Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...
 Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

Restituire prima casco dupa instr...
 

Mașina la 18 ani

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,714
  • Înscris: 22.01.2015
Lasa mai OP masina si insista la treaba cu putza feminina.  Treci la oglinda si fa in asa fel sa fii convingator cun spui:,,,,,  ai e spilu!    Masini sant fete sant.  Pui o categorie in mana dreapta si alta in cea stanga.  Pe care mergi?  Ajuta masina dar ... Ia-ti un rapan ieftin si mangla multa.   Nu te uita ca ailalti au bentley, tu trebuie sa vorbesti cu praf de Romeo.Doamne imi aduc aminte de cand aveam 22 ani. Tre sa-mi scriu memoriile.

#20
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,186
  • Înscris: 04.08.2007
Pune pe hârtie costurile de intretinere, ITP anual, impozit, revizii, benzina, RCA, reparatii (un sh de 15 ani poate presupune reparatii aproape lunare, continuu poate pica cate ceva). Apropo, RCA la 18 ani și cu b0 cred că e imens.
Daca consideri că dispui de suma asta și că de banii ăștia nu faci mai bine multe alte lucruri...poți cumpăra o mașină.
Vei avea mașină dar probabil nu vei avea bani de un suc.

Edited by remvirg, 16 January 2024 - 11:26.


#21
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 01.09.2021
Dacă locuiești într un oraș mare nu prea ai nevoie.
Și, cel mai important, părinții tăi își permit masina ta? Tu nu produci nimic deocamdată.
Tu ce perspective ai? Ce facultate vrei sa faci? IT sau filozofie? Au vreo șansă părinții tăi sa și recupereze cheltuiala?

#22
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,588
  • Înscris: 01.02.2007
Daca ai bani si ti-o permiti (masina + exploatarea + intretinerea masinii) poti sa o cumperi.
Daca nu ai bani, atunci cred ca nu poti obliga parintii sa faca ceva anume cu banii munciti de ei.

PS bacalaureatul il vei lua cu "voia ta", nu cu voia celui de sus.

Edited by dacibesti, 16 January 2024 - 11:40.


#23
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,463
  • Înscris: 28.10.2018
Spune-i lui taica-tu ca ai nevoie de experienta si sa iti cumpere acum o martoaga cu 60 de cai pe care sa faci experienta, ca sa nu crapi in golful GTI cand oi sa ai bani sa ti-l cumperi. Cu voia celui de sus, desigur.

#24
Labargo

Labargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 23.12.2023

View PostRaz0rblade, on 16 ianuarie 2024 - 09:50, said:

Apreciez alegerea ta, ti-as recomanda for more fun aceeasi masina, dar cu motorul de 1.8, respectiv R18A2 cod. 1.4 nu e hibrid, e 1,5 si a pus doar pe sedan, care e cam meh. Hatch-ul de 1.4 e cam lesinat si diferenta de consum intre el si 1.8 nu e asa mare intre ele. Plus ca sunt situatii din care iesi mai sigur cu o accelerare rapida, decat printr-o frina disperata.
Honda Civic de generatia a 8-a e de un design deosebit, motrul R18A2 e buletproof atita timp cat are antigel bun si ulei schimbat la timp. Detin una - o conduce juniorul - si e fun de condus, suna divin motorul cand il urci peste 4000 de ture, dar obositoare la drum lung - pentru mine, ca am 51 de ani.
Cat despre partea financiara, pica la intelegere cu parintii. Doar asigurarea pentru segmentul de virsta 18-30 ani si bonus zero e o mica avere, care nu o sa ti-o permiti. Nu pana o sa iesi pe salariul tau.
nu as recomanda unui incepator o masina puternica

#25
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,371
  • Înscris: 20.10.2015

View PostSocolaCox, on 16 ianuarie 2024 - 08:13, said:

Salut , am si eu o dilemă pe care nu știu cum să o manageriez.Sunt clasa a 12-a și în mai putin de 6 luni o voi termina cu bine cu voia celui de sus sper.Eu mi-am propus ca la vara dupa BAC să caut o mașină SH pe la un 4000-5000EUR , am vazut o hibrida Honda 1.4 din 2008 care mi-a atras vederea.Vorbesc cu tatăl meu după aceea despre masini si etc... iar el mi-a spus ca nu crede ca merita masina la 18 ani ca sunt niste costuri care nu mi le permit si ca nu si-ar avea rostu sa achizitionez o masina.Iar aici vine intrebarea mea , la mine in liceu , multi au masina , se distreaza , au ce vorbi , subiecte comune , fac ieșiri etc etc.Am si prieteni care au masina si eu ma simt ciudat oarecum că nu voi avea , ma simt ca un câine care își pune hamul cand prietenii il sună sa iasă pe afară , la o plimbare etc... Pana incepe facultatea voi conduce masina parintilor , dar dupa ce sa fac? Sa imi cumpăr sau nu?

Ai acum €5,000?

#26
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 29.09.2008
Eu cand fac plinul si spal masina visez cum era la 18 ani de nu avem grijile astea, ma pescuiau prietenii mai bogati la plimbari si in rest se muta gasca in tren... De ce si-ar bate capul un copil acum cu parcatul, plimbatul prietenilor cand poate folosi la nevoie masina parintilor e peste mine... Dimineata cand dezghetam la ea iar ma luase nostalgia...

#27
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,913
  • Înscris: 12.01.2018
oare de ce cum are 5000 de euroi românu sare pe mașină?asta n-o înțeleg.
nu întreabă ce să fac să-i înmulțesc niciunu.ca idee unu care băga atunci 5000 de euro și nu-și lua mașină
https://forum.softpe...-20-din-cotaie/
azi este 50 de lei

#28
Labargo

Labargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 23.12.2023

View PostEMPP, on 16 ianuarie 2024 - 12:41, said:

oare de ce cum are 5000 de euroi românu sare pe mașină?asta n-o înțeleg.
nu întreabă ce să fac să-i înmulțesc niciunu.ca idee unu care băga atunci 5000 de euro și nu-și lua mașină
https://forum.softpe...-20-din-cotaie/
azi este 50 de lei
pentru ca la 18 ani ai alta gandire

#29
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,913
  • Înscris: 12.01.2018
eu mi-aș lua o remorcă ieftină să încep să scad rca-ul

View PostLabargo, on 16 ianuarie 2024 - 12:57, said:

pentru ca la 18 ani ai alta gandire
la noi și la 60 aceeași gândire

#30
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,679
  • Înscris: 08.01.2021

View PostSocolaCox, on 16 ianuarie 2024 - 08:13, said:

aici vine intrebarea mea , la mine in liceu , multi au masina , se distreaza , au ce vorbi , subiecte comune , fac ieșiri etc etc.Am si prieteni care au masina si eu ma simt ciudat oarecum că nu voi avea , ma simt ca un câine care își pune hamul cand prietenii il sună sa iasă pe afară , la o plimbare etc... Pana incepe facultatea voi conduce masina parintilor , dar dupa ce sa fac? Sa imi cumpăr sau nu?

Respect că ți-ai dat seama de motivele reale și nu ai inventat tot felul de "nevoi" asa cum fac pensionarii mai bătrâni :D

Bafta la BAC, pune mana și învață că educația e cea mai buna investiție pe care o poți face în momentul asta.  Ca sa te ajute Cel-de-Sus trebuie în primul rând să te ajuți singur.
Mașinile (și gagicile) or sa vina ele.

Edited by KiloW, 16 January 2024 - 13:45.


#31
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,936
  • Înscris: 17.12.2019

View PostEMPP, on 16 ianuarie 2024 - 12:41, said:

oare de ce cum are 5000 de euroi românu sare pe mașină?asta n-o înțeleg.
Pentru că s-a săturat de mers pe jos și pentru că e posibil ca acela să fie maximul de aspirații pe care îl are. Tu pari a fi americanul din poveste:.
Dacă ai avea mijloace de transport în comun să mergi oriunde ai nevoie nu s-ar grăbi românii să cumpere mașini.

Quote

Un om de afaceri american, care se afla în vacanță în Mexic, se plimba pe malul mării, într-un mic sat de pescari, când vede un om care coboară din barcă cu o plasă plină cu pește. Americanul îl felicită pe pescarul mexican pentru că a reușit să prindă atâția pești și îl întreabă:
─ Cât timp ți-a luat să pescuiești atât de mulți pești?
─ Nu foarte mult timp, răspunde pescarul.
─ Dar de ce nu ai rămas mai mult, ca să prinzi și mai mulți pești?, întreabă omul de afaceri.
─ Pentru că acești pești ne ajung mie și familiei mele.
─ Și ce faci în restul timpului?
─ Păi mă trezesc la ce oră vreau, mă duc să pescuiesc un pic, mă joc cu copiii mei, îmi fac siesta împreună cu soția mea, iar seara mă întâlnesc cu prietenii mei. Bem împreună un pahar de vin și cântăm la chitară. Am o viață bună, nu mă plâng.
Americanul îl întrerupe:
─ Ascultă! Eu am absolvit Harvard și pot să te ajut. Trebuie să începi prin a pescui mai mult, vinzi peștele, iar cu beneficiile astfel îți poți cumpăra un vas mai mare. Cu banii pe care o să ți-i aducă acest vas, poți să îți cumperi un al doilea și tot așa până când vei avea o mică flotă. Apoi, în loc să vinzi peștele unui intermediar, ai putea să negociezi singur cu fabrica sau să îți deschizi propria fabrică de pește. Așa ai putea să pleci din acest sătuc și să te muți în Mexico City, sau chiar la Los Angeles sau New York și să îți dirijezi afacerile de acolo.
Mexicanul stă pe gânduri și îl întreabă:
─ Cât timp ar lua toate astea?
─ Între 15 și 20 de ani, îi răspunde bancherul.
─ Iar după aceea?
─ Ei bine, după aceea vine partea cea mai interesantă. La momentul oportun, îți poți introduce societatea la bursă și să câștigi milioane de dolari.
─ Milioane?, se minună mexicanul. Și apoi?
─ Apoi poți să ieși liniștit la pensie, să te trezești în fiecare zi la ce oră vrei, să pescuiești un pic, să te joci cu nepoții și să îți faci siesta cu soția ta. Iar serile ai putea să le petreci cu prietenii, bând un pahar de vin și cântând la chitară.
─ Adică să mă întorc de unde am plecat? Viața mea este perfectă și nu îmi doresc nimic mai mult, a fost răspunsul pescarului.


#32
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,942
  • Înscris: 10.12.2006
In ziua de azi e greu sa mai iesi in evidenta cu o masina, si oricum tipele nu stiu care e mai tare decat ca scrie BMW pe ele.
Daca vrei sa impresionezi si sa le dai clasa fraierilor ia-ti de banii aia o Kawasaki Ninja ZX-6R.

[ https://i.imgur.com/ubKauZA.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 15.08.2005

View Post__Dan__, on 16 ianuarie 2024 - 09:14, said:

Daca ai parte de sex de calitate (gratuit) si fara masina, nu-ti cumpara. Daca nu, incearca cu masina.
tu crezi ca are parte de asa ceva? daca avea nu isi mai dorea masina.

Edited by rexx, 16 January 2024 - 14:30.


#34
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,467
  • Înscris: 05.06.2002

View PostMizu, on 16 ianuarie 2024 - 14:20, said:

In ziua de azi e greu sa mai iesi in evidenta cu o masina, si oricum tipele nu stiu care e mai tare decat ca scrie BMW pe ele.
Daca vrei sa impresionezi si sa le dai clasa fraierilor ia-ti de banii aia o Kawasaki Ninja ZX-6R.

[ https://i.imgur.com/ubKauZA.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
il strange smurdul cu spaclu de pe un stalp cu asta…

#35
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 31.10.2010
1. Daca nu-ti dau ai tai bani de masina, nu te hazarda, condu ce au ei pana nu mai poti. Cand pleci din oras, aia e, descurca-te. O masina e ca un copil, trebuie ceva bani alocati catre ea.
2. FI tu ala smecher si lasa-i pe altii sa fie taxi pentru tine, nu tu pentru ei ;). Stiu ca si tu ti-ai dorii, dar daca-ti iei o sa fi cobaiul care-i duce peste tot.
3. Banii pe care ar trebuii sa-i bagi in masina, investeste-i, vezi ca suntem intr-o perioada economica interesanta. Cu banii investiti o sa te bucuri in viitor de masini mai bengoase decat un harb la 5k euro acum care-ti va manca nervii. Si vei si si fericit, in timp ce 90% din prietenii tai vor lucra pe schimburi ;). Nu te vei imbogatii din banii bagati acum, dar banii castigati acum si investitia in tine ca sa aflii ce si unde sa investesti, te vor ajuta in viitor.
4. Cauta in facultate un job care-ti da masina de munca si eventual muncesti pe ture si asa ai si masina free 99%. Vrei un exemplu? Vezi ca exista oameni care programeaza aparatele(pacanelele). O sa te plimbi mult, esti si platit, iti ramane si masina cand ai timp liber. Si asa inveti sa mergi pe masina firmei, o repara ei daca e ceva, vezi cam ce costuri sunt, etc.
5. Revin-o la punctul 3.

#36
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View PostTsunamii, on 16 ianuarie 2024 - 12:09, said:

Ai acum €5,000?
Cu 5000 eur ar lua initiator Logan/Sandero bun, sa-si faca mana pe ea, cativa ani sa o tina.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate