Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

Tulburare de posesie hala

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
CptPix

CptPix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 12.06.2019
Halele sunt de pe vremea comunismului.In ceea ce priveste chiria pe teren momentan exista un proces in judecata.Totusi,asta nu confera nimanui dreptul de a-mi intra ilegal in hale si a se folosi de ele asa pe gratis.

#20
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,848
  • Înscris: 08.10.2004
stiu direct de sitatia asta de la un prieten,  el detine pamantul, unde acolo e o veche casa  detinuta de altcineva, o paragina. ala nu vrea sa vanda casa..ca propr pamantului i-a facut o propunere. asta nu are voie sa foloseasca casa deloc, ca nu e a lui. practic nici unu nu intra la casa aia si nu fac nimic acolo. casa a fost ceva detinuta de stat in trecut, dar pamantul a fost a lu asta mereu din ce stiu. au trecut prin ani de judecata fara rezultate clare.

..deci naspa situatia  daca nu va intelegeti. ideea e ca poti bloca accesul la halele tale, iar el iti poate bloca accesul la halelele tale. fun nu ?

#21
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 908
  • Înscris: 07.03.2012
Conform Codului civil, construcția urmărește regimul juridic al terenului, fiind legate una de cealaltă. Pe terenul cuiva poți construi (cu acordul proprietarului, of course), însă nu poți deveni proprietar pe aceasta, se aplică alte instituții juridice.

Scriai ba că ai hârtii, ba că nu ai hârtii în relația cu proprietarul. Cine a ridicat halele? Care este istoricul de proprietate al terenului? ce apare scris în acte (CF în special) la înstrăinarea către diverși proprietari? dacă ai cumpărat niște construcții pe un teren, nu prea este legal dpdv civil, chiar dacă ai fost cumpărător de bună-credință.

Apropo, ca să putem să te ajutăm noi mai mult, aici, est nevoie să știm mai multe detalii și, mai ales, să vedem acte. Fără ele, este doar poveste.

Edited by popicoo, 15 February 2024 - 15:50.


#22
CptPix

CptPix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 12.06.2019

View Postpopicoo, on 15 februarie 2024 - 15:49, said:

Conform Codului civil, construcția urmărește regimul juridic al terenului, fiind legate una de cealaltă. Pe terenul cuiva poți construi (cu acordul proprietarului, of course), însă nu poți deveni proprietar pe aceasta, se aplică alte instituții juridice.

Scriai ba că ai hârtii, ba că nu ai hârtii în relația cu proprietarul. Cine a ridicat halele? Care este istoricul de proprietate al terenului? ce apare scris în acte (CF în special) la înstrăinarea către diverși proprietari? dacă ai cumpărat niște construcții pe un teren, nu prea este legal dpdv civil, chiar dacă ai fost cumpărător de bună-credință.

Apropo, ca să putem să te ajutăm noi mai mult, aici, est nevoie să știm mai multe detalii și, mai ales, să vedem acte. Fără ele, este doar poveste.
Deci halele au fost achizitionate prin jurul anilor 2000 de la o cooperativa sau ceva de genul.Halele au fost achizitionate atunci fara terenul de sub acestea.Intre timp prin 2018 s-a facut o licitatie si pentru teren,licitatie la care eu nu am participat din diferite considerente.In momentul de fata proprietarul pamantului si cu mine ne aflam intr-un proces legat de chiria terenului.Totusi,acesta fiind rau intentionat a intrat in una din halele pe care le posed si a inchiriat-o facand contract cu chiriasii in care se specifica clar ca acesta le inchiriaza lor o suprafata de teren,nicidecum ca inchiriaza o suprafata din hala.Astfel putem spune ca acesta isi trage foloase necuvenite din bunul altuia mai mult sau mai putin.

#23
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,806
  • Înscris: 06.01.2007
Tu ai dreptate ca n-are voie sa-ti foloseasca bunul tau si sa obtina bani din asta, fara acordul tau.
Insa speta pare a fi mai complicata, in sensul ca e ceva in neregula acolo.
Eu nu stiu cum e posibil sa cumperi un bun imobil, fara ca pe terenul pe care se afla sa nu fie inscris dreptul de a exista acel bun.
Acum, din ce stiu, nici nu mai poti cumpara. Dar in trecut.. Dezeu cu mila.

#24
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 19.05.2005
Pai daca el a inchiriat terenul, nu a facut nimic ilegal, ca nu a inchiriat hala, ala ce o foloseste trebuie sa raspunda in baza a ce o foloseste

#25
CptPix

CptPix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 12.06.2019
Intrebarea ar fi....Sa ma adresez parchetului cu o plangere de tulburare de posesie urmand calea procesului penal sau sa deschid un proces civil?

#26
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,119
  • Înscris: 30.12.2012

View PostCptPix, on 15 februarie 2024 - 15:56, said:

Deci halele au fost achizitionate prin jurul anilor 2000 de la o cooperativa sau ceva de genul.Halele au fost achizitionate atunci fara terenul de sub acestea.Intre timp prin 2018 s-a facut o licitatie si pentru teren,licitatie la care eu nu am participat din diferite considerente.In momentul de fata proprietarul pamantului si cu mine ne aflam intr-un proces legat de chiria terenului.Totusi,acesta fiind rau intentionat a intrat in una din halele pe care le posed si a inchiriat-o facand contract cu chiriasii in care se specifica clar ca acesta le inchiriaza lor o suprafata de teren,nicidecum ca inchiriaza o suprafata din hala.Astfel putem spune ca acesta isi trage foloase necuvenite din bunul altuia mai mult sau mai putin.
Daca chiar vrei sa fi rau poti merge la chiriasi si le zici sa iti arate contractul de inchiriere. Daca au doar pe teren le ceri si tu bani pe folosirea cladirii. Daca nu vor ii dai in judecata. Pana una alta cladirea e a ta si o folosesc. Daca este o firma serioasa va pleca de acolo urgent.

View Postcristiandrei, on 15 februarie 2024 - 16:13, said:

Pai daca el a inchiriat terenul, nu a facut nimic ilegal, ca nu a inchiriat hala, ala ce o foloseste trebuie sa raspunda in baza a ce o foloseste
exact

#27
rixthina

rixthina

    Vânt in pupa!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 29.10.2017
Greseala a fost inca din start, cand trebuia lamurita situatia cu terenul.

#28
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,119
  • Înscris: 30.12.2012

View PostCptPix, on 15 februarie 2024 - 16:14, said:

Intrebarea ar fi....Sa ma adresez parchetului cu o plangere de tulburare de posesie urmand calea procesului penal sau sa deschid un proces civil?
Poti incerca la politie cu tulburare de posesie doar impotriva chiriasului. El are acte doar pe teren, nu si pe cladire.

Daca cumva are in contractul de inchiriere si cladirea atunci proprietarul terenului a facut fals in acte.

Edited by numerci, 15 February 2024 - 16:20.


#29
CptPix

CptPix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 12.06.2019
Si chiriasii nu ar putea declara la politie ca subsemnatul(proprietarul pamantului) le-a facut contractele si le-a oferit el accesul in hale?

#30
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
O sa fluieri a pagubă...

El e detinatorul terenului si poate face ce vrea cu el.

Tu n ai decat să-ți iei hala si sa o muți unde ai chef, dar nu prea poți pt ca e de aia comunista, de cărămizi, este ?

Oricum, nu e nimic legat de penal aici, doar daca va apucati sa va dati in cap unul altuia.

#31
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,806
  • Înscris: 06.01.2007

View PostCptPix, on 15 februarie 2024 - 16:14, said:

Intrebarea ar fi....Sa ma adresez parchetului cu o plangere de tulburare de posesie urmand calea procesului penal sau sa deschid un proces civil?
Cred ca ar trebui sa vorbesti cu un avocat inainte.
Sau, macar cu un cadastrist care stie cum e treaba, ca astia (de regula) sunt mai cinstiti si nu au interese proprii in speta asta. Avocatul va dori sa te bage in belea, sa-i iasa si lui ceva. Asa fac mai toti.

#32
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,771
  • Înscris: 23.10.2006
Accepta prostia pe care ai facut-o, sa cumperi hala fara terenul de sub ea. Sfat: Cere o oferta sa ii vinzi hala posesorului terenului si daca e acceptabila i-a banii si gata. Altfel o sa te judeci ani de zile si la sfarsit posibil sa pierzi.

Edited by baribalu, 15 February 2024 - 16:46.


#33
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,848
  • Înscris: 08.10.2004
nu pierde nimic daca achizitia a fost facuta cu acte, solutia e sa se inteleaga cu proprietarul terenului..sau sa stea prin judecati ani de zile.

#34
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,461
  • Înscris: 11.08.2003
Daca n-ai acces in hala direct din strada, va trebui s-o dati la pace. Tu poti bloca accesul in hala fiind a ta dar proprietarul iti poate bloca accesul pe terenul lui (daca exista asa ceva pana la intrarea in hala).
Oricum, avocat si vedeti voi.

#35
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,943
  • Înscris: 06.10.2003

View Postmaccip, on 15 februarie 2024 - 16:11, said:

[...]Eu nu stiu cum e posibil sa cumperi un bun imobil, fara ca pe terenul pe care se afla sa nu fie inscris dreptul de a exista acel bun.[...]

S-au mai "uitat" intenționat diverse contracte/obligații ca să se poată vinde active ale statului la licitație pentru stângerea datoriilor. Nu te mira prea tare, am caz în familie.

Rezolvarea amiabilă e ca unul să vândă și celălalt să cumpere altfel îmbătrâniți prin tribunale.

#36
themis

themis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 21.04.2011
Strict referitor la intrebare, eu vad asa in Codul penal - este tulburare de posesie (1) Ocuparea, în întregime sau în parte, fără drept, prin violenţă sau ameninţare ori prin desfiinţarea sau strămutarea semnelor de hotar, a unui imobil aflat în posesia altuia se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă. Deci daca nu s-a realizat actiunea prin amenintare sau prin desfiintare sau mutare semne de hotar, adica de delimitare, nu prea e tulburare de posesie. Singura cale reala este intr-un proces civil.

Cunosc si eu un caz in care cineva era proprietarul terenului, altii aveau ceva constructii pe el. S-au tot judecat in civil pana cand proprietarul terenului, care voia sa construiasca blocuri pe ternul respectiv, a intrat si a daramat constructiile respective. S-a lasat cu dosar penal pentru persoanele implicate, plata de despagubiri... dar au fost consecinte acceptate,dupa peste 5 ani de litigii civile.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate