Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Felicitari Republica Moldova pent...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 Tarot (2024)

Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone

La multi ani @Cousteau !
 Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...
 

Pana unde se va ajunge cu critica feministelor ?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
2921 replies to this topic

#2845
corleone2023

corleone2023

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 01.10.2023
Indiferent din ca padure vin nu prea vad cum o femeie m-ar putea hartui pe mine de exemplu... cum m-ar obliga ea sa o tuf daca mie nu imi place de ea? Curva nu sunt ca sa ma tuf pentru beneficii. Ma ameninta ca ce? Ca ma da afara? M-ar bufni rasul instantaneu iar ea s-ar umili in ultimul hal.

#2846
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,308
  • Înscris: 21.06.2016
E destula daca e stapana pe cariera si traiul tau, in ultima instanta pe viata ta.

View Postcorleone2023, on 01 decembrie 2023 - 22:00, said:

Indiferent din ca padure vin nu prea vad cum o femeie m-ar putea hartui pe mine de exemplu... cum m-ar obliga ea sa o tuf daca mie nu imi place de ea? Curva nu sunt ca sa ma tuf pentru beneficii. Ma ameninta ca ce? Ca ma da afara? M-ar bufni rasul instantaneu iar ea s-ar umili in ultimul hal.

Daca esti instalator te duci si instalezi in alte case sua pentru alti constructori. Sunt alte meserii unde relatia cu superiorii e foarte importanta si locul de munca nu e banal de schimbat.

#2847
corleone2023

corleone2023

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 01.10.2023
Eu cred ca tu ai fantezii cu o stapana de asta Posted Image

#2848
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 01 decembrie 2023 - 21:56, said:

Du-te ma de aici, nu stiu din ce padure vii :D
Nu are copii de crescut, educat, samd. :)

View Postcorleone2023, on 01 decembrie 2023 - 22:00, said:

Indiferent din ca padure vin nu prea vad cum o femeie m-ar putea hartui pe mine de exemplu... cum m-ar obliga ea sa o tuf daca mie nu imi place de ea? Curva nu sunt ca sa ma tuf pentru beneficii. Ma ameninta ca ce? Ca ma da afara? M-ar bufni rasul instantaneu iar ea s-ar umili in ultimul hal.
Nu s-ar umili deloc, te-ar umili pe tine in toate felurile, ca aia inseamna hartuire.
Ba sa rada ca fugi de ea, ca n-ai cu ce te lauda, ba sa zica ca i-ai aratat nu stiu ce si dupa aia ai dat inapoi, samd.
Poate fi chiar mai rau decat viceversa.

Edited by Cr1spy, 01 December 2023 - 22:25.


#2849
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 12.07.2022
Tocmai ce am terminat azi o miniserie pe netflix în care o puștoaică de 15 ani agață pe unul mult mai mare, ajung în contextul de a face sex, ea spune NU, el nu o ascultă.
Părinții nu depun plângere ( mă sa, avocat ) pentru că își dau seama că nu au probe, fata nu s a opus fizic, a avut un moment de frozen fright.
Urmează 4 ani de învinovățire, că n a țipat,  că nu s a opus. Abia când este acuzată de crimă, un psiholog din închisoare o face să înțeleagă că nu a fost vina ei.

O miniserie bună pentru părinți. Poate din filme pricep unii cât de importantă este educația,  apoi empatia cu propriul copil.

Edited by Ev_eee, 02 December 2023 - 14:51.


#2850
corleone2023

corleone2023

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 01.10.2023

View PostCr1spy, on 01 decembrie 2023 - 22:20, said:

Nu s-ar umili deloc, te-ar umili pe tine in toate felurile, ca aia inseamna hartuire.
Ba sa rada ca fugi de ea, ca n-ai cu ce te lauda, ba sa zica ca i-ai aratat nu stiu ce si dupa aia ai dat inapoi, samd.
Poate fi chiar mai rau decat viceversa.

S-ar umili maxim, nu e nimic mai rau decat o femeie lasata cu ochii in soare si sa mai si razi de ea.

View PostCr1spy, on 01 decembrie 2023 - 22:20, said:

Nu are copii de crescut, educat, samd. Posted Image

Daca esti bun in meseria ta nu te poate lovi nimeni. Da, iti poate face rau dar nu te poate dobori. Imi aduc aminte de o persoana care a fost data afara din motive politice dintr-o institutie dar idiotii nu au luat in calcul ca ala era singurul care putea pune semnatura pe niste proiecte care se faceau in acea institutie. Ghici ce, ca sa puna ala semnatura pe proiecte a devenit mult mai scump decat daca ala facea proiectul cap-coada si mai punea si semnatura pe el.

Ma si vad dandu-mi demisia din cauza unei sefe curve si sa ma intrebe angajtorul de ce plec iar eu sa-i spun de ce... cam care crezi ca ar fi reactia lui?!

#2851
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Tu incerci sa-mi spui ca le pasa conunistilor ca era mai scump fara semnatura unui persecutat politic?
A, n-ai zis, doar ai incercat sa sugerezi. Ce sa zic? Nice try.
Stii cum este, nu poti vinde castraveti oricui.

#2852
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,019
  • Înscris: 16.07.2015

View PostCr1spy, on 02 decembrie 2023 - 19:19, said:

Tu incerci sa-mi spui ca le pasa conunistilor ca era mai scump fara semnatura unui persecutat politic?
A, n-ai zis, doar ai incercat sa sugerezi. Ce sa zic? Nice try.
Stii cum este, nu poti vinde castraveti oricui.
În cazul de față, cu o femeie în poziție de putere, dacă se constată că face abuz, de aia există ITM și alte organe competente.

Nu mai trăiți în filme, că realitatea nu e chiar așa. Există destule pârghii prin care angajatul poate face plângere. Plus că de asta și există contractul de muncă și fisa postului, pt evitarea abuzurilor.

Într-adevăr, dacă lucrezi la negru, îți asumi.

Edited by Vlad_22, 02 December 2023 - 22:54.


#2853
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,308
  • Înscris: 21.06.2016
Nu exista nici o pârghie prin care poți faci plângere in cazuri mai delicate. Du-te tu și fa și plângere ca te hărțuiește șeful, vezi ce se întâmpla.

Edited by vrajitoruldinoz, 02 December 2023 - 23:05.


#2854
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Numai simplul fapt ca ai nevoie de recomandare la schimbarea job-ului, iar acel sef nu ti-o va da si este de ajuns.
Atat, fara plangeri, fara procese, fara tam tam. Doar un rahat de recomandare/referinta care este negativa sau lipseste cu desavarsire si te va plasa in afara unei perspective decente.

View PostVlad_22, on 02 decembrie 2023 - 22:55, said:

În cazul de față, cu o femeie în poziție de putere, dacă se constată că face abuz, de aia există ITM și alte organe competente.

Nu mai trăiți în filme, că realitatea nu e chiar așa. Există destule pârghii prin care angajatul poate face plângere. Plus că de asta și există contractul de muncă și fisa postului, pt evitarea abuzurilor.

Într-adevăr, dacă lucrezi la negru, îți asumi.
Nu traiesc eu in filme. Altii.traiesc si se vede de la o posta. Ca vorbesc din filme si se cred smecheri in filmele lor.

Edited by Cr1spy, 02 December 2023 - 23:49.


#2855
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,019
  • Înscris: 16.07.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 02 decembrie 2023 - 23:05, said:

Nu exista nici o pârghie prin care poți faci plângere in cazuri mai delicate. Du-te tu și fa și plângere ca te hărțuiește șeful, vezi ce se întâmpla.
Se pot obține probe de pe camerele de supraveghere, plus poate convingi și alte colege să fie martori. În fine, asta ține deja de sfera penalului.

Evident, contează și ce "spate" are acel sefut. În cazurile astea, îți dai tu demisia, asta dacă nu evaluezi un post care poate fi redobândit în cadrul altei companiei, a fi mai important decât moralitatea, principiile, sănătatea mentală.
Dacă ești la început, da, uneori mai trebuie și să înghiți, rabzi, strângi din dinți, dar evident, asta nu însemna să accepți hărțuirea, statul constant peste program etc.

Edited by Vlad_22, 03 December 2023 - 00:55.


#2856
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Ce se vede pe camerele de supraveghere? Ca te-a invitat sa faci sex?
Nici filmele astea nu sunt de calitate buna macar...

Edited by Cr1spy, 03 December 2023 - 01:16.


#2857
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,019
  • Înscris: 16.07.2015
Pur și simplu îl ignori iar dacă niște limite sunt trecute, există organele legii... Nu te poate nimeni da afară, că i se scoală, fiindcă este un contract la mijloc.

Nu știu, voi vorbiți din întâmplările unor persoane apropiate sau?

Edited by Vlad_22, 03 December 2023 - 01:17.


#2858
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Serios? Tu esti pensionar cumva?  Pari a fi lucrat pe vremea lui Ceausescu, nu in firme private.
Cand reclamai la Partid sau la ITM ca sotul vrea sa dea divort. Si il aduceau organili di partid pe calea cea buna.

Edited by Cr1spy, 03 December 2023 - 01:20.


#2859
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,019
  • Înscris: 16.07.2015
Nu știu, în prezent, cât mai contează și cât se practică recomandările și feedback-ul de la fostul angajator. Poate doar la posturile esențiale.

Dacă ai cumulat experiență și vechime, mă îndoiesc că o prostie de recomandare se poate dovedi esențială. O dovedești practic, ori prin proiecte, reușite.

View PostCr1spy, on 03 decembrie 2023 - 01:18, said:

Serios? Tu esti pensionar cumva?  Pari a fi lucrat pe vremea lui Ceausescu, nu in firme private.
Cand reclamai la Partid sau la ITM ca sotul vrea sa dea divort. Si il aduceau organili di partid pe calea cea buna.
Ce treabă are? ITM-ul își face treaba bine, atunci când trebuie.

Edited by Vlad_22, 03 December 2023 - 01:21.


#2860
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,019
  • Înscris: 16.07.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 02 decembrie 2023 - 23:05, said:

Nu exista nici o pârghie prin care poți faci plângere in cazuri mai delicate. Du-te tu și fa și plângere ca te hărțuiește șeful, vezi ce se întâmpla.
Mai există și calea dialogului, ori colegii care pot sări să te susțină... Altfel, dacă e niciuna, nicialta, e un mediu de lucru toxic în care nu ești binevenit.

View PostCr1spy, on 03 decembrie 2023 - 01:23, said:

Hai, zi, esti la pensie? Ca mai mult cu asta ma ocup, sa ghicesc diverse chestii.
Am 26, ce relevanță are, mai întreb odată?

#2861
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,513
  • Înscris: 03.11.2009

View PostCr1spy, on 03 decembrie 2023 - 01:15, said:

Ce se vede pe camerele de supraveghere? Ca te-a invitat sa faci sex?
Nici filmele astea nu sunt de calitate buna macar...

Trebuie sa-i dai replica, il intrebi daca poti veni cu sotul/prietenul, sau ca ai un amic-gay interesat de el :lol:

#2862
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,019
  • Înscris: 16.07.2015
Nu, de cele mai multe ori, lumea își imaginează că șeful are "putere" și poate trage pârghii mai multe decât este în stare, de fapt, de asta unii aleg să tacă și să inghita. Dacă ești rece, încrezător pe tine, nu-ți face nici un sefut, nimic.
Ei tocmai pe asta se bazează.

Edited by Vlad_22, 03 December 2023 - 01:28.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate