Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Șomer cu venituri prin parti...

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...
 AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI
 Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?
 

Sfat instalatie electrica casa parter

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
roman

roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 16.12.2004
Am nevoie de un sfat privind modul de realizare al instalatiei electrice la o casa parter in constructie. Am de ales intre varianta din topicul acesta :
https://forum.softpe...2#entry28847729 si varianta din topicul acesta : https://forum.softpe...#entry29492936. Multumesc cu aceasta ocazie initiatorilor celor doua topice, mrt88 si catalin_barna care mi-au servit ca ghid la constructia casei mele. Casa are plafonul din grinzi de lemn iar pe podea va fi IPAT peste 10-15cm de extrudat cu clasa de reactie la foc F. Astept sfaturi privind cablurile electrice pe care sa le folosesc, copex etc. Am vazut si acest film [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gc05bnkTQ5w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] dar tot nu m-am lamurit total privind realizarea instalatiei electrice. Multumesc.Attached File  20230802_203315.jpg   192.64K   72 downloads

Attached Files



#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 02.08.2021
Unde e lemn obligatoriu copex metalic.
Ca fire poți folosi ce vrei, eu sunt fan FY.

Edited by Valy_User, 02 August 2023 - 20:24.


#3
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015
Ideal ar fi un cablu cu rezistenta de propagare la foc, gen NYM -J

#4
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023

View Postblade0blade, on 02 august 2023 - 20:26, said:

Ideal ar fi un cablu cu rezistenta de propagare la foc, gen NYM -J
NHXMH-J, ăsta-l folosim în școli, spitale, etc.
E fără halogen.

NYM-J n-are nici o rezistență la foc.

Edited by FlapJack7, 02 August 2023 - 20:38.


#5
roman

roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 16.12.2004
Nu pot sa fac o alegere intre pozarea pe "tavan" (ca la mrt88) si pozarea pe podea (ca la catalin_barna). Sus e lemnul care aduce probleme, jos e extrudatul care aduce mai multe probleme. Apropo, am luat o bucata de extrudat si am pus-o la o bricheta de aragaz. A ars "zdravan". Adica, chiar clasa F. Ar fi mai comod de pozat pe jos, deoarece pe sus trebuie coborat sub cateva grinzi de beton care au aparut la turnarea centurii. Cel care imi va face tavanele cu rigips mi-a spus ca nu ar fi o problema prea mare, deoarece le poate masca cu rigips. Tavanul de rigips va fi amplasat la 10cm sub partea de sus a centurii (sau la 10cm sub grinzile de lemn)

#6
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015

View PostFlapJack7, on 02 august 2023 - 20:36, said:

NHXMH-J, ăsta-l folosim în școli, spitale, etc.
E fără halogen.

NYM-J n-are nici o rezistență la foc.

Nu contest ce spui, ca nu sunt de specialitate. Dar la Lapp pe site la NYM-J scrie in fisa tehnica

Caracteristicile produsului
Întârzierea propagării focului:IEC 60332-1-2

#7
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 02.08.2021
Eu aș pune jos în locul tău. Că după ce vii cu șapa, cam greu să ardă polisitrenul ăla sub șapă că are nevoie de aer.

#8
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 25.09.2014
Daca instalatia este proiectata si realizata corect, nu ai de ce sa iti faci griji ca va lua foc. Un cablu se poate incalzi din cauza unui consum care trece de pragul suportat de acel cablu. Sau din cauza unor legaturi proaste ( in acest caz se incalzeste in zona legaturilor ). In plus, trebuie sa ai sigurante automate, care in cazul depasirii consumului vor decupla instalatia sau tronsonul respectiv.
Poti face traseele pe jos, este mai simplu, mai rapid.

#9
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,706
  • Înscris: 17.01.2008
Pai vezi ce zie aelectricianul autorizat care iti va face proiectul...
Proiectul iti trebuie mai departe....
Sper ca este constructie cu autorizare si o vei racorda la un furnizor de energie....

In video nu vad sa foloseasca copex  / teava metalica pentru structuri de lemn, conform normativelor....
Daca si casa ai facut-o dupa filmulete de pe youtube.... am mari indoieli...

#10
roman

roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 16.12.2004

View Postdanutzu_1069, on 03 august 2023 - 07:15, said:

Pai vezi ce zie aelectricianul autorizat care iti va face proiectul...
Proiectul iti trebuie mai departe....
Sper ca este constructie cu autorizare si o vei racorda la un furnizor de energie....


Am autorizatie de constructie si implicit aviz favorabil pentru racordare la reteaua electrica. Proiectul electric din documentatia de autorizatie este prea sumar si nu ma ajuta cu nimic. Vreau sa folosesc circuite dedicate pentru anumiti consumatori si disjunctori pentru lumina si priza separat pentru fiecare camera. Dilema mea este acum pe unde pozez cablurile si tipul acestora. Pe sus sau pe jos? Argumente, plusuri si minusuri pentru fiecare varianta. Usurinta in implementare pentru fiecare din cele doua variante.

Attached Files



#11
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,013
  • Înscris: 17.10.2003
O foaie din aia am și eu în dosar (și încă una la țevăraia pentru apa și calorifere) dar nu acela e proiectul adevărat pentru partea electrică, e doar sa poti obține avizele.
În sfârșit, eu am pozat totul pe tavan și am coborât vertical pana la fiecare priza sau întrerupător (eventual optimizate încât sa fie cât mai grupate, sa nu cobori din 10 în 10 cm). Eu am casa doar parter iar la tavan am rigips care maschează cablăria. Am zis ca în caz de ceva e mai ușor de dat un rigips jos decât scos parchet, spart șapă...
Asta e ceea ce am ales eu, nu înseamnă că e și cel mai bine. Și a mai făcut și electricianul ceva bălării, câteva trasee aiurea, noroc ca nu a scobit mult prin pereti, care sunt portanti.

Edited by akeem, 03 August 2023 - 09:29.


#12
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 23.02.2007
Pe jos prize si intrerupatoare si pe sus becuri. Altfel nu ai cum :) Conductoare de cupru pozate prin copex de calitate (ex. Gewis minim fi 20) si protejate de disjunctoare magneto termice diferentiale.

#13
roman

roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 16.12.2004
@ akeem
Ai grinzi de lemn? Ce cablu ai folosit, ce copex? Cum ai facut unde este pozat cablul pe grinda de lemn? Rigips roz, placuta de tabla sau te-ai bazat doar pe cablu si copex?

#14
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 23.02.2007
@Roman eu am grinzi de lemn si EPS100 sub shapa. Prin astea am dus copexul recomandat de mine mai sus.

#15
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 20.09.2007
Citeste capitolul 7.20 din normativul I7/2011. Nu e nevoie obligatorie de nici un fel de copex metalic sau teava metalica. Daca folosesti copex metalic sau teava metalica, trebuie legate la pamant, altfel pot deveni periculoase in cazul deteriorarii izolatiei cablurilor din interior. Daca te uiti la 7.20.2, scrie asa "Cablurile ce se monteaza in contact direct cu lemnul trebuie sa fie cu intarziere la propagarea flacarii", deci pe lemn poti instala incepand de la cablu direct prin pe el, pana la teava metalica, important e, daca folosesti cablu, sau copex in contact cu lemnul, sa fie cu intarziere la propagarea flacarii. Povestea asta cu lemn = copex metalic obligatoriu, e un mit, care s-a propagat de-a lungul anilor, chiar si printre electricieni. Cablul respectiv se va incalzi in halul in care sa ia foc, doar in cazul in care trece prin el un curent mult mai mare decat maximul suportat, ceea ce ar insemna protectie mult supradimensionata sau defecta. Am vazut mai sus ca a scris cineva de legaturi slabe, in cazul lor, se va incalzi punctul de legatura, nu cablul (creste rezistenta de contact in legatura si rezulta pierderi mai mari prin efect Joule, deci incalzire).

Edited by nightmare392, 03 August 2023 - 10:52.


#16
roman

roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 16.12.2004
Dupa LAPP si NYM-J 3x2,5 are intarziere la propagarea focului SR EN 60332-1-2. Eu ma gandeam sa pun NYY-J 3x2,5 RE pe care l-am gasit cu 10% reducere, diferenta de pret intre cele doua fiind de aproximativ 1 leu. (NYY-J mai scump) si copex DX15116R cu GWT 960 grade Celsius. E bine?

#17
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 20.09.2007
NYY-J are intarziere la propagarea flacarii, copexul respectiv e si el fara propagarea flacarii, deci e ok.

#18
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,598
  • Înscris: 30.07.2007
Tangential cu discutia, eu as monta un cap-scara la CT

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate