Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...
 Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...
 Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai
 Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta
 

Sfaturi pentru alimentarea a doua LED-uri 12V de la retea 220V

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Popos_popos

Popos_popos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 31.12.2022
Buna ziua,

Mi-a ramas o lucrare electrica mica de facut , in baia apartamentului:
am de legat la retea doua becuri LED, care lucreaza la 12V.

Am cumparat doua mici transformatoare pentru ele , care convertesc energia de la retea (220V) - in energie electrica cu tensiunea de 12V.

Am conectat LED-urile la transformatoare foarte usor, prin conectorii existenti.

===

Problema: cablul de alimentare care iese din perete (cablul de la reteaua 220V), are 2 fire de cupru, ambele litate -> ori eu cred ca am nevoie de 4 fire (2 fire de nul, 2 fire de faza)

Cum pot sa impart aceste 2 fire de cupru , in 4, pentru a putea alimenta ambele transformatoare ?

Multumesc mult,

#2
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,352
  • Înscris: 17.01.2012
fiind 220 curent alternativ, legi transformatoarele în paralel

de ce n-ai luat un singur transformator?

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,281
  • Înscris: 30.08.2006
Un singur alimentator e suficient. Cred ca e vorba de niste spoturi.
https://megadinamic....-25-12/9348.htm
[ https://megadinamic.ro/web_continut/poze/medii/sursa-industriala-12v-2a-s-25-12-9348-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 25 August 2023 - 11:06.


#4
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,160
  • Înscris: 24.04.2013
Depinde de cum vrei sa functioneze acele becuri si cum/ de unde le comanzi aprinderea/stingerea.

Daca vrei sa se aprinda/stinga simultan atunci pur si simplu conectezi ambele transformatoare in paralel la firele existente. Sau, daca transformatorul nu e chiar atat de mic incat sa nu duca 2 becuri, conectezi becurile in paralel la iesirea unuia din trasformatoare si nu mai ai nevoie de al doilea.

Daca vrei ca becurile sa se aprinda/stinga in mod independent unul de altul, atunci:
  • fie aplici punctul precedent DAR pui in plus intrerupatoare local, in baie pe langa trasformatoare/ becuri, sa le poti stinge independent (insa un intrerupator in camera umeda cum e baia e problematic)
  • fie mai trebuie sa tragi un fir de la comutatorul din afara baii, pe care il si inlocuiesti simplu->dublu. La transformatoare va ajunge un fir de nul 220V comun pentru ambele si cate un fir de faza 220V care vin de la cele 2 iesiri ale intrerupatorului dublu.
Altfel, in functie de ce vrei si ce limitari accepti, poate merge si cu ceva releu de temporizare/ etc.

Edited by sags, 25 August 2023 - 11:07.


#5
Popos_popos

Popos_popos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 31.12.2022

View Postgushpi, on 25 august 2023 - 10:56, said:

fiind 220 curent alternativ, legi transformatoarele în paralel

de ce n-ai luat un singur transformator?
Salutare,
Asa apare recomandarea de la producatorul spoturilor LED - fiecare cu un mic trafo propriu...

View Postsags, on 25 august 2023 - 11:02, said:

Depinde de cum vrei sa functioneze acele becuri si cum/ de unde le comanzi aprinderea/stingerea.

Daca vrei sa se aprinda/stinga simultan atunci pur si simplu conectezi ambele transformatoare in paralel la firele existente. Sau, daca transformatorul nu e chiar atat de mic incat sa nu duca 2 becuri, conectezi becurile in paralel la iesirea unuia din trasformatoare si nu mai ai nevoie de al doilea.

Salut,
Da, asa vreau, aprindere/stingere simultana prin apasarea unui singur buton la intrerupator (deja existent).

Sunt novice in lumea aceasta - cum se pot lega cele doua trafo mici in paralel ? Trbuie o piesa tip "split" montata pe cablul de retea de 220V, si din "split", adaugate mici conductoare (4 in total), catre cele 2 trafo ?

#6
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Spoturile alea nu au surse de curent in ele de trebuie separat sursa ?
"trafo- urile' le pui in baie la vedere sau mascate/ ingropate ?Se fac punti pe intrare , intri cu firele din perete in unul si tot din aceleasi conexiuni te duci la celalat.
Eu am bec LED la 230v in baie si 2 RCBO prize si iluminat, cred ca nu ai asa ceva in tabloul de sig de umblii cu 12v, eu zic sa renunti la becuri pe 12 v.

Edited by crischir, 25 August 2023 - 11:44.


#7
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 25.09.2014
De ce ai cumparat becuri la 12 V ? Exista direct la 220(230) !
La cele doua fire pe care ai 220 V legi cele patru fire de la "transformatoare", doua cu doua. Si gata !

Edited by phoenix76, 25 August 2023 - 11:47.


#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,314
  • Înscris: 07.11.2006
Spoturile NU au surse de curent in ele in general.

View PostPopos_popos, on 25 august 2023 - 10:42, said:


Problema: cablul de alimentare care iese din perete (cablul de la reteaua 220V), are 2 fire de cupru, ambele litate -> ori eu cred ca am nevoie de 4 fire (2 fire de nul, 2 fire de faza)

Cum pot sa impart aceste 2 fire de cupru , in 4, pentru a putea alimenta ambele transformatoare ?


Un fir ce iese din perete il legi la cate o borna a fiecarui transformator, iar celalalt fir la bornele ramase libere ale fiecarui transformator.
Faci acest lucru cu ajutorul unui sir de cleme, sau al clemelor de tip Wago. Gasesti pe internet ce inseamna fiecare.

#9
Popos_popos

Popos_popos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 31.12.2022

View Postcrischir, on 25 august 2023 - 11:37, said:

Spoturile alea nu au surse de curent in ele de trebuie separat sursa ?
Nu au sursa proprie.

Quote

"trafo- urile' le pui in baie la vedere sau mascate/ ingropate ?
Vor fi fixate in partea superioara a unui corp de mobilier de baie, nu se vor vedea de jos, dar nici ingropate nu vor fi. Sunt IP56 daca am retinut corect.

View Postphoenix76, on 25 august 2023 - 11:47, said:

De ce ai cumparat becuri la 12 V ? Exista direct la 220(230) !
Nu am gasit la dimensiunile necesare (sau macar pe aproape) - corpul de mobilier a venit fara spoturi, si am cautat mult timp spoturi pentru el.

Quote

La cele doua fire pe care ai 220 V legi cele patru fire de la "transformatoare", doua cu doua. Si gata !
Ok, o sa caut cablu litat. Trafo-urile nu au conductoare proprii pentru conectarea la reteaua de 220V.

#10
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Mare greseala ca nu au, sunt enorm de multe modele care au si le trebuie un banal trafo 230/ 12v. Oricum nu e indicat sa pui trafo-ri" in baie daca nu ai si sigurante cu difereantial de potential. Eu zic sa schimbi spoturile pe 230v fara sa te complici cu 12v si pune RCBO la sigurante obligatoriu.

#11
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

E simplu.

Mergi in orice magazin de bricolaj, si iei 2 cleme wago, cum ar fi astea: https://beta.dedeman...ucati/p/1027801

In prima clema bagi:
- nulul din perete
- nului primul transformator
- nulul celui de-al doilea transformator

In a doua clema bagi:
- faza din perete
- fara primului transformator
- faza celui de-al doilea transformator

Si gata.

#12
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,160
  • Înscris: 24.04.2013
Sau sa puna trafo pe hol, unde este intrerupatorul, si firele din perete, existente, vor fi folosite la 12V - dar atunci trebuie mare atentie daca firele ce intra in baie sunt dedicate, altfel trebuie umblat la instalatie sa nu amestece 220V (de exemplu un nul comun cu alte circuite) cu 12V.

Edited by sags, 25 August 2023 - 12:11.


#13
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
@ bogdan Ce IP au la izolatie clemele alea ? Vezi are multifilare, deci si ceva pini sertizati Posted Image

View Postsags, on 25 august 2023 - 12:10, said:

Sau sa puna trafo pe hol, unde este intrerupatorul, si firele din perete, existente, vor fi folosite la 12V - dar atunci trebuie mare atentie daca firele ce intra in baie sunt dedicate, altfel trebuie umblat la instalatie sa nu amestece 220V (de exemplu un nul comun cu alte circuite) cu 12V.

Deja ai complicat si mai mult treaba cand omul nu stie sa lege 2 fire Posted Image

Edited by crischir, 25 August 2023 - 12:19.


#14
Popos_popos

Popos_popos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 31.12.2022
Multumesc mult tuturor :)

O zi frumoasa,

#15
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,615
  • Înscris: 17.08.2007
Nu vi se pare ca o persoana care nu intelege niste lucruri atat de simple ca legarea in paralel a 2 consumatori nu ar trebui incurajata sa umble cu 230v si mai ales in baie?

#16
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 05.04.2005

View Postcrischir, on 25 august 2023 - 12:14, said:

@ bogdan Ce IP au la izolatie clemele alea ? Vezi are multifilare, deci si ceva pini sertizati Posted Image

Salut

Nu e nevoie de sertizare: https://www.wago.com...2-413#knowledge

IP rating nu am gasit pe nicaieri, dar probabil ca 0. Totusi sunt deasupra unui dulap de baie, nu in dus Posted Image

#17
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 24.11.2002
Attached File  ip-zones-badkamer.jpg   64.08K   12 downloads
Nu trebuie sa fie sub dus, exista zone dedicate, nu e de jucat cu energia electrica.

#18
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023

View Postbogdan_o, on 25 august 2023 - 14:22, said:

Salut

Nu e nevoie de sertizare: https://www.wago.com...2-413#knowledge

IP rating nu am gasit pe nicaieri, dar probabil ca 0. Totusi sunt deasupra unui dulap de baie, nu in dus Posted Image

Cine stie sa lege mii de fire da nu trebuie sertizare , altfel lasa niste mustati' de toata frumusetea Posted Image
Eu nu pun sub IP44 in baie, mai un condens, abur, stropi ...

Edited by crischir, 26 August 2023 - 07:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate