Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

Pentru motocicliºti - cum v-a apucat dragostea faþã de "motoare"?

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
277 replies to this topic

#19
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Mereu am vrut, mereu am amanat si uite c-am imbatranit iar kwi a retrimis parlamentului legea cu categoria B pentru scuterele de 125...
Am ratat-o si pe asta!
Acum cumva imi pare bine ca nu am de gand sa cer "respect in trafic".
In Romania, majoritatea motociclistilor sunt exact ca niste muste, care uneori ti se lipesc pe parbriz si le inlaturi cu stergatoarele si stropitoarele pana nu mai lasa urme.
Nu am vazut macar un singur motociclist care sa nu faca slalom la semafor sau pe sosea, care sa stea pe banda lui, nu la margine ci pe mijlocul benzii si sa respecte, in sensul cel mai onest posibil, restul participantilor la trafic.
Asa ca... nu am pierdut nimic.

#20
Barboso

Barboso

    Satir bãtrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,272
  • Înscris: 24.01.2008

View Postonisifor12, on 16 iulie 2023 - 12:31, said:

cât consumă combustibil fosil și câte persoane transportă per metru pătrat.
Ultimul consum, o tura pe Transbucegi, 4,18.
Prin oras deja trece de 4,5, se apropie de 5... ma baga in faliment.    :bigwhitegrin:

O persoana, nu merg cu pasager.

#21
Neaceasca85

Neaceasca85

    Jos Ursula!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,667
  • Înscris: 14.10.2008
Pe mine nu m-a prins microbul. Posted Image

Motociclisti in familie nu am, doar un unchi matern a avut asa ceva in tinerete, niste ani buni inclusiv in perioada in care si-a cucerit nevasta, s-a lasat dupa ce a zburat cu motorul pe sub un TIR si a stat in spital, a avut apoi o Dacie Break din 1993 pana in 2014 de cand are si el masini diesel precum noi.

Venea des pe la tara cu motocicleta, mergea cu ea intre Miesti si Spineni pe niste drumuri neasfaltate pline de gropi. Mesterea la ea in garaj la mine.

Nu numai ca nu m-a atras motocicleta, fiind prea zgomotoasa si prea periculoasa pentru mine (nici pe bicicleta nu m-am urcat, cu autoturismul abia m-am invatat) dar nu-mi place mirosul de benzina si motoarele benzinare, dupa ce am scapat de Dacie, in 2005, numai diesel ne-am luat, tractoristi convinsi. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 16 July 2023 - 19:10.


#22
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,506
  • Înscris: 27.08.2013

View Postfoxbat, on 16 iulie 2023 - 15:42, said:

clar - la tine motociclittul nu a fost o "extensie" a ta ci un moft/moda.
In realitate vine dintr-o ancestrala chemare. Daca nu simti ca acolo " este locul tau dintotdeauna"  restul e cancan.
Bășini. Cunosc două categorii care sunt capabili de așa inepții: corporatștii frustrați și rocării cu părul îngălbenit și îmbâcsit de tutun.

Edited by onisifor12, 16 July 2023 - 19:31.


#23
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,276
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://oldmotoautoforsale.hu/images/jarmuvek/simson_awo_sport_250/simson_awo_sport_250_stoye_ii_01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://oldmotoautoforsale.hu/images/jarmuvek/simson_awo_sport_250/simson_awo_sport_250_stoye_ii_03.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://oldmotoautoforsale.hu/images/jarmuvek/simson_awo_sport_250/simson_awo_sport_250_stoye_ii_20.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu aveai cum sa rezisti la asa oferta pe vremea comunismului...Simson AWO 250 SportPosted Image

Edited by xmanyacs77, 16 July 2023 - 19:24.


#24
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,506
  • Înscris: 27.08.2013

View Postfoxbat, on 16 iulie 2023 - 15:42, said:

Nu trebuie sa o iei personal - nu toti suntem la fel - eu de exemplu am o reactie asemanatoare cu a ta referitor la vanatoare- nu e ceva din sangele meu.
Ce să iau personal? Faptul că bați câmpii? Habar nu ai în ce condiții am devenit motociclist.
Și este în sângele tău să fii vânător; altă balivernă. Sistemul tău imunitar vânează efectiv în continuu. Păcat că nu îți ajută și creierul.
Că nu poți, nu vrei sau nu ești în stare să practici asta și conștient, asta e altceva. Deci, o comparație proastă, dar care arată cât ești de ilogic.

Deci asta cu simțitul, cu chematul, cu trăitul liber, sunt bășini, metafore de frustrați.
Ăia pe motociclete sunt liberi, restul sunt proști, nu înțeleg ei ce e aia, e ceva deosebit, pentru cei aleși.

Așa penibili mi se par ăștia de dau sfaturi de viață de orice fel despre cum să trăiești în România/ București, dar ei trăiesc într-o țară din vest, undeva eventual rural, eventul la munte, cu aer curat și cu multă infrastrucutură.
Ei pot simți viața cu adevărat, sunt una cu natura, înțelegeți? Ceva complicat.

View Postfoxbat, on 16 iulie 2023 - 16:03, said:

Suntem diferiti - asa ca nu ma mira ca nu intelegi conceptul de care se vorbeste.
ba chiar suntem niste "proscrisi" prin dependenta de libertate  (si uneori de adrenalina & stuff).
Termină dreacu cu căcaturile astea cu dependeța de libertate. Te sufocai pe stradă înainte să ai motocicletă, este?
Libertate e să nu fii la pușcărie, să ai bani să trăiești în democrație etc., nu să îți dârdâie bucile de frig iarna.
Iarna când îți tremură curul și nu mai mergi cu motocicleta de frig ce este, de ce nu mai ești liber? Liberule.

Mergeam cu prietena sute, mii de kilometrii: când ne întorceam eram anchilozați, vai steaua noastră. Mă uitam la ea tremura toată, deși echipată corespunzător, când făceam câte o pauză. „Hai că mai avem puțin”. Nici mâr nu zicea, nu se punea problema, că ne plăcea.
Dar noi eram liberi, știți ce zic!?

O dată, după o tură de câteva sute de kilometri zic: „hai să ridic și eu viziera un pic să mă mai aerisesc.” Pac, o insectă, o ditai insecta direct în ochi, în retină. Puteam dreacu să ne răsturnăm, să murim. Am rămas „doar” cu o crăpătură pe retină. Când mă uit pe un fundal clar, luminos se vede. Cred că trece doar cu operație cu laser.

Edited by onisifor12, 16 July 2023 - 19:49.


#25
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,949
  • Înscris: 17.12.2019

View Postonisifor12, on 16 iulie 2023 - 19:38, said:

nu se punea problema, că ne plăcea.
știți ce zic!?
De la mine se vede că nu ți-a plăcut niciodată.

#26
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,506
  • Înscris: 27.08.2013
Ce anume?

#27
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.09.2021
De ce trebuie să devină discuția o contradicție? Eu cunosc oameni ce au și mașină și motocicletă și par la fel de pasionați de ambele... personal, îmi plac motocicletele dar din păcate nu-mi permit să am și motocicletă și mașină, iar aceasta din urmă e mult mai practică pentru stilul meu de viață... dar recunosc că simt un sentiment de admirație/invidie când văd câte un grup din ăla fain de bikeri.

#28
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,506
  • Înscris: 27.08.2013
Păi e destul de clar că nu ai prieteni/cunoscuți care să fi crăpat pe motocicletă. Dacă ai avea ai pune alt accent în condițiile în care cu ambele te poți deplasa foarte repede, dar au un nivel de siguranță diferit; nu le-ai mai echivala. De asta pentru mine este relevant să pui în evidență nivelul de siguranță, diferența dintre cele două categorii.

#29
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,949
  • Înscris: 17.12.2019

View Postonisifor12, on 16 iulie 2023 - 20:00, said:

Ce anume?
Exact așa aflii relevanța unei postări: în secunda 2 după ce a pus textul, autorul habar nu are despre ce se discută.

#30
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 08.03.2007
La mine e simplu, de mic m-am invatat cu 3 roti asa ca am pastrat trend-ul. Mai realist vorbind, mersul pe 2 roti in ziua de azi mi se pare ruleta ruseasca din n motive, majoritatea enumerate de antevorbitori. Mie mi-e draga viata si vreau sa ajung acasa intreg la familie. 3 roti imi asigura mult mai multe sanse fata de 2.

Attached Files


Edited by pisoiu2, 16 July 2023 - 20:56.


#31
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.09.2021

View PostTsunamii, on 16 iulie 2023 - 13:20, said:

Mi s-a parut cool...
Cand aveam vreo 5 ani am ramas impresionat.
Apoi inebuneam cand miroseam amestecul de benzina cu ulei din rezervorul Jawa-ei
Apoi frumusetea inclinarii pe viraje...

Acum e deja in sange
Singurul om care a răspuns la subiect! Fraților, titlui topicului este "cum v-a apucat dragostea faţă de "motoare"" voi îi tot dați cu siguranța și chestii pe lângă. E clar că cei îndrăgostiți de motociclete, bikerii, sunt conștienți de asta, că-și asumă un risc în plus, nu despre asta e vorba ci de ce sentimente au ei atunci când conduc un motor față de să spunem, o mașină, un tanc, un yaht etc. Eu chiar am un prieten destul de bun ce are un frate biker și din câte mi-a povestit chiar e un sentiment aparte, de aceea era fain să răspundă mai mult oamenii pasionați gen Tsunamii... eu aș putea să vă spun dar e la mâna a doua cum s-ar spune, dar se zice că ai un mix de sentimente când ești pe o motocicletă adevărată, puternică... te simți puternic, rapid, ai un sentiment de pace interioară, împăcat cu moartea, ceva zen fraților... și în încheiere, uitați-vă cam ce gagichi au baikerii, ce gen de tipe sunt atrase de ei... Zeițele! Bikerșii au ce femei vor... o să vă mai povestesc din gangul ăsta de bikeri niște faze din comunitatea lor de o să vă cruciți... Respect bikerilor adevărați, poate într-o viață viitoare voi fi destul de coios să pot fi cu voi!

#32
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,506
  • Înscris: 27.08.2013
Săracu', bă. Altu' cu „fraților”, „îndrăgostit de motocilete”. Man, eu sunt îndrăgostit de o fată, nu de o motocicletă.
Nu știu de ce te-ai complica cu afirmații de genul despre ceva ce știi din auzite.
Iar despre cât de coios trebuie să fii ca să fii motociclist, sunt și fete care conduc motociclete. Îți trebuie școala de motociclete în primul rând, „coismul” nu este obligatoriu și chiar nu este indicat de fapt.

View Postexqusit_drunk, on 16 iulie 2023 - 20:31, said:

Exact așa aflii relevanța unei postări: în secunda 2 după ce a pus textul, autorul habar nu are despre ce se discută.
Zise pe un topic despre motociclism unu' cu numele bețiv.

Edited by onisifor12, 16 July 2023 - 21:41.


#33
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,949
  • Înscris: 17.12.2019

View Postonisifor12, on 16 iulie 2023 - 21:34, said:

unu' cu numele bețiv.
Posted Image
Atât s-a putut.

#34
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,387
  • Înscris: 17.01.2012

View Postadip1962, on 16 iulie 2023 - 17:19, said:

Nu am vazut macar un singur motociclist care sa nu faca slalom la semafor sau pe sosea, care sa stea pe banda lui, nu la margine ci pe mijlocul benzii ...


pr'etene drag, utilizarea a doar 2 roți în traficul urban se face fix pt decongestionarea traficului
nu-nțeleg de ce deranjează că scuteriștii/motocicliștii se „bagă-n față” la semafor! :o
niciodată mașina nu va pleca mai repede la „verde”...

poți să-nțelegi că ei nu fac asta pt a se da mari că au demaraj?

mai mulți scuteriști pe drumuri, însemnă mai puține mașini, mai multe locuri de parcare, gaze mai puține...

#35
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,235
  • Înscris: 25.06.2007
Attached File  fb481eb6-06c9-4b23-bd97-4108000485dd.jpeg   111.6K   23 downloads

#36
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postgushpi, on 17 iulie 2023 - 07:45, said:


pr'etene drag, utilizarea a doar 2 roți în traficul urban se face fix pt decongestionarea traficului
nu-nțeleg de ce deranjează că scuteriștii/motocicliștii se „bagă-n față” la semafor! Posted Image
niciodată mașina nu va pleca mai repede la „verde”...

poți să-nțelegi că ei nu fac asta pt a se da mari că au demaraj?

mai mulți scuteriști pe drumuri, însemnă mai puține mașini, mai multe locuri de parcare, gaze mai puține...
Nu am nicio problema cu cei care se baga in fata avand loc. Problema mea este cu cei care opresc in dreptul tau si isi tureaza motorul sa te dai la o parte. Alfel iti iau si oglinda cu ei… Sau care se muta cate 3 benzi sa ajunga in fata…
in ceea ce priveste consumul si poluarea, iarta-ma dar te inseli. 4-5% sa transporti un singur om e cam mult.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate