Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...
 Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...
 La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...
 MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...
 

Bibelouri, macrameuri și altele

* - - - - 6 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
51 răspunsuri în acest subiect

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.658
  • Înscris: 01.12.2001
Sigur asta ai vrut să scrii? "Bibelorui"


#20
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.201
  • Înscris: 30.11.2017

View Postdjl, on 11 mai 2024 - 12:14, said:

Nu, e luată de pe net. Dacă dădeai click pe ea vedeai că are vânzare în denumire.
Eu am numai tv-uri color.   Posted Image
interesant ar fi daca bibelourile și mecrozanturile din poze sunt incluse in prețul locuinței.
Culmea ar fi fost să ai numai televizoare alb negru sau televizoare gri deschis gri închis.

Exista și televizoare LCD și ips led și oled alb negru sau cu griuri deschis și inchis?

Îmi aduc aminte o reclamă veche la imprimante. Zicea că înalt prea sfinția sa gri împarat sa întâlnit cu gri închis împărat și cu gri deschis împărat și din cauză că nu-i putea deosebi prea bine nu au ajuns l-a nicio înțelegere. De aceea trebuie o imprimanta matriceala color.

Chiar ma gandeam că în caz de razboaie toate aceste obiecte e posibil sa se distrugă că nu au cum să se conserveze. Acum vreo 10 ani când mai erau in vogă colecționarea de radiouri cu lămpi și televizoare vechi și magnetofoane casetofoane am văzut la o baba acasă în Ucraina un radio cu lămpi dala mare cât frigiderul. Și atunci era ceva război dar nu la acest nivel și mă gândeam că radioul așa vechi făcut prin anii 60 probabil ajunsese încă să mai existe și mă gândeam că nu poate fi salvat daca e război puternic. De ce ar fi trebuit salvat? Că unii căutau și dădeau sute de lei pe așa ceva dincoace la noi. Astăzi nu știu dacă mai e acel radio acolo, dar cu siguranta și obiecte mai noi s au stricat de la război. Oamenii s-au refugiat și nu au putut lua cu ei obiecte mari.

Prin 2009 cred că în India au fost niște inundații și s au strămutat populații. Am văzut în poza atunci un om mai tânăr cu unitatea PC subraț și încercând să treacă prin apă până la genunchi. Cine știe cât investise in PC și poate că lucra la programe sau web. Deci nici în caz de ceva cataclisme nu sunt la adăpost obiectele și se pot distruge.

Deci ar trebui făcut un loc undeva pe planeta unde oamenii să-și plaseze obiectele importante acolo sau cele pe care vrea sa le păstreze.

Editat de cipri2bau, 11 mai 2024 - 15:31.


#21
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.156
  • Înscris: 14.09.2021

View Postcipri2bau, on 11 mai 2024 - 15:17, said:

Deci ar trebui făcut un loc undeva pe planeta unde oamenii să-și plaseze obiectele importante acolo sau cele pe care vrea sa le păstreze.

Există de mulți ani - groapa de gunoi.

Fiecare generație nouă aruncă tot ce are de la ceilalți din familie.

Am golit eu total istoria la 2 generații în minim 2 locuri.

Am rupt și am aruncat mobilă baroc, lămpi, candelabre, galerii baroc, absolut tot vechi și de 100 de ani înainte să mă mut de undeva.

Nu am vrut să rămână nimic după ce nu mai stăteam eu acolo.

Minim un camion de cărți am aruncat, erau cufere întregi cu cărți.

Tot am aruncat și era ca și cum la mine s-a terminat totul.

Editat de anonimuI, 11 mai 2024 - 15:27.


#22
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.201
  • Înscris: 30.11.2017
De-aia e bine sa nu aduni nimic că nu apreciază nimeni și se aruncă.
E bine sa tii ce folosești.

Unii aduna inconștienți că trebuie la urmași dar de fapt moda se schimba și obiectele devin inutile

#23
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.156
  • Înscris: 14.09.2021

View Postcipri2bau, on 11 mai 2024 - 15:27, said:

Unii aduna inconștienți că trebuie la urmași dar de fapt moda se schimba și obiectele devin inutile

Era casă în care a stat și procuror general când au venit comuniștii.

Era plin podul și subsolul de acte, cărți, mobilă de 3 generații și parterul și etajul aveau mobilă de când era făcută casa înainte de primul război mondial.

Am aruncat absolut tot că eu am fost ultimul care a locuit acolo.

Editat de anonimuI, 11 mai 2024 - 15:40.


#24
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.201
  • Înscris: 30.11.2017
Am auzit că China că să oprească căderea economica recentă de la imobiliare a trecut la a satura piata de high tech cu produse, inclusiv cea externă. Au băgat și programe cum avem noi rabla la electrocasnice ca sa-și înlocuiască populația vechiturile.

Cred că chinezii au aparate mai noi decât ce avem noi. Cred că vechituri pe socket 775 sau am2 nu mai au aia deja.
Cred că o reciclare buna s-ar putea face dacă s ar ofero bani pe vechituri așa încât populația să renunțe la ele dar fara să ia altele.

View PostanonimuI, on 11 mai 2024 - 15:35, said:

Era casă în care a stat și procuror general când au venit comuniștii.

Era plin podul și subsolul de acte, cărți, mobilă de 3 generații și parterul și etajul aveau mobilă de când era făcută casa înainte de primul război mondial.

Am aruncat absolut tot că eu am fost ultimul care a locuit acolo.
Nai incercat să vinzi sau valorifici undeva? Cred că te umpleai de bani

#25
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.156
  • Înscris: 14.09.2021

View Postcipri2bau, on 11 mai 2024 - 15:39, said:

Nai incercat să vinzi sau valorifici undeva? Cred că te umpleai de bani

Nu am vrut să dau nimic la alții sau să vând la antichități ce era în casa aia.

Am vrut ca eu când ies pe ușă ultima oară să nu știe nimeni ce a fost acolo.

Editat de anonimuI, 11 mai 2024 - 15:41.


#26
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.201
  • Înscris: 30.11.2017
Eu am mai vândut și vechituri.
La unele am reparat am curățat vopsit restabilit.

Cred că toată lumea ți-ar fi zis ca și mine, ai găsit o mina de aur dar de ce sa te complici.

Acum vreo 10 ani am impresia că se cam căutau vechiturile, multi luau ca credeau că se apreciază și le revând. Dar vremea a trecut și sa dovedit contrariul. Vad că e plin de porcarii pe OLX mai ales din comunism dar și aduse din afara dar stau degeaba acolo. Cred că în final se vor arunca. Lumea e grăbită, nu mai are timp și nu se mai incarca cu prostii din alte epoci, poate sa fie și de pe vremea lui Hitler sau a lui Cuza.

#27
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.156
  • Înscris: 14.09.2021

View Postcipri2bau, on 11 mai 2024 - 15:47, said:


Cred că toată lumea ți-ar fi zis ca și mine, ai găsit o mina de aur dar de ce sa te complici.


Alea nu le-am găsit, acolo m-am născut.

Am vrut să nu rămână absolut nimic când am plecat definitiv de acolo.

Nu am luat nimic în altă parte.

Am mai golit așa o casă total, era casa bunicilor, la fel am aruncat absolut tot.

#28
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.201
  • Înscris: 30.11.2017
Nu stiu cine ar mai lua azi radiocasetofoane la sute de lei de prin anii 80-90, televizoare tot de atunci sau mai vechi, cu tub adică, diverse vase farfurii bibelouri lustre care par f aiurea azi, dulapuri vechi, obiecte de decor.
Ciudat îmi pare să fie plin de placi de baza de acum 15-25 ani care costau atunci 200-400 lei puse la vanzare acum sub titlul de "vintage" la preturi de la jumate in sus fata de prețul de atunci.

Am văzut la vânzare sticla cu suc nedesfăcută din 2008, vintage.
Bancnote cu eclipsa sau cu Bălcescu. De ce ar cumpăra cineva astea? Și de ce nu au fost valorificate și retrase la vremea lor?

Cred că unele obiecte sunt prea durabile.

#29
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.078
  • Înscris: 09.09.2010

View Postjohndoes, on 11 mai 2024 - 11:53, said:

Ce văd în pozele astea, e de un kitsch macabru, nepractic și greu de curățat. În rest e perfect
În acele vremuri, oamenii aveau timp, că oricum nu prea aveau ce face. Nu ți Tv, Facebook și etc.

#30
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.368
  • Înscris: 10.08.2023
Urata mai e prima poza. Elemente clasice amestecate cu mobila ieftina si urata de anii 2000, toate lucrrurile din camera nepotrivite intre ele si majoritatea si urate

#31
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.401
  • Înscris: 15.03.2013

View PostRaimondMacelaru, on 11 mai 2024 - 17:22, said:

Urata mai e prima poza. Elemente clasice amestecate cu mobila ieftina si urata de anii 2000, toate lucrrurile din camera nepotrivite intre ele si majoritatea si urate
De a doua poza ce zici?Mai scot si altele, dar doar la cerere. :)

Editat de calincosma, 11 mai 2024 - 18:10.


#32
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.201
  • Înscris: 30.11.2017
Calculatorul ce configurație este? E functional?
Calculatorul e baza acolo.

Trebuie contactat vânzătorul apartamentului și întrebat despre calculator.

#33
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.201
  • Înscris: 30.11.2017
Titlul trebea să hie "biberonuri"

Așa pare daca te uiți de departe

#34
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.201
  • Înscris: 30.11.2017

View PostanonimuI, on 11 mai 2024 - 15:54, said:

Alea nu le-am găsit, acolo m-am născut.

Am vrut să nu rămână absolut nimic când am plecat definitiv de acolo.

Nu am luat nimic în altă parte.

Am mai golit așa o casă total, era casa bunicilor, la fel am aruncat absolut tot.
Sa vezi ce o sa arunce djl dupe ce s-o muta in casa noua. Că nu cred că are chef să plătească camion cu remorca și oameni să transporte zeci de tone de electronice și electrocasnice vechi și inutile si alte vechituri inutile. Cred că dacă vrea sa scape de cheltuieli bine ar fi sa vândă ce se mai poate vinde acum pe net și ce nu se vinde sa descompleteze și ducă la fer vechi, restul sa arunce. Vor veni vremuri când nu va mai fi voie de aruncat astea decât în anumite zile în anumite locuri.

Nu exista unde dona așa ceva, nici copiii săraci nu au ce să facă cu un copiator din anii 90 sau PC din 2001 și nici din 2009. Sunt pe net care aduna gratis zicând că fac donații dar de fapt aleg ce se poate folosi și restul aruncă si ei sau valorifica pe la centre de recuperare materiale o parte. Au și copchiii săraci demnitatea lor, vor și ei un iPhone din 2019 măcar.

Editat de cipri2bau, 11 mai 2024 - 21:01.


#35
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.595
  • Înscris: 13.10.2010

View Postcipri2bau, on 11 mai 2024 - 14:32, said:

Pești de sticla nu știu la ce trebuiesc.

produse actuale Murano in geamul unui magazin din Venetia

Fișier atașat  pv.JPG   396,4K   27 download-uri

#36
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.401
  • Înscris: 15.03.2013
Slabutz, foarte slabutz...Fakes.  :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate