Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa

feedback-ul detinatorilor MG HS?

Rezistența jacuzzi gonflabil
 Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC

Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring
 achizitie pneuri pirelli cinturato

Credit Ipotecar Italia

Te pui la masa, te joci pe telefo...

Pregatire examen DELF A2-B1
 Ce benzinarie vinde motorina euro...

Telefonul raspunde la apeluri in ...

Cum se foloseste zoom motorizat?

Extindere apa - trecere in domeni...
 

Corectare barem Tudor Vianu

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 26.06.2006
Hello,
Acum e perioada de examene admitere in clasa a V-a. Copilul meu a dat la Tudor Vianu si a rezolvat corect 4 din 5 exercitii chiar si cu explicatii, la proba din ziua 1.
Intrebarea este: oare se vor lua aceste raspunsuri in considerare chiar daca nu au fost explicate 1:1 ca in baremul lor? A fost cineva in situatia aceasta?
Oare corectarea e pe bune sau se practica in continuare pilele?

Mulțumesc anticipat pentru raspunsuri!

#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,383
  • Înscris: 06.07.2007
Ce inseamna ca exercitiile au fost rezolvate corect, dar explicatiile nu sunt 1:1 ca in baremul lor?
Exista explicatii corecte, dar gresite in acelasi timp?
Ceva imi da cu virgula.

#3
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 06.08.2015
ce admitere se da in clasa a5a?

Micii Campioni 2024?asta e admitere?

atata timp cat e corecta rezolvarea nu vad de ce sa nu puncteze.

#4
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,388
  • Înscris: 24.05.2010
Un colegiu de informatica ce are eroare de certificat de securitate la website.... nivelul invatamantului romanesc.

Legat de subiect, cel putin in 2023 scrie clar "Solutie si barem orientativ". La cel din 2024 nu am ajuns.

ORIENTATÍV, -Ă, orientativi, -e, adj. Care servește la orientare, care informează; informativ.


Daca ai emotii ca e pe pile de ce vrei copilul intr-un loc care poate fi pe pile? Daca intradevar se adeveresc temerile tale, neintemeiate din punctul meu de vedere fiindca defapt astfel de mentalitati mentin in viata astfel de sisteme, se va impiedica de diverse lucruri pana la BAC. Impreuna veti avea o viata de rahat.... cu toata diploma aia inutila ce o vezi utila.

Mai bine va duceti intr-un loc unde sa vreti amandoi cu toata inima, fara griji, si sa puteti trece prin anumite dificultati specifice (nu orice dificultate e ceva impotriva voastra expres) cu toata energia voi vrand sa fiti acolo, decat sa fiti intr-un loc cu temeri unde la orice comentariu orice situatie mai dificila sa scoateti sabia "Aaa e ala pilos".... "Aaa., normal ca-l arde pe al meu, trebuie sa il scoala pe ala in fata" si alte prostii de genul si astfel per total experienta sa fie una de care sa vreti sa uitati si la in clasa a 12-a sa va bucurati ca ati scapat.

Edited by MooF2010, 16 May 2024 - 20:12.


#5
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 26.06.2006
Micii campioni este testul, se poate  verifica la ei pe site cum arata o "rezolvare" corecta a examenului de azi.
În prima zi au 5 exercitii și pe lângã rezolvarea matematica trebuie sa și explici cum ai ajuns la acel rezultat și de ce e bun în detrimentul altuia. Pãrerea mea ca e o porcarie maxima, a fost și un scandal în 2022 pe aceasta tema.

Asa arata subiectele cu rezolvare, am atașat fila.

Maine au testul grila unde totul e clar. Cel de azi influențeazã maxim notele, zici ca e de romana.

Vizualizare mesajMooF2010, pe 16 mai 2024 - 20:03, a scris:

Un colegiu de informatica ce are eroare de certificat de securitate la website.... nivelul invatamantului romanesc.

Legat de subiect, cel putin in 2023 scrie clar "Solutie si barem orientativ". La cel din 2024 nu am ajuns.

ORIENTATÍV, -Ă, orientativi, -e, adj. Care servește la orientare, care informează; informativ.


Daca ai emotii ca e pe pile de ce vrei copilul intr-un loc care poate fi pe pile? Daca intradevar se adeveresc temerile tale, neintemeiate din punctul meu de vedere fiindca defapt astfel de mentalitati mentin in viata astfel de sisteme, se va impiedica de diverse lucruri pana la BAC. Impreuna veti avea o viata de rahat.... cu toata diploma aia inutila ce o vezi utila.

Mai bine va duceti intr-un loc unde sa vreti amandoi cu toata inima, fara griji, si sa puteti trece prin anumite dificultati specifice (nu orice dificultate e ceva impotriva voastra expres) cu toata energia voi vrand sa fiti acolo, decat sa fiti intr-un loc cu temeri unde la orice comentariu orice situatie mai dificila sa scoateti sabia "Aaa e ala pilos".... "Aaa., normal ca-l arde pe al meu, trebuie sa il scoala pe ala in fata" si alte prostii de genul si astfel per total experienta sa fie una de care sa vreti sa uitati si la in clasa a 12-a sa va bucurati ca ati scapat.

Astăzi am dat de un articol(nu ma lasă sa-l postez) din 2022 care mi-a ridicat aceste intrebari.
Nu țin sa mearga acolo, el vrea în zona de mate-info, ii place.

Attached Files

  • Attached File  zi1.pdf   206.88K   24 downloads

Edited by teddy26, 16 May 2024 - 20:08.


#6
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,367
  • Înscris: 02.09.2007

View Postteddy26, on 16 mai 2024 - 19:03, said:

Hello,
Acum e perioada de examene admitere in clasa a V-a. Copilul meu a dat la Tudor Vianu si a rezolvat corect 4 din 5 exercitii chiar si cu explicatii, la proba din ziua 1.
Intrebarea este: oare se vor lua aceste raspunsuri in considerare chiar daca nu au fost explicate 1:1 ca in baremul lor? A fost cineva in situatia aceasta?
Oare corectarea e pe bune sau se practica in continuare pilele?

Mulțumesc anticipat pentru raspunsuri!

Se puncteaza doar baremul. N-ai zis de pct din barem sau ai explicat altfel, nu se puncteaza.
Vrei sa intri, faci meditatii cu profii care fac subiectele si stiu ce cer in barem/ cum structureaza baremul.
Corectarea propriu zisa cred ca e pe bune. N-am experienta cu pilele.

#7
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,784
  • Înscris: 06.10.2012

Vizualizare mesajteddy26, pe 16 mai 2024 - 19:03, a scris:

Oare corectarea e pe bune sau se practica in continuare pilele?


Daca te ajuta cu ceva experienta mea, doar ca s-a intamplat la alta unitate de invatamant:

-fiica mea a dat examen in clasa a V-a pentru o clasa de intensiv engleza (o singura clasa de intensiv). Am facut un an meditatii la engleza cu doamna profesoara care ulterior i-a devenit diriginta. I-a dat sa invete un numar de compuneri si la examenul scris i-a picat una dintre ele, la oral au fost ceva intrebari din celalte. Fiica mea a intrat atunci la clasa de intensiv, a invatat apoi extrem de bine, e la un liceu bun, stie engleza foarte bine, este pe locul 1 in clasa ei, alaturi de alta colega. De exemplu in clasa a X-a a terminat cu media 10, acum in clasa a XI-a are toate notele de 10 si un singur 9.

-revenim: am si un fiu mai mic cu ea cu 2 ani. Fi-miu stia deja destul de bine engleza, astfel ca in clasa a IV-a nu am mai facut meditatii cu profa de engleza, dar a invatat singur caietul de compuneri al fii-mii si putea sa raspunda la orice intrebare. Il ajuta si sor-sa la asta, era mega pregatit, iti zicea compunerile ca pe poezie.
Bineinteles ca nu a luat examenul la clasa de intensiv, pentru ca luau doar copiii cu meditatii, puteai sa stii tu si ce scrie pe langa caiet, nu doar caiet. Posted image
In fine, a fost in dezavantajul lui, pentru ca elevii de la clasa de intensiv erau priviti ca si ``clasa de destepti``, restul claselor se numeau intre copii ``clase de prosti``.

Daca as mai fi avut un copil, il puneam la meditatii cu profele din scoala, sa stiu din start o treaba. Posted image

Edited by -Diana-, 17 May 2024 - 08:01.


#8
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,791
  • Înscris: 15.11.2003

View Post-Diana-, on 17 mai 2024 - 08:00, said:

Daca as mai fi avut un copil, il puneam la meditatii cu profele din scoala, sa stiu din start o treaba. Posted Image
Din pacate asta-i sinteza invatamantului romanesc din clasa 0 pana la master

#9
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,122
  • Înscris: 06.01.2005

View Postgogosaru100, on 16 mai 2024 - 19:53, said:

ce admitere se da in clasa a5a?

Micii Campioni 2024?asta e admitere?

atata timp cat e corecta rezolvarea nu vad de ce sa nu puncteze.

Se da admitere in clasa a 5 a de mult si e o treaba generalizata.
https://observatorne...men-575835.html
Cel putin in Iasi e de mult, cand a dat fii miu prin 2017 erau disimulate ca fiind concursuri scolare dar .... premiantii se puteau inscrie in clasa a 5 a.
A ajuns un motiv de stres maxim pentru copii iar finalitatea este .... incerta. Invata in colegii care se vor a fi de elita dar rezultatetele la celelalte examene depind prea putin de scoala, depind exclusiv de copil, de implicarea parintilor si disponibilitatea de a plati pregatiri suplimentare. Scoala doar da note ireal de mari, media clasei lui fii miu e constant peste 9.20, an de an (si acu vb de liceu)

Edited by gelublabla, 17 May 2024 - 10:12.


#10
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,659
  • Înscris: 22.08.2012
Din cate se spune prin cartier, daca nu face parte din grupul elevilor meditati de cei doi soti de matematica de la liceul ala (care controleaza catedra de mate ca pe proprietatea lor), nu are prea multe sanse.

Inventia cu admitere in clasa a 5-a e ca sa isi aduca acolo doar copiii care se mediteaza la ei, fiindca ei fac subiectele si baremul.

#11
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,137
  • Înscris: 16.10.2007
Auzisem dar nu credeam.
Acum ca le-am vazut, mi se par dure problemele.
Cine le face, inseamna ca e bunicel.

#12
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 06.08.2015
o porcarie. oricum nu te ajuta cu nimic clasele 1-8. doar romana si matematica nivel basic.
n am crezut ca s a pus "treapta" ca sa i zic asa
si aia cu note mici ce fac? se duc unde apuca? stiu ca te poti transfera cam oriunde

#13
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,367
  • Înscris: 02.09.2007
Nu e "treapta". Ei, desi sunt liceu, organizeaza 1-2 clase de gimnaziu. Pentru ca sunt f multi doritori isi permit sa organizeze concurs.

N-as vrea sa zic ca stiu subiectele, ca imi fac pacate, dar clar se stie modul de punctare si cum se doreste sa se abordeze problemele. Rezultatul e ca aia care-au facut cu profi de la ei au intrat, ceilalti ioc.

Inflatia de note e peste tot.
Eu am intrat la liceu cu 8.60-8.70 si mai era in jos loc "cacalau maria ta". Acum ultima medie e pe la 9:50. Nu mai zic ca erau mult mai multi copii atunci decat acum.
La premierea de anul trecut au fost :
- 2-3 cu premiul 1 cu excelenta (aia peste 9:90)
- 2-3 cu premiul 1
- 4-5 cu premiul 2 si 3
- mentiuni fara numar.
La mine, in clasele 5-8 n-a fost premiul 1-2 ca trebuia sa ai peste 9:50, respectiv 9 ca sa iei. Nu mai zic la liceu.

#14
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 26.06.2006

Vizualizare mesajOlteanul_sfios, pe 17 mai 2024 - 10:55, a scris:

Din cate se spune prin cartier, daca nu face parte din grupul elevilor meditati de cei doi soti de matematica de la liceul ala (care controleaza catedra de mate ca pe proprietatea lor), nu are prea multe sanse.

Inventia cu admitere in clasa a 5-a e ca sa isi aduca acolo doar copiii care se mediteaza la ei, fiindca ei fac subiectele si baremul.

Ma gândeam ca după scandalul din 2022 poate s-a mai schimbat ceva.
Se poate numele celor 2?

As face o relamatie la politie, proces, tv.... Ceva care poate schimba aceste combinații.

#15
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,367
  • Înscris: 02.09.2007
Ce scandal a fost in 2022?

#16
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 26.06.2006
https://thestudent.r...em-dupa-ureche/

Aici e o parte din articol. Nu mai știu unde am citit mai multe detalii

#17
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,659
  • Înscris: 22.08.2012

View Postteddy26, on 17 mai 2024 - 13:46, said:

Ma gândeam ca după scandalul din 2022 poate s-a mai schimbat ceva.
Se poate numele celor 2?

As face o relamatie la politie, proces, tv.... Ceva care poate schimba aceste combinații.

Te descurci tu, nu e asa greu.

#18
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,824
  • Înscris: 21.03.2005
Chiar si pentru faptul ca ai aflat de aceasta "mancatorie", ar fi indicat sa nu te duci cu copilul acolo. Iti vor manca zilele ulterior... vei plati la negru diverse chestii care probabil vor echivala cu taxele de la privat.
Tu, de fapt, vrei sa intre copilul la liceu, intr-a 9-a, dar pregatesti terenul dintr-a 5-a.

Tu stii cel mai bine... dar iti mai zic ceva... din experienta. Am mutat si eu un copil din clasa a 5a la alta scoala gimnaziala... de pe Floreasca. Mai "buna". Fereasca de unii copii si parinti de acolo... ca-s mai prosti decat ti-ai imagina, dar din cauza arogantei si a faptului ca ei nu-si dau seama de prostia lor, mediul a devenit repede unul toxic.

Plusuri si minusuri...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate