Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

Am fost pasibil de dosar penal? In Romania orice e posibil ...

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023

 yo9hrb, on 13 ianuarie 2024 - 21:44, said:

Sunt curios ce cauta politistii in portbagaj. De cate ori am fost oprit, am prezentat actele si atat. Nu s-a uitat nici sulea in portbagaj. Pe de alta parte, daca trebuie o expertiza ca sa vezi ca este o arma sau o replica de airsoft... n-am cuvinte.

De ce nu ai cuvinte ?
A fost oprit si verificat de cei de la Serviciul rutier.  Aia n au in competenta sa recunoasca tipurile de arme si chiar daca le ar cunoaste, e inevitabil sa i sesizeze pe cei de la arme si munitii, nu mai stiu cum se numesc acum. SAESP parca.

Orice strungar poate modifica o arma neletala in una letala lejer.

#38
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,771
  • Înscris: 23.10.2006
Aici era discutia despre jucarii airsoft nu de arme neletale care se pot modifica in letale. Si nu orice arma neletala poti sa o modifici in una letala, fara sa iti explodeze in fata, din cauza materialelor din care este facuta teava si mansonul armei.

#39
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Corect, dar trebuie sa verifice cineva autorizat asta, nu ?  Asa e legea....
Sa modifice legea, sa faca toti politistii curs de armurier si nu mai apar situatii de astea.

#40
Talibane

Talibane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 12.05.2019
Eu nu inteleg ce autorizatie iti trebuie ca sa faci o diferenta dintre o replica airsoft si o arma de foc.

Iar ca un mic off topic:

La cele armele neletale care pot fi modificate, daca strungarul este priceput, iti face una de la zero, de ce sa se riste sa modifice una care are sanse mari sa ii faca "poc" in fata?! Nu iti trebuie decat un minim de cunostiinte si iti faci una acasa si fara strung.  Am vazut pe eoutube cum faceau arme in jungla...cu o plila si un bomfaier......

#41
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,361
  • Înscris: 21.03.2020
Posted Image

#42
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,208
  • Înscris: 15.01.2017

 Prophecy, on 13 ianuarie 2024 - 22:35, said:

Corect, dar trebuie sa verifice cineva autorizat asta, nu ?  Asa e legea....
Sa modifice legea, sa faca toti politistii curs de armurier si nu mai apar situatii de astea.
Nu,,nu este legea ca trebuie sa-ti faca dosar penal pentru ca ai o jucarie care seamana cu o arma.

#43
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
@Talibanu
Daca esti convins ca iti trebuie doar o pila si un bomfaier ca sa faci o arma, e de inteles ca nu intelegi de ce e necesara o autorizatie.

Sigur, poti ascuti un bat si obtii o sulita = arma in jungla.  Totusi, Romania a cumparat know how de la Beretta pentru a produce pistoale si arma de asalt desi aveau aia de la Dedeman si pile si bomfaiere...

@Epdm
Stirea e prea sumara pentru a intelege ceva din ea, mai ales cand jurnalistii sunt in goana dupa senzational.  O fi un dosar penal in rem, spun aia de la arme ca ce s a gasit nu face obiectul autorizarii, se da clasare si gata.

#44
Talibane

Talibane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 12.05.2019

 Prophecy, on 14 ianuarie 2024 - 09:55, said:

@Talibanu
Daca esti convins ca iti trebuie doar o pila si un bomfaier ca sa faci o arma, e de inteles ca nu intelegi de ce e necesara o autorizatie.

Sigur, poti ascuti un bat si obtii o sulita = arma in jungla.  Totusi, Romania a cumparat know how de la Beretta pentru a produce pistoale si arma de asalt desi aveau aia de la Dedeman si pile si bomfaiere...

Sa imi fie cu iertare, dar eu cred ca tu nu ai pus mana pe o arma de foc sau o replica airsoft  de tot sustii ca trebuie autorizatie sa fii capabil sa faci o diferenta! Iti sugerez sa cauti pe gugle diferentele.

Iar faza cu facut pistolu in jungla, as pune un video, dar ma abtin ca sa nu imi spuna legiuitorii forumului ca invat lumea cum se fac armele si sa imi fac probleme pe forum.

#45
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Amuzant....
Desi n am dreptul sa detin, eu sunt in poligon cam de 2 ori pe luna si am tras cu cam tot ce e majoritar pe piata, Glock, Beretta, S&W, H&K, CZ etc

Sigur ca pot sa mi dau seama care e arma reala si care e de airsoft, dar nu sunt calificat sa fac asta, la fel ca aia de la rutiera. Trebuie sa spuna asta unul cu diploma. E limpede acum ?

Du te ma de a dura cu pistolul tau facut in jungla.  Vreo improvizatie periculoasa in primul rand pt utilizator.

#46
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.08.2006
Trebuie facultatea de identificat arme?

#47
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,667
  • Înscris: 22.08.2012
Mi se pare jenanta discutia asta, mai exact nivelul scazut de intelegere din partea unora  pentru lucruri elementare.

Deja au fost postate articolele de lege si sunt foarte clare, spre deosebire de alte domenii si situatii.

Daca nu vi se pare periculos un pistol airsoft, luati cele doua cazuri teoretice si judecati singuri: 1. il pui la tampla unei doamne de la casa de schimb valutar si 2. o bila fix in ochiul cuiva, de la 2-3 m. O fi periculoasa jucaria sau nu? Sigur, ochiul se poate scoate si cu un pix, daca ai creierul de bacterie...

#48
Talibane

Talibane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 12.05.2019

 yo9hrb, on 14 ianuarie 2024 - 17:58, said:

Trebuie facultatea de identificat arme?

Pentru colegu de mai sus, aparent ca da.

Trebuie facut scoli de specializare ca sa poti identifica asa ceva, daca nu scrie pe o hartie ca stii sa faci diferenta dintre o arma de foc si una de "jucarie", nu se pune.

Daca respectivu coleg ar fi politist, ar fi fost primu la facut dosare si bagat oameni  nevinovati in rahat. Daca ar fi sa imi fi gasit un pistol cu apa in masina, sigur imi face dosar, mai ales ca nu e calificat sa faca diferentele.

#49
Batmanel

Batmanel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.02.2024
In principiu, dupa legislatie cand transporti astfel de arme, chiar si airsoft, arma nu trebuie sa fie incarcata; fara capsula de co2 in arma si fara munitie in incarcator (preferabil scos din arma daca e posibil).
Am umblat asa cu arme in masina saptamani si chiar in rucsac cand am achizitionat-o/utilizat fara frica.
Si mai ales nu se umbla cu ea la vedere!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate