Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...
 Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 

Priza contorizare consum energie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
tranzistor21

tranzistor21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 02.01.2010
Recomand si eu produsul care il foloseste  *maccip.
Il folosesc din 2019 ,este destul de precis si nu pierde inregistrarile daca se intrerupe energia.
Cam la 400kw consumati (aratati de contorul distribuitorului) , acel aparat imi arata 401kw, deci... o eroare de 1 kw in acel interval.

#20
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,874
  • Înscris: 07.06.2014

View Postantic, on 01 iunie 2024 - 19:53, said:



fix acelasi produs, dar fara scris de firma, e la 50 de lei. daca au pus un scris pe plastic, nu il face mai bun

https://www.emag.ro/...m/pd/DNJMV8BBM/

ma amuza tare partea cu "fapt imposibil cu multe produse ale concurenţei". eu am priza de peste 10 ani si se pare ca acea concurenta s-a inventat de mai multa vreme de cat sustin ei ca au inovat

#21
antic

antic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 04.12.2004
:)
https://www.emag.ro/...9/pd/DSGNDDBBM/

#22
2boom

2boom

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.04.2024

View PostValy_User, on 01 iunie 2024 - 18:40, said:

Ia-o pe cea de la LeroyMerlin
https://www.leroymer...tric-orno/41673
Nu o cumpara. O am eu si a murit subit, si nu mai am nici bonul pentru garantie.
Crocoiul de la raion mi-a spus ca are baterie interna si s-a consumat,am desfacut-o si nu are nici o baterie.
Imi arata voltajul de la retea, dar nu mai arata ce consum am.
Sa nu aveti incredere in vazatori, ca ei nu au habar de produsele pe care le vand. Lunar vin traineri din partea importatorului/producatorului si ii invata sa promoveze produsele care trebuie vandute, nu care sunt bune.
Cine plateste mai mult pentru reclama si taxa de raft, este promovat mai agresiv.

#23
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.01.2019

View PostValy_User, on 01 iunie 2024 - 18:59, said:

Dacă tot s-a deschis acest topic, există ceva similar pentru măsurarea curenților reziduali?


https://danisense.co...ent-monitoring/

Asa ceva pentru curenti reziduali.

#24
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,838
  • Înscris: 06.01.2007

View Posttranzistor21, on 01 iunie 2024 - 20:42, said:

Recomand si eu produsul care il foloseste  *maccip.
Il folosesc din 2019 ,este destul de precis si nu pierde inregistrarile daca se intrerupe energia.
Cam la 400kw consumati (aratati de contorul distribuitorului) , acel aparat imi arata 401kw, deci... o eroare de 1 kw in acel interval.
Eu l-am luat ca aveam impresia ca enelul ma fura. :)
Si am constatat ca nu ma fura, din contra, contorul chinezesc indica cam cu 0.3% mai mult.
Intre timp mi-au schimbat contorul cu altul care indica cu 1% mai mult fata de ala vechi si (deci) cu 0.7% mai mult decat chinezescu.
Am avut problema cand fixasera astia un prag de 300kWh medie lunara pe consumul din anul anterior, pentru plafonare. Si eu aveam 301kWh medie lunara pe un an(combinata pe contor nou si vechi cam 3 luni, 9 luni) si 298kWh pe contorul chinezesc(care a inregistrat tot anul, fara intrerupere).
Noroc ca au revenit cu legea respectiva si noroc ca am 3 copii si am trecut la plafonare ca chiar ma ofticam stiind ca e foarte posibil sa nu fi depasit pragul in mod real. Oricum am platit vreo 2 facturi de neam prost.

View Post2boom, on 01 iunie 2024 - 23:25, said:

Nu o cumpara. O am eu si a murit subit, si nu mai am nici bonul pentru garantie.
Crocoiul de la raion mi-a spus ca are baterie interna si s-a consumat,am desfacut-o si nu are nici o baterie.
Daca nu are nicio baterie, atunci nu are cum sa tina minte consumul cand se ia curentul, ceea ce o face si mai proasta.
O avea un condensator poate, care sa tina curentul o perioada anume de timp, dar oricum mi se pare un dizain prost.
Ideal e sa aiba baterie primara de Li-SOCl2, ca nu sunt o avere si rezista si 10 ani. Ar creste costul cu doar 10 lei.

#25
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,094
  • Înscris: 13.11.2006

View Postmaccip, on 01 iunie 2024 - 20:22, said:

Fix din locul de unde l-am luat eu, nu mai exista magazinul, dar se gasesc o gramada.
https://www.aliexpre...25252d2047.html
Attachment Screenshot 2024-06-01 212203.jpg

Eu am mers pe ECR380D, tot pe sina si merge impecabil.
Foarte ieftine cele din link, ai avut probleme cu al tau? Cat de precis masoara?

#26
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,838
  • Înscris: 06.01.2007
Nu am avut probleme, am scris mai sus si despre comparatia cu alte contoare.

#27
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,390
  • Înscris: 17.01.2012

View PostLeo2006, on 01 iunie 2024 - 18:41, said:

https://www.dedeman....-alba/p/1056119
O am de 3 ani in priza si nu s-a stricat pana acum. Are monitorizare consum si se poate programa de la distanta. Lipseste doar controlul vocal.

exact!
comandă o pompă de apă de 2 ani și-i „brici”!!!
merge cu aplicația tuya!

#28
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,910
  • Înscris: 02.08.2021
Îmi doream și eu demult, dar sunt și zgârcit, așa că am cumpărat acest produs: https://www.emag.ro/...z/pd/DC02F1MBM/
Merge bine deocamdată, sunt mulțumit, îmi arată înclusiv voltajul rețelei, frecvența și factorul de putere.
Să vedem cât o să reziste.

Am văzut pe YT că în ea se află o baterie NiMh de 3,6V, sunt curios dacă e și reîncărcată.

Edited by Valy_User, 03 June 2024 - 20:15.


#29
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,910
  • Înscris: 02.08.2021
Și acum o să-mi zic eu mie: RFM.
The product has a built-in rechargeable battery. If it is newly purchased or not used for a long time, plug it in to charge it.

#30
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,838
  • Înscris: 06.01.2007
:D
Pai e o problema cu bateriile astea interne. Ori acumulator care se incarca, dar problema acestuia e ca se si descarca mai repede, ori baterie primara care nu se incarca, dar poate tine capacitatea mai multi ani.

La aparatele scumpe, unde e nevoie de asa ceva, se folosesc baterii primare, non incarcabile, care tin si 10 ani. Dadeam exemplu de LiSOCL2, dar or mai fi si alte chimii bune pentru asa ceva. Stiu pentru ca tocmai am schimbat o asemenea baterie la o nivela Trimble DiNi. Teoretic trebuia sa tina 10 ani dar a tinut doar vreo 4. Am shimbat-o cu una noua, sa vedem ce-i si cu asta.
Pentru un contor care sta ani de zile in dulap, nu prea e bun un acumulator, deoarece se deterioreaza si lasa impresia generala ca aparatul e prost. E si normal sa te astepti de la un asemenea aparat sa tina mai mult decat 2-3 ani. Ca nu stai sa schimbi contorul la 2-3 ani. Unele merg cu baterii AA normale, altele cu acumulatori. Aparatele care trebuie sa tina minte un ceas, au nevoie de asa ceva.

Mai e o solutie la unele aparate sa uite ceasul si gata. Cati nu aveti cuptoare cu microunde, cuptoare fara microunde, sau alte aparate care au ceas si care daca se ia curentul uita ceasul.
E si asta o solutie, cu limitarile de rigoare. Adica acel aparat, daca a luat curentul, nu mai stie sa reia procesul de unde a ramas, pentru ca nu stie cat timp a trecut cat timp nu au fost alimentate. O secunda, o ora, sau o saptamana. Comportamentul unui cuptor sau masina de spalat trebuie sa fie diferit.
Sau macar sa alimenteze displayul de la alta sursa decat bateria interna. Ca de aia se strica de fapt, ca nu mai afiseaza pe ecran.
Cele cu leduri nu au problema asta deoarece ledurile consuma mult si nu sunt alimentate de pe baterie. Dar cele cu LCD au pentru ca au un singur controller, nu se complica cu controller de display separat.
Pe mine ma deranjeaza la cuptoare ca nu au facilitatea asta. Sa aiba undeva sa pui o baterie care sa tina ceasul si cand revine curentul, macar sa nu mai stai sa reglezi ceasul.

Mai era o solutie la radiourile alea chinezesti cu ceas, la care daca se lua curentul, avea o baterie de 9V care tinea ceasul si eventual si alarma/soneria. Altfel era nasol, ca te bazai ca te suna dimineata si daca aveai o pana de curent nu te mai suna si te trezeai la 12.

#31
alecsino1

alecsino1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2009
Mde, daca tu te bazezi pe cuptor sa-ti dea ora exacta Posted Image ..

#32
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,838
  • Înscris: 06.01.2007
Nu ma bazez, dar al meu indica totusi o ora.
Si e enervant sa ai ora 3 si 15 la cuptor si 4 si 12 la telefon.

#33
alecsino1

alecsino1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2009
Esti prea sensibil, bagi in seama toate prostiile Posted Image
As putea spune asta altfel, esti perfectionist.
Si una la care ma gandeam acum, a fost vreodata o femeie deranjata de ora gresita afisata invariabil de cuptorul cu microunde ?
Suna misogin stiu, dar in viata mea nu am vazut sau auzit chestia asta..
Tu ?

Edited by alecsino1, 04 June 2024 - 21:53.


#34
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,838
  • Înscris: 06.01.2007
La bucatarie n-am alt ceas.
Iar dimineata, dupa ce ne trezim, in bucatarie stam majoritatea timpului pana plecam la scoala/serviciu. Bucatarie sau in jurul ei. Avem si o baie unde se spala lumea pe dinti, care e practic tot in bucatarie. E baia bucatariei. Si vezi de la distanta cate minute mai sunt pana sa plece X, Y, Z. Ca decolam la ore apropiate.
Cuptorul cu microunde merge si fara ceas, dar cuptorul nu. Trebuie reglata o ora acolo, oricare ar fi aia ca sa mearga cuptorul.
Si de ce sa nu fie ora care trebuie? Ca nu se ia curentul chiar asa de des sa reglezi zilnic la el. Daca n-avea ceas, era poate mai bine, dar daca are e nasol cand te iei dupa el si nu e bun.
Telefonul e mai dificil, ca ba e la incarcat, ba e nustiupeunde. Unul il are colo, altul colea. Ceasul de la cuptor e intotdeauna la un tras cu coada ochiului, sa vezi daca se incadreaza lumea in program.
Mai e un ceas pe perete, dar nu-i in pozitia care trebuie si e de-ala cu limbi la care nu se vede bine ora daca te uiti dintr-o parte.

#35
alecsino1

alecsino1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2009
Daca e important iei masuri, modifica cuptorul, un 16850 un pmos ori o dioda si un modul de 2 usd..

#36
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,456
  • Înscris: 23.02.2017
A trecut timpul prizelor alea cu baterie in ele...

Cumparati din astea inteligente, sint mult mult mai bune. Datele se salveaza in cloud si poti vedea cat ai consumat in martie 2020 de exemplu... ramane acolo.

Nu se pierde ca a murit bateria... se poate programa in scenarii inteligente tip Tuya/SmartLife

https://www.dedeman....-alba/p/1056119

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate