Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race
 La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online

Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...
 info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie

Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...
 Am primit credit in avans desi op...

Restituire prima casco dupa instr...

3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?

Sfaturi recuperare cont facebook
 

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Korando nou?

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#19
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,167
  • Înscris: 14.09.2007
Daca are istoric si eventual e si unic propietar, BMW fara dar si poate ( si fara unic propietar, tot bmw, sau orice alttceva Posted Image ).
Ia in calcul ca vei schimba la ambele consumabile(placute,discuri,revizii,etc) doar ca la SS va trebui sa le faci vrei nu vrei la reprezentanta pentru ca garantie.
De devalorizare nici nu vreau sa ma gandesc, cat ajunge sa coste SS dupa vreo 4 ani, chiar, cat costa un model cu 4 ani vechime? Presupun ca se devalorizeaza mai rau ca un Logan nou(nu ca as avea cv cu Dacia).

Edited by Nicu90, 06 May 2024 - 21:21.


#20
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,841
  • Înscris: 23.04.2007

View PostDanyHiker, on 06 mai 2024 - 20:44, said:

placutele de frana si bieletele se schimba prin teava de esapament, cu penseta,
... si doar de catre un ginecolog recalificat in mecanic auto.

#21
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,921
  • Înscris: 27.04.2010

View Postionelp, on 06 mai 2024 - 20:58, said:

Asadar initiatorul sa isi ia fix ce isi doreste cu banii lui pana la urma , dar mai bine face un test-drive, si sa mai intrebe in stanga/dreapta pe alti posesori despre experiente si pareri reale, nu povesti
Asta-i cel mai bun sfat de-aici ...
Intai de toate, sa se urce in ele.
Pentru ca 98% din postacii (ca mine) (ca mine) de pe-aici care isi dau cu parerea despre SsangYong nu s-au urcat in viata lor in masinile despre care vorbesc, nu au mers cu ele.
La 163cp si 260Nm (automata) / 280Nm (manuala), motorul asta nu e si nu va fi niciodata fara putere, decat daca nu stii sa mergi cu masina.
Automata are un mic lag, la plecare, specific mai tuturor cutiilor automate; pentru acest fapt eu am luat manuala pe Tivoli Grand ...
Insa lipsa de putere ?? Nu exista asa ceva !!! Cu asta chiar nu-ti e rusine sa stai in trafic alaturi de masini cu nume.
Daca ai sosele unde sa poti sa-i dai talpa, "risti" chiar sa-i faci de ras pe unii d-astia care cred ca nu le sta nimeni in fata.
In Germania, cand mi-a venit dracii sa vad cat duce, nu mi-a stat nimic in fata; am dus-o doar pana in 200 km/h, si asta pentru ca nu se dadeau la o parte.
Asa ca, mai scutiti-ne cu pareri d-astea in necunostinta de cauza ... cu tot respectul.

Edited by shymano, 06 May 2024 - 21:27.


#22
mangla

mangla

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 30.12.2023
sedan vs gip, comparatia nu isi are rostul, daca voiai sa ai masina noua atunci nu mai puneai intrebari si luai direct ssangyong insa nu vrei asta si din cauza asta ai dubii, vrei BMW deci raspunsul e clar.

ia BMW, o sa se uite lumea la ea mai mult decat la koreana ssangyong, asta e ce conteaza in Romenia.

Edited by mangla, 06 May 2024 - 22:06.


#23
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 21.10.2009

View Postshymano, on 06 mai 2024 - 21:26, said:

In Germania, cand mi-a venit dracii sa vad cat duce, nu mi-a stat nimic in fata; am dus-o doar pana in 200 km/h, si asta pentru ca nu se dadeau la o parte.

Pai vezi, ai dus-o doar pana la 200 km/h ca nu se dadea nimeni la o parte cand vedeau in spate un Ssang Yong.
N-ai fi avut problema asta daca ai fi condus un BMW Posted Image

Edited by lex2010, 06 May 2024 - 22:07.


#24
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 09.01.2010
Alegerea e ușoară: decât să mergi într-un SsangYong mai bine împingi la un BMW

#25
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,921
  • Înscris: 27.04.2010

View Postlex2010, on 06 mai 2024 - 22:06, said:

Pai vezi, ai dus-o doar pana la 200 km/h ca nu se dadea nimeni la o parte cand vedeau in spate un Ssang Yong.
N-ai fi avut problema asta daca ai fi condus un BMW Posted Image
Nu se dadeau ei nici la Mercedes, nici la BMW, nici la Porsche ...
Si da, unii se simt chiar frustrati, sa fie depasiti de un SsangYong !!!
D-aia stau pe banda 2-3-4 si merg cu 90-100 km/h ... la consum, ca le sufla vantul prin buzunare dupa vizita la service pentru masina "de firma si fală".

Edited by shymano, 06 May 2024 - 22:24.


#26
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 01.10.2004
Acum vreo 4 ani am cochetat cu ideea unui Tivoli si am ajuns la un seria 3...
M-a dezamagit partea de service, destul de restransa pe vremea aia, mai ales ca intentionam sa plec din Bucuresti. Atunci erau 2 service de Ssang, in timp ce de BMW erau n...

#27
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 09.01.2009

View PostSwerige, on 06 mai 2024 - 22:12, said:

Alegerea e ușoară: decât să mergi într-un SsangYong mai bine împingi la un BMW
Cel mai tare comentariu !

#28
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 21.10.2009
Nu stiu de ce am impresia ca unii si-au luat teapa cu Ssang Yoange si acum vor sa ii prosteasca si pe altii ca sa nu se simta singurii pacaliti ...

"Doi lupi, infometati,pe munte:
-Bai, mi-e o foame de mor!
Merg ei ce merg, ajung la o stana si acolo o gaura in gard.
-Fii atent:La noapte intram pe aici si facem prapad, mancam toate oile.
Aude bufnita si fal,fal,fal la cioban cu raportu’!
-Apai lasa, ca am eu grija!Se posteaza ciobanul cu ghioaga lui langa gard si asteapta.Vin lupii, intra primul pe gaura, isi ia o ghioaga in dinti cu toata puterea si iese repede afara cu mana la gura spunandu-i celuilalt.
-Bai, intra tu primul ca pe mine ma bufneste rasul!"

#29
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 22.03.2007
Eu, în prostia mea, am crezut până pe la 30 de ani, că un BMW care circulă în România, a fost în posesia proprietarului de nou. Acu' 20 de ani nu mulți își permiteau un BMW, chiar și SH.
Abia după 40 de ani am înțeles că 90% din BMW urile alea jmekere de peste 'jde mii de ieuro sunt, de fapt, ale unor babe nemțoaice, care nu puteau să meargă duminică la biserică decât cu cracii încrucișați (XDrive).

Edited by takis, 06 May 2024 - 22:38.


#30
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,921
  • Înscris: 27.04.2010

View Postlex2010, on 06 mai 2024 - 22:36, said:

Nu stiu de ce am impresia ca unii si-au luat teapa cu Ssang Yoange si acum vor sa ii prosteasca si pe altii ca sa nu se simta singurii pacaliti ...
(Probabil) un sfert de tara gandeste ca tine si, ce sa vezi, sunt service-urile pline de BMW-uri ...
"- Vai, dar ce are de nu merge cum trebuie, ca are doar 90k km (!!!) si a fost luata direct de la bunicuta din curte ...??!!??!!"
- (ala de la service, care ii pune testerul pe masina) Baaa, esti prost ??? Care 90k km, cand ea are 500k ???!!
- Hai, dom'ne, faci misto de mine ?? Tu vrei sa ma pacalesti ??..."

Cand strugurii sunt acri, preferi sa te uiti in stanga si dreapta, sa vezi daca si ce zic vecinii ... ca doar pentru ei cumperi masina, sa le placa lor ... aham ...

#31
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 21.10.2009
Da, ca Ssang Yong conduc doar doctorii sau avocatii renumiti si le fac servisarea doar la reprezentanta, unde le monteaza filtre poleite cu aur si le pun ulei adus direct din Arabia Saudita.
Ce treaba are la a cata mana e o masina daca are servisarea facuta corespunzator?
Toate cazanele de BMW-uri ( E60, E90 sau mai vechi) aduse in Romania la 199.000 km au probabil de fapt 500.000 km si o sa mai mearga inca pe atat fara nicio problema.
Nu inteleg de ce s-a deviat de la subiect si se considera ca BMW-urile ar fi inferioare tehnologic sau ca pica mai des in timp ce Ssang Yong ar fi etalon de fiabilitate... deja o dam in absurd.
La 25.000 euro isi permite un BMW seria 3 (sau chiar 5) cu rulaj mic, an bun ( minimum 2020) si care a fost intretinut corespunzator.
Daca tot vrea masina noua, macar sa aleaga altceva, nu Ssang Yong.
Daca facea comparatie intre BMW SH si Toyota noua, atunci era discutabil, dpdv al fiabilitatii. Dpdv al confortului, tot BMW era alegerea logica.

#32
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,921
  • Înscris: 27.04.2010
Si garantezi tu ca a fost intretinut corespunzator ??
Cam care e tampitul ala care vinde un BMW tipla dupa doar 3-4 ani ??
Mai terminati dracu cu tampeniile astea ... masinile alea au fost omorate la liniute si curse pana au sarit pistoanele din ele, km dati inapoi cu duiumul, facuta o toaletare sa ia ochii la fraieri si gata ... bagate la vanzare ca masini nou-noute, numai bune de cumparat de catre fraierii habarnisti.
Mai aveti nitel si ziceti ca piesele de BMW sunt mai ieftine ca alea de Logan ...

#33
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 21.10.2009

View Postshymano, on 06 mai 2024 - 21:26, said:

Automata are un mic lag, la plecare, specific mai tuturor cutiilor automate; pentru acest fapt eu am luat manuala pe Tivoli Grand ...
In Germania, cand mi-a venit dracii sa vad cat duce, nu mi-a stat nimic in fata; am dus-o doar pana in 200 km/h, si asta pentru ca nu se dadeau la o parte.
Asa ca, mai scutiti-ne cu pareri d-astea in necunostinta de cauza ... cu tot respectul.

Hai mai bine spune-ne cum ducea masina ta mai mult de 200 km/h cum sustineai anterior, cand datele tehnice spun ca nu prinde mai mult de 181 km/h.


Eventual ne poti prezenta impresii despre cat de fiabil e motorul de 1.5 benzina fata de motoarele de BMW si ce turatii aveai cand mergeai cu aproape 200 km/h pe autostrada. Bonus, cat de buna e insonorizarea pe un Ssang Yong la vitezele alea.

Edited by lex2010, 06 May 2024 - 23:05.


#34
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 09.01.2009
Da ce are  SSangyongul?Are  ca nu are emblema de  bmw pe el.Si  ca sa stii  si tu are varciu un korando  luat de nou, dupa ce a  testat  cam tot ce este pe piata.A ajuns  la concluzia ca este cel mai bun raport  calitate pret.Si revizia l-a costat 1700 lei.Daca  vrei masina sa moara  "dujmanii" si femeile dupa tine iti iei BMW,si   dupa aia  plangi.Daca vrei masina sa  o tii  si sa nu bagi bani in ea iti iei masina noua.Catalin morosanu,are torres.

Edited by cotizo_dacul, 06 May 2024 - 23:08.


#35
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,364
  • Înscris: 06.07.2007

View Postlex2010, on 06 mai 2024 - 22:50, said:


La 25.000 euro isi permite un BMW seria 3 (sau chiar 5) cu rulaj mic, an bun ( minimum 2020) si care a fost intretinut corespunzator.

Inca crezi povestile cu fraieri care-si cumpara BMW cu 70 000 de euro, il folosesc putin si apoi il vand aproape nefolosit la 35% din pret?
Alea sunt forjate la maxim. Niciuna nu are sub 250k km.

#36
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,921
  • Înscris: 27.04.2010

View Postlex2010, on 06 mai 2024 - 23:04, said:

Hai mai bine spune-ne cum ducea masina ta mai mult de 200 km/h cum sustineai anterior, cand datele tehnice spun ca nu prinde mai mult de 181 km/h.
Tu habar n-ai de masini, daca te raportezi la vitezele maxime de care zic unii si altii, in niste articole inutile.
Pana si Logan 1, care avea viteza maxima data de ei 162 km/h, tot prindea peste 180 ... la 75cp, nicidecum 163.
V-am mai zis eu, cand ati mers o viata-ntreaga cu caruta, masina in 4 usi vi se pare avion ... mai ales daca e ceva ce place vecinilor.

View Postcotizo_dacul, on 06 mai 2024 - 23:05, said:

Da ce are  SSangyongul?Are  ca nu are emblema de  bmw pe el.Si  ca sa stii  si tu are varciu un korando  luat de nou, dupa ce a  testat  cam tot ce este pe piata.A ajuns  la concluzia ca este cel mai bun raport  calitate pret.Si revizia l-a costat 1700 lei.Daca  vrei masina sa moara  "dujmanii" si femeile dupa tine iti iei BMW,si   dupa aia  plangi.Daca vrei masina sa  o tii  si sa nu bagi bani in ea iti iei masina noua.Catalin morosanu,are torres.
Varciu a luat Rexton ...
BMW-uri si-a luat doar modele d-alea care au facut istorie, si doar la bani foarte putini.
Pentru ca la BMW, ca si la Mercedes, daca nu cunosti indeaproape modelele si motorizarile avute, risti sa iei o duma in care bagi bani cu nemiluita. Atat ei, cat si MB, au unele motoare cu mii si mii de probleme; ai nimerit unul d-ala, iti blestemi zilele.

Edited by shymano, 06 May 2024 - 23:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate