Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri BMW X3 Benzina, model dupa...

Email client Windows 11 și A...

Apple watch 41 vs 45 si culoarea

Laptop cu subwoofer?
 Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman
 Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...
 Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 

medicament melatonina

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
ed-2

ed-2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.01.2023
@agorea: Multumesc.
(Nu le am cu "Dark Side". Am fost o data acolo si nu mi-a placut: depresie si criza economica.)

#20
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,714
  • Înscris: 22.01.2015
Mananca bine+ o dubla ardeleneasca>>> somn usor!  Traditional!

#21
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,680
  • Înscris: 07.08.2011

View PostLex404, on 03 iunie 2024 - 05:53, said:

Melatonina e un supliment, nu medicament (e de fapt un hormon produs natural de organism la întuneric pentru reglarea ciclului zi/ noapte). ...
Si de aici concluzia fireasca, e mai sigura decat medicamentele de sinteza, nu da dependenta, etc.
Dar de ce este totusi considerata supliment, cand de fapt e un hormon? Ca asa  si cortizolul devine supliment alimentar, si tiroxina, insulina, etc. Doar sunt hormoni...
In plus, de ce am crede ca melatonina aia nu este de sinteza? Cel mai probabil este.

Asa ca intreb si eu, ca prostul: de ce nu triptofan, precursorul melatoninei si serotoninei, care chiar este un supliment alimentar fiind unul dintrea aminoacizii esentiali (care nu pot fi produsi de organism si ii luam exclusiv din dieta)?
Daca vom cauta alimentele care sunt considerate o sursa de melatonina, vom constata ca, de fapt, sunt cele care au un continut ridicat de tryptophan.
Deci, de ce nu triptofan?

Oh, dar stai, o vreme triptofanul a fost interzis in SUA (informatia trebuie verificata, nu sunt sigur) datorita unor probleme legate de siguranta, dupa ce s-a descoperit ca mai multi pacienti s-au confruntat cu o afectiune posibil mortala dupa cansumul de suplimente care contineau L-tryptophan (de asta sunt sigur, dar nu stiu daca au interzis comercializarea triptofanului).
Este vorba despre "Eosinophilia–myalgia syndrome", veti gasi imediat informatii daca veti cauta.
Pana la urma s-a ajuns la concluzia ca numai un lot a fost cu probleme sai ca ar fi putut fi vorba de o contaminare dar boala a fost oricum legata de dozele mari de L-Tryptophan.

Asa ca subscriu si eu la recomandarea ta:

View PostLex404, on 03 iunie 2024 - 05:53, said:

Mai degrabă ar trebui sa cauți de ce dormi prost.


#22
ed-2

ed-2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.01.2023
Pentru ca sunt vir si am 43 de ani, pentru ca.
Pe scurt, pentru ca nu mai pot nimic.

#23
romgeo

romgeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.12.2003
Doar o precizare legata de triptofan: actioneaza mult mai lent, deoarece trebuie convertit in serotonina si apoi in melatonina, deci cateva ore bune, iar eficienta lui depinde de eficienta cu care corpul face conversia.

Edited by romgeo, 22 June 2024 - 00:55.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate