Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...

Recomandare camera monitorizare i...
 Recomandare aparat de sudura cu s...

Publicarea unor sondaje de opinie...

Reparatie interfon

Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...
 Ce este Rotary si la ce serveste?...

Internship in RO - student la dre...

Buletin de Bucuresti

Explozie la Dedeman Botoșani...
 Cat consuma un AC ?

La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...

Are cineva instructiunile de conf...
 

Cum punem la punct teparii de pe olx?

* * * * - 3 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
31 răspunsuri în acest subiect

#1
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.707
  • Înscris: 24.11.2015
O sa va povestesc pe scurt urmatoarea intamplare:
-am vazut un obiect, a zis ca il vinde doar personal, insa il trimite pe curier daca ii platesc transportul in avans + pentru retur in caz ca il refuz. I-am dat 50lei in avans la transport, urmand sa scada suma de bani din pretul produsului respectiv. Dupa ce i-a primit a raspuns foarte greu in ziua respectiva si se facea ca "ploua", apoi de ieri ii e inchis telefonul, pe whatsapp nu mai intra.
-o sa ziceti ca sunt prost, ca merit teapa primita. Nu stau in 50 lei, cred in karma, dar ideea e ca nu mai vreau sa dea tepe si la alte persoane, probabil cu asta se ocupa.

Am contul lui bancar si numele + adresa care au fost necesare pentru transferul bancar. Am discutiile cu el in mesaj.
Merita sa imi bat capul si sa ii fac un dosar penal pentru inselaciune ca sa se sature de un astfel de comportament mizerabil sau sa ignor cele intamplate? O sa am de trecut pe la politie sa tot dau declaratii si alte batai de cap sau e suficient sa fac plangerea + dovezile? Momentan mai astept 2-3 zile ca poate se intampla vreo minune.

Am deschis acest topic deoarece vreau sa vad si alte pareri, nu suport gainariile de genul.

#2
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.646
  • Înscris: 06.08.2015
merita,probabil e un respectat domn din inalta societate care sparge bomboane agricole in fata blocului cu ceilalti domni- putem spune ca e la birou
,geluit ,si e imbracat in costumul clasic sport, cu ceva adidasi ce depasesc pretul masinii conduse si un tricou...cel putin de cateva sute...de yeni...

eu zic ca merita se te duci, cel putin o sa fie contactat de politie

stii cum e , tu nu iei atitudine, celalalt nu ia ca lasa ba, sunt "cincizaci da lei" si uite asa din 50 de acolo, 10 de dincolo un cersit, ajung anumite persoane din paturile sociale mai "animate" cu banana phone , biemveu si altele.. mai da in cap prin italia la un mos, mai o prositutie un videochat

imagineaza-ti ca ti-a bagat mana in buzunar in autobuz. tot cam aia e. vrem societate ca afara? daca da, trebuie sa facem schimbari.
ps- nu merge sa faci o adresa scrisa la banca?stiu ca e o denumire speciala, un fel de refound la transfer. arati dovezile si cam aia e
https://help.revolut...k-process-work/

Editat de gogosaru100, 24 octombrie 2023 - 22:25.


#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.431
  • Înscris: 11.08.2003
Cand fac vreo plata online catre cineva "mai putin cunoscut", trec la detalii tot ce ar putea fi relevant pentru respectivul transfer.  Avand astea sau ceva detalii legate de transfer.. "Buna ziua, sectia de Politie numarul x? Am de facut o reclamatie. ..."

#4
DdorinN

DdorinN

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 342
  • Înscris: 15.05.2007
Ai datoria morala de a face ceva, stiu ca nu e vorba de bani, ci de principiu.


Datoria morala fata de urmatorul tepuit.

#5
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.445
  • Înscris: 01.09.2021
Acum ești frustrat. Vei fi și mai frustrat sa vezi cât chef de treaba are miliția și celelalte instituții pe la care va trece dosarul. Dacă va trece și nu va fi uitat într un sertar.

Eu am cumpărat de pe ebay, am plătit în plus 100 dolari pt transport mai rapid, cumva " la negru", nu prin platforma ebay și totuși chinezul s a ținut de cuvânt și mi a trimis produsul .

#6
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.664
  • Înscris: 23.09.2017

 stefan0011, on 24 octombrie 2023 - 23:14, said:

Acum ești frustrat. Vei fi și mai frustrat sa vezi cât chef de treaba are miliția și celelalte instituții pe la care va trece dosarul. Dacă va trece și nu va fi uitat într un sertar.

Pstreaza-ti sfatul asta foarte neinspirat pt tine.
Eu zic sa depuna plangere la politie, se depune online de la pc petitita pe siteul politiei. https://www.politiar.../petitii-online
Totusi poate sa mai astepte 2 zile, ca sa nu zica teparul ca de fapt el voia sa trimita coletul.

Avem obligatia civica sa reclamam faptele antisociale.

#7
doujdelei

doujdelei

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 241
  • Înscris: 09.10.2023
aia de la politie nici nu te baga in seama pentru 50 lei

#8
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.732
  • Înscris: 10.11.2013
Nici eu nu cred ca politia va face val-vartej la ala, INSA la un moment dat tipul va intra pe radarul lor, orice fomist care da tepe de 50 de lei are sanse mai mari sa dea la margot robbie decat sa se reformeze deci e doar o chestiune de timp pana cand va fi prins cu ceva. E bine sa ai reclamatia facuta, ca sa aiba si mai multe la dosar si sa afli cand au dat de el. Te vei simti foarte bine cand vei auzi ca a ajuns la bulau.

Editat de n-amname, 24 octombrie 2023 - 23:40.


#9
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Sincer? Eu zic sa il arzi :), si NU TE IMPACI cu el orice ar fi, caci o sa te caute pentru asta dupa ce il identifica si il audiaza.

Si eu vand asa, nu trimit fara avans, prefer sa nu ma incurc deloc, prea mult scheme, prea multi smecheri au prieteni curier sau matusi la Posta....

Stau cu ele pe olx si 3 luni, dar cand vand vand sigur.

#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.248
  • Înscris: 30.08.2006
Fa plangere la olx. O sa-i ceara explicatii pentru acea tranzactie si probabil ca-i va inchide contul. Sa nu faci genul asta de tranzactii decat la persoane cu cont de cel putin 2 ani.

#11
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.908
  • Înscris: 10.12.2006
Fa plangere sa existe acolo in baza de date, nu conteaza daca chiar acum face ceva politia. Cine stie, poate esti al zecelea cu plangere si atunci chiar nu vor avea de ales.

Nu e doar dpdv moral, ci si ca teparii astia strica piata pe olx, tu data viitoare nu vei mai avea incredere sa trimiti in avans desi vanzatorul ar putea fi corect.

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.271
  • Înscris: 20.10.2015
Asta se intampla cand crezi c-ai prins pe Dumnezeu de picior.
If looks too good to be true, probably is...

#13
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.049
  • Înscris: 25.09.2014
Fa plangere. Inainte de asta, trimite-i un mesaj in care il anunti ca vei face plangere. Poate se 'indupleca" sa rezolve cumva situatia. Da-i un termen si daca nu se conformeaza, direct plangere.
In alta ordine de idei, am impresia ca cei de pe olx nu sunt foarte interesati de eliminarea, sau macar incercarea de a elimina frauda. pe alte site-uri, daca dai teapa iti cam iei adio de la clienti si de la site-ul respectiv. Am avut produse pe care nu le-am primit din China, am deschis caz si mi s-au returnat banii pe eBay.
Olx, este o platforma pentru oricine, se adreseaza tuturor categoriilor, procesul de creare a contului este unul relativ usor, si de aceea toti bombardierii activeaza acolo cu diverse metode de tepuit.
Olx nu castiga la tranzactiile dintre vanzator si cumparator, asa cum se intampla pe eBay de exemplu, ei castiga din reclamele afisate in dreapta jos si din anunturile promovate. Asa ca nu au niciun interes in a insista pe eradicarea fraudei.

#14
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.247
  • Înscris: 24.05.2006
Pe langa plangere la militie, poti sa trimiti un email si bancii unde are contul. Aia cred (sper) ca sunt interesati sa tina departe teparii.

#15
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.672
  • Înscris: 27.10.2007
daca nu depui plangere, respectivul se va considera indreptatit sa-și continue șmenul. faptul ca ai contul il face usor de descoperit.
Chiar daca nu ii vor taia capul, eu cred ca merita sa pui reclamatie.

#16
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 73.301
  • Înscris: 15.06.2007

 TruculMagic, on 24 octombrie 2023 - 22:08, said:

.

Am deschis acest topic deoarece vreau sa vad si alte pareri, nu suport gainariile de genul.

Pentru paguba de 50 de lei nici politia nu se oboseste. Dar trebuie vazut daca sunt si altii pagubiti dupa reteta. Este inselaciune.   Fa si tu o plangere la "organili abilitate ale statului" vezi la anaf poate iti da portaru 50 de lei inapoi ca sa nu-i mai deranjezi.


Btw olx este un site de căcat. Am incercat sa vand bicicleta de copii, dupa 3 ani n-am primit nici o oferta.

Editat de tfmercedez, 25 octombrie 2023 - 07:27.


#17
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.164
  • Înscris: 11.05.2018

 tfmercedez, on 25 octombrie 2023 - 07:26, said:


Btw olx este un site de căcat. Am incercat sa vand bicicleta de copii, dupa 3 ani n-am primit nici o oferta.

Olx e doar o platforma.  Se fac mii de tranzactii zilnice pe olx, faptul ca in cazul bicicletei tale cererea si oferta nu s-au intalnit nu tine de olx, tine de tine si de cei interesati de bicilete de copii.

 TruculMagic, on 24 octombrie 2023 - 22:08, said:


Am deschis acest topic deoarece vreau sa vad si alte pareri, nu suport gainariile de genul.

Eu zic ca asta care ti-a tras teapa de 50 de lei nu e profesionist. Daca era nu isi inchidea telefonul. Te mai ducea cu vorba, incerca sa mai scoata niste bani sau incerca sa iti ia datele de card. Crezi ca merita deranjul sa isi ia gaseasca alt numar de telefon pt 50 de lei? Omul poate chiar are o problema si cei 50 de lei luati  si obligatia fata de tine sunt ultima lui grija acum. Astia care dau tepe nu cred ca se uita la 50 de lei pt ramburs. Abia de isi iau cateva pungi de seminte si 3 beri de banii aia. Eu as zice ca e doar unul care ori are o problema ori e doar neserios.

#18
OricuiDa2020

OricuiDa2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 142
  • Înscris: 15.06.2020
Da...este o problema de principiu.NU lasa ca "antreprenorul" sa aiba succes cu afacerea lui.Este moral ca urmatorul sa nu pățească la fel.Fă o sesizare pe OLX.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate