Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla
 Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...
 Senzori de miscare ce nu aprind l...

Problema martori semnalizare dire...

Senzori de miscare cu lampi ce se...

Umplere gol tamplarie-glaf
 Produse inapoiate cu zgarieturi

Recomandare laptop cu specificati...

Pareri? Este fiabil?Aer condition...

1 zi/noapte Gura Portitei
 

Este teapa All inclusiv? Turcia, Grecia, Bulgaria?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,580
  • Înscris: 30.11.2021
Am studiat nitel piata, am urmarit ceva videoclipuri pe youtube, am cunostinte care au fost in Turcia la All Inclusiv si ma gandeam daca nu este cumva o teapa?

Folosesc termenul de Tepa si fac referire ca este oarecum overrated.
Pentru ca nu tot timpul termenul de All Inclusiv sau Ultra All Inclusiv este totul inclusiv. Bautura si mancare la discretie si toate facilitatile resortului.

Si m-am uitat cu atentie, mancarea este tip bufet, este mancare ok dar nu este mancare senzationala.
Pe la statiunile de buget, resorturile de buget este mancare normala dar atat. Daca vrei furcte de macare, calamar, carne de rechin, rac etc... trebuie sa te duci in statiune la restaurant.
Meniurile/Mancarea de obicei se repeta.
Este mancare ok dar nu este mancare senzationala, nu este ceva sa justifice pretul AI sau UAI.

Vreo parere? Si mai este discutia ca statiunile astea de obicei sunt puse pe langa orase, departe de obiective turistice, incerc sa zic cheltuieli extra daca nu vrei sa stai ca batranul in statiune.
M-am uitat pe la mancare, tururi youtube, mancare la discretie dar nu este mancare WOW, este mancare banala.

Si apare intrebarea? Cu bani de AI sau UAI nu mai bine te cazezi undeva normal si te duci si mananci la restaurante decente si ajungi poate mai ieftin ca la UAI?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,358
  • Înscris: 22.05.2003
1. In Turcia inflatia e infioratoare, iar preturile in ultimii ani sunt nesimtite chiar.
2. AI sau UAI au diverse calitati si depinde extrem de mult de cate ***** are hotelul, dar per total in Tucia mancarea este abundenta si buna.
Mai ales la bautura se vad diferentele, adica poi avea posirci de bauturi, facute local, racoritoare la dozator sau poti avea chestiile originale.
La 30-38 grade C, nu prea iti vine sa bei alcool.

Repet, depinde de cat platesti ce de ce lant apartine hotelul.
Personal, in Turcia si Egipt prefer Rixos si Kempinsky.

Mai nou, Bulgarii se apropie de Turci, vedeti Reina del Mar, Ensana Aquahouse si Astor Garden Hotel Varna.

Nu uitati. Nu exista Ieftin si BUN!

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,339
  • Înscris: 30.08.2006
Niciodata nu e mai ieftin la restaurant decat un all inclusive.
Preturile in Turcia sunt mai mici ca in Romania.
Cafeaua lor e 9lei/100gr si la noi e 13lei. Cafeaua lor e tot din import.
https://www.hepsibur...m-HBC00002GXKPE
Doar ca le scade puterea de cumparare. La paritate cu euro, pretul e neschimbat.

https://carrefour.ro...0-g-19-14502411
Acum a sarit la 14 lei.

Carrefour are contract la pret de 4 lei pe o punga de 100 gr.
Domestos  e 16 lei si la ei e 5.5 lei

Edited by Leo2006, 26 May 2024 - 17:09.


#4
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,099
  • Înscris: 04.10.2007

Quote

Si apare intrebarea? Cu bani de AI sau UAI nu mai bine te cazezi undeva normal si te duci si mananci la restaurante decente si ajungi poate mai ieftin ca la UAI?
Depinde... sunt si resorturi cu mancare foarte buna, cu restaurante a la carte. Diferenta intre Al si doar cazare de multe ori e extrem de mica sa merite sa iti iei doar cu mic dejun si sa cauti sa manananci prin alte parti.

Mie unu Turcia nu mi-a placut din mai multe motive... in schimb Egipt-ul a fost super OK....

Experientele mele:

Turcia - cazat la Corendon Playa Kemer, mancare decenta, bautura proasta, personal foarte slab, plaje supe OK. (nu mai am de gand sa merg in Turcia prea curand, mi-au lasat un gust amar)
Egipt - JAZ (la mai multe JAZ-uri am fost) - mancare foarte buna cu o cina la a la carte inclusa, bautura decenta spre buna, personal OK, plaje depinde de JAZ-ul la care am fost dar in mare parte OK
Republica Dominicanna - Grand Bavaro Princess, mancarea extraordinar de buna, bauturile decente, personalul OK, plaje OK, in schimb in afara hotelului toti incercau sa te fure, si daca vroiai sa faci poza la un cacat din mijlocul drumului trebuia sa platesti cuiva niste bani...
Zanzibar - Melia Zanzibar - Mancarea ok, dar putin diversificata, personalul super ok., bauturi super ok, plaje decente spre ok.
Maldive - Meeru Maldives Resort Island, mancarea super ok, baurile super ok, personalul ok, plajele super ok

Edited by mirel3003, 26 May 2024 - 17:10.


#5
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 01.02.2008
Una e All inclusive in Turcia si alta e All inclusive in Grecia      in primul rand PRET  si pe urma calitate, deocamdata Turcia bate tot la categoria asta.  
Oare de ce merge atata popor turistic sau mai putin turistic la turci  ??

#6
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,580
  • Înscris: 30.11.2021
Motivul fiind ca o trateaza ca pe o experienta o data in viata.

Si au o oarecare asteptare, cum aveam si eu, de lux, opulenta, dar la statiunile care nu sunt acolo in 1-5% din ele, la resorturile alea nu este chiar totul inclus in all inclusiv, sa fie lux, calamar, barul deschis si bogat cu tot ce trebuie, tot ce ai putea sa iti doresti de la un All Inclusiv.

Si zic treaba asta ca om care stiu sa gatesc, stiu diferenta dintre si intre o mancare facuta sa fie in abundenta si o mancare facuta cum trebuie.
La resorturile de buget mancarea se repeta, daca vrei altfel de mancare, a se intelege mai calumea, mai wow, trebuie sa te duci la un alt restaurant.

De la prajituri, fructe, mancare, nu zic ca nu este din abundenta si ca poti manca pana crapi, ma refer ca dupa ce te duci la un asemenea resort parca te-ai astepta la ceva de lux. De unde si preturile pe masura.
Si constati ca mancarea se repeta, ca sezlongurile se rezerva dimineata cu un prosop, ca nu prea este ceva de lux nici la cazare. Pur si simplu niste hoteluri normale, ceva spectacole si mancare ok, decenta.

#7
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,099
  • Înscris: 04.10.2007
Vrei lux, platesti 15.000 - 30.000 Euro pe un sejur de 7 zile si ai tot ce vrei... dar daca tu vrei lux la 1000 euro, nu stiu ce sa zic...

#8
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,274
  • Înscris: 21.03.2020
Astia vor la AI si UAI servire ca la restaurant si comanda de pe meniu cu stele Michelin Posted Image

Edited by GlCA_Contras, 26 May 2024 - 18:14.


#9
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,580
  • Înscris: 30.11.2021
Amuzant. Va doriti sa fie banal dar sa se numeasca AI sau Ultra All Inclusiv.

#10
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,274
  • Înscris: 21.03.2020
Imi pare rau sa va anunt ca doar sarakii/zgarcitii merg la AI si UAI Posted Image

https://www.profit.r...ancare-15451894

Edited by GlCA_Contras, 26 May 2024 - 18:28.


#11
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 30.04.2008
In general Antalya este aleasa pentru resporturile cu All Inclusiv.


"Stațiunea Antalya a doborât recordul turistic istoric, găzduind anul trecut 15.689.258 de turiști străini. Precedentul record data din 2019, când a primit 15.280.000. Printre ţările care trimit cei mai mulţi turişti în oraş se află Rusia, cu 3.461.762 de turişti, Germania cu 3.363.510 de turişti și Anglia cu 1.318.215 de turişti, transmite Haberler, citată de Rador."
Sursa: https://www.afaceri....lti-vizitatori/


View Postmirel3003, on 26 mai 2024 - 17:10, said:

Depinde... sunt si resorturi cu mancare foarte buna, cu restaurante a la carte. Diferenta intre Al si doar cazare de multe ori e extrem de mica sa merite sa iti iei doar cu mic dejun si sa cauti sa manananci prin alte parti.

Mie unu Turcia nu mi-a placut din mai multe motive... in schimb Egipt-ul a fost super OK....

Experientele mele:

Turcia - cazat la Corendon Playa Kemer, mancare decenta, bautura proasta, personal foarte slab, plaje supe OK. (nu mai am de gand sa merg in Turcia prea curand, mi-au lasat un gust amar)
Egipt - JAZ (la mai multe JAZ-uri am fost) - mancare foarte buna cu o cina la a la carte inclusa, bautura decenta spre buna, personal OK, plaje depinde de JAZ-ul la care am fost dar in mare parte OK
Republica Dominicanna - Grand Bavaro Princess, mancarea extraordinar de buna, bauturile decente, personalul OK, plaje OK, in schimb in afara hotelului toti incercau sa te fure, si daca vroiai sa faci poza la un cacat din mijlocul drumului trebuia sa platesti cuiva niste bani...
Zanzibar - Melia Zanzibar - Mancarea ok, dar putin diversificata, personalul super ok., bauturi super ok, plaje decente spre ok.
Maldive - Meeru Maldives Resort Island, mancarea super ok, baurile super ok, personalul ok, plajele super ok

Ai fost o singura data, la un singur hotel, si ai pus stampila pe All Inclusiv-ul din Turcia Posted Image

Edited by w140, 26 May 2024 - 18:37.


#12
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,739
  • Înscris: 06.01.2007

View PostGlCA_Contras, on 26 mai 2024 - 18:24, said:

Imi pare rau sa va anunt ca doar sarakii/zgarcitii merg la AI si UAI Posted Image

https://www.profit.r...ancare-15451894
Bibi Touring, de mare caracter.
Sa jignesti public potentialii tai clientii tai, arata cam care e nivelul serviciilor oferite de acesti bagabonti.
Oameni care n-au mai vazut mancare, i-auzi! R-ati ai dracu de fomisti!

#13
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,099
  • Înscris: 04.10.2007

Vizualizare mesajw140, pe 26 mai 2024 - 18:25, a scris:

Ai fost o singura data, la un singur hotel, si ai pus stampila pe All Inclusiv-ul din Turcia Posted image

Nu neaparat am pus stampila, nu numai hotelul a fost problema si turcii in general, in afara resortului, gunoaie de oameni... toti doar pe furat/inselat...
Eu unu nu vreau sa repet experienta All Inclusiv Turcia... o sa mai merg cu siguranta in Turcia pentru ca vreau sa vizitez Istambulul, dar in Antalya clar nu o sa mai ajung.

Vizualizare mesajMindArchitect, pe 26 mai 2024 - 18:17, a scris:

Amuzant. Va doriti sa fie banal dar sa se numeasca AI sau Ultra All Inclusiv.
Intelege ca nu ai cum la 1000 Euro sa ai la bar whiskey de 500 Euro sticla... e la mintea cocosului...

PS: o faza amuzanta ce mi s-a intamplat anul trecut... cautam un resort in Bora-Bora, am zis ca trebuie macar o data in viata sa ajung acolo.. si din cautari in cautari am gasit Four Seasons Resort Bora Bora, care arata wow... bun, bag data cand vreau sa merg (8 zile) si ca vreau all inclusiv.... imi afisaza un pret de 8000$... bun, stau putin pe ganduri si zic, ok, hai ca odata in viata ajung acolo... dar cand ma uit mai atent, defapt era pretul pe noapte.... pretul total era 64.000$.... va dati seama dezamagire pe mine... Clar la asemenea preturi nu mai ajung eu in Bora-Bora...

#14
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,785
  • Înscris: 27.10.2007

View PostMindArchitect, on 26 mai 2024 - 16:34, said:

Am studiat nitel piata, am urmarit ceva videoclipuri pe youtube, am cunostinte care au fost in Turcia la All Inclusiv si ma gandeam daca nu este cumva o teapa?
De fapt n-ai fost niciodata la AI, n-ai fost niciodata in Turcia, abia ai iesit din Craiova si iti dai cu parerea despre un tip de turism practicat in masa.

Quote

Si zic treaba asta ca om care stiu sa gatesc
Un om care crede ca e mai ieftin sa comande mancare, nu stie sa gateasca.

Edited by strongsss, 26 May 2024 - 19:31.


#15
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,667
  • Înscris: 02.09.2006

Vizualizare mesajMindArchitect, pe 26 mai 2024 - 17:30, a scris:

Motivul fiind ca o trateaza ca pe o experienta o data in viata.

Si au o oarecare asteptare, cum aveam si eu, de lux, opulenta, dar la statiunile care nu sunt acolo in 1-5% din ele, la resorturile alea nu este chiar totul inclus in all inclusiv, sa fie lux, calamar, barul deschis si bogat cu tot ce trebuie, tot ce ai putea sa iti doresti de la un All Inclusiv.
......................
Draga, esti tu foarte sigur ca ai fost intr-o statiune de lux, la un hotele de lux cu un pret pe masura???

uite, eu, daca acasa maninc de obicei cartofi si conserve de fasole cu cirnati, mincarea ;la Ai mi se pare excelenta! cumse spune, diferenta de grad si de grade!

#16
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,785
  • Înscris: 27.10.2007
Si inca o chestie: AI si UAI nu inseamna nici lux nici rafinament. Luxul, prin insasi esenta lui, nu e pentru mase.

Edited by strongsss, 26 May 2024 - 19:47.


#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,359
  • Înscris: 07.11.2006

Vizualizare mesajMindArchitect, pe 26 mai 2024 - 16:34, a scris:

Am studiat nitel piata, am urmarit ceva videoclipuri pe youtube, am cunostinte care au fost in Turcia la All Inclusiv si ma gandeam daca nu este cumva o teapa?

Folosesc termenul de Tepa si fac referire ca este oarecum overrated.
Pentru ca nu tot timpul termenul de All Inclusiv sau Ultra All Inclusiv este totul inclusiv. Bautura si mancare la discretie si toate facilitatile resortului.

Si m-am uitat cu atentie, mancarea este tip bufet, este mancare ok dar nu este mancare senzationala.
Pe la statiunile de buget, resorturile de buget este mancare normala dar atat. Daca vrei furcte de macare, calamar, carne de rechin, rac etc... trebuie sa te duci in statiune la restaurant.
Meniurile/Mancarea de obicei se repeta.
Este mancare ok dar nu este mancare senzationala, nu este ceva sa justifice pretul AI sau UAI.

Vreo parere? Si mai este discutia ca statiunile astea de obicei sunt puse pe langa orase, departe de obiective turistice, incerc sa zic cheltuieli extra daca nu vrei sa stai ca batranul in statiune.
M-am uitat pe la mancare, tururi youtube, mancare la discretie dar nu este mancare WOW, este mancare banala.

Si apare intrebarea? Cu bani de AI sau UAI nu mai bine te cazezi undeva normal si te duci si mananci la restaurante decente si ajungi poate mai ieftin ca la UAI?

Sa urmaresti mancare pe youtube este sinonim cu a linge un borcan de smantana pe dinafara.
AI si UAI NU AU legatura cu mancarea. Doar cu beutura. Termenii sunt foarte clar explicati pentru cei interesati.
Mancare banala, mancare senzationala, termeni aiurea alesi. Torul trebuie pus in balanta INAINte de a alege o destinatie. Adica ce asteptari ai de la banii cheltuiti. Fructele de mare, carnea de rechin, racul, calamarul chiar se incadreaza in mancare banala in tarile cu "iesire" la mare. Nu astea sunt delicatesele. Asa ceva mananca populimea.la greu.
De asemenea, daca cineva se ia dupa impresiile si parerile turistului roman, turist care a inceput sa scoata capul in lume de vreo 15-20 de ani este de compatimit. Romanii stiu una si buna, adica micul dejun este acelasi in fiecare zi, la pranz avem doar cateva feluri de mancare, iar cina la fel. Adica ca acasa. Fiecare ruman are pe masa zilnic cel putin 40 de feluri la breakfast, la pranz si la cina (intrebare pentru turistul roman, daca stie cumva care-i cuvantul pentru cina Posted image )
Si am uitat, farfuriile sunt mult prea mici intotdeauna pentru cat sunt capabili expertii in turism din Romania sa le umple.

Vizualizare mesajAdm, pe 26 mai 2024 - 16:46, a scris:

La 30-38 grade C, nu prea iti vine sa bei alcool.

Mai nou, Bulgarii se apropie de Turci, vedeti Reina del Mar, Ensana Aquahouse si Astor Garden Hotel Varna.

De ce cu litera mare?
La 30-38 de grade in Turcia, mai pui un laibar pe tine Posted image Turcia "incepe" de la 40 de grade in sus.
Bulgarii se apropie de turci exact cum se apropie Romania de Europa de Vest. Ne apropiem tot mai mult si vedem tot mai clar ca nu vom ajunge niciodata acolo Posted image

#18
MhG_51

MhG_51

    :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 04.05.2009

Vizualizare mesajMindArchitect, pe 26 mai 2024 - 17:30, a scris:

ma refer ca dupa ce te duci la un asemenea resort parca te-ai astepta la ceva de lux
Vise, multe vise!

Posted image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate