Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @corinadaniela!

Cumparare auto vandut cu procura

Sfat pentru un sistem off-grid la...

Nu pot scapa de OneDrive
 Volan inclinat

Branșamente utilitați g...

Update BIOS = Calculatorul se blo...

Maimuta si Negru
 Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...

Latenta uriasa la laptop cu i7-12...
 Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...

Baterie termica cu acetat de sodi...
 

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor electric

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,400
  • Înscris: 25.04.2016

View PostFreeThinker, on 16 iunie 2024 - 11:08, said:

Am dat o căutare pe emag: 612 modele (poate mai puțin fiindcă am văzut și plite, adică reșouri). Probabil cineva le cumpără, altfel nu erau așa multe. Sunt destui care nu au trecut la încorporabile.
Asta nu inseamna ca nu exista si sunt (majoritatea) o gramada de "rebuturi" care sunt valabile pe piata din ro.
Cine vrea sa priceapa, pricepe. Eu am un Bosch (complet pe gaz), si dupa fix 5 ani in care a functionat impecabil, a crapat o piesa esentiala a cuptorului si am dat o gramada de bani la service. Aragaz facut in Turcia....pe care am dat o gramada de bani la vremea respectiva (vreo 2500 lei cu reducere), adica acum vreo 7 ani. Am vrut sa nu-l mai depanez si sa iau altu. Cand am vazut ce e pe piata, am decis sa investesc in depanare.
E din inox (plita) si e magnet de amprente dar se curata usor.

Edited by MMike, 16 June 2024 - 14:44.


#38
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 14.10.2023

View Postcrisstonne, on 16 iunie 2024 - 03:39, said:

Cred că se referă la firele alea, care zburdă în toate direcțiile, fără o organizare evidentă  Posted Image

Asa aratau si unele electronicele de pe vremuri facute sa tina o viata ce aveau cablaj atat de simplu ce nu necesita circuit imprimat. Daca introduci acolo un circuit imprimat introduci o sursa in plus de probleme din cauza inmultirii conexiunilor, liniile directe ofera rezistenta in timp sporita.

#39
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,400
  • Înscris: 25.04.2016
Cand mi-a depanat Boschu, arata cam la fel pe interior.

#40
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,687
  • Înscris: 13.01.2011
Eu anticipam cumva, fragmente din supărarea lui @adi  😁

#41
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,381
  • Înscris: 07.11.2006
Gata fratilor, m-am calmat.
Normal ca nu aveam asteptari mari de la anul 2024 tot asa cum nu am nici de la anii care urmeaza Posted image
Am folosit cuptorul de vreo trei ori, toate faine pana acum, mi-am dat seama ca pana la urma nu prea aveam ce alege mai bun din aceasta gama.

Dar inca una tot tre' sa va mai zic si cu asta, din punctul meu de vedere, aceasta tema devine de domeniul trecutului.
Gratarele plitei sunt chiar solide, groase, tapene. Dar la prima folosire a plitei, adica la vreo trei zile de la cumparare, am observat ca aceste gratare nu sunt plane, adica vasele joaca pe grilaje. Pe unul dintre ele chiar tare, doua asa si asa, doar unul din patru este corespunzator. Grilajele nu joaca pe plita, iar aragazul a fost montat la poloboc.
Interesant, nu? Posted image
Normal ca am apelat la garantie, am deschis tichet (parca asa-i zice in capitalism, nu?, nimanui nu le-a venit sa creada, la service mi-au zis ca n-au vazut in viata lor asa ceva, eu la randul meu le-am ca nu cred si viata mere inainte. Vorba aia, rabdare si tutun, ca ma anunta ei.

ps.
Sincer acum, incepe sa-mi fie drag de el.

#42
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 14.10.2023
Normal ca incepi sa-l iubesti daca nu-i mai perfect decat tine. Posted Image

Am obs. ca doamnele nu sunt atat de pretentioase ca barbatii la device-uri de bucatarie.

Nu e problema de garantie, asa "face" toate de cand a scazut calitatea. Nu prea mai exista nici muncitori calificati, oricum sunt platiti la norma nu la calitate. Iti dai seama prin cate seturi trebuie sa iti cauti unele drepte?

Ia-le la pila si aia e! (a se citi flex)

#43
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,400
  • Înscris: 25.04.2016

 adisz, on 18 iunie 2024 - 08:15, said:

adica vasele joaca pe grilaje.
Daca grilajele nu sunt din fonta, vasele aluneca.

#44
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,687
  • Înscris: 13.01.2011
Las", dacă gătește corect, o să îl iubești  😍
Urmărește cum funcționează termostatul, și cît fluctuează temperatura, de la un clic la altul, măcar să ai timp să îl dai retur, dacă nu are precizie  😂

Vizualizare mesajrider_x, pe 18 iunie 2024 - 11:23, a scris:

...
Ia-le la pila si aia e! (a se citi flex)
Spune și tu că este glumă!  🤣

Vizualizare mesajadisz, pe 18 iunie 2024 - 08:15, a scris:

... pe grilaje. Pe unul dintre ele chiar tare...
Dacă nu asculți!  :habarnam:
Trebuia să fie cu inducție, sticla ar fi fost plană  😂

AEG CIB56481BM

#45
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,381
  • Înscris: 07.11.2006

Vizualizare mesajrider_x, pe 18 iunie 2024 - 11:23, a scris:

Ia-le la pila si aia e! (a se citi flex)

Nici macar ca gluma nu se poate considera.

Vizualizare mesajMMike, pe 18 iunie 2024 - 13:35, a scris:

Daca grilajele nu sunt din fonta, vasele aluneca.

Nu am spus ca vasele aluneca, vasele au joc, se balangane Posted image
Acum sa nu aveti impresia ca acel balanganit  duce la alunecare de pe gratar. Dar exista joc intre fundul vasului si gratar (gratarul are patru brate)
Gratarul este solid. greu, cu siguranta din fonta, si vasele nu aluneca.

N-o sa stau acum sa fac filmari, clipuri si alte bazaconii. Cine vrea sa inteleaga si poate sa inteleaga, o va face.
Cei de la service au filmat, asa ca ajunge. Cand va fi recomandare pentru Oscar de anul viitor, poate ca filmarea va fi prezenta la categoria ultrascurt-metraj.

Gata.
Multam tuturor.
Economisiti-va energia creatoare de sfaturii si nu numai pentru urmatorii novici si profani

Va pup pe toti  Posted image

ps.
Aveti grija, mai avem putin si ziua incepe sa scada.

#46
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,400
  • Înscris: 25.04.2016

 adisz, on 18 iunie 2024 - 19:29, said:

Gratarul este solid. greu, cu siguranta din fonta, si vasele nu aluneca.
Asta e un lucru bun. Da, am vazut dupa ce am postat modelul tau, are gratarele din fonta. Plita si gratarele sunt la fel cu alte modele ale marcii. Are si o cunostinta ls fel, doar ca cuptorul e pe gaz. Vasele nu aluneca pe gratare si nici nu se balangane. Probabil ca ai nimerit niste gratare mai prost facute.

Oricum e dezastru la aragaze pe piata din ro. Mai sunt unele modele scumpe pe gaz sau mixte, dar semiprofesionale, cu 6 ochiuri si cuptor lat.

 adisz, on 18 iunie 2024 - 19:29, said:

Aveti grija, mai avem putin si ziua incepe sa scada.
Esti pesimist :)  Vezi partea goala a paharului. Ziua de abia VA incepe sa scada si nu in ultimul rand, suntem pe la inceputu verii, vacantei :) Pana la iarna si intuneric devreme mai e mult. Mai binr dai retur si iei ceva ca lumea si vei incepe sa gandesti si optimist ;)

Edited by MMike, 18 June 2024 - 19:56.


#47
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,687
  • Înscris: 13.01.2011

Vizualizare mesajadisz, pe 18 iunie 2024 - 19:29, a scris:

Gata.
Multam tuturor.
Economisiti-va energia creatoare de sfaturii si nu numai pentru urmatorii novici si profani

Va pup pe toti  Posted image

ps.
Aveti grija, mai avem putin si ziua incepe sa scada.
Rîdem, glumim, nu te supăra  😘
Dacă îți schimbă grătarele, este ok.

Dacă scade ziua, mergem la schiiiiiiiiat 🥳🥶

#48
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,391
  • Înscris: 21.06.2016
De unde ai dedus ca e vina grătarului, nu a vasului? Se vede lipsa de coplanaritate?

#49
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 14.10.2023

View Postadisz, on 18 iunie 2024 - 19:29, said:

Nici macar ca gluma nu se poate considera.

Deja nu mai e vorba de simtul tehnic ci de simtul umorului.

Pe vremuri cand nu exista retur si la garantie faceau figuri pentru chestii atat de "minore", barbatii meseriasi puneau o coala de smirghel pe sticla si rectificau planeitatea desi se mai gaseau masini de rectificat prin orase la fabrici.

Acum poti sa treci prin tot spectrul de emotii, de la injuraturi la multumiri, e strict problema ta interna. Posted Image

Edited by rider_x, 19 June 2024 - 08:13.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate