Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...
 Felicitari Republica Moldova pent...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 

Care este cea mai sanatoasa paine?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,245
  • Înscris: 21.03.2020

View Postadisz, on 04 mai 2024 - 18:12, said:

Du-te 100-200-300-...2000 de ani inapoi in istorie si verifica ce s-a mancat la mesele, nu neaparat, boieresti. Si aia traiau o gramada si ii durea fix in cur de gluten, fibre, cure de slabire, mers la gym, etc.
Bai nene voi ganditi ce spuneti? Speranta de viata era la 30 de ani acum 1000 de ani...

#20
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,584
  • Înscris: 10.08.2005

View PostDany_Darke, on 04 mai 2024 - 16:18, said:

daca vrei paine buna, iti faci acasa cu manuta ta. exista masni de painie, nu trebuie sa iti rupi salele sa plamadesti
Painea consumata cu moderatie.

#21
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,006
  • Înscris: 09.05.2008

View Postadisz, on 04 mai 2024 - 18:12, said:



Du-te 100-200-300-...2000 de ani inapoi in istorie si verifica ce s-a mancat la mesele, nu neaparat, boieresti. Si aia traiau o gramada si ii durea fix in cur de gluten, fibre, cure de slabire, mers la gym, etc.
Traiau daca nu mureau.
Plus ca nici nu balotau chimicale de la 2 saptamani.

Pune grâu, ia o moara si o masina de facut pâine.
Treaba e putin mai laborioasa, da' dacă vrei sa mori sănătos, aia e.

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,656
  • Înscris: 30.07.2003
Nici o paine (indiferent de sursa) nu e sanatoasa pentru ca tot continutul e cu indice glicemic foarte mare.

#23
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,407
  • Înscris: 12.07.2010
Painea facuta in casa e la fel de sanatoasa sau nesanatoasa precum cea din comert, pentru ca un aliment in sine nu e sanatos sau nesanatos.

#24
ionelp

ionelp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 29.02.2024

View Postapocalipsul, on 04 mai 2024 - 17:30, said:

ce-ai zice daca ai afla ca exista paine apta pentru consum si dupa un an de la "fabricare"?!? paine normala, nu pezmeți...

Eu as vrea sa aflu cum sa sa iasa mai pufoasa la masina de paine, si sa nu fie beton in ziua urmatoaare

#25
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,463
  • Înscris: 28.10.2018

View Postneagu_laurentiu, on 04 mai 2024 - 18:36, said:

Nici o paine (indiferent de sursa) nu e sanatoasa pentru ca tot continutul e cu indice glicemic foarte mare.

Doar ce am zis ca am gasit paine high protein/low carb la Lidl.

#26
pateu_98

pateu_98

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.11.2012

View PostDany_Darke, on 04 mai 2024 - 16:18, said:

nici una, toate sunt cu extra zahar in exces, coloranti, aditivi etc. toate sunt o coca cu multe substante extra

daca vrei paine buna, iti faci acasa cu manuta ta. exista masni de painie, nu trebuie sa iti rupi salele sa plamadesti
Tu asa faci? Ti ai cumparat o masina da facut paine in casa si iti faci paine cu mana ta sa nu mai cumperi paine din comert plina cu zahar in exces, coloranti, aditivi etc.? Bravo tie! Jos palaria! Felicitari!


View Postdjbiti1, on 04 mai 2024 - 16:20, said:

Cea pe care o faci acasa. Iti iei masina de paine si folosesti o reteta simpla. Dar o sa fii dezamagit de "perioada de valabilitate". Fara toate substantele extra, a 2-a zi abia daca o sa o mai poti manca, iar a 3-a zi ori e mucegaita ori e bolovan.
Daca painea tare nu e mucegaita poti s o scufunzi in apa si apoi s o bagi la microunde sau cuptoru aragazului ca sa o reincalzesti si sa rehidratezi painea ca sa redevina moale si placuta la gust  :)

#27
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,710
  • Înscris: 24.11.2015
Eu am brutarii in apropiere, fac paine excelenta. In lanturile mari de magazine, mi se pare o mizerie painea aia, are gust diferit. Am incercat ani la rand mai multe modele cand locuiam la oras si nu mi-au placut.

#28
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 03.06.2006
Cea făcută in casă? Cu cartofi? 😎

Attached Files



#29
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,720
  • Înscris: 06.01.2007
E misto, cred ca e si buna, dar e consumatoare de timp.
Eu iau de la magazine. Am o brutarie Brot, care face o paine buna. Cand ma satur de Brot, bag de la alta brutarie, dinaia mai pufoasa. Bag chifle de la mega, paine Durum de la mega(eu zic ca-i foarte buna). Mai avem si cu cartofi la piata, toate in raza de 100 de metri. Am noroc aici cu multe magazine, cu piata si toate cele.
Am avut si masina de paine(cand locuiam in alta parte unde nu erau magazine) dar am folosit-o de 3-4 ori, desi iesea o paine foarte buna (daca nimereai reteta).
A stat vreo 10 ani prin dulap sa adune praf si in final am donat-o cuiva de pe forum.

#30
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,712
  • Înscris: 12.06.2010
Durum +1

#31
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,463
  • Înscris: 28.10.2018
+1 la ce?

Daca te referi la lipia aia din jurul durumului, e la fel de nasanatoasa ca orice paine cu faina de grau.

#32
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 909
  • Înscris: 14.02.2010
lipie care trebuie să stea la rece

#33
CONSTANT1708

CONSTANT1708

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,223
  • Înscris: 21.04.2007

View Postionelp, on 04 mai 2024 - 19:00, said:



Eu as vrea sa aflu cum sa sa iasa mai pufoasa la masina de paine, si sa nu fie beton in ziua urmatoaare
Iese un rahat.Cand o scoti calda este bună.Dupa ce s-a răcit o folosești în loc de ciocan.
Am avut / am mașină de făcut paiine,am încercat toate rețelele de pe pamant .
Rezultatul? Un pietroi scump care a sfârșit la gunoi.

#34
vis_constructiv

vis_constructiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 28.12.2012
Ca începător fac pâine franțuzească cu făină 650, rețetă Tefal.
Simplă și delicioasă.

Edited by vis_constructiv, 04 May 2024 - 22:59.


#35
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 29.10.2007
orice integrala cu seminte, fara ulei adaugat.

Dar tot e carbohidrat uscat, nu e la fel de bun ca unul ud.

#36
adip62

adip62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 30.03.2024
Cel mai sanatos lucru este cel care-ti place. Fiecare are o singura viata pe care nu are rost sa o traiesti in restrictii daca nu ai nevoie. Evident ca ar trebui sa existe o moderatie.
Pentru mine, cea mai buna paine, este cea alba feliata cu fulgi de cartofi, cumparata din Penny, din Campina (nu se gaseste in toate magazinele lor), facuta de Valencia Trading din Arpasu de Jos. Valorile nutritionale sunt cumplite, dar asta imi place.
Altfel, cea mai sanatosa paine este cea integrala, cu secara, facuta acasa. Si da, dupa o zi nu o mai poti manca pentru ca se intareste excesiv. Cum retetele sunt pentru minim 750 g, rezulta ca o paine trebuie mancata imediat cum s-a racit. Acesta este motivul pentru care am renuntat sa mai fac paine acasa. Specialitatea mea era painea (faina 650) cu seminte (din lidl).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate