Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...

Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...
 Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?
 Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...

Senzori de miscare ce nu aprind l...

Problema martori semnalizare dire...
 Senzori de miscare cu lampi ce se...

Samsung soundbar

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi
 

Apa de gura agraveaza cariile?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 04.01.2018

View PostJustXXL, on 24 iulie 2023 - 18:17, said:

@Aldulescu, nu stiu cum il cheama pe tip, a fost la antena 3 acum cateva saptamani, era doar el invitat.

Daca a fost la Antena 3 atunci e clar...

#20
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,269
  • Înscris: 23.09.2005

View PostValy_User, on 24 iulie 2023 - 16:29, said:

Nu prea are cum să agraveze cariile.
Igiena orală, însemnând spălatul pe dinți, ața dentară, dușul bucal, apa de gură, protejează dinții împotriva cariilor.

Si astia cred ca-s tot cu dusul bucal si cu ata dentara dupa ei. :)

[ https://blog.g20interfaith.org/wp-content/uploads/2021/06/iStock-458882625-1536x1020.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://media.cnn.com/api/v1/images/stellar/prod/120510090318-himba-woman-smile.jpg?q=w_693,h_1024,x_0,y_0,c_fill/h_618 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.pinimg.com/originals/20/a4/b9/20a4b95e1d353db07bd70ed36605031a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Apa de gura e buna ca spala zaharurile de pe suprafata dintilor si din cavitatea bucala. Bacteriile care se hranesc cu zahar si produc acizi, nu mai au cum sa se influpte din zahariri daca tu le indepartezi cu apa de gura, deci produc mult mai putini acizi care sa atace smaltul dintilor.

Periajul este deasemenea important, mai ales un periaj ultrasonic cu o periuta electrica. Dar dpmdv, clatitul de cateva ori pe zi, mai ales intre mese, cu apa de gura, este esential pentru preventia cariilor.

Eu tin apa de gura si la birou. Cand ma mai duc pe la baie, ma mai agat si de apa de gura si ma clatesc. Consum cam o sticla de 500 ml la 10 zile. Folosesc ori apa de gura de la Lidl ca e ieftina si buna, dar si Listerine. Obligatoriu cu alcool. Alcoolul le trage in cap calumea la bacterii.

Edited by murdar, 24 July 2023 - 21:20.


#22
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,788
  • Înscris: 02.08.2021

View PostPhobos, on 24 iulie 2023 - 21:18, said:

Si astia cred ca-s tot cu dusul bucal si cu ata dentara dupa ei. :)
Da, și nu mănâncă atâta zahăr și alimente ultraprocesate.

Edited by Valy_User, 24 July 2023 - 21:20.


#23
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,269
  • Înscris: 23.09.2005

View PostValy_User, on 24 iulie 2023 - 21:19, said:

Da, și nu mănâncă atâta zahăr și alimente ultraprocesate.

No vezi, asa da. Posted Image Posted Image

Edited by Phobos, 24 July 2023 - 21:22.


#24
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 15.11.2005
sunt studii care demonstreaza ca apa de gura cu alcool duce chiar si la cancer, nu trebuie sa ma crede-ti pe mine, doar cautati.
Eu am avut probleme mari cu dintii, acum sunt ok, de aceea am schimbat o gramada de cabinete si dentisti. Ideea e ca am inceput la un dentist de cartier, super ok, cunoscut.
Recomandare: apa de gura cu alcool, zis si facut. Dupa vreo 2 ani am schimbat cabinetul, o relatie, chestii, cabinet mai scump, aparatura mai moderna, prima chestie, nu mai utilizati apa de gura cu alcool! Am pus un aparat dentar, alt cabinet, aceiasi chestie, fara alcool si asta inca la vreo 2 sau 3 cabinete.
Eu zic ca stiu ei ceva...

#25
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View PostMondeo, on 25 iulie 2023 - 11:27, said:

nu trebuie sa ma crede-ti pe mine,


Pai nu te crede-m.

#26
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 15.11.2005
Posted Image Posted Image

#27
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,269
  • Înscris: 23.09.2005
[ https://i.gifer.com/origin/c4/c495af1d36d4c69667c51eec2a2bc7d3_w200.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate