollins, on 05 iunie 2024 - 17:45, said:

8 kg de rufe in 15 minute?! Sper ca ai scris gresit.

Daca aveam MSR de 8kg incercam smecheria dar e de 6 kg , zilnic nu adun 3 kg Posted Image si spala zilnic, chiar si doua splari/ zi,
Avantajul detergentului gel/lichid e ca poti sari peste inmuiere , pana se umple cu apa la 30 gradC, detergentul e deja dizolvat.. Am zis detergent bun din import nu porcariile de pe piata noastra..
Rufele purtate 1-2 zile cum crezi ca sunt ? Are programe speciale pt. "fineturi" care dureaza de la 1h in sus

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate