Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Ciudatenie in legea pensiilor

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
34 răspunsuri în acest subiect

#19
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.522
  • Înscris: 01.05.2006
In toate tarile civilizate, si in consecinta si in Ro., sunt aceste doua criterii: vechime si varsta.
Ca de obicei unii prefera sa bata campii.
Iar unii obsedati profita sa bage si politicul de parca psd si ciolacu au inventat sistemul de pensii.

initiator, ce-i asa greu de inteles, sunt doua criterii, care in plus sunt si logice si de bun simt
apoi, nu e obligatoriu sa muncesti pana la 65 sau sa ai 35 vechime
lucrezi pana cand vrei tu, dar doar la 65 vei incepe sa primesti pensie in functie de anii lucrati

Mai bine incearca sa aduci ceva nou sau sa revolutionezi domeniul in care lucrezi sau la care te pricepi
apropo, la ce te pricepi?

#20
Xelo

Xelo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 736
  • Înscris: 12.05.2005

View PostBobaFett, on 16 mai 2024 - 13:42, said:

Pai, de chestiunea asta eram si eu curios. De ce sunt lucrurile atat de complicate, lucrurile puteau fi simple: toata lumea, fara exceptie, munceste pana la 65 de ani, nu iese nimeni la pensie inainte de 65 de ani !!!
Si atunci statul roman avea siguranta ca exista bani pentru pensii, daca dispareau aceste exceptii, cu cei care se pensioneaza mai devreme.

Tu citesti si te faci ca nu intelegi?
N-auzi ca exista categorii de persoane care lucreaza in medii dificile, stresante, violente  - care au dreptul (si chiar trebuie sa fie protejate cumva, e o obligatie sociala/morala) - de a iesi mai repede la pensie.

Iti dau exemplul a 3 cazuri:
  • esti miner in Valea Jiului si timp de 25 ani zi de zi ai coborit 300m sub pamant si ai inghitit praf de carbune; ti-ar conveni sa muncesti tot pana la 65 ani ca ala care a stat la birou cu AC plimband hartii?

  • esti politist la Omoruri / Criminalistica / BCCO etc - ai de-a face aproape zilnic cu crime, droguri, violenta, pleava societatii;

  • esti doctor/asistent/pompier la SMURD si saptamanal - daca nu zilnic - trebuie sa intervii/acorzi ajutor/descarcerezi/vezi persoane (printre care si copii) accidentate/mutilate/decedate in cele mai oribile moduri (pe care crede-ma ca nu ti le poti nici imagina).... cam cat crezi ca rezisti pishic in fata unor astfel de traume? Sa te trezesti dimineata si sa nu stii ce copii striviti de copac, ce sofer strapuns de parapetul median de pe  autostrada sau ce student taiat in doua de rama parbrizului unei masini cabrio condusa de un drogat va trebui sa mai asisti pana diseara?
Faptul ca pe langa categoriile astea de personal (si nu numai) s-au mai lipiti si altii (pensii speciale, includerea si a politistilor de birou et) e partea a doua, dar cred sincer ca altfel trebuie sa existe niste avantaje macar in partea a doua a vietii pentru cei descrisi mai sus (+altii ce muncesc in conditii similare).

#21
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.135
  • Înscris: 16.10.2007

View PostBobaFett, on 16 mai 2024 - 13:01, said:

In linii mari, din ce inteleg eu din sistemul de pensii din Romania, un angajat se poate pensiona daca sunt indeplinite urmatoarele conditii:
- are stagiul complet de cotizare, adica 35 de ani a lucrat cu carte de munca in regula si i-au fost platite contributiile la sistemul de pensie
- a indeplinit varsta de 65 de ani (barbat) sau 63 de ani (femeie)
Pt a primi pensie din sistemul public, nu e nevoie doar de limita de varsta (actualmente la barbati - 65 ani) ci si de un stagiu minim de cotizare, pe legea actuala - de 15 ani.

#22
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.352
  • Înscris: 17.01.2012
sunt o mulțime de dezacorduri în condițiile de pensionare
fiecare le știe doar pe cele care-l afectează...

pe mine mă-nervează (cu nervii :P ) faptul că anumite condiții nu se cumulează, chiar dacă se-ndeplinesc :(
-am reducere de grupa 1 (50% la anii respectivi munciți în acea grupă)
-mă-ncadrez și la faptul că am domiciliul DE >30 DE ANI în zonă toxică - adică ar trebui să beneficiez de 2 ani reducere vârstă de pensionare

DAR... canci!
cele 2 nu se cumulează!!! :o
de ce?
doar mintea lor bolnavă de legiuitori o ști... :(

#23
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.135
  • Înscris: 16.10.2007

View Postgushpi, on 16 mai 2024 - 14:16, said:

-mă-ncadrez și la faptul că am domiciliul DE >30 DE ANI în zonă toxică - adică ar trebui să beneficiez de 2 ani reducere vârstă de pensionare
Vezi ca pe legea noua care intra in vigoare de la 01 sept. au scos facilitatea cu zona afectata de poluare.

Editat de TheWarrior, 16 mai 2024 - 14:19.


#24
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.301
  • Înscris: 21.06.2016
Hai mai ca nu e chiar așa de greu.
Statul vrea să plătească pensie un număr minim de ani, deci a impus o vârstă minimă de pensionare care e în acord cu durata medie de viață.
Si trebuie sa fi plătit în sistem un anumit număr de ani, sper ca asta nu necesita explicații.
Prima condiție e pe cati bani scoți și a doua e cati bani bagi. Nu e nici o magie.

Pe vremea lui Ceaușescu varsta limita era mai jos și exista oameni care au contribuit 35 de ani și au beneficiat mai mult de 35 de ani.

Editat de vrajitoruldinoz, 16 mai 2024 - 16:16.


#25
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.411
  • Înscris: 13.03.2017
Hai mai ce dreak' ...

Sistemul de pensii a fost "gandit" de Otto von Bismarck - ministrul Prusiei la 1881 - iar sprijinul finaciar a fost stabilit in functie de speranta de viata

Te-ai prins ?

In Romania speranta de viata a tot crescut de la vro' 40 de ani, pe la 1900, pana la vro' 70 de ani prin 2010
Cica prin 2050 speranta de viata va ajunge undeva pe la vro' 77 ani

Ideea este sa iesi la pensie cat mai aproape de momentul ala ... tras cortina Posted Image
Acum e clar ?

#26
romgeo

romgeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 124
  • Înscris: 16.12.2003

View Postrelu_24, on 16 mai 2024 - 13:46, said:

Iar speranta de viata la 65 de ani in 2018 era putin peste 17 ani. Deci in lege se asigura ca cotizezi cel putin 35 de ani ca ei sa iti poata da putin peste 17 ani de pensie.
Daca iesi la 55 atunci mananci pensie 27 de ani de unde atatia bani.
Daca tu faci 35 de ani de cotizare la 55 de ani atunci pana la 65 de ani mai strangi 10 ani de cotizare adica inca 650 de lei la pensie.
Doua corectii:
1) Cred ca voiai sa zici ca speranta de viata la 65 de ani era in medie de 7 ani, nu 17 ani... (In 2021, dupa Wikipedia, avem speranta de viata medie 72.96 ani - barbati 69.40 ani, femei 76.70 ani).
2) Dupa legea noua, din Sep 2024, cu punctele de stabilitate nou introduse, o crestere a vechimii de la 35 la 45 de ani, va aduce doar din aceste puncte de stabilitate 10 puncte in plus la pensie. Iar la valoarea "punctului de referinta" de 81 de lei (din Sep 2024), asta inseamna un plus de 810 lei/luna la pensie.
Daca adaugam si punctele obtinute din contributie (CAS) pentru munca de la 35 la 45 de ani, presupunand ca ai un salariu mediu (adica obtii 1 punct pe an), atunci obtii inca 10 puncte la pensie, adica inca 810 lei/luna.
Astfel, o persoana care a lucrat 45 de ani, comparativ cu una care a lucrat 35 de ani, va avea o pensie cu 1620 lei/luna mai mare (la  valorile din Sep 2024).

Off topic - desi inteleg motivatia, adica stimularea muncii pentru o perioada mai lunga, totusi mi se pare discutabila introducerea acelor puncte de stabilitate, care genereaza venit suplimentar la pensie, insa e un venit fara contributivitate. Adica vom avea o multime de noi "pensionari speciali".

(Nota - punctele de stabilitate sunt punctele bonus oferite celor care muncesc peste 25 de ani. Intre 25 de ani și 30 de ani, se obțin 0,5 puncte pe an, pentru fiecare an lucrat. Pentru perioada între 30 și 35 de ani, 0,75 de puncte. Peste 35 de ani, un punct pe an.
Pensia finala se va calcula inmultind suma punctelor anuale (obtinute prin contributie, stabilitate, etc) cu valoarea "punctului de referinta" - 81 de lei.)
https://www.digi24.r...ontributiv-2287

Editat de romgeo, 16 mai 2024 - 17:12.


#27
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.807
  • Înscris: 01.10.2004
Daca (iti) pui gresit o intrebare raspunsul va fi pe masura. Pui pe acelasi plan stagiul complet de cotizare si varsta standard de pensionare.

Doar varsta este criteriul dupa care se stabileste iesirea din campul muncii - art. 47 din Legea nr. 360/2023 (cu varianta pensie anticipata + reduceri pe motiv de grupe munca sau numar copii la femei), stagiul de cotizare nu, el este folosit pentru stabilirea cuantumului pensiei.

Persoana cu stagiul complet de cotizare se poate retrage din campul muncii la implinirea lui si poate astepta varsta standard de pensionare, este optiunea ei, daca isi permite. Iar in anii respectivi isi poate implini aspiratiile, gen calatoreste, studiaza limba japoneza sau chitara, se retrage la o manastire... orice ii trece prin minte, dar fara sa aiba un venit impozabil.

Reversul este ca pentru obtinerea unei pensii este nevoie de un stagiu minim de contributie cu CAS de 15 ani, deci cineva se poate angaja, cu acte, la 50 de ani ca barbat. Dar cand se trage linie, va primi o pensie corespunzatoare stagiului acumulat.

Editat de claudiu1, 16 mai 2024 - 20:09.


#28
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 343
  • Înscris: 31.12.2008

View PostXelo, on 16 mai 2024 - 14:12, said:

Tu citesti si te faci ca nu intelegi?
N-auzi ca exista categorii de persoane care lucreaza in medii dificile, stresante, violente  - care au dreptul (si chiar trebuie sa fie protejate cumva, e o obligatie sociala/morala) - de a iesi mai repede la pensie.

Iti dau exemplul a 3 cazuri:
  • esti miner in Valea Jiului si timp de 25 ani zi de zi ai coborit 300m sub pamant si ai inghitit praf de carbune; ti-ar conveni sa muncesti tot pana la 65 ani ca ala care a stat la birou cu AC plimband hartii?

  • esti politist la Omoruri / Criminalistica / BCCO etc - ai de-a face aproape zilnic cu crime, droguri, violenta, pleava societatii;

  • esti doctor/asistent/pompier la SMURD si saptamanal - daca nu zilnic - trebuie sa intervii/acorzi ajutor/descarcerezi/vezi persoane (printre care si copii) accidentate/mutilate/decedate in cele mai oribile moduri (pe care crede-ma ca nu ti le poti nici imagina).... cam cat crezi ca rezisti pishic in fata unor astfel de traume? Sa te trezesti dimineata si sa nu stii ce copii striviti de copac, ce sofer strapuns de parapetul median de pe  autostrada sau ce student taiat in doua de rama parbrizului unei masini cabrio condusa de un drogat va trebui sa mai asisti pana diseara?
Faptul ca pe langa categoriile astea de personal (si nu numai) s-au mai lipiti si altii (pensii speciale, includerea si a politistilor de birou et) e partea a doua, dar cred sincer ca altfel trebuie sa existe niste avantaje macar in partea a doua a vietii pentru cei descrisi mai sus (+altii ce muncesc in conditii similare).

Dar  riscurile astea nu cumva sunt si compensate corespunzator?
Exista  avantaje si in prima parte a vietii asa ca nu sunt obligatorii avantajele in a doua parte.

#29
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.301
  • Înscris: 21.06.2016

View Postromgeo, on 16 mai 2024 - 16:57, said:

Doua corectii:
1) Cred ca voiai sa zici ca speranta de viata la 65 de ani era in medie de 7 ani, nu 17 ani... (In 2021, dupa Wikipedia, avem speranta de viata medie 72.96 ani - barbati 69.40 ani, femei 76.70 ani).

Nu cred ca intelegi cum functioneaza speranta de viata. Daca un barbat are 70 de ani, dupa calculele tale speranta de viata e negativa. Adica daca iei un grup de oameni de 70 de ani si masori cat ani mai au de trait, ei de fapt nu exista si au murit in trecut nu?
Speranta aia de viata include toti oamenii care au murit tineri, mai ales la nastere, dar pentr cei care au ajuns la 65 de ani speranta d eviata e semnificativ mai mare.

#30
teoteo

teoteo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 136
  • Înscris: 05.09.2005
err

Editat de teoteo, 16 mai 2024 - 21:47.


#31
romgeo

romgeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 124
  • Înscris: 16.12.2003
@vrajitoruldinoz, @relu_24
Am gresit eu. Intr-adevar, raportat la 65 de ani, pentru 2019, speranta de viata medie in Romania era de cca. 16.9 ani (14.9 barbati, 18.6 femei).
https://www.piatafin...n-ue-observatii

"De reținut, tabelele unisex de mortalitate pentru români indică probabilitate de circa 80% de a ajunge la vârsta de 65 de ani. Cam o cincime dintre cei care au avut posibilitatea să contribuie la sistemul de asigurări sociale nu mai apucă să beneficieze apoi de sumele cuvenite prin pilonul I al sistemului de asigurări sociale."

#32
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.135
  • Înscris: 16.10.2007

Quote

Reversul este ca pentru obtinerea unei pensii este nevoie de un stagiu minim de contributie cu CAS de 15 ani, deci cineva se poate angaja, cu acte, la 50 de ani ca barbat. Dar cand se trage linie, va primi o pensie corespunzatoare stagiului acumulat.
Da, dar va primi o gluma de pensie.
Eu stiu oameni care au pensii speciale si muncesc in continuare, nu ca nu au bani, cheltuielie lor sunt mari.

Quote

Astfel, o persoana care a lucrat 45 de ani, comparativ cu una care a lucrat 35 de ani, va avea o pensie cu 1620 lei/luna mai mare (la  valorile din Sep 2024).
Mai scade 162 lei impozitul. Cine primeste punctele astea are de regula peste 2000 lei acumulati din contributie.

Quote

Off topic - desi inteleg motivatia, adica stimularea muncii pentru o perioada mai lunga, totusi mi se pare discutabila introducerea acelor puncte de stabilitate, care genereaza venit suplimentar la pensie, insa e un venit fara contributivitate. Adica vom avea o multime de noi "pensionari speciali".
Trebuie sa te stimuleze si cumva sa ramai in campul muncii si dupa varsta standard de pensionare. Eu stiu oameni care lucreaza in continuare ca asa s-au deprins, lucreaza de cand se stiu. Si nu sunt numai intelectuali.
Iar sintagma cu noi "pensionari speciali" cred ca e o gluma. Cum stiu oameni care mananca pensia de mai multi ani decat au lucrat la fel stiu si oameni care lucreaza de cand se stiu, nu au avut grupa, nu au nici 65 de ani, si se taraie la serviciu ca vor sau nu vor. Eu cred ca merita oamenii aia punctele acelea.
M-as bucura ca influencerii si freelencerii sa se abtina.

Editat de TheWarrior, 17 mai 2024 - 06:18.


#33
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.352
  • Înscris: 17.01.2012

View PostTheWarrior, on 16 mai 2024 - 14:18, said:

Vezi ca pe legea noua care intra in vigoare de la 01 sept. au scos facilitatea cu zona afectata de poluare.

știi că nu mă aștept la fapte bune din partea lor, nu? :P

View PostNaijax, on 16 mai 2024 - 16:28, said:

Cica prin 2050 speranta de viata va ajunge undeva pe la vro' 77 ani

Acum e clar ?

clar este doar că absolut toți conducătorii aleși de noi se laudă că-s democrat/sociali
iar ăștia ar trebui să fie mai empatici decât hahalerele de liberali dreptaci.

s-o duce speranța de viață la 77, dar deja de la 60 cam toate încheieturile scârțâie
după 70 puțini mai pot împinge mașina de tuns iarba
și nu suntem toți șobolani de birou :(

#34
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.135
  • Înscris: 16.10.2007

View Postgushpi, on 17 mai 2024 - 07:44, said:

știi că nu mă aștept la fapte bune din partea lor, nu? Posted Image
Eu stau de cand ma stiu in Bucuresti, si nu cred e mai putin poluat decat Ploiestiul.

View Postgushpi, on 17 mai 2024 - 07:44, said:

dar deja de la 60 cam toate încheieturile scârțâie după 70 puțini mai pot împinge mașina de tuns iarba
Au aparut robotii de tuns iarba. Posted Image
Sti ca ma uitam deunazi sa imi iau un tractoras d'ala care tunde iarba?

Editat de TheWarrior, 17 mai 2024 - 07:54.


#35
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.301
  • Înscris: 21.06.2016
Băi dar ce s-a intimplat cu filozofia aia veche în care ești singurul răspunzător pentru propria persoană? Auzi la ei, pensie mai devreme ca stau la Ploiești :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate