Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 

ce se mai lucreaza remote ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
32 răspunsuri în acest subiect

#19
sebastian-ionescu

sebastian-ionescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 183
  • Înscris: 18.07.2023

View PostWotan, on 14 mai 2024 - 10:34, said:

Lucrez partial remote, cam 10 zile pe luna.
aia e home office . Remote e sa poti avea locuinta in alt judet

View Postradu103, on 14 mai 2024 - 09:34, said:

munca-i munca indiferent de modalitatea incasarii venitului
un PFA care foloseste biroul clientului(angajatorului) e doar un contract de munca mascat.
La personalul inchiriat de la o firma la alta e altceva.

#20
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.242
  • Înscris: 30.10.2003

View PostXORIAN_L, on 14 mai 2024 - 07:17, said:

Nu cred ca este ok munca full remote. La birou mai faci schimb de informatii, avansatii ajuta incepatorii. Votez pentru hibrid.
Depinde de job. Dar pentru dezvoltarea unui proiect, inovatii, idei noi, chestii de genul asta, e mai bine la birou. Nu degeaba i-a adus Musk pe toti la birou.

#21
sebastian-ionescu

sebastian-ionescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 183
  • Înscris: 18.07.2023

View Postcumparator, on 14 mai 2024 - 11:34, said:

Logistica, pentru o firma din strainatate. Adica daca as vrea sa merg la birou ar trebui sa zbor cu avionul vreo 12 ore, so...
ne poti da mai multe detalii ?  ce atributii ai  ...eventual ce denumire are locul tau de munca

View PostBursul, on 14 mai 2024 - 11:47, said:

e mai bine la birou.
evident am uitat sa pun aceasta intrebare esentiala : Cum e mai bine , remote sau la birou ?

Si altii isi pierdeau timpul fiind on-topic raspunzand la .... ce se mai lucreaza remote ?

#22
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.242
  • Înscris: 30.10.2003

View Postsebastian-ionescu, on 14 mai 2024 - 11:52, said:

Si altii isi pierdeau timpul fiind on-topic raspunzand la .... ce se mai lucreaza remote ?
Lasa discutia sa curga si iti vei gasi raspunsurile. Ca mai exista si offtopic, asta e normal pe un forum. Daca te deranjeaza prea tare, invata sa-l ignori.

#23
trac1

trac1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 155
  • Înscris: 24.02.2008

View Postbusiness11, on 14 mai 2024 - 11:21, said:

Pe partea de tech, consulting, recruitment, se sta in continuare pe mult remote. Chiar daca 100% nu mai intalnesti atat de des, dar 80% stiu multe persoane.

Chiar daca este un avantaj mare, mi se pare in acelasi timp o desocializare. Adica stai 24 de ore pe zi acasa si nu interactionezi si tu cu un coleg, cu o colega. 1-2 zile pe sapt mi se pare ok sa ai home office.

Eu nu am avut niciodata home office, nici nu stiu cum este.

Socializezi cu prietenii si familiaPosted Image . Personal, cand merg la birou, mai degraba pierd timpul decat muncesc. Am de acum 4 ani de home office si nu simt lipsa mersului la birou.

#24
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.472
  • Înscris: 24.09.2017
full-full remote e mai greu, in 2024. am avut full remote si eu o perioada si am cunoscut persoane cu full remote, dar si ele de vreun an au inceput sa vina la birou, o zi pe saptamana.
cred totusi ca se poate sa mai gasesti din astea financiare, aka contabil sau diverse joburi la corporatie, mai sunt cele de support, call center si desigur IT. eventual daca ai un sef ok si exista intelegere.

la mine la corporatie sunt in general sefi batrani care-s la modul sa venim la birou, sau daca ei vin noi de ce sa nu venim. mai sunt si colegi care au joburi care nu-s compatibile cu asta, dar vor si ei si mai agitau spiritele. Eu ramaneam prost cand ii auzeau, fiindca am fost si eu ca ei si nu am avut pretentii de genul, adica nu poti sa fii mecanic/electrician si sa repari fire remote:)
in fine, ideea e ca m-am obisnuit asa, fac asta de 5 ani si e cel mai bun lucru care mi s-a intamplat care are legatura cu munca. asta mi-a permis sa-mi cresc copii si sa fac multe alte lucruri care nu le-as fi facut daca eram fizic la un birou, iar de facut treaba mi-am facut-o.

Editat de bobitad, 14 mai 2024 - 14:04.


#25
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 933
  • Înscris: 27.06.2009

View PostXORIAN_L, on 14 mai 2024 - 07:17, said:

Nu cred ca este ok munca full remote. La birou mai faci schimb de informatii, avansatii ajuta incepatorii. Votez pentru hibrid.

Shadowing si alte tipuri de schimburi de informatii se fac foarte eficient si full remote, dai share screen si explici persoanei ce are de facut si cum se procedeaza. Eu am pregatit in felul asta cativa colegi noi si se descurca foarte bine.
Am lucrat la randul meu si on-site si hibrid, dar de departe cel mai ok e full remote. Fara stress, fara alergat pe drum, fara inghitit praf si poluare de Bucuresti si imbulzeala prin aglomeratie. Acum mai trec pe acolo doar daca vreau o data la 3 luni la cate o ieseala cu colegii, dar si aia e optionala.

Si ca sa nu zici ca te rupi de tot de echipa sau duci lipsa de socializare, poti linistit sa stai in call-uri cu colegii, mai o barfa, mai o gluma, nu te opreste nimeni.

#26
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.063
  • Înscris: 25.09.2014
Ultima data m-a sunat o doamna pentru un interviu. Am discutat mai multe si pana la urma i-am luat eu interviu, ca sa zic asa, mi-a spus ca lucreaza de acasa.
Deci lanseaza anunturi de recrutare in mediul online, apoi selecteaza cv-urile, suna doi, trei candidati si stabileste interviul final, la sediul angajatorului.

#27
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 336
  • Înscris: 05.06.2021

View PostBursul, on 14 mai 2024 - 11:47, said:

Depinde de job. Dar pentru dezvoltarea unui proiect, inovatii, idei noi, chestii de genul asta, e mai bine la birou. Nu degeaba i-a adus Musk pe toti la birou.

Asa de mult inovez cand incerc sa gasesc o solutie tehnica si cand:
-2-3 colegi, care probabil freaca menta, rad cu hohote la 2 metri de mine si ii aude toata hala, in loc sa aiba bunul simt sa se duca macar la bucatarie
-alti colegi se cearta cu cei de la echipa de QA/support
-alti colegi se cearta la biroul de peste gard
-etc/etc

#28
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.866
  • Înscris: 01.10.2002
Da, tzaranii care vin si incep sa povesteasca si sa rada la un metru de biroul tau in timp ce tu esti cu castile pe cap in sedinta cu clientul sunt o problema constanta.
De acasa poti, in mod paradoxal, comunica mai bine cu restul echipei si clientul. Pentru ca nu te perturba nimeni.

#29
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.106
  • Înscris: 13.07.2011

View Posttrac1, on 14 mai 2024 - 13:25, said:


Socializezi cu prietenii si familiaPosted Image . Personal, cand merg la birou, mai degraba pierd timpul decat muncesc. Am de acum 4 ani de home office si nu simt lipsa mersului la birou.

Ai dreptate, conteaza foarte mult colegii si cultura companiei. Pe vremea cand lucram la Samsung sau la Raiffeisenbank trebuie sa recunosc ca iubeam sa ma duc la birou. Colegi super de treaba, evenimente peste evenimente, meetinguri unde se lucra la proiecte si faceam brainstorming in grup. Dupa munca un aperol, in weekend ieseam cu ei, devenisera prieteni si familie.

Dar de vreo 6 ani lucrez intr-o alta companie unde structura este total diferita. Pe langa faptul ca sunt plecat foarte mult, la birou cand ajung nu am colegi tineri, in afara de secretariat. Plus ca nu prea avem evenimente de la companie, nu sta lumea la o vorba. Toti sunt in birou inchisi sau stau in home office. Iar cand nu sunt plecat si stau la birou, cred ca lucrez in total 2-3 ore pe zi si restul stau pe Softpedia.Posted Image Posted Image

#30
trac1

trac1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 155
  • Înscris: 24.02.2008
Am fost colegi cu care tin legatura. Ne intalnim ocazional la cate o bere, sau mai discutam la telefon ocazional. Dar cand muncesc, socializarea ma cam deranjeaza Posted Image . La birou eram intrerupt, in medie, odata la un sfert de ora(intrebari, iesiri la tigara, cafea sau pur si simplu discutie inutila). Acum, primesc mesaje pe teams, dar eu hotarasc daca raspund sau nu(prioritizez).
Daca e vorba de ajutat colegi: faci conferinta pe teams cu share screen. Daca trebuie poti si inregistra. Simplu, rapid si eficient.

Acum pentru cei aflati la inceput de cariera, pana in 25/30 de ani e posibil sa fie mai placut sa vina la birou.

#31
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.059
  • Înscris: 02.11.2009

View Postbobitad, on 14 mai 2024 - 13:59, said:

full-full remote e mai greu, in 2024. am avut full remote si eu o perioada si am cunoscut persoane cu full remote, dar si ele de vreun an au inceput sa vina la birou, o zi pe saptamana.
cred totusi ca se poate sa mai gasesti din astea financiare, aka contabil sau diverse joburi la corporatie, mai sunt cele de support, call center si desigur IT. eventual daca ai un sef ok si exista intelegere.

la mine la corporatie sunt in general sefi batrani care-s la modul sa venim la birou, sau daca ei vin noi de ce sa nu venim. mai sunt si colegi care au joburi care nu-s compatibile cu asta, dar vor si ei si mai agitau spiritele. Eu ramaneam prost cand ii auzeau, fiindca am fost si eu ca ei si nu am avut pretentii de genul, adica nu poti sa fii mecanic/electrician si sa repari fire remote:)
in fine, ideea e ca m-am obisnuit asa, fac asta de 5 ani si e cel mai bun lucru care mi s-a intamplat care are legatura cu munca. asta mi-a permis sa-mi cresc copii si sa fac multe alte lucruri care nu le-as fi facut daca eram fizic la un birou, iar de facut treaba mi-am facut-o.

Asta e o prostie pe modelul, iti doresc si tie ce-mi doresc eu mie. Pai fiecare are setul lui de nevoi iar daca x isi doreste jobul ideal y s-ar putea sa-si doreasca sa fie patronul ideal si asa mai departe.

#32
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.352
  • Înscris: 30.05.2006
Pentru ca lucrez de acasa si am si ferestre libere de timp am tot cautat ceva extra de lucrat remote. Am rupt facebookul cu videouri care recomanda locuri de munca, plus platforme internationale gen glassdoor.

Am aplicat in zeci de locuri pe unde se angajeaza freelanceri care sa faca diverse taskuri si sa fie platiti. Pentru cei care sunt cu IT-ul și programarea implicit, se găsesc multe platforme care angajează așa ceva dar eu nu sunt atât de tehnic.

În final am găsit ceva pe AI Training. Practic evaluezi răspunsurile date de chatbot. Plata cam 15 dolari/ oră. Sună perfect doar că gradul de încărcare este mic... abia am "prins" 3-4 ore săptămâna trecută. Dacă nu ești pe fază sau ești plecat, pierzi taskurile pentru că ele sunt grămadă și pe măsură ce lucrezi tu, lucrează toți și ușor ușor se termină.

Sunt și mulți din RO care lucrează pe așa ceva. În grupul meu de slack cel puțin 50-60 de persoane și vorbim doar de România.

Momentam mai caut și altceva pentru că 40-50 de dolari pe saptamana nu mă ajută ca și extra-cash.

Mai am și niște canale de YT pe care încerc să le cresc și să le dau pe monetizare dar este foarte greu și aici. Mai am și câteva pagini și grupuri de facebook care la fel sunt la început, nu prea am cum să le monetizez.

Am mai încercat și cont pe platforme gen.... peopleperhour, upwork, freelancer.com dar degeaba. Sunt pline de anunțuri fake și acolo poți aplica cu credite. Ca să ai credite dai bani. Am tot aplicat de exemplu pe upwork, s-au dus creditele și nu m-a ales nici unul. Sunt supra-saturate platformele astea și greu de tot te poți afirma cu un cont nou.

Plus că sunt pline de indieni și nații dubioase care bagă anunțuri fake. Trimiți propunerea că vrei să lucrezi pe proiect, apoi primesti PM ca sa intri pe telegram lucru care este INTERZIS pe toate platformele. Toate discutiile se poarta pe platforma.

Am zis hai sa vad ce vrea idiotul.... imi zice salut sunt vasilica de la nu stiu ce firma si uite tradu tu astea 100 de pagini si îți dăm 1000 de dolari ceva de genul...ca sa intelegeti. Deci clar tzeapa. Mai dau si bani pe creditele plii pe upwork si primesc kkturi de spam de la indienii plii care vor sa imi fure datele.

Sfatul meu... cautati de lucru pe glassdoor. E un fel de undelucram international.

Si pe YT sunt multi iutuberi care zilnic posteaza filmulete cu joburi remote. Problema ca multe sunt "blocate" si accepta doar din SUA sau canada dar sunt si internationale care accepta din UE.Cateva canale pe care le urmaresc si sunt ok....
https://www.youtube....@MrJustinBryant
https://www.youtube....ossfromhome1357
https://www.youtube....SuperHumansLife

#33
sebastian-ionescu

sebastian-ionescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 183
  • Înscris: 18.07.2023

View PostMaskatu, on 21 mai 2024 - 09:13, said:

Pentru ca lucrez de acasa si am si ferestre libere de timp am tot cautat ceva extra de lucrat remote.
un raspuns cu adevarat util
In ce domeniul e job-ul principal?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate