Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...
 Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A
 Amazing Race

Recomandare fosa ecologica

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 

BMW X5 F15 vs Mercedes-Benz GLE vs. Volvo XC90

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 21.10.2009
An fabricatie: 2015-2017, pana in 175.000-200.000 km.
Nu conteaza asa mult bugetul, undeva pana in 30-35.000 euro, as vrea sa stiu ce ati alege dintre aceste 3 modele si de ce.
Pentru mine sunt importante: fiabilitatea, siguranta si abia apoi costurile de intretinere.

BMW F15 - xDrive, motor 2.0 diesel, sunt 2 variante - 218 CP si 231 CP
Mercedes-Benz GLE - 4Matic, motor 2.2 diesel, 204 CP
Volvo XC90 - AWD. 2.0 diesel, 3 motoare: 190 CP, 225 CP, 235 CP.

Edited by lex2010, 01 July 2023 - 14:29.


#2
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Acum ce masina ai? Niciuna sincer, as lua una noua gen rafale sau formentor ,dar daca ar fi as lua gle ca sunt multe pe dezmembrari, chiar mai multe decat bmw

#3
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,325
  • Înscris: 21.06.2016
Nici una. Troace scumpe și stricăcioasă și gata uzate de alții. Trebuie sa fii nebun. I-ați ce îți permiți, adică un Duster nou.

#4
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,136
  • Înscris: 02.12.2007
Da' de ce conteaza ce am lua noi?

#5
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 21.10.2009
Va rog, doar dintre cele 3.
Duster? Sper ca glumesti Posted Image

Vreau o masina veche de 6-7 ani, nu e rabla, nu e buna de casat, imi permit intretinerea la oricare din ele, deci va rog, fara alte recomandari... astept raspunsuri de la cei care au unul dintre aceste 3 modele sau persoane care cunosc masinile mentionate.

Inca mai rad pentru recomandarea cu gunoiul ala de Duster Posted Image)

Edited by lex2010, 01 July 2023 - 15:48.


#6
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,564
  • Înscris: 06.02.2006
Incepem distractia pe puncte?

#7
dizzy1000

dizzy1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 17.01.2012
Pe banii tai, as alege Volvo XC90.
Pentru ca: 7locuri , spatios, sigur, design frumos, motor sub 2l.
BMW ar fi al doilea, pentru designul reusit si performante, dar nu cu 2l.
Mercedes e urat, in opinia mea. Deci nu.
Esti sigur ca iti permiti o astfel de masina?
Vrei un asemenea fier mare?

#8
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,041
  • Înscris: 16.07.2008
F15 am avut (cel de 231 de cai), GLE am facut test drive. De Volvo nu stiu multe. Intre BMW si Merc - BMW 100%. Interior mult mai reusit, se simte mai vioi si se conduce semnificativ mai bine decat GLE. Singurul lucru bun la GLE este izolarea fonica si motorul mai silentios. Asta ca o prima opinie deoarece la aceste masini, dotarile conteaza foarte mult. Nu as lua nici una dintre ele cu suspensia standard. Sub nici o forma nu merita - GLE este barca iar F15 "topaie" pe drum rau de tot.
Ca idee, stiu ca multi vor afirma ca motorul este subdimenionat pentru caroserie dar eu am acum X5 30D si  intradevar se simte mult mai potrivit motorul DAR in depasirile in care nu te bagi cu unul - nu te bagi nici cu celalalt (decat daca esti sinucigas).

#9
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 21.10.2009
Ai avut probleme tehnice la vreuna din ele?

#10
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,041
  • Înscris: 16.07.2008
Am avut un EGR blocat si o problema cu volanul. Ambele rezolvate pe garantie. Problema la volan era cauzata de faptul ca aveam volan ajustabil electric si este o problema comuna (sau cel putin era la F15) sa crape.
Am avut ML (adica GLE pre-facelift) dar era V6 - la el am avut o problema cu senzorii de oxigen. Masina nu mai era in garantie dar Mercedes a acceptat oricum sa acopere o parte din costurile de reparatie.

#11
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,325
  • Înscris: 21.06.2016

 lex2010, on 01 iulie 2023 - 15:43, said:

Va rog, doar dintre cele 3.
Duster? Sper ca glumesti Posted Image

Vreau o masina veche de 6-7 ani, nu e rabla, nu e buna de casat, imi permit intretinerea la oricare din ele, deci va rog, fara alte recomandari... astept raspunsuri de la cei care au unul dintre aceste 3 modele sau persoane care cunosc masinile mentionate.

Inca mai rad pentru recomandarea cu gunoiul ala de Duster Posted Image)

O mașina premium din categoria asta te va costa o mulțime de bani. Asta e vartsa la care cei cu cap scapă de mașinile astea pentru ca sunt prea scumpe.

Edited by vrajitoruldinoz, 01 July 2023 - 20:34.


#12
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 21.10.2009
Stiu ca va mananca bani, dar cei care au luat-o noua cu 80-100.000 euro si o vand cu 30-35.000, pierd mai multi bani decat mine.
Estimez ca mai mult de 3.000 euro pe an nu va costa intretinerea(revizii+reparatii), deci sunt constient de costuri si le accept. Am vazut multe trecute de 400.000 km, deci daca o iau pe la 200.000 km, ar trebui sa ma tina suficient cat sa ma plitisesc de ea...

#13
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,230
  • Înscris: 12.09.2013
1.dupa username nu ai o problema cu banii...
2.dupa 200k o masina e obosita maxim...
3.mie sh-urile imi put....adica altul a luat-o de noua, si-a facut treaba cu ea...
4.daca ai cohones, da 1,5k pe luna si ....esti premiant!

Edited by raducut123, 01 July 2023 - 22:34.


#14
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,324
  • Înscris: 03.12.2005
Zici ca nu ai probleme cu costurile de intretinere, dar te uiti doar la motoarele cu impozit mic. Cu costuri suplimentare nu prea mari (pentru genul asta de masina), alea de 3l sunt o experienta substantial mai buna.

#15
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 21.10.2009
Poate ai sa razi, dar nu vreau cu motor de 3.0 pentru ca nu vreau ca banii mei(sub forma de impozit) sa ajunga la primaria de care apartin.
Daca ajungeau la bugetul de stat, nu era nicio problema, ma orientam direct catre 3 litri. Impozitul e irelevant (sub 3000 lei) raportat la valoarea masinii, dar am eu ambitia asta sa nu dau bani catre bugetul local(am eu un meci cu primaria). Fiecare cu gargaunii lui Posted Image

Am avut si masina noua, dar deprecierea enorma dupa doar cativa ani m-a convins ca nu merita....
Volvo XC90 ma tenteaza cel mai mult, apoi X5, GLE pe ultimul loc, pentru ca e un ML cu facelift, in fapt.
Din pacate, interiorul de la Volvo e inferior calitativ fata de cel al X5-ului... mai plasticos si mai ieftin.

Edited by lex2010, 01 July 2023 - 23:24.


#16
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
M-am tot abtinut pentru ca nu sunt fan nici SUV-uri si nici masini second. Suv-urile sunt niste jucarii de ascuns alte defecte iar masinile second imi put.Cine stie ce au facut aia in ele...
Dar...
Am mers cu X5 si GLE. De la prieteni ca eu sunt cu berlinele, pasiunea mea. Nu stiu ce au facut aia de la Mercedes dar la o masina mai mica putin ca dimensiune ai un spatiu interior mai mare. Si mai misto, mai moale peste tot. La BMW te mai lovesti cu piciorul de unele chestii tari. Da, pare mai misto BMW-ul ca interior dar doar atat, pare mai sportiv dar sigur nu mai comod.
Zicea unul ca Volvo e misto... Mie mi se pare o cutie cu roti, cea mai anosta forma posibila. Asta si V70 sau care era ala pe vremuri plus Nissan Cube si Fiat Doblo si Multipla. Ca forma imi place GLE clar. Plus ca as paria ca are si cele mai ieftine piese. De la second, de noi, nu mai conteaza la 200.000 de km dupa atatea basini in masina.
Oricum ar fi sa te gandesti ca sunt puturoase la 200 si ceva de cai si 2,4 tone. Orice ar zice oricine. Le-am accelerat la maxim, e fix un Logan de 100 de cai si 1000 kg. Nimic impresionant ba chiar trebuie sa calculezi chestii. Aia 200 si ceva de cai se simt altfel la o berlina de doar 1.4 tone. Adica o tona mai putin da? Si spatiul interior mai mare...
Inca nu am inteles de ce trebuie sa ne masuram chestii cu SUV-uri dar ma rog, e alegerea fiecaruia. Sunt atatea masini misto dar lumea vrea SUV si in plus si bembeu eventual.

Edited by Seteh, 02 July 2023 - 00:16.


#17
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,324
  • Înscris: 03.12.2005

 lex2010, on 01 iulie 2023 - 23:23, said:

Poate ai sa razi, dar nu vreau cu motor de 3.0 pentru ca nu vreau ca banii mei(sub forma de impozit) sa ajunga la primaria de care apartin.

Pot intelege asta, dar te chinui tu mult mai tare decat ii chinui pe ei.

#18
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,805
  • Înscris: 25.11.2009

 pielea, on 01 iulie 2023 - 15:25, said:

Niciuna sincer, as lua una noua gen rafale sau formentor.
De unde Rafale ca nu exista asa ceva pe piata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate