Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...
 Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...
 Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai
 Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta
 

Recomandare DAC ~1000 ron

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Salutare, colegi.

Dat fiind ca DAC-ul meu e pe moarte (un Fiio X3 Mark III caruia i s-a umflat bateria), doresc sa imi cumpar unul nou. Bine, ideal ar fi fost sa il pot repara pe cel vechi sau sa imi cumpar unul la fel, dar nu mai gasesc pe nicaieri, nici sh. Cred ca o sa fie destul de greu sa gasesc altul care sa se potriveasca asa de bine cu restul echipmentului audio.

Setup-ul meu audio consta in 2 coloane Davis Acoustics Maya, un subwoofer SVS PB-2000 integrat cu miniDSP 2x4 si un amplificator NAD C352. Pot urca bugetul pana la 1500 ron, cu mari eforturi, daca e nevoie si chiar merita un dac mai scump, desi as prefera sa nu.

Voi ce mi-ati recomanda ?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#2
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Daca nu ai nevoie de iesire casti deloc, https://www.avstore....i/topping-d10s/

Nu stiu la ce ti-a trebuit baterie, eu am ocolit cat am putut, ca stiam ca e veriga slaba. Sa zicem ca are curent mai curat din baterie, dar nu merita deranjul.

Ala din link are alimentare prin USB. Daca nu dai muzica din ceva dispozitiv cu USB, ci folosesti alte alea, sunt si modele la priza, pe la 600-800 lei, tot Topping. Daca folosesti PC, e mai bine cu USB, scapi de o veriga in plus, nu mai risti sa cedeze adaptorul si sa mai ocupi o prinza in plus.

https://www.avstore....topping-e30-ii/

Modelul asta, de ex, merge alimentat si prin USB, si prin priza, cu adaptor 5V, din cauza asta nici nu au in pachet adaptorul, in ideea in care se gasesc usor universale si poti inlocui daca moare, spre deosebire de modele cu adaptoare care nu se gasesc pe toate drumurile

Edited by VarfulOmu2505, 28 July 2023 - 11:10.


#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,281
  • Înscris: 30.08.2006
Incerca sa-i schimbi bateria.
https://www.aliexpre...2388560422.html
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Hg_eD4AG9CU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 28.05.2008
Aveti 2 posibilitati la indemana: inlocuire acumulator (ati primit deja o recomandare, exista si alte oferte disponibile pe site-uri europene) sau achizitie player de acelasi tip (exista anunturi active pe o platforma ultracunoscuta).

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,867
  • Înscris: 15.06.2004
In primul rand ar trebui clarificat ce anume doresti ptr ca ce ai tu e un Player portabil.
Deci vrei tot un player portabil sau vrei un DAC standalone ?

#6
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Ah, acum vad ca ala e si player, nu doar dac. Daca ai nevoie si de player, pica variantele date de mine.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,867
  • Înscris: 15.06.2004
Daca te satisface un DAC standalone recomandarea mea ar fi - https://www.avstore....i/topping-d50s/
Ulterior ai putea sa-i adaugi si un amp de casti, daca doresti - https://www.avstore....i/topping-a50s/

Ptr playere... din pacate cam toti producatorii au renuntat sa mai faca playere entry-level si chiar mid-level.
Odata a fost problema cu gasitul chipurilor ptr ele - a scazut margien de profit din cauza crizei, plus ca multa lume a trecut pe telefoane - acum fac DAC-uri portabile ptr telefoane.

Ce se mai gaseste, dar nu pe la noi ar fi asta - https://www.amazon.d.../dp/B09PTVSK2N/
Are si o versiune mai slabuta, teoretic ( are insa FM Radio in plsu fata de cea scumpa ) - https://www.amazon.d.../dp/B0BLJCWY25/

Dar nu stiu daca merge pe Line-Out.

View PostLeo2006, on 28 iulie 2023 - 11:04, said:

Incerca sa-i schimbi bateria.
E posibil sa-l ajute cu asta si cei de la AVStore.

#8
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,837
  • Înscris: 09.01.2007
Si eu folosesc un X3 mk2. Nu poti sa-i scoti bateria si sa functioneze doar prin usb-pass-through? Ca sa nu ai grija ca-ti ia foc sau ceva si sa ramai si cu solutia actuala daca-ti place.
Anyway, am postat mai mult ca sa vad recomandarile, in caz ca ma bate gandul sa-l schimb si eu. :)

#9
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

View PostVarfulOmu2505, on 28 iulie 2023 - 11:02, said:

Nu stiu la ce ti-a trebuit baterie, eu am ocolit cat am putut, ca stiam ca e veriga slaba. Sa zicem ca are curent mai curat din baterie, dar nu merita deranjul.

El e conectat la PC prin USB, bateria n-am scos-o, nici nu stiu daca o pot scoate si sa isi traga DAC-ul curent direct din USB.

View Posteiffel, on 28 iulie 2023 - 11:13, said:

Deci vrei tot un player portabil sau vrei un DAC standalone ?

Vreau doar DAC. Player portabil am, un Fiio M11, pe care l-am incercat si ca DAC, dar nu mi-a placut combinatia asta de lant audio, sunetul era cam infundat, ca sa zic asa.

View Posteiffel, on 28 iulie 2023 - 11:26, said:

E posibil sa-l ajute cu asta si cei de la AVStore.

Am fost la AVstore mai demult, tot cu un Fiio X3 Mark III cu bateria umflata, si mi-au zis ca nu pot sa ma ajute, din pacate.



Da, deci din ce imi ziceti voi aici, as prefera sa ma coste cat mai putin, evident. Deci ar fi solutia cu cumparatul altei baterii si schimbarea celei vechi. Dar m-am uitat pe Ebay, si tot din China vin bateriile pe care le-am gasit, sper sa nu dureze 2-3 luni transportul.

O intrebare: cat de periculos e sa stau cu bateria umflata pana imi vine inlocuitorul ? Ce pericole exista mai concret ?

#10
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Exista pericolul sa arda cu multe scantei.

Eu nu as lua iar baterie, mai ales din cine stie ce sursa, ca apoi sa ma trezesc in aceeasi situatie. Eu as lua Toppingul ala de 600 lei din primul meu link. Alimentare USB, fara playere, fara adaptoare de alimentare, cat mai simplu si practic. Performantele sunt si ele excelente, masoara foarte bine pentru banii aia. Inauntru are doar condensatori solizi, il tii o gramada, mori tu inaintea lui daca nu are vreun viciu de fabricatie

Edited by VarfulOmu2505, 28 July 2023 - 12:47.


#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,867
  • Înscris: 15.06.2004

View PostBG_183, on 28 iulie 2023 - 12:21, said:

Vreau doar DAC. Player portabil am, un Fiio M11, pe care l-am incercat si ca DAC, dar nu mi-a placut combinatia asta de lant audio, sunetul era cam infundat, ca sa zic asa.
...
O intrebare: cat de periculos e sa stau cu bateria umflata pana imi vine inlocuitorul ? Ce pericole exista mai concret ?
1. Ai primit vreo 3 recomandari strict de DAC. Poate te avantajeaza una din ele. Nu vor suna insa la fel - DAC-ul nu e de la TI - sunt mult peste la calitate, dar probabil nu au aceeasi amprenta sonora.
2. In cel mai rau caz, ia foc. Si daca o scoti poate fi periculos - trebuie mare atentie sa nu faci o gaura ceva in ea, oricat de mica. Sau cand o arunci...
Am intalnit un caz pana acum - aruncata in cosul de gunoi a luat foc instant. Din fericire cosul nu avea gauri si s-a turnat apa in el peste baterie.

Edited by eiffel, 28 July 2023 - 12:52.


#12
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,281
  • Înscris: 30.08.2006
Daca bateria e moarta riscul e mic sa ia foc. Am patit cu un telefon full incarcat pe care la-m indoit la o cazatura pe scari. Telefonul a inceput sa se incalzeasca si in 30 de minute a  murit complet. Nu s-a produs nici un incendiu si nici o explozie. Eu iti sugerez sa o indepartezi inainte sa-ti afecteze circuitele electronice. Am vazut telefoane cu capacul sau ecranul dezlipit din cauza acumulatorului umflat. Nu o arunca pana nu primesti noul acumulator.

#13
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,734
  • Înscris: 25.01.2007

View PostVarfulOmu2505, on 28 iulie 2023 - 11:02, said:

Sa zicem ca are curent mai curat din baterie, dar nu merita deranjul.


Care e faza cu curentul curat? Am mai întâlnit ideea asta și sunt curios.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,867
  • Înscris: 15.06.2004
Adica nu are paraziti - curentul alternativ genereaza armonici si oricata filtrare / redresare faci, in final tot vor exista mici interferente.

#15
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
In practica, la un DAC decent, nu are nicio importanta

#16
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,734
  • Înscris: 25.01.2007
Înțeleg că Tidal va renunța la MQA și că Spotify va avea un format lossless. Sunt 2 platforme importante, cred că e important să știm ce formate vor folosi ca să știm ce DACuri ne trebuie de acum încolo. De exemplu Topping D50 nu cred că știe DSD, ceea ce poate fi un minus pentru un Dac din 2023-2024.

#17
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Scrie "DSD" direct pe el, cu litere imense

#18
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Schimbare de plan.

Pentru ca am auzit aici pe forum si prin alte parti cum ca un DAC dedicat e mai bun decat ce am eu acum, sunt dispus sa incerc sa testez inainte cateva, sa imi fac o parere daca chiar merita sa dau pe unul pana in 1500 ron. Vreau sa fac o programare pentru auditie DAC-uri la AVStore, voi merge cu laptopul si le voi compara cu al meu, sa vad diferenta.

Sper ca ma poate programa doar pentru a testa DAC-uri, si nu boxe.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate