Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Recomandare demontare+instalare AC , Bucuresti s4

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 04.03.2006
Salut

Am nevoie de un instalator pt un ac Gree 9k btu , Bucuresti s4 , berceni/ Oltenitei-Brancoveanu  , etaj 1 .
Exista un AC instalat acum ~15 ani .

Am discutat cu un ""mester"" de pe net, l-am intrebat daca vacumeaza si testeaza cu azot... mi-a raspuns ca ""are freon in unitatea externa"" am oprit scurt conversatia.

In consecinta am nevoie de cineva care chiar stie ce face ca altfel sunt capabil sa mi-l montez prost si singur

Prefer sa lucrez cu o firma mica sau persoana , la adresa aia locuieste mama iar eu nu sunt momentan in tara.

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 02.08.2021
De ce să testeze cu azot?
Se lasă pompa de vid să meargă 15 minute, după o oprești vezi dacă ține presiunea.

Dacă păstrezi traseul, teoretic se recomandă spălarea lui cu azot, dar merge și fără. Și ar fi bine să refaci bercuielile pe traseul vechi.


Dacă iei AC nou, ar fi bine să montezi cu un partener al producătoului/vânzătorului pentru garanție.
Și al demontarea celui vechi, să faci recuperarea de freon în unitatea externă.

Edited by Valy_User, 20 April 2024 - 11:36.


#3
Talibane

Talibane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 12.05.2019
Nu prea testeaza nimeni cu azot,  testul se face cu pompa de vid, simplu si eficient. Azotul se foloseste mai mult la curatare.

#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,066
  • Înscris: 15.04.2019
Buni gasesti la climatico.ro, dar nu-s ieftini. :)

#5
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 04.03.2006

View PostValy_User, on 20 aprilie 2024 - 11:32, said:

De ce să testeze cu azot?
Se lasă pompa de vid să meargă 15 minute, după o oprești vezi dacă ține presiunea.



pentru ca asa se face o instalare corecta
pentru ca presiunea atmosferica este ~ 1 bar (deci vacumul este de maxim 1 bar diferenta fata de atmosferica) pe cand testarea trebuie facuta la 40 bar ... tu ai face-o cu freonul din instalatie , nu?
nu intentionez sa pastrez tevile vechi de 15 ani

View PostTalibane, on 20 aprilie 2024 - 12:08, said:

Nu prea testeaza nimeni cu azot,  testul se face cu pompa de vid, simplu si eficient. Azotul se foloseste mai mult la curatare.

nu se foloseste la nici o curatare, curatarea se face mecanic , azotul se foloseste la purjarea aerului de pe tevi si testarea etanseitatii

important este sa fie sistemul etans si sa nu existe aer-vapori de apa in instalatie

nu ma intereseaza o instalare facuta de zugravo-gradinari

View Post__Dan__, on 20 aprilie 2024 - 12:13, said:

Buni gasesti la climatico.ro, dar nu-s ieftini. Posted Image
De la climatico am luat unitatile, problema e logistica cu instalarea, firma mare programari inflexibile telefonul fara fir cu mama ... etc etc

pretul de instalare de la climatico nu ma deranjeaza , sa fie instalarea facuta corect .

#6
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,049
  • Înscris: 12.08.2008
Vidul ala de -0,9 barr e mai "tare" decat 40 barr la o verificare !
Daca inlocuiesti traseul/ tzavile sa fie din alea bune, sanatoase ca acum 15- 25 ani, nu recomand bercuirile, mai bune sunt pe ermeto, costa ceva in plus fitingaraia dar merita..
Suplimentar se face purjare cu azot, daca dorel lucreaza corect nu e nevoie expres. Agentul de racire de acu' 15 ani il recupereaza doar ecologistii..

#7
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 08.06.2005
Eu am instalat trei unitati Daikin cu astia: https://www.pmcaerco...eturi-servicii/

Foarte multumit. Stiu ca parerile sunt subiective dar dupa ce am instalat vreo doua aparate cu un ''mester'' cand am dat de oamenii astia mi s-a parut ca am aruncat banii pe fereastra cu ''mesterul'' Posted image

Pune o intrebare si la ei Posted image

I-am mai recomandat si aici si vad ca nu s-a plans nimeni.

https://forum.softpe...ac/page__st__90

review-uri pe google
https://www.google.r...sh/x/kp/local/2

Edited by mircea812, 20 April 2024 - 13:17.


#8
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 02.08.2021

View PostmihaiC1, on 20 aprilie 2024 - 13:12, said:

Agentul de racire de acu' 15 ani il recupereaza doar ecologistii..
Dacă unitatea e încă funcțională se poate vinde și ar fi bine să fie și freonul recuperat în ea

#9
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,049
  • Înscris: 12.08.2008

View PostValy_User, on 20 aprilie 2024 - 13:16, said:

Dacă unitatea e încă funcțională se poate vinde și ar fi bine să fie și freonul recuperat în ea
Si unde gasesti "fraieri " ?! Pt. cateva sute de grame uzate si de unde mai gasesti acelasi agent de racire, ca sigur trebuie completat ?!

Edited by mihaiC1, 20 April 2024 - 13:25.


#10
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 02.08.2021
Am vândut vreo 3-4 vechi de 20 de ani pe olx.
Mi le-a adus cineva din Italia.
Clienți sunt destui. Posted Image

Dacă a etanșat foarte bine și nici nu-i foarte veche, merge chiar și fără să completezi.
Iar freon, tot pe olx găsești.

Edited by Valy_User, 20 April 2024 - 13:36.


#11
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,049
  • Înscris: 12.08.2008
Initiator vrea NOU, ca majoritatea, succes la vanat fraieri Posted ImageCunosc pe cineva care a luat tzapa cu un AC SH si a  jurat ca nu mai face prostii din astea.
PS era de tip ON-OFF, acum sunt tip inverter mult mai economice , silentioase , eficiente si prietene cu natura.. la acelasi pret ca acum 15 ani.. Eu nu cumpar/ vand SH !! Daca e functionala scula o dau de pomana Posted Image, cine o cere si eu am ceva mai nou si performant.

Edited by mihaiC1, 20 April 2024 - 13:49.


#12
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 04.03.2006

View PostmihaiC1, on 20 aprilie 2024 - 13:12, said:

Vidul ala de -0,9 barr e mai "tare" decat 40 barr la o verificare !

let's agree to disagree.. cum zice neamtul ...  am testat tot felu de instalatii de la 2-300bar la 2500 bar , de regula cam orice se testeaza la minim 2x presiunea de lucru , iar refrigerarea nu functioneaza pe vacuum .

cu cat diferenta de presiune e mai mare cu atat e mai evidenta o scurgere.

View Postmircea812, on 20 aprilie 2024 - 13:14, said:

Eu am instalat trei unitati Daikin cu astia: https://www.pmcaerco...eturi-servicii/

Sunat , "sunt full pana la sfarsitu'' lu'' mai "

View PostValy_User, on 20 aprilie 2024 - 13:16, said:

Dacă unitatea e încă funcțională se poate vinde și ar fi bine să fie și freonul recuperat în ea
Instalatorul poate face ce doreste cu ea , pe mine ma intereseaza doar sa o ia de acolo .

#13
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,049
  • Înscris: 12.08.2008
Ma lasi cu nemtii tai ?! Acum ceva ani era un neamt sa ia o tzava in cap la o "testare" de 2x presiune, noi am zis sa o faca la 3x ca in sistemul rusesc Posted Image, neamtu' a uitat sa deschida canelele Posted Image
PS cel mai elocvent e testul de vid , oricum in AC nu prea ai 20 barr, cum am zis tzavi si etansari bune , restul sunt povesti.Atentie sunt putini meseriasi care stiu sa faca o bercuire buna.. eu prefer ermeto ..

Edited by mihaiC1, 20 April 2024 - 14:16.


#14
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,405
  • Înscris: 03.12.2005
Ba ai si mai mult, mai ales in gazele astea mai noi. Te lamuresti singur de pe un set de ceasuri pentru freon.  
Iar garoiala cu "azotul e inutil" plimbati-o pe la alte porti. In lumea auto si-au gasit vreo doua genii pierderile care nu se evidentiau la vacuum dupa ce i-am trimis la test sub presiune la unii. Macar folositi-va dovleacul si realizati ca vacuumul tinde sa inchida bercluirile si etansarile pe garnitura. Presiunea le cracaneaza.

#15
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,791
  • Înscris: 06.01.2007
Mai redu si tu din pretentii. Ce vrei tu e overkill. In marea majoritate a cazurilor, nu ai nevoie nici de manometru. Purjezi niste "freon" si gata.
Montajul "ca la carte" creste eficienta cu 0.1%. La un aparat vechide 15 ani, unde nu mai ai nici garantie, impactul e cvazi-zero.
Probabil ca electrozugravul ala ti-ar fi montat aparatul foarte bine. "freon" e un termen ce nu trebuie luat chiar ad-literam. E o denumire generica. Cred ca ai reactionat mult disproportionat. Nu se face gaura in cer.

#16
Talibane

Talibane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 12.05.2019

View Postsuperbec, on 20 aprilie 2024 - 12:28, said:

nu se foloseste la nici o curatare, curatarea se face mecanic , azotul se foloseste la purjarea aerului de pe tevi si testarea etanseitatii

important este sa fie sistemul etans si sa nu existe aer-vapori de apa in instalatie

nu ma intereseaza o instalare facuta de zugravo-gradinari
Ummm, nu am vazut/auzit pe nimeni sa curete tevile de ac mecanic...

Pompa de vid face aceiasi treaba, ba chiar mai bine si m ai ieftin. Eu mi am pus ac ul acum trei ani cu pompa de vid, nu am nici o problema pana in prezent...

Acuma nah, fiecare cu parerea lui.

#17
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 04.03.2006

View Postmaccip, on 20 aprilie 2024 - 16:53, said:

Mai redu si tu din pretentii. Ce vrei tu e overkill. In marea majoritate a cazurilor, nu ai nevoie nici de manometru. Purjezi niste "freon" si gata.
Montajul "ca la carte" creste eficienta cu 0.1%. La un aparat vechide 15 ani, unde nu mai ai nici garantie, impactul e cvazi-zero.
Probabil ca electrozugravul ala ti-ar fi montat aparatul foarte bine. "freon" e un termen ce nu trebuie luat chiar ad-literam. E o denumire generica. Cred ca ai reactionat mult disproportionat. Nu se face gaura in cer.
nu man, nu vreau sa repar vechitura , vreau sa schimb cu un aparat nou , vreau o instalare corecta chiar daca nu se obisnuieste in Romania .

ce am cerut eu este standard in restul europei , prelungeste instalarea cu 15 minute si adauga costuri insignifiante, azotul este foarte ieftin si se consuma atat de putin ... deci despre ce vorbim?

cat timp stiu foarte bine cum trebuie facuta instalarea nu pot sa las un electro-zugrav sa instaleze cum vrea el , ca ""n-are nimic si ca tine 100 de ani... boss"" :)

#18
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,791
  • Înscris: 06.01.2007
Mno.. atunci poate gasesti.
Daca e nou, ar trebui instalat de catre ei, pentru garantie.

Mie tocmai mi l-au dat jos aia de anvelopeaza blocul si ma gandesc sa-l instalez eu in balcon, temporar, pana termina astia, cand s-o face cald.
Am mai montat unul, fara nicio scula speciala si n-am avut probleme (l-am mutat dintr-o parte in alta)
O sa-l pun pe un dulap, fara prindere. Temporar, sa nu stau fara.

Acuma.. doara n-o sa stau dupa instalatorul mesianic din povesti pentru o imporvizatie.
Unul nou insa l-as lua cu montaj inclus.

Cu youtubul, patentul, inbusul si.. cam atat.
Mai mult mi-e frica de faptul ca nu mai stiu sa leg cablurile alea, dar poate gasesc schema aparatului undeva sa vad exact cum se leaga.
In rest, e o procedura pe care n-o stiu, dar o aflu eu la momentul potrivit de pe youtube.
Chiar n-am stress cu chestia asta. Nu e rocket science si nici nu cred ca trebuie musai sa faci toate verificarile ca la carte. Producatorul le cere ca pe el nu-l doare pixul sa scrie ca le vrea. Dar trebuie sa se mai si poata. Daca se poate, bine, daca nu, la fel de bine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate