Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

Poti sa conduci o masina cu putini cai putere fara permis daca ai boala asta?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,705
  • Înscris: 26.01.2014
e vorba de pastile si mai putin de boala...

de boala, nu ai dreptul la permis... asta nu inseamna ca poti conduce o căruță (care nu necesita permis) pastilat sau beat... e functie de tratament, de medicamentele pe care ar trebui sa le iei... daca ele sunt compatibile sau nu cu condusul a orice...

de fapt, practic poti conduce orice... pana te prinde...

Quote

altfel toti cunoscutii tai o sa rada de tine
mi-a placut asta maxim... Posted Image

Edited by apocalipsul, 25 May 2024 - 01:16.


#20
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,722
  • Înscris: 23.09.2017

View Postbogdy23, on 24 mai 2024 - 19:30, said:


Cauta un triciclu d-asta, este acoperit, ai bena in spate sa cari etc. La o adica il cari pe vecinul de pahar pana acasa daca s-a cherchelit bine. Astia spun ca coca nu ai nevoie de permis. Interseaza-te la politie si la medicul care te trateaza ce ai voie si ce nu ai voie.
https://www.emag.ro/...u/pd/DTTRYXYBM/


edit

Chestia asta nu te coafeaza?
https://www.emag.ro/.../pd/DVJR6TYBM/?

Edited by alex342, 25 May 2024 - 02:31.


#21
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 09.11.2010
Raspunsul este NU la tot ce vrei tu.

#22
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.09.2021
Scrie că e limitată la 25 km/oră, o să te depășească bicicliștii și or să te înjure șoferii în trafic la greu Posted Image

#23
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,605
  • Înscris: 24.11.2006

View Postbogdy23, on 24 mai 2024 - 19:30, said:

Buna ziua,

Sunt niste masini la care nu trebuie permis cat B. Le poti conduce fara sunt masini care ating maxim 50-60km./h

Eu sufar de schizofrenie, intrebarea mea este am voie sa conduc o astfel de masina care are o viteza maxima foarte mica? Sau ma opreste politia si vede substantele pe care le iau si se considera conducerea sub influneta de substante interzise.

Masina normala cat. B stiu suta la suta ca nu se poate am fost foarte deprimat cand am aflat. Dar poate ca ar mai fii o speranta cu o astfel de masina care se poate conduce fara permis auto cat. B.

Multumesc frumos

Pe scurt: NU! Uite aici:

Quote

Nu poti avea permis de conducere dacă suferi de o gamă întreagă de boli psihice.
Vorbim aici despre: episod maniacal, episod depresiv sever cu simptome psihotice, tulburări psihotice acute si tranzitorii, schizofrenie, tulburare schizoafectivă, schizotipală, tulburări delirante persistente, tulburări disociative de intensitate psihotică, retard mental, tulburări mentale congenitale sau dobandite (epilepsie, traumatisme cranio-cerebrale, interventii neurochirurgicale), probleme comportamentale grave din cauza vârstei, tulburări grave ale capacitatii de judecată, de comportament ori adaptabilitate, demențe de orice etiologie, tulburări de personalitate cu tulburări severe de comportament și tulburări mentale și comportamentale din cauza utilizării de substanțe psihoactive.

O sa-ti mai las un link cu substantele interzise a fi consumate atat timp cat sofezi: https://lege5.ro/gra...p=gy4dqnztha4tg

Cum ti-au mai zis si alti colegi: taxiu, Uber, Bolt, mijloacele de transport in comun, astea sunt variantele pe care le ai la dispozitie. Nu incerca sa-ti fortezi norocul, n-are rost. Risti sa ajungi la inchisoare, pentru ce?

LE: Chiar si la masinile alea care nu necesita permis de conducere categoria B tot vei avea nevoie de un permis de conducere, o alta categorie, cu tot ce presupune el, inclusiv examen medical. Stii tu ce stii dar nu stii chiar totul. ;)

Edited by un_el, 25 May 2024 - 07:09.


#24
sebastian-ionescu

sebastian-ionescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 18.07.2023

View Postrexx, on 24 mai 2024 - 20:02, said:

daca mai ai vreo farama de mandrie,

View Postbogdy23, on 24 mai 2024 - 19:30, said:

Eu sufar de schizofrenie,

wait , what ?

#25
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,667
  • Înscris: 22.08.2012
Cred ca prima data medicul iti va spune daca ai voie sau nu, daca medicamentele tale afecteaza aceasta capacitate.

Am un vecin cu aceasta boala, e functional 95%, dar o data pe saptamana are o criza si nu cred ca in perioada ei ar fi ok sa se plimbe cu 50 km/h prin oras.

#26
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin. Esti fan Putin? Mwe si tie.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,393
  • Înscris: 30.08.2017
Codul Penal vad ca este ingaduitor cu cazurile in care nu este necesar permisul auto. Dar, daca este nevoie de permis, situatia se complica rau:

Art 336 cod penal:

(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.

(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana, aflată sub influenţa unor substanţe psihoactive, care conduce un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere.

(3) Dacă persoana aflată în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) efectuează transport public de persoane, transport de substanţe sau produse periculoase ori se află în procesul de instruire practică a unor persoane pentru obţinerea permisului de conducere sau în timpul desfăşurării probelor practice ale examenului pentru obţinerea permisului de conducere, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.

Apoi vine decizia ICCJ:

https://www.iccj.ro/...n-9-iunie-2021/

„Folosirea sintagmei «substanţe psihoactive» în conţinutul normei de incriminare presupune o restrângere a sferei de aplicare a normei de incriminare la categoria de substanţe la care face referire Legea nr. 194/2011 privind combaterea operaţiunilor cu produse susceptibile de a avea efecte psihoactive, altele decât cele prevăzute de acte normative în vigoare, republicată, sau, după caz, sfera noţiunii de substanţe psihoactive se impune a fi interpretată în mod extensiv, fiind incluse şi substanţele prevăzute în conţinutul legilor speciale nr. 143/2000 privind prevenirea şi combaterea traficului şi consumului ilicit de droguri, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, nr. 339/2005 privind regimul juridic al plantelor, substanţelor şi preparatelor stupefiante şi psihotrope.” Stabileşte că „Folosirea sintagmei «substanţe psihoactive» din cuprinsul normei de incriminare a art. 336 alin. (2) din Codul penal include, pe lângă categoria de substanţe la care face referire Legea nr. 194/2011 privind combaterea operaţiunilor cu produse susceptibile de a avea efecte psihoactive, altele decât cele prevăzute de acte normative în vigoare, republicată, şi substanţele prevăzute în conţinutul Legii nr. 143/2000 privind prevenirea şi combaterea traficului şi consumului ilicit de droguri, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, şi al Legii nr. 339/2005 privind regimul juridic al plantelor, substanţelor şi preparatelor stupefiante şi psihotrope, cu modificările şi completările ulterioare”. Obligatorie de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, potrivit art. 477 alin. (3) din Codul de procedură penală.

Iar legea 339/2005 cu siguranta include (vezi anexa de la final) substante care ti se administreaza:

https://legislatie.j...iDocument/66456

Pe scurt...ai bagat un Xanax...e mai rau decat daca ai bagat o bere. Bonus, substantele astea se elimina greu din organism iar legea nu prevede o concentratie minima.

Edited by george_alexandru, 27 May 2024 - 10:25.


#27
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,881
  • Înscris: 02.08.2021
Noroc că pentru astea de 25 km/h legea nu prevede obligativitatea deținerii permisului de conducere.
Totuși, de ce se deviază atât de mult de la subiectul acestui topic?

#28
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin. Esti fan Putin? Mwe si tie.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,393
  • Înscris: 30.08.2017
Nu e nici o deviere, in astfel de cazuri e bine sa fii informat, pentru ca nu stii niciodata cum o comiti si te trezesti cu dosar penal.

#29
ConstantinAndreiSt

ConstantinAndreiSt

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.06.2024
Daca ai depresie si anxietate si iei Xanax poti conduce o masina electrica (cvadriciclu) cu viteza maxima de 25km/h?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate