Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Ajustare pret contract mixt

Incurajarea, stimularea si sustin...
 Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...

C Embedded
 DUO Street View

Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt

Cum setez sa trimit sms de pe dig...
 Microciment in bucatarie

La mulți ani @nick5roo!

DDNS Digi

Marantz MM7025 vs Rotel RB1552 mkii
 

Schimbare centrala termica veche cu una noua

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
39 replies to this topic

#19
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 03.06.2006
2x Thema Classic, functionale intre 2003-2016, alese atunci la nimereala: buna alegere am facut, in 13 ani uneia i s-a schimbat placa de baza (in garantie), in rest fara probleme. Vandute cu 500 lei fiecare, probabil functioneaza si acum.
Din 2016 schimbate cu Thema Condens (randamentul lor era sub 74%, cam ardeau gazul de pomana). Le-am instalat singur, chemat pe cei cu autorizarea si PIF, merg de 6 ani. Motivul: cei de la reprezentanta SD au in permanenta piese de schimb pe stoc, a.i. interventia de urgenta e cu finalizare rapida Posted Image Posted Image Posted Image , pe cand pentru Ariston, Vaillant etc. piesele tb. comandate.
Doar asta a fost motivul alegerii SD si nu am regretat.

Edited by gvincentiu, 19 August 2023 - 06:30.


#20
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,512
  • Înscris: 04.12.2003
Am ariston si a implinit 6 ani fara interventie la ea.

#21
Cristiancama2

Cristiancama2

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.08.2023
Buna ,trebuie sa imi schimb centrala termica,este necesar sa pun si calorifere noi?Sunt din aluminiu,dar au vreo 20 de ani vechime.Vreo sugestie pentru centrala?Optez pentru Saunier Duval,cineva imi vorbea de Wiessman ,o firma buna in Campina,PH?Va multumesc!

#22
mirificu

mirificu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 29.12.2006
Si eu am un Ariston Class  de 13 ani, anul trecut am avut prima interventie ca a cedat senzorul (turbina) de apa calda...deci la fiecare cum ii e norocul.

Edited by mirificu, 19 August 2023 - 11:34.


#23
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,641
  • Înscris: 27.10.2007
Immergas. Merge fara sa stiu ca merge.

#24
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,064
  • Înscris: 15.12.2009
Eu nu recomand un model anume, îi las pe colegii mai bine informați decât mine s-o facă.

Un singur lucru aș sublinia: să fii atent la materialul din care este confecționat schimbătorul de căldură. Neapărat să NU fie din aluminiu!

Eu am pățit-o cu un Ariston care a cedat după 2 ani de funcționare. L-am înlocuit cu o centrală nouă (tot Ariston) pentru că n-aveam timp și chef și nervi să-l tot schimb la fiecare 2 ani!

Dar dacă n-aș fi fost presată de timp și de configurația ”țevăraiei” pentru instalare poate că m-aș fi oprit la altă marcă.

#25
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,593
  • Înscris: 16.03.2014
Am Ariston Class One din 2021, nicio pb deocamdata.

#26
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 19.05.2006

 Naoto, on 19 august 2023 - 16:49, said:

Un singur lucru aș sublinia: să fii atent la materialul din care este confecționat schimbătorul de căldură. Neapărat să NU fie din aluminiu!
aia a fost Ariston Cares "premium", un dezastru 😂

Dar Centralele Bosch, Buderus, Remeha etc cu schimbător de căldură de Al-Si sunt bune.
-----
Pentru restul: e Ariston Clas, nu Class.

#27
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,565
  • Înscris: 02.08.2021
Bine ar fi sa le speli. Dai drumul la apa ala centrala si dai dopul afară de la calorifer si pui un lighean.
In rest cred că e ok asa.

#28
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,595
  • Înscris: 30.07.2007

 doinastela, on 19 august 2023 - 17:58, said:

Pentru restul: e Ariston Clas, nu Class.
Aham....

#29
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 19.05.2006

 Naoto, on 19 august 2023 - 16:49, said:

Dar dacă n-aș fi fost presată de timp și de configurația ”țevăraiei” pentru instalare poate că m-aș fi oprit la altă marcă.
timpul e una.. dar poziția și racordurile sunt alta.
Orice centrala se poate adapta la orice poziție. Cu asta se ocupa Instalatorii.

#30
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,064
  • Înscris: 15.12.2009

doinastela said:

1692471956[/url]' post='30180841']
timpul e una.. dar poziția și racordurile sunt alta.
Orice centrala se poate adapta la orice poziție. Cu asta se ocupa Instalatorii.

Nu se putea. Un caz particular.

Destul m-am amărât cu prostia asta. Nici măcar nu fusese alegerea mea, așa am cumpărat casa, cu centrala instalată de vânzător.

#31
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,641
  • Înscris: 30.12.2007
De centralele  Motan nu s-a pomenit pina acum, ce ziceti de marca asta? Ofera 5 + 2 ani garantie, cred ca daca era ceva nasol nu mai ofereau perioada asta de garantie.

#32
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 19.05.2006

 xew, on 21 august 2023 - 22:05, said:

De centralele Motan nu s-a pomenit pina acum, ce ziceti de marca asta?
ba se tot zice pe Arie si de centralele Motan, timp sa ai sa citesti.
Nu se alege centrala dupa durata garantiei, nici masina, nici Mixerul.

Dar da, daca te referi la Motan Condens Plus sunt bune. La fel si celelalte, Mkdens (poate mai fiabil), precum si toata gama conventionala (care are 3 ani garantie, na !).

#33
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,641
  • Înscris: 30.12.2007
Eu ma refeream la discutiile din acest thread ca nu am vazusem sa se mentioneze despre Motani. Legat de garantie mai mare, nu ar fi normal sa aibe un avantaj in fata celor cu garantie minima? Eu cred ca producatorii care acorda garantie mare ar avea produse mai fiabile fata de majoritatea care ofera garantie minima, in caz contrar ar fi mai mare deranjul sa faca rechemari la game si loturi intregi sa schimbe piese cu probleme. Nu cred ca astea cu garantie mare sunt nasoale, dar au marketing bun.

#34
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 19.05.2006

 xew, on 22 august 2023 - 18:48, said:

Nu cred ca
Viessmann da 2 ani, Motan da 3 ani, si 5 ani la alate aparate -si mai prelungeste cu 2 ani pe cea de 5 ani (doar, doar o cumpara si vreun forumist).

Cine are mai mare garantia: BMW sau Hyundai ?
Citeste un manual de marketing, editie pe scurt, si te lamuresti.

#35
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,641
  • Înscris: 30.12.2007
Inteleg ca de curind iti place sa postezi. Am dat un buget disponibil, multumesc pentru exemple care nu se incadreaza. In acel buget sunt mai multe modele si marci de centrale printre care si Motan care la unele modele ofera 5 ani, la altele 7 ani (5 + 2). Carui producator ii convine sa produca niste chestii proaste scumpe si sa ofere garantie mare? Totul costa, totul e calculat si nu isi permit sa o dea in prosteala cu lumea ca apar circotasii, procesomanii si ii maninca de vii cu procesele, anpc, opc, etc.
Nu discutam de masini, dar daca tot ai pomenit de ele unii ofera 7, 8, 10 ani, ca nu se ridica toti la preturi de marci de lux asta e alta poveste, producatorii produc produse pentru toate buzunarele. Tine pentru tine manualele de marketing indiferent de editie si raspunde la obiect daca poti.

Multumesc.

#36
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 19.05.2006

 xew, on 22 august 2023 - 20:40, said:

Carui producator ii convine sa produca niste chestii proaste scumpe si sa ofere garantie mare?
recupereaza ulterior din Piesele de schimb. Sunt simple calcule.

Oricum, in 90% din situatii de functionare defectuoasa nu te vei incadra la Garantie -citeste orice Certificat de garantie. Si.. crezi ce vrei.
Experienta de viata se acumuleaza in timp -si cu costuri !Posted Image

 xew, on 22 august 2023 - 20:40, said:

si raspunde la obiect daca poti.
in primul rand aici nu e Help Line pentru nepriceputi sau cei cu capul plin de intrebari, cu angajati pusi sa raspunda la orice solicitare.
In al doilea rand fa un efort si citeste Topicurile principale despre Centrale termice de aici (daca aici iti place), apoi pe cel dedicat centralelor Motan. Asa mai eliberezi capul macar de cateva intrebari.

Edited by doinastela, 22 August 2023 - 21:28.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate