Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 feedback-ul detinatorilor MG HS?

Rezistența jacuzzi gonflabil

Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC
 Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring

achizitie pneuri pirelli cinturato

Credit Ipotecar Italia
 

Plata pe site fara sa bag datele cardului!

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,382
  • Înscris: 30.08.2006
Nu ai inteles ce am vrut sa spun.  
Anuleaza subscrierea viitoare si cardul se va sterge automat. Ramai cu cele 2 abonamente pana expira. La Spotify e la fel. Anulezi abonamentul si la urmatoarea reinscriere iti cere din nou cardul.

#20
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,499
  • Înscris: 24.05.2022

View Postdorin_2k, on 24 noiembrie 2023 - 22:31, said:

Ending= sfârșit. Adică ai terminat plata.
Nu poți cere refuz de plata la banca. Doar la acel site sa ceri anularea prelungirii.
Ai salvat cardul în aplicatie, site, pay
Refuz la plata poti face la orice tranzactie. Banca analizeaza tranzactia si contacteaza eventual comerciantul. Daca refuzul la plata este nejustificat platesti o taxa, era ceva gen 10 lei pe vremuri, am facut cateva refuzuri la plata primul prin 1999 card Bancpost. O tranzactie dublata undeva la o benzinarie Petrom. Un altul a fost cand am fost la bancomat sa scot vreo 200 lei, am facut toate operatiunile si...am plecat fara bani. Dupa vreo 2-3 zile ma uitam in portofel si nu intelegeam unde s-au dus banii, in final asta ramasese singura varianta asa ca am fost la banca sa-i intreb cum pot verifica ael ATM. Varianta, refuz la plata si am primit a doua zi banii in cont. Se pare ca nu a venit nimeni imediat dupa mine la bancomat astfel ca i-a tras inapoi, asa cum e programat.

#21
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 17.02.2020

View PostValy_User, on 24 noiembrie 2023 - 21:41, said:

Eu recomand Revolut cu one virtual single use card.
Nu asta zicea el. Nu ca i se fura bani din cont. Nu ai citit tot.

S-a abonat la ceva. Daca te abonezi la ceva si nu mai platesti, aia te dau la recuperatori. Si nu poti baga scuza - ca nu folosesc serviciul respectiv.
Solutia este sa anuleze abonamentul - daca poate - iar daca nu poate sa il duca pana la bun sfarsit.

#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,798
  • Înscris: 01.12.2001

View Postlexraz, on 25 noiembrie 2023 - 01:37, said:

Refuz la plata poti face la orice tranzactie.
Sigur că poți face. Dar în acest caz e nejustificat și va plăti și o taxa de 30 lei sau cat e la banca lui.
El a autorizat singur plata.Deci nu are ce sa conteste aici

#23
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,499
  • Înscris: 24.05.2022
Nu e asa simplu, daca interfata este inselatoare, asa cum pare, poate face refuz la plata.

#24
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,798
  • Înscris: 01.12.2001
Sigur că poate cere. Însă nicio bancă nu ii va returna banii dacă el a autorizat (cumva, cândva).
Daca ar returna banii la orice refuz, banca ar falimenta, pt toți vor cere refuz de plata după fiecare tranzacție.

#25
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,499
  • Înscris: 24.05.2022
Cred ca am fost suficient de clar.

#26
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,606
  • Înscris: 13.03.2005

View Postdorin_2k, on 25 noiembrie 2023 - 10:18, said:

Sigur că poate cere. Însă nicio bancă nu ii va returna banii dacă el a autorizat (cumva, cândva).
Daca ar returna banii la orice refuz, banca ar falimenta, pt toți vor cere refuz de plata după fiecare tranzacție.

Unii abuzează de opțiunea refund, până le închide contul...

Attached Files



#27
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Am primit raspunsul de la Arcanum:

Bună ziua,
Când ați făcut pentru prima dată plata pentru abonament, informațiile cardului dumneavoastră au fost stocate în mod securizat de către Braintree (platforma prin intermediul căreia se face plata abonamentului).
Cele bune,

Deci din asta sa inteleg ca datele cardului s-au stocat automat. Trebuie sa imi verific mai des tranzactiile. Sau sa schimb cardul!

#28
Intaritu

Intaritu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 09.06.2023

View PostRobert_Kiran, on 25 noiembrie 2023 - 15:45, said:

Am primit raspunsul de la Arcanum:

Bună ziua,
Când ați făcut pentru prima dată plata pentru abonament, informațiile cardului dumneavoastră au fost stocate în mod securizat de către Braintree (platforma prin intermediul căreia se face plata abonamentului).
Cele bune,

Deci din asta sa inteleg ca datele cardului s-au stocat automat. Trebuie sa imi verific mai des tranzactiile. Sau sa schimb cardul!

Nu inteleg de ce nu suni la banca sa-ti blocheze tranzactiile viitoare pentru comerciantul asta.

#29
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,798
  • Înscris: 01.12.2001
Pt că banca nu poate bloca doar anumite tranzactii

#30
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,606
  • Înscris: 13.03.2005

View Postdorin_2k, on 25 noiembrie 2023 - 17:02, said:

Pt că banca nu poate bloca doar anumite tranzactii
Aici te înșeli.
Îți dau exemplu Revolut, unde am opțiunea să blochez anumiți comercianți și cardul să funcționeze la ceilalți.

#31
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postlexraz, on 24 noiembrie 2023 - 21:57, said:

Poti face si refuz la plata, contacteaza banca. Ceea ce descrii tu pare sa fie o capcana. Ending nu seamana cu pay, authorize sau altceva care sa te duca cu gandul ca vei si efectua o plata. O sesizare la ANPC nu strica.
Doamne Fereste. Ce sa sesizezi la ANPC?

#32
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,499
  • Înscris: 24.05.2022
Cam ce crezi ca ai putea sesiza? Autorizarea unei plati prin butonul virtual "Ending" pare corecta? Interfata oricum ar fi trebuit sa fie in romana, daca vorbim de un comerciant roman si un procesator de plati din Romania.
Initiatorul pare sa stie sa opereze plati online, daca a efectuat o plata fara sa doreasca asta, cel mai probabil ceva nu e in regula.

#33
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,798
  • Înscris: 01.12.2001

View Postwertyck, on 25 noiembrie 2023 - 19:03, said:

Aici te înșeli.
Îți dau exemplu Revolut, unde am opțiunea să blochez anumiți comercianți și cardul să funcționeze la ceilalți.
Unde? Aici? La Comercianți de încredere?
Că eu nu găsesc unde pot bloca doar unii comercianti
Attached File  Screenshot_2023-11-25-21-29-22-807_com.revolut.revolut.jpg   76.43K   15 downloads

#34
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,606
  • Înscris: 13.03.2005
E suficient să intri pe o tranzacție de la acel comerciant, și să raportezi o problemă, intrând pe chat cu Revolut și îți limitează plățile ulterioare către acel comerciant, Dacă dorești acel lucru.

#35
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 05.03.2009
Băi nene, există carduri virtuale. Mai ales la Revolut.
Întotdeauna când am dubii fac un card virtual nou, plătesc cu el după care dacă e cazul îl blochez sau chiar șterg.

#36
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,606
  • Înscris: 13.03.2005

View Postkye77, on 25 noiembrie 2023 - 21:43, said:

Băi nene, există carduri virtuale. Mai ales la Revolut.
Întotdeauna când am dubii fac un card virtual nou, plătesc cu el după care dacă e cazul îl blochez sau chiar șterg.

Eu știu că există cardurile virtuale, dar am explicat situația de rezolvare a celor care, in necunoștință, folosesc cardul fizic pe siteuri ciudate și vor să și-l salveze, fără să anuleze și să comande altul fizic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate