Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...
 Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm

Microfon pentru un Sony A6100?
 Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

Statii cu baterii
 [TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera
 

Factura Booking...

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Buna seara,

Va rog sa imi spuneti cine imi emite o factura pentru cazare platita cu bani din contul firmei - Booking sau locatia la care ma cazez?

#2
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 03.05.2019
Cand i-ai intrebat pe Booking si hotelul respectiv, ei ce au spus?

Edited by gogu1905, 23 March 2024 - 21:04.


#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,990
  • Înscris: 25.01.2007
https://partner.book...uri-oaspeților

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,661
  • Înscris: 19.04.2009
Unitatea de cazare.

Booking nu iti ofera tie un serviciu, ci unitatii de cazare. deci Booking factureaza hotelul pentru servicii online/ marketing/ etc.

Hotelul te factureaza pe tine pentru cazare.

#5
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
@Lex404, orice unitate de cazare este obligata sa imi dea factura, daca i-o solicit, chiar si cele mai mici ?

#6
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,623
  • Înscris: 01.08.2006
Dacă e persoană fizică, nu are ce factură să-ți facă.

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,661
  • Înscris: 19.04.2009

View Postmurilexix, on 23 martie 2024 - 21:59, said:

@Lex404, orice unitate de cazare este obligata sa imi dea factura, daca i-o solicit, chiar si cele mai mici ?

Pe PJ, da.



#8
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
@bai3tzash deci inclusiv persoanele fizice pot fi parteneri Booking...

Atunci cum pot afla daca unitatea de cazare care ma intereseaza este entitate juridica sau nu? Cei de la Booking raspund foarte greu ...

Nu am gasit date de contact ale unitatii nicaieri ...

Edited by murilexix, 23 March 2024 - 22:24.


#9
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,623
  • Înscris: 01.08.2006
Nu cred că ai cum. Doar după ce rezervi (cu anulare gratuită) îi întrebi dacă pot emite factură.
Sau îi cauți pe google înainte, poate găsești date de contact.

#10
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,630
  • Înscris: 30.07.2007
Stai linistit, daca hotelierul nu vrea sa iti dea factura, nu-ti da.
M-am chinuit asta vara cu doi greci, tot degeaba.
I-am reclamat la Booking, le-au zis si aia, fara succes.

#11
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 13.03.2007
Nu cred ca Booking are asemenea informatii. Daca e ceva pensiune /hotel iti dau factura, altfel, ceva vila sau apartament, slabe sanse. Cand nu primesti factura ..te costa 8% in plus dividende...asa ca daca e faina locatia, da-i bataie si rezerva , afli apoi daca primesti sau nu factura :) .
Pana si Ryan Air nu ofera factura pe zborurile internationale , ce pretentii sa ai de la altii!?

Edited by Dodo03, 23 March 2024 - 22:35.


#12
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,630
  • Înscris: 30.07.2007
Nu as vrea sa lasam impresia ca ar fi in ordine asa ceva. Pentru ca nu este. Faptul ca se intampla e o neregula care ar trebui sa fie rezolvata.
Orice prestator de servicii, mai ales afiliat/inscris pe o astfel de platforma, ar trebui sa emita factura.

#13
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 13.03.2007

 Lex404, on 23 martie 2024 - 22:15, said:



Pe PJ, da.

Esti sigur? Sunt zeci/sute poate mii de unitati de cazare pe booking, doar in Romania, care nu ofera nici o factura. Parca el stie cu ce card platesti tu!? Am avut de cel putin 2 ori situatia asta in Romania si alta prin Grecia asa ca nu sunt obligati sa iti emita nimic. Isi depun ei ceva declaratii unice si la revedere , nu primesti nici o factura.

 crocko.dilul, on 23 martie 2024 - 22:38, said:

Nu as vrea sa lasam impresia ca ar fi in ordine asa ceva. Pentru ca nu este. Faptul ca se intampla e o neregula care ar trebui sa fie rezolvata.
Orice prestator de servicii, mai ales afiliat/inscris pe o astfel de platforma, ar trebui sa emita factura.

Booking nu verifica asemenea aspecte juridice. Nu ii intereseaza, nu sunt abilitati sa faca asa ceva.

Edited by Dodo03, 23 March 2024 - 22:44.


#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,661
  • Înscris: 19.04.2009

View PostDodo03, on 23 martie 2024 - 22:43, said:

Esti sigur? Sunt zeci/sute poate mii de unitati de cazare pe booking, doar in Romania, care nu ofera nici o factura. Parca el stie cu ce card platesti tu!? Am avut de cel putin 2 ori situatia asta in Romania si alta prin Grecia asa ca nu sunt obligati sa iti emita nimic. Isi depun ei ceva declaratii unice si la revedere , nu primesti nici o factura.



dpdv legal, da. Orice PJ trebuie sa emita factura pentru alta PJ pentru servicii/ bunuri, daca e ceruta. Nu exista scuze.

Fiind vorba de gradina maicii domnului, mnezo cu mila.

#15
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 13.03.2007
Discutam despre altceva aici , nu este nimeni obligat de Booking sa fie persoana juridica pentru a putea inchiria.

#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,661
  • Înscris: 19.04.2009
Ca sa poti presta servicii comerciale trebuie sa fii PJ in Romania.

Booking nu te obliga ei, dar iti spun ca trebuie sa urmezi legislatia locala.

#17
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 13.03.2007
Nu esti suficient de bine informat, o tii langa pe ceva ce nu are legatura cu subiectul.Ti-am explicat si in fraze, apoi am incercat si intr-o singura propozitie. Ce tot vorbesti de servicii comerciale cand aici vorbim de inchiriere apartamente /camere/vile pe Booking?Nu trebuie sa fii persoana juridica sa inchiriezi , este fix acelasi lucru cu miile de apartamente de inchiriat pe termen lung, 1 luna - 1 an - 10 ani, aia nu sunt persoane juridice in 99% din cazuri.Asa e si cand ai o pensiune la munte, o promovezi pe booking si o inchiriezi, nu trebuie sa fii persoana juridica sa poti face chestia asta. Pur si simplu, depui declaratia cu veniturile la anaf, platesti taxele si atat.
Legislatia locala nu te obliga sa fii inregistrata ca PJ cand inchiriezi un imobil.

Edited by Dodo03, 24 March 2024 - 00:14.


#18
elless

elless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 05.02.2007
Indiferent, orice serviciu prestat trebuie sa aibe un document la baza. Ca e bon, factura, chitanta, contract, chiar si ordin de plata, amandoi trebuie sa avem dovada/justificarea ca s-a prestat si platit acel servicu. Chiar daca este inchiriere imobil.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate