Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Atestat consilier de siguranta

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi
 Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...
 

Probleme instalare internet prin fibră DIGI

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 26.06.2022
Fac un speedtest si niste print screenuri cu semnalul la tv?

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,792
  • Înscris: 07.02.2003
N-are sens mai ales aia cu semnalul la tv (Posted Image), sunt date oficiale oricum mufa vs sudura. In mesajul https://forum.softpe.../#entry30152325 am spus foarte clar "depinde de bugetul optic" cat de bine va merge. Daca esti la limita cu el orice iti poate afecta. Daca nu... iti permiti si pierderile.

Edited by andreic, 06 August 2023 - 01:24.


#21
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

View Postandreic, on 05 august 2023 - 08:34, said:


Depinde de bugetul optic, daca semnalul e mic e mai bine sa fie sudura, mufarea induce pierderi. Iar cand se lucreaza multifrecventa cum e la multimode pot apare si armonici nedorite.
Din pacare iar spui prostii. GPON nu folosește fibra multimode.

"GPONs are built based on singlemode fibers and only this medium is allowed in the ITU-T recommendations and is supported by active GPON devices."

#22
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,391
  • Înscris: 13.01.2011

View PostTalibane, on 05 august 2023 - 08:47, said:

Aia chiar nu au avut chef de munca...
Nu știu dacă ai idee, ce căldură este pe holul unui bloc, în perioada asta caniculară  🤷
Nu oricine face față acelei călduri  😁

#23
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 26.06.2022
Argument prostesc. La cei care monteaza AC uri pe fatada blocurilor cum o fi? Dar la cei care fac hidroizolații pe perioada verii?

#24
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,441
  • Înscris: 27.10.2007

View Postcrisstonne, on 06 august 2023 - 14:41, said:

Nu știu dacă ai idee, ce căldură este pe holul unui bloc, în perioada asta caniculară  ��
Nu oricine face față acelei călduri  ��
Nu e treaba lor sa repare ce a pus dezvoltatorul prost. La ei procedura este sudura, acolo nu se poate sudura.

Initiator, cauta pe cineva care a mai lucrat cu fibra optica sa iti un conector din acesta.
In ce oras esti?

#25
Cristian_Udo

Cristian_Udo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.08.2023

View Poststrongsss, on 06 august 2023 - 18:14, said:

Nu e treaba lor sa repare ce a pus dezvoltatorul prost. La ei procedura este sudura, acolo nu se poate sudura.

Initiator, cauta pe cineva care a mai lucrat cu fibra optica sa iti un conector din acesta.
In ce oras esti?

Brasov. Am pe cineva care lucreaza la Orange, prieten de familie, care m-ar putea ajuta cu treaba asta. Orange era prima mea optiune oricum, dar cica n-au infrastructura in blocul asta.

Am tot discutat cu cei de la call-center, le-am explicat si lor situatia cu toate detaliile de rigoare, si toti au zis ca exista o solutie oricum, ori se incearca sa se lucreze cu ce e acolo, ori se prelungeste, ori se trage efectiv alta fibra, dar ceva se poate face. Pe langa asta, cica tot cazul meu a fost escalat si la superiori, a fost si la echipa care se ocupa cu fibra optica si acum a ajuns iar la departamentul responsabil pentru instalari. Cei de la call-center mi-au tot zis ca echipa tehnica care fusese nu a lasat nicio nota in care sa spuna motivul pentru care nu au putut instala. In fine, momentan astept ziua de maine, sa vad daca ma suna. Buba cea mai mare e ca efectiv nu ma pot muta definitiv acolo, intrucat, cum am zis, fara net, nu pot lucra deloc.

#26
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,670
  • Înscris: 13.12.2006

View Poststrongsss, on 06 august 2023 - 18:14, said:

Nu e treaba lor sa repare ce a pus dezvoltatorul prost. La ei procedura este sudura, acolo nu se poate sudura.


tocmai ca treaba lor e sa iti traga fibra de la FTTB pana in casa...de aia exista, asta e jobul lor. daca ar fi asa cum zici tu, doar sa faca o sudura de fibra maine m-as muta la ei.

#27
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,441
  • Înscris: 27.10.2007
Mai citeste o data postarea initiatorului si uita-te si pe poza atasata.
Nu se pune problema de a duce fibra pana in casa.
E vorba de un bloc cablat deja de dezvoltator, numai ca cei care au facut instalatia au lasat prea putin fibra in locul unde ar trebui montat ONT-ul.

#28
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,670
  • Înscris: 13.12.2006
pai, practic pe ISP n-ar trebui sa-l intereseze ce face dezvoltatorul. ca exista fibra trasa deja, da, e un avantaj pentru ISP ca nu mai consuma fibra si timp.

dar ce te faci cu celelalte 90% blocuri construite fara fibra trasa de dezvoltator? eu stau intr-un bloc construit in 1983...ISP-ul are FTTB. m-am dus la ei sa fac contract si au venit de mi-au tras fibra pana in casa. in contract scrie clar ca ei trebuie sa te cableze, sa-ti aduca internetul in casa, nu pana la scara blocului si de acolo te descurci.

deci, chiar daca dezvoltatorul a tras fibra prin bloc, ISP-ul nu e obligat sa o foloseasca, mai ales ca nu are posibilitatea de a o folosi.

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,792
  • Înscris: 07.02.2003

View PostVipeR85, on 07 august 2023 - 19:10, said:

deci, chiar daca dezvoltatorul a tras fibra prin bloc, ISP-ul nu e obligat sa o foloseasca, mai ales ca nu are posibilitatea de a o folosi.
Problema e alta, dezvoltatorul poate nu autorizeaza alte lucrari si s-ar putea sa ramai fara posibilitate serviciu. De aia a facut cablari ca sa nu mai fie nevoie de alte interventii... ca nu a facut bine e altceva.

Edited by andreic, 07 August 2023 - 21:57.


#30
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,670
  • Înscris: 13.12.2006
hai ca nu suntem in SUA unde un "landlord" detine un bloc intreg si restu sunt chiriasi de n-au voie sa faca nimic fara aprobarea lui.

who gives a shit de ce vrea dezvoltatorul dupa ce acesta si-a vandut apartamentele?

#31
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,441
  • Înscris: 27.10.2007
era haiduciei, in care vedea omul de la firma de cablu si gaurea peretii dupa cum il taia capul a trecut.
am stat intr-un bloc in Bucuresti cablat de RDS si UPC iar acum imi spuen un vecin cu care am ramas prieten ca a venit Orange cu a treia fibra. nu e nimic in regula acolo - de la lipsa unei autorizatiei pana la aspectul estetic.
de aceea, in blocurile noi se prevede de la o retea de comunicatii, sa scapam de firele agatate pe pereti.

Quote

de ce vrea dezvoltatorul
nu numai dezvoltatorul, nici oamenii nu mai vor fire agatate aiurea pe pereti.

#32
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,427
  • Înscris: 08.02.2011
Oamenii nu mai vor fire agățate pe pereți, dar nici servicii nu vor avea decât din alea aprobate de dezvoltator mai înainte, alegerea lor .

#33
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,441
  • Înscris: 27.10.2007
se cheama cutie de jonctiune si se pune la parter. in ea legi fir de la ce distribuitor de internet vrei. cred ca asa are si initiatorul.

stiu ca sunt ansambluri imobiliare in care dezvoltatorul, sub pretextul ca a pastrat administrarea, impune o anumita firma de internet, dar acolo e un abuz, tolerat de oameni, care sunt slabi si nu se pot asocia.

#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,792
  • Înscris: 07.02.2003

View PostVipeR85, on 07 august 2023 - 22:47, said:

hai ca nu suntem in SUA unde un "landlord" detine un bloc intreg si restu sunt chiriasi de n-au voie sa faca nimic fara aprobarea lui.
Cand cumperi de la un dezvoltator numai ce iti permite ala faci.

Edited by andreic, 08 August 2023 - 12:27.


#35
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,545
  • Înscris: 07.03.2006
Nu e chiar asa.
Asociatia decide daca are cvorumul si voturile necesare aka majoritatea.


#36
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,670
  • Înscris: 13.12.2006
corect...cand am avut "fericirea" cu fibra de la orange a trebuit sa cer acordul asociatiei ca firma orange sa poata sa-si puna "protectie" la fibra trasa de la FTTB pana la mine la usa(pat cablu in general). RDS si UPC deja aveau trase. Asociatia a aprobat si orange a venit, a dat gauri, a pus patcablu....si la final au tras fibra prin gaurile de la teava de gaz si au lipit fibra de teava de gaz pana sus la mine la etaj. puteau sa faca asta si fara sa ma mai puna pe drumuri cu motivatia " nu putem trage fibra ca nu avem acordul asociatiei sa punem patcablu".

totul tine de vointa alora de vin la montaj...si de cat le pui in buzunar.  nu va mai spun ca la sat nu am dat un leu si mi-au mufat un cablu cat5e intr-o parte cu mufa cu protectie si in celalat capat cu mufa cat6. nici macar nu l-au probat...mergea doar perechea verde bine. a trebuit sa vin eu sa mufez dupa ei toate patchcordurile.

in fine. ideea principala e ca asociatia de proprietari decide ce face in bloc. daca aveti nesansa ca administratia sa fie tinuta de firma dezvoltatorului sau sa aveti ceva clauze danpulea prin CV...nu pot sa va spun decat ce a spus presedintele "ghinion"

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate