Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...
 Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae
 Exista vreun dezavantaj la constr...

Senzori de miscare ce nu aprind l...

Problema martori semnalizare dire...

Senzori de miscare cu lampi ce se...
 Samsung soundbar

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi

Recomandare laptop cu specificati...
 

Este teapa All inclusiv? Turcia, Grecia, Bulgaria?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,547
  • Înscris: 14.10.2008
Sunt si resorturi izolate, dar langa autostrada. Sunt puse oriunde, la oras si la taranoaia, chiar daca in rural ar fi mai multe pene de curent, oricum au generatoare.

Fiecare are designul sau, de multe ori kitschoase dar nu e asta o problema. Uneori caile de acces sunt alambicate.

#38
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,369
  • Înscris: 17.01.2012

Vizualizare mesajbusiness11, pe 27 mai 2024 - 12:41, a scris:

Vreau sa vizitez, sa ma plimb, sa interactionez cu localnicii, sa mananc mancare traditionala, etc.

nu te cred că-n tunisia ai mâncat oaie uscată-atârnată-n soare, plină de muște :P

(când făcui turul munților atlas îmi atrase atenția acele tarabe cu oi atârnate; când niște fimei au cerut oprire la wc, io am alergat să văz „pastrama” locală de oaie - dezgustător!)

#39
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,547
  • Înscris: 14.10.2008
Sunt hoteluri cu teme inedite, prin Lara unul imita Kremlinul. Si ai telefon fix de ebonita in camera.

#40
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,156
  • Înscris: 13.07.2011

View Postgushpi, on 27 mai 2024 - 12:55, said:


nu te cred că-n tunisia ai mâncat oaie uscată-atârnată-n soare, plină de muște Posted Image

(când făcui turul munților atlas îmi atrase atenția acele tarabe cu oi atârnate; când niște fimei au cerut oprire la wc, io am alergat să văz „pastrama” locală de oaie - dezgustător!)

Mancarea magrebiilor este senzationala. Bine excluzand specialitatiile lor cu carne in soare, organe si stiu eu ce alte rahaturi. Eu in Maroc am fost indragostit de mancare.

#41
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,547
  • Înscris: 14.10.2008
Cum, maghrebieni? Posted image

Nu stiu altii cum sunt, dar pentru mine AI (macar atat) sau UAI (or fi fost mai ieftine in 2009, 2011 si 2012, dar acum prohibitive sigur) reprezinta razbunarea perfecta pe serviciile praf pe litoralul romanesc in anii 90-2000.

In 2007 am fost in Grecia, Paralia Katerini, a semanat leit cu Mamaia noastra, apoi AI-UAI in Turcia a creat dependenta si am mers 2008-2012 (cu pauza in 2010), apoi 2015-2023 cu pauza in 2020 (Covid, sejur amanat), in 2013 am incercat Palma de Mallorca, cu demipensiune, tot ca AI era doar ca fara pranz, cand mancam la Burger King in statiune. Nu mi-a placut deloc acolo, tot Turcia feels more like it.

A murit tata in 2014. El nu mai avea de gand sa mearga la turci. Dar noi l-am deturnat dupa ce ne-a parasit. Turkey AI addict here.

In 2012 am avut net prin fir de 40 mbps la Susesi in Belek, luam laptopul cu mine intre 2011 si 2019. Genial. Posted image Exact cum in 2011 cand povesteam cat de slab era netul la Rixos (nici eu nu am vrut sa dau bani in plus) cineva mi-a zis ca la cat costa acel sejur trebuie sa fie fir din perete, si dupa 1 an asa a fost. Posted image

In 2015 am dat bani pentru net, 12 mbps, tot era bine. Nasol era cand viteza era slaba si nu exista optiune pentru care sa platesc dar sa ma bucur de net. Dar s-a rezolvat oricum. Posted image

*********
Concluzia topicului este ca AI si UAI nu sunt deloc teapa, doar ca sunt o nisa, majoritatea e pe mers hai hui non stop, nu statornic intr-un loc ca mine. Sa merg hai hui intr-o tara pe care nu o cunosc, mai ales rutier, nu-mi surade deloc. Prefer sa vad ce infrastructura au din perspectiva unui pasager al unui autocar condus de un sofer turc.

Daca iti permite contul bancar (sau cand ai mai multe), UAI in general are un alt avantaj-lipsa bratarii, care mie nu-mi place si m-am obisnuit mai greu cu ea, nepurtand ceas la mana.

Edited by Neaceasca85, 27 May 2024 - 14:54.


#42
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,580
  • Înscris: 30.11.2021
V-am citit mesajele, am vorbit cu amici, m-am documentat pe google si youtube.

All inclusiv si UAI merita daca ai alte asteptari.
Poti cumpara ALI sau UAI daca nu te uiti la buget, si daca doresti sa stai la mare sau la piscina si daca doresti sa vizitezi obiective turistice.
Discutia cred ca este strict financiara.

#43
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,547
  • Înscris: 14.10.2008
Piscina merge cand vremea e mai nasoala sau marea este rece. In varf de sezon cand merg eu indiscutabil marea. Mare, restaurant, camera, bazar, cam astea sunt locatiile in cele 7 zile. Bazaru mai spre finalul sejurului cand se pune problema de aoleu ce le luam celor de acasa.

#44
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,580
  • Înscris: 30.11.2021
Din ce am citit si pe subiectul asta, si pe la cunostinte.
Astea sunt vacante mai mult de familie.

#45
stege

stege

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.06.2024
Nu stiu despre alte locatii insa noi am fost in Antalya de doua ori (2017 si 2018) si ne-a fost atat de bine incat am facut booking-ul la acelasi hotel si la a doua vizita (Royal Wings). In conditiile in care colegi de munca cheltuiau 5000E pe 5 zile la Mamaia (vacanta venita la pachet cu condus cate 7 ore si la dus si la intors, o toxinfectie de rigoare si o altercatie cu manelisti in parcarea hotelului) noi am zburat pana acolo, am fost preluati de un autocar confortabil si am petrecut 14 zile minunate pentru un grand total de 2500euro.

Atentie insa, appeal-ul este pentru cei cu copii. Te duci acolo sa fii servit, sa mananci ce vrei tu, sa-ti urmaresti copiii cum se balacesc 10 ore pe zi si sa-ti citesti colectia de carti de pe Kindle. Odihna nu distactie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate