Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

Frauda prin transfer bancar

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#1
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007
Salutare, vreau sa sa relatez aici povestea unui cunoscut ca sa imi dau seama ce risca.

Incep prin spune ca individul este prost facut gramada, asadar nu are rost sa comentati acest aspect, Ma intereseaza posibilele consecinte si care sunt riscurile in ce il piveste. Pe scurt, povestea este asa:

Individul primeste un telefon de la un tip care isi da numele si ii spune ca este agent de bursa. Il convinge sa ii dea IBAN-ul, ca sa ii transfere niste bani care apoi vor fi investiti pe nu stiu ce site dubios. Prostul meu ii da IBAN-ul (banca Transilvania).

A doua zi ii intra in cont o suma mare de bani, transfer din partea unei tanti (vreo 30.000 lei, cam 6000 euro, ceva de genul). Prostul meu ii muta de pe BTR pe Revolut.

Tipul care l-a sunat il mai suna o data, il convinge sa isi instaleze pe telefon nu stiu ce aplicatie care permite controlul de la distanta, apoi se conecteaza la telefonul lui, intra pe Revolut si transfera banii intr-un cont strain cu IBAN de Lituania.

A 3-a zi primeste notificare de la banca ca s-a intregistrat o cerere de returnare de la tanti care i-a transferat banii in contul BTR. Pe scurt, femeia isi vrea banii inapoi. Banca ii blocheaza contul si il cheama pentru discutii.

Individul se duce sa discute cu cei de la banca, le spune toata povestea cap coada. Cei de la banca il asculta si ii spun ca vor lua o decizie. Nu ii dau absolut nicio alta informatie.

In ciuda sfaturilor mele si ale altor cunoscuti, a refuzat pana acum sa se duca la politie sa faca plangere. El crede ca banca va rezolva problema si inca nu e sigur ca fost victima unui scam (cum spuneam, e prost rau).

Intrebarea mea este: care sunt riscurile sa trebuiasca sa dea suma inapoi? si ce credeti ca va decide banca? si ce credeti ca ar trebui sa faca el? Cam toti cunsocutii lui incercam sa il determinam sa se duca la politie, dar pana acum a refuzat.

Edited by Hatti, 17 February 2024 - 19:21.


#2
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 02.02.2014

 Hatti, on 17 februarie 2024 - 19:19, said:

Intrebarea mea este: care sunt riscurile sa trebuiasca sa dea suma inapoi?
200%

#3
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 24.05.2010
Stii ce e mai urat la treaba asta, ca risca sa intre la caraus de bani cu faze de genul. Si se fac ani multi de puscarie dat fiind ca el e doar o sageata si nu are spatele necesar. Astazi sunt multi naivi cu "angajeaza-te 2 ore partime pentru 100 de euro" care sunt in dosare penale de spalare de bani si alte fraude astazi fiindca in acele 2 ore ei defapt ei defapt aveau un contract de munca fictiv si doar carau bani dintr-un iban in altul.

Sa dea banii inapoi e aproape 100%, scam-ul asta cu charge back e vechi de peste 10 ani de zile. Decizia bancii este acum daca sa ii faca plangere penala pentru complicitate la frauda sau sa il considere victima.
Fiindca sunt 2 linii aici:
1) Din spate s-a acceptat charge back-ul => el nu trebuia sa primeasca banii. EL a folosit banii => a incalcat codul penal  ca si-a insusit sume necuvenite. Daca iti intra fara motiv bani in cont nu ai voie sa ii folosesti ci trebuie sa iei contact cu banca.
2) Al motiv pentru care se accepta charge back-ul este frauda. El a luat banii si i-a tunelat mai departe pe revolut => a incalcat codul penal cu spalare de bani.

Eu m-as duce la politie de urgenta. SI as deconecta toate bancile si tot restul de pe acel telefon ca e compromis.

Banii inapoi se vor da oricum. Intrebarea e daca va fi acuzat sau va fi considerat victima. Iar daca sta pe canapea cel mai probabil va fi acuzat ca e cel mai simplu pentru procuror. Mare atentie ca el va trebui sa rezolva cu acuzatia ce o va primi pentru acel charge back. Banca nu iti face charge back ca ai gresit transferul. Banca face charge back cand dovedesti ca ai platit pentru ceva ce nu s-a intamplat sau nu ai facut tu acel transfer. Si cam ambele is fraude.

Apropo, intreb pentru un prieten o faceam pe la 15 ani Posted Image

Edited by MooF2010, 17 February 2024 - 19:40.


#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,572
  • Înscris: 05.06.2009
Tanti ce motiv a invocat pentru restituirea banilor?
Sa meargă amicul tau la politie, poate exista plângeri și de la alți păgubiți prin aceeași schema. Dacă tanti apare și în celelalte cazuri, ca persoana care a virat bani în conturile pagubitilor, înseamnă că e mana în mana cu acel individ și amicul nu ar trebui sa restituie acei bani.

#5
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,852
  • Înscris: 19.03.2022
Doamna care i-a transferat banii, pentru care motiv a facut asta ?
Nu cred ca vor implica politia findca sunt implicati in vreun joc financiar .

#6
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 25.08.2009
Nu mă pricep dar cred că e posibil sa rama așa, sa nu plătească ceva. Am mai auzit de situații asemanatoare, erau totuși sume mai mici, câteva sute, nu zeci de mii.
Mi-amintesc și de escrocheria cu mașina de cusut singer, se pare că unii au transferat bani in contul escrocului pt faimoasa mașină dar nu au primit-o și nici banii nu i-au primit înapoi. cine i-ar obligat să trimită banii? Daca au vrut să facă un gest de bunăvoința?
Daca luam povestea inițiatorului că fiind adevarata, putem presupune că cel care a făcut transferul, a fost de bună credință, cel puțin în teorie, nu a câștigat ceva.
Repet,  nu mă pricep, posibil ca ce a făcut el să fie considerată favorizarea infractorului.
L.e.
Văd că s-a punctat problema cu "tanti", sunt de aceeași părere.
dar nu-l aprob pe "prost". I-ar trebui o lecție.

Edited by altuser09, 17 February 2024 - 19:38.


#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,808
  • Înscris: 01.12.2001
Mai are lăsat accesul la telefonul lui prin aplicația respectiva?
Posibil să rămână fără niciun bănuț in conturi. Și cu comenzi online pe carduri de credit daca are cu livrare la diverse easyboxuri.
Banii ii va returna sigur.
El a dat acces la telefonul lui. La poliție îl trimit la plimbare.

#8
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 24.07.2022
de ce mai sunteti prieteni cu prostul daca aveti parerea asta despre el?!

cine i-a zis ca e tanti? ce a vrut sa cumpere tanti? e si aia o pacalita?

e in contractul cu banca sa ii suni daca primesti bani de la straini?

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,808
  • Înscris: 01.12.2001
Daca îl mai suna tipul, ii dau și IBAN-ul meu să îmi transfere ceva. Desigur nu de la o bancă din Ro.

#10
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,388
  • Înscris: 24.06.2006

 Hatti, on 17 februarie 2024 - 19:19, said:

Individul primeste un telefon de la un tip care isi da numele si ii spune ca este agent de bursa.
asa, din senin? Posted Image

#11
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,138
  • Înscris: 28.10.2006
Ce scrie la "motivul" transferului de la tanti la prieten? Trebuie completat pe OP(format fizic sau electronic) motivul transferului.
Ca in functie de asta sunt mai multe directii in care poate decurge investigatia.

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,401
  • Înscris: 07.11.2006
Parerea mea sincera este ca totul, da la cap la coada este o mare minciuna.

#13
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,852
  • Înscris: 19.03.2022

 viceroy56, on 17 februarie 2024 - 19:54, said:

Ce scrie la "motivul" transferului de la tanti la prieten? Trebuie completat pe OP(format fizic sau electronic) motivul transferului.
Ca in functie de asta sunt mai multe directii in care poate decurge investigatia.
Banui ca cineva i-a promis vanzare de masina sau un avans la vanzare de proprietate, iar aluia de i-a transferat a disparut.
Tanti s-a dus direct la banca .

#14
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,285
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

In general scammer-ii nu folosesc IBAN-uri unde tranzactiile pot fi foarte usor urmarite.

Ma indoiesc ca povestea este reala.

#15
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,138
  • Înscris: 28.10.2006

 Paco_ste1, on 17 februarie 2024 - 19:57, said:

Banui ca cineva i-a promis vanzare de masina sau un avans la vanzare de proprietate, iar aluia de i-a transferat a disparut.
Tanti s-a dus direct la banca .

Nu va crede Politia asa ceva, daca nu exista "anuntul" pe P 24, Olita, eBay sau aiurea!
Ai ceva scris? Poti cere refund,
Pe vorba, si io iti cer tie 100 de coco inapoi, ca nu mi-ai adus bomboane cu alune cum am vorbit la betie!

#16
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,388
  • Înscris: 24.06.2006

 viceroy56, on 17 februarie 2024 - 19:54, said:

Trebuie completat pe OP(format fizic sau electronic) motivul transferului.
serios? eu fac de multe ori bank transfer (electronic) si niciodata nu scriu nimic la rubrica aia

#17
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007
Povestea este reala, am vazut notificarea bancii prin care il instiinteaza ca s-a inregistrat o cerere de returnare pt suma respectiva.

Tipul asta nu imi este chiar prieten, mai degraba cunoscut as zice, joaca PUBG cu mine si inca ceva amici pe discord. Din ce stim despre el, pe langa faptul ca e prost mai este si alcoolic.

Nu imi este clar daca tanti care i-a facut transfer si al carei nume e probabil real este parte din schema sau pagubita. Idiotul in continuare nu vrea sa se duca la politie.

Edited by Hatti, 17 February 2024 - 21:33.


#18
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,318
  • Înscris: 26.06.2009

 Hatti, on 17 februarie 2024 - 19:19, said:

Intrebarea mea este: care sunt riscurile sa trebuiasca sa dea suma inapoi? si ce credeti ca va decide banca? si ce credeti ca ar trebui sa faca el? Cam toti cunsocutii lui incercam sa il determinam sa se duca la politie, dar pana acum a refuzat.

Nu risca "mult" decat dosar penal 100%! In limbaj "popular" a fost un "money mule" - adica un caraus de bani! Sa spuna sincer ce procent i-a retinut scammer-ului ca sigur si-a retinut un procent.

Pe scurt: scamer-ul a pacalit-o pe tanti respectiva sa ii dea datele de cont sau i-a intrat intr-un device de unde a transferat banii. Scammer-ul a fost mai inteligent ca el si i-a virat banii prietenului tau. Ala a fost idiot pentru ca trebuia sa mearga la politie sau sa trimita banii inapoi in secunda 2! Se numesc "foloase necuvenite" si daca nu returneaza suma in 10 zile (la fel ca atunci cand gasesti pe jos un portofel - ai obligatia sa il returnezi sau sa il duci la politie in 10 zile. Altfel este furt calificat!). Daca nu returneaza banii, nu conteaza ca nu ii mai are - aia este deja problema lui, va fi cercetat penal pentru furt calificat, va fi executat silit pentru suma respectiva.

Banca 100% a trimis deja sesizare penala catre Politie. In zilele/saptamanile urmatoare il va cauta Politia si ii va lua la declaratii. Daca nu a pastrat conversatiile si discutiile, cel mai probabil ca nici nu o sa il creada politia si, daca li se pare ca nu este cooperant, se poate trezi cu arestare preventiva.

Asa ca sa faca bine sa scoata banii chiar daca nu ii mai are. Ii da inapoi pagubitei si apoi deschide el sesizare la politie pentru furt. Sanse spre 0 sa isi mai recupereze el banii - a fost principalul idiot. Aproape la fel de idioata a fost si tanti respectiva, dar macar ea a virat banii la un cetatean roman care a fost identificat rapid. Succes in incercarea de identificare a scammer-ului care a trimis banii afara din tara.

 MooF2010, on 17 februarie 2024 - 19:27, said:

Banii inapoi se vor da oricum. Intrebarea e daca va fi acuzat sau va fi considerat victima.

Va fi 100% acuzat de insusire de foloase necuvenite (si/sau furt calificat daca nici macar nu il crede procurorul). Singura scapare: sa scoata din piatra seaca suma respectiva, sa o dea inapoi in 10 zile ca sa nu fie acuzat penal.

Apoi deschide el sesizare la politie si 90% ca va ramane cu paguba pentru ca banii au iesit din tara si sansele scad exponential sa mai identifice beneficiarul real. El a fost fraierul de serviciu pentru ca a fost identificat rapid...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate