Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

Restituire prima casco dupa instr...
 3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?

Sfaturi recuperare cont facebook

Piese pentru trenul de rulare Meyle

o masina legendara, Moskvitch 408
 Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 

Cum mai rezolvati cu chiriasii rau platnici etc? (2024)

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,371
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmihand75, on 23 aprilie 2024 - 09:20, said:

Mai vorbim peste 10 ani. Când vei avea mai multă istorie în domeniu. Poate vei înțelege atunci că închiriatul unui apartament care nu mai e nou "sub prețul pieței" poate fi o idee foarte bună. La un apartament nou nouț are sens să încerci să iei cât mai mult. Dar când există uzură (normală de altfel) și pui în balanță cât ar costa diverse și cât ai putea eventual încasa în plus se schimbă foarte mult calculele.

NU inchiriez la oameni ieftini. Asta e lege.
Si in business-ul pe care vreau sa-l deschid NU ma refer la piata normala, vizez DOAR high-end, nu sunt interesat de serie sau productie de masa sau oameni normali.

Daca vecinii vor scadea in calitate, vand si cumpar in alta parte. Nu fac rabat de la principii

#38
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 27.09.2016
Tsunamii, ție clar îți place să meșteresti și probabil te și pricepi. Și de asta faci calculele într-un mod foarte subiectiv.

Spui că bagi 10.000 euro în garsonieră (fără să pui la socoteală timpul tău, pe care îl estimezi la zero lei). Ca să câștigi cât în plus? 200 euro pe lună? Păi dacă stau chiriașii 6 ani (fără întreruperi, fără alte comisioane și timp pentru a găsi alt chiriaș, fără curățenie și mici reparații normale în ăștia 6 ani) de abia ieși pe zero cu cei 10.000 "investiti". Și asta considerând că timpul tău nu valorează nimic.

Dar probabil că nu înțeleg eu calculele de rentabilitate :)

#39
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,616
  • Înscris: 17.08.2007
Mie mi se pare de porc faptul ca in RO este regula sa dai apart mobilat, asta ar trebui sa fie o mare exceptie. Trecand peste costul mobilei care nu e chiar mic si dupa nu multi ani mai trebuie inlocuite, chiriasul trebuie cumva si responsabilizat. Cand o sa trebuiasca sa-si care mobila dupa el nu se mai muta cand are chef. cand e vb de chirii din astea de 300-400 eur ne cam furam caciula unii altora.
Am bagat vreo 8000 eur in renovare si nu e inca mobilata complet. La o chirie de 300 pe luna in urmatorii 2,5 ani practic nu fac decat sa compensez investitia asta. Si dupa 5 ani iarasi trebuie o varuiala, niste reparatii, eventual si niste piese de mobilier inlocuite.

View PostTsunamii, on 23 aprilie 2024 - 05:39, said:

0


Daca e greu sa desfaci 2 suruburi, nu te apuci de asa ceva.
La tine acasa schimbi hota la fiecare 2 ani? Nu prea cred.

Edited by atupi, 23 April 2024 - 10:51.


#40
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,371
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmihand75, on 23 aprilie 2024 - 10:03, said:

Tsunamii, ție clar îți place să meșteresti și probabil te și pricepi.

Mai fac, altfel imi fac meseria de ras.
La apartamentul in care locuiesc am facut mai multm am bagat firele prin perete, stai poate gasesc o poza...
Attached File  IMG_9803.jpg   100.61K   182 downloadsAttached File  IMG_9801.jpg   159.98K   186 downloadsAttached File  IMG_9797.jpg   128.77K   77 downloads


View Postmihand75, on 23 aprilie 2024 - 10:03, said:

Spui că bagi 10.000 euro în garsonieră (fără să pui la socoteală timpul tău, pe care îl estimezi la zero lei). Ca să câștigi cât în plus? 200 euro pe lună? Păi dacă stau chiriașii 6 ani (fără întreruperi, fără alte comisioane și timp pentru a găsi alt chiriaș, fără curățenie și mici reparații normale în ăștia 6 ani) de abia ieși pe zero cu cei 10.000 "investiti". Și asta considerând că timpul tău nu valorează nimic.

Dar probabil că nu înțeleg eu calculele de rentabilitate Posted Image

Dac-o luam cu €35,000, nu era o avere €10,000, dar am luat-o cu €50,500 cu tot cu comisioane (€48,500 + €1,000 + €1,000) si mai bag 10,000 lei


View Postatupi, on 23 aprilie 2024 - 10:46, said:

Mie mi se pare de porc faptul ca in RO este regula sa dai apart mobilat, asta ar trebui sa fie o mare exceptie.

Asa e.
Insa in Romania vin pusti sau oameni care n-au chef "sa se mute"
Exista si prin alte parti, dar platesti mult mai mult si e mult mai dificil sa "faci curat"
Cum exista si in Romania apartamente ca in SUA cu utilitati doar la bucatarie

View Postatupi, on 23 aprilie 2024 - 10:52, said:

La tine acasa schimbi hota la fiecare 2 ani? Nu prea cred.

Daca mi-o cere chiriasul, da

#41
Carol_I

Carol_I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 14.03.2024
Contract - judecata - executor judecatoresc. Asta e singura varianta.

#42
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,210
  • Înscris: 14.09.2021

Vizualizare mesajCarol_I, pe 23 aprilie 2024 - 11:11, a scris:

Contract - judecata - executor judecatoresc. Asta e singura varianta.

Serios? Nu am știut că e așa de ușor. Chiar mă mir că m-am dus într-un apartament după ce au fugit chiriașii inclusiv cu perdele și galerii și nu am făcut ce ai spus.

Mai frumos a fost când chiriașii au schimbat butucul că stăteau de mulți ani și când au plecat nu au lăsat cheile că au uitat.

Erau deja departe când eu stăteam cu nevasta în fața ușii fără chei.

Am dat 2 picioare la ușă că era ușă de lemn, nu era ușă metalică.

Edited by anonimuI, 23 April 2024 - 11:20.


#43
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 27.09.2016
În alte țări e "mult" mai scump mobilat și îl și dai afară rapid ca proprietar dacă ceva. Regula fiind nemobilat, dar nici nu poate proprietarul să îl dea afară pe chiriaș că i s-a nazarit lui de dimineață.

Adică acolo costul cu mobilarea și uzura mobilierului intra în chirie și în regulile de renunțare la contract.

Dar nu cred că ajungem prea curând ca afară.

#44
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 06.09.2008
Posted Image
TV-ul e montat prea sus.. inteleg ca daca il montai fix deasupra "semineului" n-ar fi aratat ok, ca design.
Totusi sa te uiti la TV ca dupa stele cazatoare ... nu stiu

Posted Image

Dulapul prea lat, nu stiu configuratia completa deci poate fi ok si asa,
Insa pers as fi cautat la marime daca tot dai bani seriosi. (ori pe comanda, dar gasesti si de-a gata)
Parerea mea

Edited by sirgoofy, 23 April 2024 - 11:38.


#45
Anthraxs

Anthraxs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 11.04.2010

View Postatupi, on 23 aprilie 2024 - 10:52, said:

chiriasul trebuie cumva si responsabilizat. Cand o sa trebuiasca sa-si care mobila dupa el nu se mai muta cand are chef. cand e vb de chirii din astea de 300-400 eur ne cam furam caciula unii altora.

La fel trebuie responsabilizat si propietarul, care vine si iti zice ca sa te muti poimaine ca vine nepotul la facultate (da, am patit, noroc ca era deja mobilat)

Noua in Romania ne trebuie o legislatie bine pusa la punct legat de chirii, chiriasi, drepturi, responsabilitati... Dar pana acolo, mai avem mult si bine.

On topic:

Cred ca cel mai important e sa fii om si sa iti alegi bine chiriasii. Daca mergi pe ideea cu "sa fac profit cat mai repede, sa ii fur si pe astia", de asta o sa ai parte. Daca ai de gand sa ii tragi in teapa cu garantia, la fel, tot teapa o sa iti iei si tu.

Momentan stau in acelasi apartament in chirie de 5 ani, si nu am de gand sa il schimb prea curand.
Ultima oara cand au calcat propietarii in apartament a fost cand am semnat contractul (care a fost declarat la anaf de la inceput).

Asta a fost si un green flag, cand au zis ca ei vor sa declare apartamentul la anaf.
Si pentru noi era o cerinta, ca sa putem sa ne facem flotant.

Anterior, cand vizitam si intrebam de flotant/anaf, direct se imbufnau si apoi nu mai raspundeau la telefon.

Intre timp, s-a schimbat canapeaua, s-a facut rost de loc de parcare, chiria nu a crescut. Si daca ar creste, probabil ca am fi de acord, avand in vedere ca pretul e mega decent acum (400 eur, Zorilor, Cluj Napoca, 2 camere decomandate).

Cand se strica ceva (centrala, de ex.) ne ocupam noi si se scade din chirie.
Practic e casa noastra cat timp suntem chiriasi, asa ca avem grija de ea.

#46
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,667
  • Înscris: 06.08.2015
2 apartamente, prefer sa le tin goale. amandoua constructii noi, suprafete mari. prefer sa dau 4000 lei la asociatii in 10 ani decat sa stiu ca iau o suma de bani si stau cu stres. poate o sa mearga copiii in ele cine stie.
doar mobila in una cu lemn masiv sculptata de mana cateva mii de euro. adusa din franta. asa ca nu risc Posted Image

Edited by gogosaru100, 23 April 2024 - 11:55.


#47
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,210
  • Înscris: 14.09.2021

Vizualizare mesajgogosaru100, pe 23 aprilie 2024 - 11:54, a scris:

doar mobila in una cu lemn masiv sculptata de mana cateva mii de euro. adusa din franta. asa ca nu risc Posted image

Aia nu e mobilă pentru chiriași de nici un fel, nici bogați. O scoți și pui pal dacă vrei să închiriezi că tot aceiași chirie iei.

#48
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,667
  • Înscris: 06.08.2015

View PostanonimuI, on 23 aprilie 2024 - 12:12, said:

Aia nu e mobilă pentru chiriași de nici un fel, nici bogați. O scoți și pui pal dacă vrei să închiriezi că tot aceiași chirie iei.
stiu asta
blocul unde locuiesc acum e intr-o pozitie foarte buna. bloc nou. din 30 apartamente, doar 4 sunt locuite permanent. restul chiriasi.

din ce am vazut la oamenii aia, cum pot sa aduca niste apartamente noi noute, te crucesti

nici porcii nu pot sa stea asa.  au scos mobila pe etaj, s au dat cu salteaua pe scari, au racait zidul .prezervative sub pat in unele zone.

la niste rude in bucuresti- chiriasii nu au spus ca au caine, dupa evacuarea chiriasilor cu chiu cu vai, dupa canapea, dupa pat, rahat de caine fosilizat, un miros...
niciunul nu a recuperat nimic.
aici la mine doar cativa au  contract.

Edited by gogosaru100, 23 April 2024 - 14:54.


#49
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 23.12.2015

View PostCarol_I, on 23 aprilie 2024 - 11:11, said:

Contract - judecata - executor judecatoresc. Asta e singura varianta.
cam cat costa si cam cat dureaza?

#50
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 03.12.2021
Gogosaru, tu vorbesti din realitate, nu fictiune. Am patit la fel.

Dar voi ziceti ca e bine sa mobileze chiriasul ? Daca e ostil/ restant cu platile / distrugator ... nu e mult mai greu de evacuat ?



#51
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,210
  • Înscris: 14.09.2021

Vizualizare mesajthe_blue_raven, pe 23 aprilie 2024 - 21:34, a scris:

Gogosaru, tu vorbesti din realitate, nu fictiune. Am patit la fel.

Dar voi ziceti ca e bine sa mobileze chiriasul ? Daca e ostil/ restant cu platile / distrugator ... nu e mult mai greu de evacuat ?

Nu e bine să mobileze chiriașul. Pui mobilă care o arunci după 5 - 10 ani și nu te interesează ce face chiriașul cu mobila ta.

Ce vezi că bagă ăia 20.000 de euro în mobilă și saltea nouă în țiplă e la ăia care habar nu au cum va ajunge mobila lor după vreo 10 ani.

#52
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,371
  • Înscris: 20.10.2015

View Postsirgoofy, on 23 aprilie 2024 - 11:30, said:

TV-ul e montat prea sus.. inteleg ca daca il montai fix deasupra "semineului" n-ar fi aratat ok, ca design.
Totusi sa te uiti la TV ca dupa stele cazatoare ... nu stiu

Dulapul prea lat, nu stiu configuratia completa deci poate fi ok si asa,
Insa pers as fi cautat la marime daca tot dai bani seriosi. (ori pe comanda, dar gasesti si de-a gata)
Parerea mea

Cu TV-ul e okay, se inclina. E si curbat si il urmaresc si culcat pe canapea. De multe ori ma ia somnul acolo

Dulapul e okay, gandeste-te ca vin din 8 camere, bucatarie in stil american... unde dracu sa pun atatea si sunt un space freak... vreau sa tin doar ce folosesc.
In bucatarie am 21 prize cu cabluri prin perete si 2 prize pe 110V, Posted Image
Utilaje serioase...

Apropo, mobila NUMAI IKEA.
Countertop=ul e granit

View PostAnthraxs, on 23 aprilie 2024 - 11:42, said:

La fel trebuie responsabilizat si propietarul, care vine si iti zice ca sa te muti poimaine ca vine nepotul la facultate (da, am patit, noroc ca era deja mobilat)

Momentan stau in acelasi apartament in chirie de 5 ani, si nu am de gand sa il schimb prea curand.

Asta a fost si un green flag, cand au zis ca ei vor sa declare apartamentul la anaf.
Si pentru noi era o cerinta, ca sa putem sa ne facem flotant.

Anterior, cand vizitam si intrebam de flotant/anaf, direct se imbufnau si apoi nu mai raspundeau la telefon.

Intre timp, s-a schimbat canapeaua, s-a facut rost de loc de parcare, chiria nu a crescut. Si daca ar creste, probabil ca am fi de acord, avand in vedere ca pretul e mega decent acum (400 eur, Zorilor, Cluj Napoca, 2 camere decomandate).

Cand se strica ceva (centrala, de ex.) ne ocupam noi si se scade din chirie.
Practic e casa noastra cat timp suntem chiriasi, asa ca avem grija de ea.

Mi-as dori sa te am chirias.
Nici eu n-o sa cresc chiria.
M-a intrebat ce sa faca cu locul de parcare subterana, ca nu are masina pe el. I-am zis ca il poate subinchiria, e treaba lui, dar il vreau inapoi daca el pleaca, sa n-am probleme.
Sunt 2 tipuri de chirii.
Aia in care te simti respectat, si cea in care proprietarul te considera gazda. A doua o gasesti la chiriile ieftine.

De ziua fiecaruia le fac cate un cadou mic, o ciocolata de regula in cutia de scrisori. De craciun cadouri (m-a sunat ea, plangand de emotie pentru surpriza).
Acum la apartament neavand multe locuri de depozitare si stiind ca va trebuie sa fac ceva dupa ce-or pleca ei, le-am cumparat un dulap de 5,000 lei pe tot peretele sa se bucure si ei, pentru ca merita.

Daca pleaca de la mine vreau sa plece pentru ca isi cumpara si nu pentru ca schimba o chirie cu alta.
Eu sunt furnizorul, ei, clientii. Sunt obligat ca ei sa se simta bine.

In garsoniera mi-au luat o pisica, apoi a doua...
Ce dracu sa le fac? Sunt copii buni. O sa vedem la sfarsit, dar vreau sa fie si ei fericiti.

View Postgogosaru100, on 23 aprilie 2024 - 11:54, said:

2 apartamente, prefer sa le tin goale. amandoua constructii noi, suprafete mari. prefer sa dau 4000 lei la asociatii in 10 ani decat sa stiu ca iau o suma de bani si stau cu stres. poate o sa mearga copiii in ele cine stie.
doar mobila in una cu lemn masiv sculptata de mana cateva mii de euro. adusa din franta. asa ca nu risc Posted Image

Absolut, eu insa le am investitii. Asta e pensia mea teoretic.

View Postgogosaru100, on 23 aprilie 2024 - 14:52, said:

stiu asta
blocul unde locuiesc acum e intr-o pozitie foarte buna. bloc nou. din 30 apartamente, doar 4 sunt locuite permanent. restul chiriasi.

Aia e nasol, se strica si mediul cu atatia chiriasi.
In State in zona in care am locuit, nu era admis de asociatie sa fie mai mult de 2 case inchiriate

View Postthe_blue_raven, on 23 aprilie 2024 - 21:34, said:

Dar voi ziceti ca e bine sa mobileze chiriasul ? Daca e ostil/ restant cu platile / distrugator ... nu e mult mai greu de evacuat ?

Nu exista o cultura a chiriasilor in Romania

Edited by Tsunamii, 24 April 2024 - 06:11.


#53
GabiS_ro

GabiS_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 07.04.2007
Sper că mesajul de mai sus sa fie la mișto, altfel avea dreptate cine zicea că vă băgați sclavi la chiriași.
În curând o să postați cum le cărați lucrurile cu cârca chiriașilor din apartamentele vechi sa vina la voi. Iar pasul următor e sa le cărați și când pleacă.
La pensie apartamentul și garsoniera vor fi mai vechi și mai ponosite, iar modelul asta in care se baga bani fără număr că sa se simtă și ei bine va funcționa doar daca aprecierea prețului va fi semnificativă. Altfel ori că le ai goale, ori că hămălesti și toată chiria se duce pe mobila și amenajări e același lucru.

#54
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,371
  • Înscris: 20.10.2015

View PostGabiS_ro, on 24 aprilie 2024 - 08:48, said:

Sper că mesajul de mai sus sa fie la mișto, altfel avea dreptate cine zicea că vă băgați sclavi la chiriași.

Este relatia furnizor - client
NIMIC mai mult si mai ales, NIMIC mai putin

Cat despre confort, poti parcurge o distanta intr-un Logan din 2005 din care ii cad piesele sau intr-un Passat nou.
Nu multi prefera PAssatul datorita pretului, dar cei care il inchiriaza, sunt de calitate.

Din €950, €145 se duc la taxe, €190 la fondul de reparatii €600 raman la curat.
Ce zici? "Se" merita?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate